MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Ako vybrať správny turistický varič do prírody

Premeniť sneh na vodu behom zimného treku alebo ohriať jedlo z plechovky pri niekoľkodennom pochode v horách. Presne na to sa používajú turistické variče. Ako ale nájsť vhodný typ, ktorý sa hodí práve pre vás? Zvážte cenu, výhrevnosť, váhu, veľkosť, skladnosť a tiež dostupnosť palivovej zložky.

Základná otázka znie: Aký druh paliva zvoliť?

Plynový turistický varič

Plynové turistické variče sú najrozšírenejšie a nepredávanejšie hlavne vďaka svojej jednoduchej obsluhe a nižšej cene. Každý varič sa skladá z kartuše, čo je zásobník plynu, a horáku. Najčastejšie sa spájajú skrutkovacím závitom, a preto je väčšina značiek vzájomne kompatibilná.

U prepichovacích kartuší je výhoda, že sú pevne spojené s horákom, avšak po napichnutí musí byť úplne spotrebované, inak zvyšný plyn unikne. Plynové turistické variče pracujú väčšinou na propan butan, prípadne sa volí propan isobutan.

Obsluha plynového variča je jednoduchá, stačí zapojiť kartuš a horák, zapnúť plyn a zapáliť ho zapaľovačom alebo zápalkou. Môžete sa stretnúť aj s varičom s iskrou, tam potom nepotrebujete ani zapaľovač, ani zápalku.

Výhody plynových turistických varičov

Plynové variče sú cenovo prijateľné, ľahké a jednoducho sa obsluhujú. Sú vhodné na dlhšie varenie (podľa objemu kartuše). Na trhu existuje veľmi široká ponuka ako horákov, tak kartuší. Pri voľbe skrutkovacieho mechanizmu je výhodou ich skladnosť a možnosť turisticky varič rozložiť.

Nevýhody plynových turistických varičov

Hlavnou nevýhodou je nemožnosť prepravy kartuše napríklad lietadlom, nutnosť zistiť dostupnosť kartuší v zemi, kam máte namierené. Kartuš nie je možné doplniť a pri varení pri nízkych teplotách sa môžu vyskytnúť problémy s prevádzkou. Túto poslednú nevýhodu zmiernite nákupom špeciálnych zimných kartuší určených k prevádzke v extrémnych teplotách.

Benzínové variče

Horák benzínového variča pracuje na tekuté palivo, napríklad benzín, naftu nebo petrolej. Palivo je preto k dispozícii takmer kdekoľvek, je jedno, či cestujete po Európe alebo Ázii. Je potrebné si dať ale pozor na zanášanie trysiek nekvalitnými palivami, potom nemusí varič fungovať bez problémov. Výrobcovia na to ale myslí a do varičov inštalujú systémy na prečisťovanie trysiek.

Veľkou výhodou benzínového variča je rýchly rozjazd ohrevu, palivo v ňom nezamrzne a náklady na prevádzku sú nízke. Niektorí výrobcovia ponúkajú tiež dvojplatňové benzínové turistické variče.

Na druhú stranu je nevýhodou vyššia obstarávacia cena, náročnejšia obsluha (cvikom táto nevýhoda odpadá), vyššia hmotnosť a veľkosť.

Ďalšie typy turistických varičov

Liehové turistické variče boli kedysi veľmi obľúbené. Fungujú na tekutý lieh. Sú dobré na ohrev vody, ale vyšší výkon nečakajte. Plynové a benzínové variče sú o poznanie lepšie.

Turistické variče na drevo sú skôr na príležitostné použitie. Horia v nich drobné kúsky dreva alebo drevené uhlie. Horenie je potom na rošte zospodu podporované prúdom vzduchu, ktorý je vytváraný ventilátorom.

Pred kúpou si varič vyskúšajte, zistíte, ako dobre sa s ním manipuluje. A pokiaľ ho plánujete využívať aj v zime, nasaďte si pritom zimné rukavice.

Plánujete dlhší pobyt na horách alebo zimný trek? Pribaľte si so sebou turistický varič alebo sa pozrite do nášho e-shopu na ďalšie skvelé vychytávky v kategórii Camping a outdoor.

Prečítajte si aj:

Ako vybrať spacák, v ktorom neumrznete ani sa neupečiete

Ako vybrať stan

alebo prejdite rovno k výberu turistického variča na našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa