Ako vybrať boxerské rukavice a ako ich udržiavať

Ako vybrať boxerské rukavice a ako ich udržiavať

Úvod

Mienite ak začať s boxom a vstúpiť prvýkrát do ringu, budete potrebovať vybrať správne boxerské rukavice. V nasledujúcom článku, ktorý sme pre vás pripravili, nájdete dôležité fakty, ktoré vám s výberom pomôžu. Článok je samozrejme určený najmä začiatočníkov. Na konci článku si tiež povieme niečo o starostlivosti o vaše boxovacie rukavice, aby vám vydržali čo najdlhšie.

Boxerské rukavice patria k elementárnej výbave každého boxera. Ich použitie je stanovené pravidlami. Tvoria neoddeliteľnú súčasť výbavy ako v amatérskom, tak profesionálnym boxe. Okrem toho tvorí povinnú výbavu tiež vo všetkých formách kickboxu, v thajskom boxe a tak ďalej. Boxerské rukavice sa tiež používajú pri tréningu úderov do boxerského vreca a sú tiež čoraz populárnejšie v kondičnej forme boxe, takzvanému fit boxu.

Boxerské rukavice sa u jednotlivých druhov boxu líši, a to ako svojím tvarom, tak veľkosťou. Rozdiel medzi boxérskymi rukavicami je daný aj použitým čalúnením a vonkajšími i vnútornými materiály. Zvyčajne sa tiež trochu líšia boxerské rukavice určené pre zápas a rukavice tréningové.

Výber boxerských rukavíc podľa typu športu

V prvom rade je nutné si uvedomiť pre aký typ boja alebo tréningu budete rukavice využívať. Ako sme už uviedli, boxerské rukavice sa u jednotlivých športov trochu líšia, a to čo sa týka dizajnu, konštrukcie aj použitých materiálov. Pri nesprávnej voľbe môžete mať problémy, váš výkon nebude ideálny, rukavice sa môžu skôr poničiť alebo vás v nich budú dokonca aj bolieť ruky. Rukavice sa teda snažíme najprv vybrať podľa toho, k akému športu ich budeme chcieť používať, môže sa teda jednať o boxerské rukavice pre:

  • Box, kondičný box
  • Thajský box
  • MMA, ultimatne zápasy
  • Tréningové rukavice k boxovaciemu pytlu
  • Fit box

Výber boxerských rukavíc podľa materiálu a ceny rukavíc

Rukavice môžeme z hľadiska použitého hlavného materiálu a ceny rozdeliť do troch skupín. Jedná sa o rukavice z umelej kože, rukavice vyrobené čiastočne z umelej kože a rukavice vyrobené z pravej kože.

Rukavice vyrobené zo syntetickej kože

Tento druh rukavíc má výhodu najmä vo veľmi priaznivej cene. Na druhú stranu však má nižšiu životnosť. Vzhľadom k tomu sa hodí najmä pre začiatočníkov. Ak neviete iste, či u boxu zostanete alebo hodláte boxovať len rekreačne, vyberajte práve tento lacnejší druh boxerských rukavíc. Ak sa potom boxe začnete venovať intenzívnejšie a postupne sa v ňom budete zlepšovať, môžete si časom zaobstarať drahší rukavice z kože pravej, prírodné. U nás ponúkame napríklad lacnejšie varianty rukavíc od firiem Spokey, TG, EFFEA alebo tiež Everlast.

Rukavice vyrobené čiastočne z umelej kože

Jedná sa o drahšie variantu boxerských rukavíc, ktoré sú vyrobené čiastočne z kože umelé a čiastočne z kože pravej. Rukavice sú zvyčajne vyrobené tak, že najviac namáhaná horná časť rukavice je z pravej kože, ostatné časti sú potom z kože umelej. Jedná sa o strednú cestu z hľadiska pomeru ceny a životnosti.

Rukavice z pravej kože

Boxerské rukavice z pravej prírodnej kože majú rozhodne najvyššiu životnosť. Na druhú stranu sú rukavice tiež najnákladnejšie. Na ich výrobu sa používa zvyčajne kože hovädzie. Tieto rukavice doporučujeme boxerom, ktorí sa hodlajú venovať tomuto športu intenzívne, často trénovať a boxovať závodne.

Výber boxerských rukavíc podľa veľkosti rukavíc

Správna veľkosť vašich boxerských rukavíc je veľmi dôležitá. Príliš voľné rukavice vám budú na spotených rukách kĺzať, príliš tesné rukavice vás zase budú nepríjemne tlačiť. Treba tiež myslieť na to, že ak hodláte používať pod rukavice bandáže, budete potrebovať rukavice o niečo väčšie. Rukavice na box je vždy dobré si vyskúšať, ak si ich kúpite u nás alebo v inom internetovom obchode, okamžite je doma vyskúšajte a ak zistíte, že vám nesedí, neobávajte sa ich ihneď zaslať späť, tovar vám promptne zadarmo vymeníme za vhodnejšie.

Väčšina firiem na tento účel tiež vydáva rôzne tabuľky doporučených veľkostí. Napríklad firma Everlast udáva nasledujúce dve tabuľky doporučených veľkostí podľa rozmerov vašej ruky:

Tabuľka 1: Doporučené veľkosti boxovacích rukavíc podľa rozmerov ruky - muži (firma Everlast)

Doporučená veľkosť

Rozmery ruky

S / M

Okolo dlane 20 cm, k zápästiu výška 19 cm, okolo zápästia 18 cm

L / XL

Okolo dlane 24 cm, k zápästiu výška 22 cm, okolo zápästia 20 cmTabuľka 2: Odporúčané veľkosti boxovacích rukavíc podľa rozmerov ruky - ženy(firma Everlast)

Doporučená veľkosť

Rozmery ruky

S / M

Okolo dlane 18 cm, k zápästiu výška 17 cm, okolo zápästia 15 cm

L / XL

Okolo dlane 19,5 cm,k zápästiu výška 19 cm, okolo zápästia 16 cm


Poznámka: Je nutné si uvedomiť, že sa firmy môžu vo veľkostiach líšiť, rovnako ako u bežného oblečenia alebo obuvi. Riaďte sa preto vždy uvedenými presnými rozmermi pre dané číslo alebo tabuľkami a doporučenými hodnotami danej firmy. Stále platí, že rukavice je hlavne nutné následne vyskúšať na ruke.

Výber boxerských rukavíc podľa hmotnosti rukavíc

U boxovacích rukavíc sa udáva aj ich hmotnosť. Pre tento parameter sa používa Anglosaská jednotka unca (skratka oz). Jedna unca predstavuje približne 28 gramov. Boxerské rukavice môžu vážiť zhruba od 8 do 20 uncí.

Jednotlivé hmotnosti rukavíc majú svoje odporúčaná využitie:

  • Boxovacie rukavice pod 10 oz sú určené najmä pre deti, juniorov a ženy.
  • Boxovacie rukavice s hmotnosťou 10 oz sa najčastejšie využívajú v profesionálnych zápasoch pre závodné použitie.
  • Boxovacie rukavice s hmotnosťou vyššou ako 10 oz sa zvyčajne používajú pre tréningy (rolu hrá vaša hmotnosť).

Firma Everlast, rovnako ako ostatné firmy, udáva tiež odporúčané hmotnosti rukavíc vzhľadom k vašej váhe, viz tabuľka:

Tabuľka 3: Odporúčané hmotnosti boxovacích rukavíc v unciach podľa vašej váhy

Hmotnosť boxera

Hmotnosť rukavice

79 kg a viac

16 oz (450 gramov)

67 - 79 kg

14 oz (400 gramov)

60 - 67 kg

12 oz (340 gramov)

48 - 60 kg

10 oz (280 gramov)

Menej ako 67 kilogramov alebo mládež 6 - 12 rokov

8 oz (220 gramov)Výber boxerských rukavíc podľa zapínania rukavíc

Pri výbere sa zamerajte aj na zapínanie vašich rukavíc. Boxerské rukavice môžu mať šnurovanie podobne ako na topánkach, alebo sa môžu zapínať suchým zipsom. Boxerské rukavice vybavené suchým zipsom sa veľmi jednoducho nasadzujú a dávajú dole. Ktorá varianta je lepšia nejde všeobecne povedať, záleží skôr na osobných preferenciách. Aj medzi profesionálnymi boxerov existujú zástancovia oboch variant. Z hľadiska toho, ako boxerky drží na ruke, sú obe varianty v podstate rovnocenné.

Funkcia thump-lock

Ak budú mať vaše rukavice náhodou moderné funkcie thumb-lock, bude to vždy lepšie ako bez nej. Jedná sa o špeciálnu technológiu chrániace vaše palce.

Údržba boxovacích rukavic

Správna údržba rukavíc je veľmi dôležitá. Ak budete dodržiavať nasledujúce zásady, rukavice vám vydržia oveľa dlhšie. Boxerské rukavice skladujeme v suchom a chladnom prostredí. Chránime ich pred dlhodobým účinkom slnečného žiarenia a pred vlhkosťou. Po použití ich necháme vždy riadne vysušiť. Rukavice ošetrujeme vhodnými a na to určenými chemickými prostriedkami, to platí najmä u rukavíc z prírodnej kože. Vyvarujeme sa sušenie priamo na radiátore a iným priamym intenzívnym tepelným zdrojom.

Pre čistenie používame vlhkú handričku namočenú vo vode. Ak nečistoty nemožno odstrániť iba vodou, používame neagresívne čistiace prostriedky, aby bola zachovaná plasticita rukavíc a nedošlo k strate ich farby. Rukavice nikdy neperte v práčke, ani ich nedrhnite kefkou či podobne.

Prečítate si aj tento článok o boxe:

Ako trénovať box, aké sú jeho výhody

Alebo prejdite rovno do kategórie Box na našom e-shope.

Späť |    Všechny novinky
Akcie
Bazény
Detské bazényDetské bazényNafukovacie bazényNafukovacie bazényPrstencové bazényPrstencové bazényNadzemné bazényNadzemné bazényNafukovacie vírivkyNafukovacie vírivkyBazénové trampolínyBazénové trampolínyNafukovacie lehátkaNafukovacie lehátkaKruhy-lopty-rukávnikyKruhy-lopty-rukávnikyBazénové filtrácieBazénové filtrácieBazénová chémiaBazénová chémiaBazénové vysávačeBazénové vysávačePlachty k bazénomPlachty k bazénomSchodíky k bazénomSchodíky k bazénomPumpy k bazénomPumpy k bazénomPríslušenstvo k bazénomPríslušenstvo k bazénom
Extrémne športy
KitingKitingSkateboardySkateboardySlacklineSlacklineSnowboardSnowboardHorolezectvoHorolezectvo
Fitness a posilovňa
BandážeBandážeČinky a záťažeČinky a záťažeFitness doplnkyFitness doplnkyGymnastikaGymnastikaPosilňovacie strojePosilňovacie strojeTrampolínyTrampolíny
Bicykle
BicykleBicykleCyklotrenažéryCyklotrenažéryCyklo prilbyCyklo prilbyCyklo oblečenieCyklo oblečenieSvetla a blikačkySvetla a blikačkyCyklo náradieCyklo náradieCyklo fľašeCyklo fľašeTachometreTachometreBicykle príslušenstvoBicykle príslušenstvo
Hry
BilliardBilliardKroket a kolkyKroket a kolkyPetanquePetanqueSpoločenské hrySpoločenské hryStolný futbalStolný futbalŠípkyŠípky
Kolobežky, korčule, odrážadla
KolobežkyKolobežkyOdrážadláOdrážadláKolieskové korčuleKolieskové korčuleSkateboardySkateboardyĽadové korčuleĽadové korčuleCyklo prilbyCyklo prilby
Loptové športy
BaseballBaseballBasketbalBasketbalFlorballFlorballFutbalFutbalHádzanáHádzanáVolejbalVolejbalVodné póloVodné pólo
Oblečenie, výstroj, doplňky
BandážeBandážeFitness doplnkyFitness doplnkyMeračeMeračePlavecké potrebyPlavecké potrebyPotápaniePotápaniePrilbyPrilbyŠportové oblečenieŠportové oblečenieChráničeChrániče
Outdoor a camping
BatohyBatohyCampingCampingCestovné taškyCestovné taškyDoplnkyDoplnkyKarimatkyKarimatkyHorolezectvoHorolezectvoKartušeKartušeLampyLampyĽadvinkyĽadvinkyMeračeMeračeNafukovacie matraceNafukovacie matraceRiadRiadSpacie vakySpacie vakyStanyStanySvietidlá - čelovkySvietidlá - čelovkyŠportové oblečenieŠportové oblečenieTermoskyTermoskyTrekingové paliceTrekingové paliceVaričeVaričeVreckové nožeVreckové nože
Posilňovacie stroje
Bežecké pásyBežecké pásyCyklotrenažéryCyklotrenažéryEliptické trenažéryEliptické trenažéryErgometreErgometreMasážne prístrojeMasážne prístrojePosilňovacie lavičkyPosilňovacie lavičkyPosilňovacie vežePosilňovacie vežeRecumbentyRecumbentyRotopedyRotopedyStepperyStepperyVeslovacie trenažéryVeslovacie trenažéry
Pre deti
Detské bicykleDetské bicykleKolobežkyKolobežkyOdrážadláOdrážadláTrampolínyTrampolínyBazényBazényHojdačky a hojdacie sieteHojdačky a hojdacie sieteLopty a hopsadláLopty a hopsadláDetské zimné korčuleDetské zimné korčuleSane a bobySane a bobyŠmykľavky pre detiŠmykľavky pre deti
Raketové športy
BadmintonBadmintonRicochetRicochetSquashSquashStolný tenisStolný tenisTenisTenis
Stolný tenis
LoptičkyLoptičkyRaketyRaketySieťkySieťkyStoly na stolný tenisStoly na stolný tenisStolný tenis príslušenstvoStolný tenis príslušenstvoVonkajšie stoly na stolný tenisVonkajšie stoly na stolný tenis
Trampolíny
Trampolíny 96-140 cmTrampolíny 96-140 cmTrampolíny 182 cmTrampolíny 182 cmTrampolíny 244 cmTrampolíny 244 cmTrampolíny 305 cmTrampolíny 305 cmTrampolíny 365 cmTrampolíny 365 cmTrampolíny 396 cmTrampolíny 396 cmTrampolíny 426 cmTrampolíny 426 cmTrampolíny 457 cmTrampolíny 457 cmObdĺžníkové trampolínyObdĺžníkové trampolínyBazénové trampolínyBazénové trampolínyNáhradné diely k trampolínámNáhradné diely k trampolínám
Vodné športy, vodáctvo
BazényBazényKitingKitingPlavecké potrebyPlavecké potrebyPotápaniePotápanieVodné póloVodné póloLodeLode
Záhrada a voľný čas
Basketbalové košeBasketbalové košeBazényBazényFutbalové bránkyFutbalové bránkyCampingCampingHojdačky a hojdacie sieteHojdačky a hojdacie sieteKroket a kolkyKroket a kolkyPetanquePetanqueSaunySaunyŠmykľavky pre detiŠmykľavky pre detiTrampolínyTrampolíny
Zimné športy
BobyBobyHokejHokejKitingKitingLyžovanieLyžovanieSaneSaneSnowboardSnowboardŠportové oblečenieŠportové oblečenieĽadové korčuleĽadové korčule
Váš košík
Naše pobočky
Najlacnejsisport.sk
Cesta do Rudiny 1098
Kysucké Nové Mesto
Nejlevnejsisport.cz
Provozní 5560/1b
Ostrava
O nás Všetko o nákupe Naše pobočky Poradňa Kontakty