MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlási
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Veslárske trenažéry, čo sú zač a čím sa riadi pri ich výbere

Ďalším fitness strojom, ktorý Vám priblížime a pomôžeme s rozhodovaním pri jeho výbere, je veslovací trenažér. Pre jeho označenie sa používa aj niekožko ďalších alternatívnych názvov, napr. veslársky trenažér. Jedná sa o vežmi efektívny fitness a posilňovací stroj, ktorý slúži pre kondičné veslovanie a naberanie hmoty vašich svalov, ktorý Vám oproti iným strojom umožňuje tiež kvalitné precvičenie svalov chrbtových a nie len tých.


Pre koho je veslovací trenažér určený?

Veslovací trenažér využijú športovci rôzneho zamerania, slúži k naberaniu svalovej hmoty a kondičné cvičenie. Možno využi k aerobnému fitness cvičeniu aj cvičeniu silovému. Veslárske trenažéry sú vhodné pre jedincov so sedavým zamestnaním, pretože pri práci s nimi môžeme vežmi dobre posilni chrbtové partie svalov. Z rovnakého dôvodu k nemu môžu siahnu aj žudia s chronickými bolesami chrbta v rámci rehabilitácie a prevencia ďalších atakov ochorení.

Okrem toho veslovací trenažér umožňuje súčasné posilnenie svalov brušných, svalov zadku, nohy a čiastočne tiež rúk. Veslársky trenažér je tiež vhodný pre ženy, aj keď sa to na prvý pohžad nezdá a veža žien sa tejto predstave môže zbytočne bráni, veslársky trenažér je skutočne vhodnou pomôckou pre spevnenie chrbta, nôh a čo je v tomto prípade dôležité, tiež zadku. Pre ženy je však dôležitá správna vožba druhu prístroja, a to takého, ktorý umožňuje nastavi menší stupeň záaže, aby mohli cviči aeróbne pri nižších intenzitách tréningu.

Výhody cvičenia na veslovacom trenažéri

Cvičenie na veslárskom trenažéri zabezpečuje pozitívny vplyv na naše zdravie, medzi výhody zaradíme popredne všeobecné výhody pravidelného fitness cvičenia:

  • zvyšujeme svoju kondíciu a odolnos,
  • bojujeme proti stresu a napätia hektického moderného života,
  • spažujeme tuky,
  • pri pravidelnom aeróbnom cvičení dochádza k blahodárnym účinkom na srdce, cievny a dýchací systém (zvyšuje sa naša pžúcnu kapacitu, predchádzame vzniku vysokého krvného tlaku, znižuje sa nᚠpokojový pulz).

Veslársky trenažér je špecifický tým, že nám umožňuje efektívne spevnenie brušného a bedrového svalového korzetu, čo je vežmi výhodné ako prevencia proti vzniku bolestí chrbta, najmä pre ohrozené skupiny obyvatežov so sedavým zamestnaním. Vzhžadom k sedavému spôsobu moderného života však možno odporuči úplne všeobecne.

Ako vyberieme veslovací trenažér?

Teraz si rozvedieme niektoré parametre a poznatky, ktorými by sme sa mali riadi pri vyberaní veslárskeho trenažéru, ak sa ho teda už rozhodneme zaobstara alebo o tom zatiaž len uvažujeme. Primárne je nutné vybera podža osobných preferencií, ženy, starší žudia a žudia túžiaci po redukcii postavy budú zhotovova iné modely ako profesionálny a aktívny športovci.

Druh záaže

Najdôležitejším parametrom pri vyberaní veslárskeho trenažéru je vožba správneho systému záaže. Záaž je tvorená odporom proti nášmu pohybu a odpor je na veslárskych trenažéroch vytváraný niekožkými technickými spôsobmi.

Výhodným systémom pre vytváranie požadovanej záaže je systém s magnetickou brzdou. Tento systém je vhodný pre priemerného používateža a u modelov pre domáci tréning je to najčastejší systém vytvárania odporu a požadovanej záaže. Brzdu tvorí permanentný silný magnet, ktorý sa k zotrvačníku približuje alebo odďažuje, a tým mení vežkos odporu. Prednosou je tichý chod tohto systému a dlhá životnos. Veslovacie trenažéry s týmto typom záaže umožňujú navoli aj pomerne vysoké odpory, a tak poslúžia aj v tomto zmysle náročnejším používatežom.

Čo sa týka vežkosti záaže, najvyššiu zo všetkých je možné nastavova u veslovacích trenažérov s indukčným brzdným systémom, princíp procesu brzdenia spočíva v elektromagnetickej indukcii. Okrem vežmi vysokých záaží tieto veslárske trenažéry ponúkajú tiež vežmi vysokú presnos merania parametrov cvičenia, možnos programovania a dlhú životnos.

Najjednoduchšia a najlacnejšia varianta brzdného systému veslárskych trenažérov je brzdenie pomocou pevných tlmičov, u ktorých sa stupeň záaže nastavuje jednoduchým posunom páky. Tento systém brzdenia nám neumožní nastavenie malých stupňov záaže, takže veslovacie trenažéry s týmto typom brzdenia sú nevhodné pre ženy, starších cvičencov a všeobecne žudí, ktorí chcú cviči s menšími záažami. Tento brzdný systém má tiež nižšiu životnos, takže je potrebné počíta s tým, že ak na ňom sprvu ušetríme, bude potom potrebné vynaloži vyššie náklady na údržbu. Systému by sa dalo tiež vytknú, že záaž nemá úplne rovnomerný priebeh, ale laický užívatež to až tak markantne vníma iste nebude.

O niečo lepší systém ponúka veslovací trenažér využívajúce tlmiče s otočnou koncovkou. Tu sa stupňa záaže mení otočením tejto koncovky. Ich jedinou nevýhodou je nižšia životnos týchto tlmičov.

Existuje ešte varianta brzdného systému veslárskych trenažérov využívajúca vodné médium, ktorá však nie je príliš rozšírené. Kvapalina je umiestnená v nádobe, v ktorej sa otáčajú lopatky, ktoré uvádzame do pohybu prenesene cvičením. Obmedzením množstva vody v nádobe je možné znižova odpor.

Ovládanie záaže

Veslárske trenažéry sú dostupné v prevedení s manuálnym riadením záaže, kedy je odpor pri veslovaní riadený ručne pomocou otočného regulátora so stupnicou. Drahšie stroje majú ovládanie elektronické, tu záaž meníme pomocou tlačidiel plus a mínus, ktoré sú k dispozícii na displeji ovládacieho panela. Elektricky ovládané veslovacie trenažéry ponúkajú tiež možnos vybra rôzne profily pomyselnej trate, pričom sa takto mení stupeň záaže automaticky v priebehu celého cvičenia a samotný priebeh môžeme sledova na displeji ovládacieho panela.

Veslárske trenažéry najvyšších tried kvality ponúkajú možnos špeciálnych programov, ktoré upravujú záaž automaticky v priebehu cvičenia podža požadovaných parametrov, napríklad tepovej frekvencie, spálenie požadovaného množstva tukov a pod. V prípade tepovej frekvencie je potreba použi prístroja umožňujúceho pripojenie hrudného pásu, pretože ten zaistí presné meranie aktuálnych hodnôt tohto parametra, ušné čidlá slúžia skôr na hrubšie orientáciu.

Pojazd

Pojazd je vežmi dôležitou súčasou každého veslárskeho trenažéra, pretože tvorí jeden z hlavných prvkov prístroja, ktorý pri cvičení využívame. Kvalita pojazdu určuje životnos a zaisuje nám tichý chod pri cvičení. Existujú dve varianty vyhotovenia pojazdu. Lacnejšie prístroje majú pojazd vyrobený z plastu a sú bez ložísk. Tieto typy prístroje sú vhodné iba na domáce cvičenie, ich nevýhodou a obetí za nižšiu cenu je rýchlejšie opotrebovávanie. Veslárske trenažéry, ktoré majú pojazd s ložiskami, disponujú vyššou životnosou a zaisujú tichší chod.

Nosnos rámu

Nosnos rámu vášho veslárskeho trenažéra je ďalším dôležitým parametrom, ktorý bude súvisie s parametrami vášho tela, hmotnosou a výškou. Je potrebné zaobstara veslovací trenažér s dostatočne masívnym rámom a kvalitným pojazdom vzhžadom k proporciám nášho tela a zámeru cvičenia.

Meranie tepovej frekvencie

Meranie tepovej frekvencie bude dôležité najmä pre náročných športovcov, ktorí potrebujú presné údaje. Drahšie veslárske trenažéry, ktoré ponúkajú možnos automatických programov meniacich záaž podža vašej tepovej frekvencie v priebehu cvičenia, umožňujú pripojenie hrudného pásu, ktorý budeme vyžadova vždy, ak chceme vežmi presné meranie tohto parametra. Hrudný pás prenáša požadované údaje bezdrôtovo do počítača daného trenažéru.

Väčšia čas dnes ponúkaných veslovacích trenažérov je základne vybavená iba ušným snímačom, ktorý nám poslúži skôr k orientačnému prehžadu o našej tepovej frekvencii, ten bude stači skôr rekreačnejším športovcom.

Pojazdové kolieska

Pri kúpe veslárskeho trenažéru je dobré tiež sledova, či je prístroj vybavený transportnými kolieskami, pomocou ktorých možno prístroj po naklopení jednoducho presúva po izbách. Vzhžadom k hmotnosti a vežkosti prístroja je toto vežmi komfortný prvok. Väčšina veslárskych trenažérov umožňuje tiež zloženie a ušetrí nám tak doma miesto v čase, keď stroj nepoužívame.

Ako na veslovacom trenažéri cviči?

Tu uvedieme niekožko základných rád pre začiatočníkov. Odporúča však naštudova odborné články týkajúce sa tejto problematiky, na internete je tiež možné nájs rôzne inštruktážne videá. Môžete si tak vytvori individuálny tréningový plán až na profesionálnej úrovni.

Doba posilňovania

Ak hodláme veslársky trenažér užíva najmä pre chudnutie, je dobré cviči ráno pred raňajkami, kedy máme v tele najnižšiu hladinu glykogénu a nᚠorganizmus tak prechádza rýchlejšie k spažovaniu tukov zo zásob.

Doba trénovania

Pre anaeróbny spôsob cvičenia, pri ktorom chceme spažova tuky, je potreba cviči počas určitého minimálneho obdobia. Organizmus sa do módu, v ktorom berie zásoby z tuku, prepína až po niekožkých minútach. Táto doba je individuálna, ale všeobecne sa dá poveda, že je to okolo 30 minút. Preto môžeme zjednodušene poveda, že ak chceme na našom veslovacom trenažéru chudnú, budeme cviči pravidelne minimálne 30 min aspoň trikrát týždenne. Pri tom je však nutné tiež stráži svoju tepovú frekvenciu, pretože pri príliš vežkej záaži nie je telo schopné spažova tak efektívne tukové zásoby, intenzita tréningu musí by o niečo menšia. Viac sa o tom pojednáva v nasledujúcej stati.

Intenzita posilovania

Začiatočníci často robia chyby tým, že začnú hneď cviči pri príliš vysokých záažiach veslovanie, čím sa zbytočne zničí hneď na začiatku a od ďalšieho cvičenia potom môžu by často odradení. Je potrebné začína s nízkou záažou a postupne telo navyka na tento typ pohybu a záaž potom postupne navyšova v poriadku týždňov.

Ako už bolo povedané, pre správne cvičenie, pri ktorom chceme spažova tuky, musíme pracova za nižšej intenzity. Intenzitu možno monitorova zjednodušene podža vlastnej tepovej frekvencie. Aby sme spažovali tuky, strážime si svoju minútovú tepovú frekvenciu tak, aby sa jej hodnota držala okolo 70 % našej maximálnej tepovej frekvencie. Niektorí odborníci odporúčajú dokonca 55 % vyslovene pre chudnutie a 70 % skôr pre kondičný aeróbny tréning. Ako zistíme svoju maximálnu tepovú frekvenciu? Jej hodnotu získame jednoduchým výpočtom, keď od čísla 220 odpočítame svoj vek. Vidíme teda, že maximálna tepová frekvencia klesá s vekom. Tridsaročný človek bude teda napríklad ma výslednú hodnotu svojej maximálnej tepovej frekvencie 190 tepov za minútu.

Je vežmi dôležité sa touto zásadou týkajúce sa tepovej frekvencie riadi, pretože jedine tak bude vaše cvičenie efektívne a dostaví sa tak požadovaný účinok na vašu postavu.

Niektoré drahšie veslovacie trenažéry disponujú programami, ktoré vám automaticky regulujú záaž podža požadovanej tepovej frekvencie. Nemusíte sa tak namáha s jej meraním. Tu je dôležité používa už spomínaný hrudný pás, ktorý zaistí presné meranie.


Vyberte si z našej širokej ponuky

Skladom: 10 a viac kusov
Veslovací trenažér MASTER V-100
Doprava zadarmo
119.40 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Veslovací trenažér HMS ZM1801
Doprava zadarmo
247.00 €
205.00 €
-17%
Skladom: 10 a viac kusov
Veslovací trenažér MASTER V-420
Doprava zadarmo
268.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Veslovací trenažér FINNLO Maximum Cross Rower CR2.5
Doprava zadarmo
3 521.00 €
Dodacia lehota 5 pracovných dní
Veslovací trenažér NORDICTRACK RX800
Doprava zadarmo
770.00 €
--1%



Prečítajte si tiež


Čo je cyklotrenažér a ako vám pomôže?


Čítaj viac

5 najlepších cvikov na spevnenie brucha


Čítaj viac

Ako vybra posilňovacie lavice a stroje


Čítaj viac


Chceš ma dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa