MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlási
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Bežecké trenažéry versus behanie v teréne

Bežecké trenažéry , alebo behanie v lese, parku či na požnej ceste? Bežecký trenažér vďaka svojim funkciám a univerzálnemu využitiu prirástol k srdcu, či presnejšie k nohám, radu žudí, zatiaž čo iní nedajú dopusti na beh vo vožnej prírode.

Oboje má určite svoje pre a proti. V tomto článku si okrem výhod a nevýhod behu na bežeckom trenažéri vysvetlíme, že najlepším riešením je oba spôsoby bežeckého tréningu kombinova.



Behanie doma, alebo vonku?

Než sa dostaneme k samotnému bežeckému trenažéru, porovnajme si výhody a nevýhody behanie doma a vonku.

V teple domova môžeme beha za každého počasia, čo oceníme najmä v zime. Športovanie za múrmi bytu či domu je rozhodne bezpečnejšie. A nemáme na mysli len hrozby typu nevychovaných psov a sexuálnych deviantov, hoci, zvl᚝ pre ženy, nie je beh v nebezpečnom parku určite ničím príjemným. Ale hlavne: na bežeckom páse si len ažko privodíte úraz, ktorý u behu v teréne nie je ničím výnimočným. Beha a u toho sledova obžúbený seriál či film - to si tiež vonku skôr nedoprajeme.

Na druhú stranu je možné proti nesporným výhodám behu v prírode argumentova len ažko. Čerstvý vzduch, relaxačné účinky pohybu v prírode, meniaci sa terén, to všetko vám behanie doma na bežeckom páse nahradí len čiastočne.

Bežecké trenažéry - ako efektívne cviči a nenudi sa

Cvičenie na bežeckých pásoch by sme sa ale zrieka rozhodne nemali. Naopak, správne cvičenie na vhodnom bežeckom trenažéri naše telo rozhodne a vždy uvíta! Aby bol tréning na trenažéri efektívne a zdravý, prvou podmienkou je kvalitný bežecký trenažér. Ten musí disponova dobrým odpružením, ktoré eliminuje možné negatívne vplyvy na chodidlá (tiež na trenažéri cvičíme radšej v bežeckej obuvi).

Náklon bežeckého pásu je tiež zásadnou vlastnosou, a to nielen preto, že tak bežecký trenažér ponúka viac zábavy. Už pri navýšení sklonu o 1 až 5% zapojíte do pohybu zadok a zadnú stranu stehien, ktoré inak zostávajú námahou nedotknute. Ak namiesto rýchleho behu preferujete rýchlu chôdzu, kžudne sklon navýšte až o 7 a 10%.

Pri športovaní na bežeckom páse používajte najlepšie hrudný pás, ktorý dokáže pomerne presne mera vašu tepovú frekvenciu. Pri tréningu, ktorého účelom je schudnú, by tepová frekvencia nemala prekroči rozmedzie 65 až 75% vašej maximálnej tepovej frekvencie.

Všeobecne platí, že pri rýchlosti 8 až 14 kilometrov za hodinu spáli človek za hodinový beh na trenažéri asi 3 108 kilojoulov. Spálené kalórie, rovnako ako napríklad počet nabehaných kilometrov, čas behu a ďalšie informácie, vám zobrazí komputer. Danú hodnotu však berte ako mierne nadhodnotenú, nie ako úplne presnú.


Na záver nemožno než odporuči bežecké trenažéry ako vhodný prostriedok k optimálnemu zaaženiu srdca, zvyšovanie kapacity pžúc a samozrejme k spažovaniu tukov a formovanie postavy. Cvičenie na bežeckom trenažéri kombinujte s pravidelným behom na čerstvom vzduchu a uvidíte, že výsledky na seba nenechajú dlho čaka!




CHCEM BEŽECKÝ PÁS

Prečítajte si tiež


Bežecké pásy vám zaručene udržia či zlepšia kondíciu


Čítaj viac

Ako pre seba vybra vhodný bežecký trenažér na domáce použitie


Čítaj viac

Posilňovacie stroje pre silnú imunitu (nielen) počas zimy

Čítaj viac


Chceš ma dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa