Ako vybrať topánky na snowboard

Ako vybrať topánky na snowboard

Tretia dôležitá súčasť základného snowboardového vybavenia, a zároveň snowboardového setu sú topánky na snowboard. V zásade platí, že najskôr sa kupujú snowboardové topánky, a potom sa kupuje viazanie na snowboard a je tomu hlavne preto, že najskôr musí sedieť topánka na nohe, a potom musí sedieť topánka vo viazaní.

Ak si kupujete snowboardové topánky, je potrebné si ich vyskúšať. Pri výbere snowboardových topánok nemožno spoliehať len na značku, farebné prevedenie a udávanú veľkosť.

Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť základné informácie ohľadom snowboardových topánok, je práve tento článok určený pre vás.

Aké vybrať topánky na snowboard - kritériá výberu snowboardových topánok

Typy topánok na snowboard - Aké snowboardové topánky na trhu nájdeme?

Aké systémy uťahovanie snowboardových topánok existujú?

Veľkosť snowboardových topánok

Výrobcovia topánok na snowboard


Aké vybrať topánky na snowboard - kritériá výberu snowboardových topánok

Rovnako ako tomu bolo v predchádzajúcom článku, tj. Ako vybrať viazanie na snowboard, rovnaké je to aj u snowboardových topánok. U snowboardových topánok veľa záleží na tom, ako často budete na snowboarde jazdiť. Ak ste snowboardovými nadšenci a na svahu budete so snowboardom vyčíňať často, potom sa odporúča zainvestovať a zaobstarať si kvalitné snowboardové topánky, u ktorých oceníte napríklad možnosť rýchleho utiahnutia a povolenia. Ak však plánujete byť príležitostným snowboardistom, potom vám stačí štandardné topánky.

Aké sú základné zásady pre výber snowboardových topánok:

  • Pre výber správnej veľkosti snowboardových topánok je veľmi dôležité topánku stiahnuť rovnako silno ako pre klasickú jazdu, pretože po úplnom zašnurovaní päta nohy zapadne viac do zadnej časti topánky a týmto sa uvoľní špička nohy.
  • Dobre padnúce snowboardové topánky spoznáte podľa toho, že vám padne o niečo tesnejšie ako bežná obuv.
  • Neodporúča sa zhotovovať topánky o viac ako jedno číslo, pretože časom sa vám topánky na snowboard vytvarujú podľa vašej nohy.
  • Topánka by vám mala príjemne obopínať celú vašu nohu.
  • Je veľmi dôležité, aby vás snowboardová topánka zo žiadnej strany netlačila a súčasne bola pohodlná.

Typy topánok na snowboard - Aké snowboardové topánky na trhu nájdeme?

Rovnako ako je tomu aj u viazania na snowboard, tiež snowboardové topánky existujú buď mäkké, alebo tvrdé.

Mäkké topánky na snowboard

Boty na snowboardVeľmi obľúbeným typom snowboardových topánok sú klasické mäkké topánky na snowboard.

Klasická mäkká snowboardová topánka sa skladá z vnútornej topánky, podrážky a jazyku.

Vnútorná mäkká snowboardová topánka je vyrobená z kože, syntetickej kože, gumy, nubucku a pevného textilu. Všetky tieto zložky materiálu sú samozrejme vodeodolné. Vnútorná snowboardová topánok je vo väčšine prípadov vyťahovacie a mala by mať vlastný uťahovací systém.

Ďalšou časťou snowboardové topánky je gumová podrážka, ktorá by mala mať výrazný vzorku, a to preto, aby nezanášali zbytočným snehom a zároveň, aby ste zbytočne nepreklzával. Špička a päta podrážky je zvýšená, vrchná časť je potom upravená pevným materiálom, a to preto, aby nedochádzalo k ich predratiu a prípadnému zatekaniu.

Treťou časťou je potom vysoký a vypolstrovaný jazyk topánky, ktorý je z bočných strán spojený s topánkou, a to preto, aby okolo neho nedochádzalo k zatekaniu topánky.

Úplnou samozrejmosťou sú šnúrky, ktoré spolu s háčikmi a okami zabezpečujú rýchle a pevné utiahnutie snowboardové topánky.

Môžete sa tiež stretnúť s mäkkými step - in snowboardovými topánky, ktoré navyše od tých klasických majú pracku na utiahnutie nohy cez členok. V podrážke topánky potom tiež majú zapustený kovový step - in systém.

Tvrdé topánky na snowboard

Tvrdé snowboardové topánky je možné použiť iba s tvrdým viazaním na alpine snowboarde. Tvrdé snowboardové topánky by ste nemali používať na freestylovom alebo freeridovom snowboarde. Tvrdé topánky sa veľmi podobajú lyžákům - rozdiel je však v tvrdosti, náklonom komína, skosenie podrážky v špičke a päte. Kvalitnejšie tvrdé snowboardové topánky majú tiež nastaviteľný sklon komína.

Aké systémy uťahovanie snowboardových topánok existujú?

Čo sa systému uťahovanie týka, určite ste sa stretli s klasickým systémom uťahovania. Jedná sa o naozaj jednoduchý systém šnúrok (rovnako ako je tomu na klasických topánkach). Tento systém uťahovania snowboardových topánok je už osvedčený a vo svete najpoužívanejšie. Klasický systém uťahovanie má jednu nevýhodu, a to zdĺhavú a nepríliš pohodlnú obsluhu (zašněrování topánok trvá predsa len nejakú dobu). A zvlášť v silných mrazoch pocítite, že táto činnosť nebude práve vašou obľúbenou.

Boty na snowboard FLOWMožno z tohto dôvodu sa potom výrobcovia snowboardového viazania rozhodli montovať miesto šnúrok koliesko, na ktoré sa jednoducho navíja oceľové lanko, ktoré topánku poriadne utiahne. Tento systém uťahovania je veľmi jednoduchý, rýchly a pohodlný na obsluhu. Nevýhodu tohto systému uťahovanie je predovšetkým vo vyššej obstarávacej cene (v porovnaní s klasickým uťahovaním topánok). Tento systém uťahovania je označovaný ako BOA, ktorý je patentovaný, a môžu ich používať výrobcovia iba na základe licencie.

Kompromisom je potom sťahovací mechanizmus, ktorý je veľmi dobre známy z uťahovanie vnútornej topánky snowboardové topánky. Tento uťahovací systém je rýchly, jednoduchý a obstarávacia cena snowboardových topánok potom nie je o toľko drahšie, ako je tomu u snowboardové topánky s klasickými šnúrkami. Tento systém je označovaný ako Quick fit.

Veľkosť snowboardových topánok:

Veľkosť snowboardových topánok sa označuje veľmi často systémom EUR. Snowboardové topánky pre dospelých sú v rozsahu 36 - 50 eur. Táto veľkosť určuje vždy veľkosť vnútornej stielky snowboardových topánok. Rovnako ako je tomu u výrobcov klasických topánok, tak je tomu aj u výrobcov snowboardových topánok, kedy sa veľkosť jednotlivých výrobcov líši.

Väčšinou je doporučované si zakúpiť snowboardové topánky o jedno číslo väčšie. Veľkosť jedného čísla sa potom vyrovná použitie napríklad termo ponožky. Určite je lepšie si zakúpiť o číslo väčšie snowboardové topánky, a to hlavne z toho dôvodu, lebo môžete po pár hodinách jazdenia zistiť, že vás topánky tlačia, a to aj cez to, že vám v obchode sedeli veľmi dobre.

Výrobcovia topánok na snowboard

Na trhu sa vyskytujú výrobcovia, ktorí ponúkajú snowboardové topánky s najnovšími technickými vychytávkami. Všetky technické vychytávky sa samozrejme odrážajú vo výslednej obstarávacej cene snowboardových topánok.

Tie najdrahšie sú snowboardové topánky so systémom BOA, potom o niečo lacnejšie sú snowboardové topánky so systémom Quick fit. Najlacnejšie skupinou snowboardových topánok sú topánky s klasickým systémom uťahovania.

Treba však povedať, že väčšina snowboardových topánok (aj nižšej cenovej kategórie), ktoré sa v súčasnosti predávajú, ponúkajú pomerne dobré pohodlie a vlastnosti, teda si vyberie naozaj každý.


Prečítajte si tiež:

Ako vybrať snowboard?

Ako vybrať viazanie na snowbard

Ako vybrať prilbu na snowboard

Ako vybrať okuliare na snowboard

Ako vybrať chrániče na snowboard

Aké príslušenstvo na snowboard zakúpiť?

Aké oblečenie na snowboard si zakúpiť?

Zima nám práve začína a my sme se rozhodli Vám oprášiť zimnú ponuku športových potrieb


alebo prejdite rovno k výberu topánok na snowboard v e-shope.

Späť |    Všechny novinky
Akcie
Bazény
Detské bazényDetské bazényNafukovacie bazényNafukovacie bazényPrstencové bazényPrstencové bazényNadzemné bazényNadzemné bazényNafukovacie vírivkyNafukovacie vírivkyBazénové trampolínyBazénové trampolínyNafukovacie lehátkaNafukovacie lehátkaKruhy-lopty-rukávnikyKruhy-lopty-rukávnikyBazénové filtrácieBazénové filtrácieBazénová chémiaBazénová chémiaBazénové vysávačeBazénové vysávačePlachty k bazénomPlachty k bazénomSchodíky k bazénomSchodíky k bazénomPumpy k bazénomPumpy k bazénomPríslušenstvo k bazénomPríslušenstvo k bazénom
Extrémne športy
KitingKitingSkateboardySkateboardySlacklineSlacklineSnowboardSnowboardHorolezectvoHorolezectvo
Fitness a posilovňa
BandážeBandážeČinky a záťažeČinky a záťažeFitness doplnkyFitness doplnkyGymnastikaGymnastikaPosilňovacie strojePosilňovacie strojeTrampolínyTrampolíny
Bicykle
BicykleBicykleCyklotrenažéryCyklotrenažéryCyklo prilbyCyklo prilbyCyklo oblečenieCyklo oblečenieSvetla a blikačkySvetla a blikačkyCyklo náradieCyklo náradieCyklo fľašeCyklo fľašeTachometreTachometreBicykle príslušenstvoBicykle príslušenstvo
Hry
BilliardBilliardKroket a kolkyKroket a kolkyPetanquePetanqueSpoločenské hrySpoločenské hryStolný futbalStolný futbalŠípkyŠípky
Kolobežky, korčule, odrážadla
KolobežkyKolobežkyOdrážadláOdrážadláKolieskové korčuleKolieskové korčuleSkateboardySkateboardyĽadové korčuleĽadové korčuleCyklo prilbyCyklo prilby
Loptové športy
BaseballBaseballBasketbalBasketbalFlorballFlorballFutbalFutbalHádzanáHádzanáVolejbalVolejbalVodné póloVodné pólo
Oblečenie, výstroj, doplňky
BandážeBandážeFitness doplnkyFitness doplnkyMeračeMeračePlavecké potrebyPlavecké potrebyPotápaniePotápaniePrilbyPrilbyŠportové oblečenieŠportové oblečenieChráničeChrániče
Outdoor a camping
BatohyBatohyCampingCampingCestovné taškyCestovné taškyDoplnkyDoplnkyKarimatkyKarimatkyHorolezectvoHorolezectvoKartušeKartušeLampyLampyĽadvinkyĽadvinkyMeračeMeračeNafukovacie matraceNafukovacie matraceRiadRiadSpacie vakySpacie vakyStanyStanySvietidlá - čelovkySvietidlá - čelovkyŠportové oblečenieŠportové oblečenieTermoskyTermoskyTrekingové paliceTrekingové paliceVaričeVaričeVreckové nožeVreckové nože
Posilňovacie stroje
Bežecké pásyBežecké pásyCyklotrenažéryCyklotrenažéryEliptické trenažéryEliptické trenažéryErgometreErgometreMasážne prístrojeMasážne prístrojePosilňovacie lavičkyPosilňovacie lavičkyPosilňovacie vežePosilňovacie vežeRecumbentyRecumbentyRotopedyRotopedyStepperyStepperyVeslovacie trenažéryVeslovacie trenažéry
Pre deti
Detské bicykleDetské bicykleKolobežkyKolobežkyOdrážadláOdrážadláTrampolínyTrampolínyBazényBazényHojdačky a hojdacie sieteHojdačky a hojdacie sieteLopty a hopsadláLopty a hopsadláDetské zimné korčuleDetské zimné korčuleSane a bobySane a bobyŠmykľavky pre detiŠmykľavky pre deti
Raketové športy
BadmintonBadmintonRicochetRicochetSquashSquashStolný tenisStolný tenisTenisTenis
Stolný tenis
LoptičkyLoptičkyRaketyRaketySieťkySieťkyStoly na stolný tenisStoly na stolný tenisStolný tenis príslušenstvoStolný tenis príslušenstvoVonkajšie stoly na stolný tenisVonkajšie stoly na stolný tenis
Trampolíny
Trampolíny 96-140 cmTrampolíny 96-140 cmTrampolíny 182 cmTrampolíny 182 cmTrampolíny 244 cmTrampolíny 244 cmTrampolíny 305 cmTrampolíny 305 cmTrampolíny 365 cmTrampolíny 365 cmTrampolíny 396 cmTrampolíny 396 cmTrampolíny 426 cmTrampolíny 426 cmTrampolíny 457 cmTrampolíny 457 cmObdĺžníkové trampolínyObdĺžníkové trampolínyBazénové trampolínyBazénové trampolínyNáhradné diely k trampolínámNáhradné diely k trampolínám
Vodné športy, vodáctvo
BazényBazényKitingKitingPlavecké potrebyPlavecké potrebyPotápaniePotápanieVodné póloVodné póloLodeLode
Záhrada a voľný čas
Basketbalové košeBasketbalové košeBazényBazényFutbalové bránkyFutbalové bránkyCampingCampingHojdačky a hojdacie sieteHojdačky a hojdacie sieteKroket a kolkyKroket a kolkyPetanquePetanqueSaunySaunyŠmykľavky pre detiŠmykľavky pre detiTrampolínyTrampolíny
Zimné športy
BobyBobyHokejHokejKitingKitingLyžovanieLyžovanieSaneSaneSnowboardSnowboardŠportové oblečenieŠportové oblečenieĽadové korčuleĽadové korčule
Váš košík
Naše pobočky
Najlacnejsisport.sk
Cesta do Rudiny 1098
Kysucké Nové Mesto
Nejlevnejsisport.cz
Provozní 5560/1b
Ostrava
O nás Všetko o nákupe Naše pobočky Poradňa Kontakty