MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Ako vybrať waveboard

Wave board sa radí ku skateboardům, ale je od nich pomerne dosť odlišný, a to predovšetkým štýlom jazdy. Názov je odvodený od slova wave (z angl. vlna), a to práve preto, že pohyb pri jazde je podobný vlneniu. Vďaka tomuto vlneniu sa svalstvo pri jazde zapája rovnomerne a kĺby se nepreťažujú. Vylepšuje sa rovnováha a s ňou aj celá koordinácia tela. Jazda na wave boarde je tiež veľmi dobrá príprava pre ďalšie športy. Vďaka technickému riešeniu - jeho základom je súčiastka nazvaná Caster, vďaka nej sa na waveboarde môžete pohybovať dopredu bez toho, aby sa jazdec musel odrážať nohou od zeme (a to aj do kopca). Wave board je teda veľkou zábavou a zároveň výzvou pre každého športovca.

Ak waveboard práve zháňate, v tomto článku nájdete najdôležitejšie údaje o tom, na čo si dať pri výbere pozor. Široký výber waveboardov nájdete na našich webových stránkach.

1. Kolieska waveboardu

Kvalitné kolieska pre waveboard stoja okolo 20 eur. Kvalitné kolieska sa vyplatia kúpiť, ak waveboard budete užívať intenzívne. Je nutné si uvedomiť, že waveboard má na rozdiel od skateboardu alebo in-line korčulí iba dve kolieska. Tie sú z toho dôvodu extrémne namáhané. Najmä je zaťažené koliesko zadné. Pamätajte si, že nekvalitné kolieska môžete v lete na rozpálenom asfalte zísť aj za pár hodín!

Ako poznať kvalitné kolieska?

Je dobre najprv sa zamerať na značku koliesok. V ideálnom prípade by sa značka koliesok mala zhodovať so značkou waveboard. Potom si môžeme byť do istej miery istí, že sú tieto kolieska vyvinutá práve pre jazdu na waveboarde. Značku koliesok nájdete na ich bokoch. Väčšina menej kvalitných koliesok žiadnu značku na sebe nemá alebo na nich možno nájsť iba nekonkrétnu grafiku bez konkrétnej značky. Waveboard s menej kvalitnými kolieskami sú však o dosť lacnejšie, takže bude záležať na vás, ako často chcete waveboard využívať, ako dlho ho chcete mať a koľko do neho budete chcieť investovať. Rekreačným a sporadickým jazdcom či menším deťom stačí aj no name kolieska. Po čiastočnom opotrebení koliesok odporúčame prehodiť zadné a predné koliesko. Zadné sa z uvedených dôvodov opotrebovávajú rýchlejšie.

Dôležité je u koliesok tiež ich tvrdosť a veľkosť

Dôležité je sledovať takzvanú tvrdosť koliesok. Vhodná tvrdosť koliesok pre jazdu na waveboarde by mala byť v rozmetzí 84 - 90A. Mäkšie kolieska sa vám budú oveľa rýchlejšie schádzať. Čo sa týka veľkosti koliesok, u waveboard by mala byť asi 76 - 80 milimetrov.

2. Caster u waveboard

Caster je súčiastka, v ktorej je koliesko uchytené. Je to jedna z najviac namáhaných častí waveboard. Cena nového Caster je okolo 9 eur. Podstatné sú u neho najmä dve vlastnosti.

a) Druh a hrúbka materiálu

Ideálne je caster vyrobený z ocele. Vyrábajú sa aj Caster zo zliatiny hliníka, u ktorých záleží na odolnosti zliatiny. Nekvalitný caster môže prasknúť, čo by spôsobilo úraz.

b) Ložiská

Ložiska by mali byť odolne zapuzdrené. Ložiská musia vydržať extrémnu záťaž, ku ktorej dochádza už pri samotnej jazde a najmä skokoch. Neznačkové a lacnejšie ložiská majú puzdrá ložísk len ľahko znitované a ich kvalita môže byť nižšia. Caster sa potom môže skôr opotrebovať, čo sa potom spozná tak, že sa caster začne pri otáčaní zasekávať. Je potom nutné ho vymeniť. Opäť je potrebné zvážiť intenzitu používania waveboard a finančné možnosti, u lacnejších musíme počítať s nižšou životnosťou, ktorá však niekomu môže postačiť.

waveboard

3. Tvar waveboardu

a) Dosky waveboardov

Dosky wakeboardu, na ktorých stojíte, by mali byť konkávne prehnuté. To znamená, že by ich okraje mali byť vyššie než stred dosky. To napomáha jazdcovi udržať stabilitu pri jazde i trikoch.

b) Odrazové plochy

Odrazové plochy vám zaistia to, že vás waveboard pri ostrých zákrutách či trikoch nepustí do prílišného náklonu, čo zvyčajne vedie k pádu na tvrdú zem. Dobrý waveboard by ich mal mať nastavený v správnych uhloch.

c) Torzná tyč

Torzná tyč, ktorá obe dosky wakeboardu spája, by mala byť najlepšie oceľová. Správna tuhosť tyče a kvalita materiálu má zásadný vplyv na poháňanie waveboard.

4. Povrch waveboardu

Povrch waveboard je dôležitý pre priľnavosť podrážok jazdcov k samotnej doske waveboard. Plastové výstupky (teda takzvaný 3D grip) by mali byť dostatočne vysoké a špicaté, aby sa do nich podrážky zasekli. Pokiaľ nie je povrch dosky dostatočne vykonaný, môže podrážka ľahko skĺzavať. To má opäť za následok pády. Je potrebné pamätať na to, že pri jazde na vlhkom povrchu vám vlhká podrážka na doske bude kĺzať viac.

5. Značka a kvalita waveboardu

Značka musí byť za každú cenu dôležitá, aj menej známi výrobcovia môžu ponúkať pomerne kvalitné waveboardy. Vždy je nutné zvažovať intenzitu využívania waveboardu a podľa toho voliť kvalitu a cenu. Je dobré si vybraný waveboard skúsiť nájsť na internete a prečítať si skúsenosti iných užívateľov. Kvalitný značkový waveboard musí spĺňať prísne kritériá pre európsky trh, mal by teda byť certifikovaný bezpečnostnými normami CE.

Prečítate si tiež:

Ako vybrať longboard

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa