MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Všetko o florbale

Florbal je športom, ktorý v posledných rokoch zažil obrovský boom. V počte registrovaných hráčov už Česká republika predbehla Švajčiarsko a počet hráčov a registrovaných tímov každoročne stúpa. Florbal je kolektívny halový šport, ktorý sa podobá pozemnému a ľadovému hokeju. Tento šport sa prevádzkuje na ihrisku o predpísaných rozmeroch 40 x 20 metrov. Cieľom je, podobne ako u väčšiny ostatných loptových športov, dostať loptu do bránky. K tomu sa používa ľahká plastová loptička, ktorá je dutá s vyvŕtanými otvormi.

Hráči ďalej hrajú so špeciálnymi hokejkami vyrobenými špecificky pre tento šport, takzvanými florbalovým palicami či florbalkami. Podobne ako v hokeji tvorí jedno družstvo päť hráčov a brankár. Brankári narozdiel od hokeja žiadnu hokejku používať nesmú, chytajú iba pomocou častí vlastného tela, ktoré sú chránené brankársku výstrojou.



História florbalu

Pôvodne florbal vznikol v USA, o tejto skutočnosti nie je príliš známe, pretože oficiálne sa za kolísku florbalu Švédsko považuje. V USA bol pôvodne vynájdená dierkovaná plastová ľahká loptička. Táto loptička tu bol vymyslený bejzbalista, ktorí ho pôvodne používali pre svoje tréningy, predovšetkým pre tréning nadhadzovačov. Pôvodne však bola táto loptička dvakrát väčšia.

Vo Švédsku, ktoré je považované za kolísku florbalu, sa tento šport začal hrať v 70. rokoch. Bol florbal nazývaný slovom innebandy. Florbal sa potom odtiaľ veľmi rýchlo rozšíril do susedného Fínska, kde ho nazývali salibandy. Zo Škandinávie následne došlo k rozšíreniu aj do Švajčiarska, kde sa florbalu hovorilo unihockey. Tieto krajiny sú dodnes svetovými mocnosťami florbalu, v posledných rokoch sa medzi nich úspešne dostala aj Česká republika.

Najviac registrovaných hráčov má Švédsko, ktoré je dominantné svetovou veľmocou florbalu. Ich zásluhou sa organizovalo prvé medzinárodné zápolenie florbalu, Švédsko v podstate udáva smer vývoja a pravidiel tohto športu. Česko je v počte registrovaných hráčov na treťom mieste po Fínoch, pred Švajčiarmi.

Na začiatkoch neboli pravidlá florbalu úplne jednotné, najväčší rozdiel bol najmä vo švajčiarskom florbale, kde brankári pôvodne mohli používať hokejku. K zjednoteniu pravidiel došlo v roku 1986 v súvislosti so založením Medzinárodnej florbalovej asociácie - International Florbal Federation (IFF). Zaujímavosťou vo švajčiarskom florbale je tiež to, že tam existuje takzvaný veľký florbal (Grossfeld), ktorý sa hrá klasicky na päť plus jedna hráčov. Ten sa hrá iba v najvyšších súťažiach. V nižších súťažiach sa vo Švajčiarsku hrá takzvaný malý florbal (Kleinfeld), v ktorom sú v poli traja hráči plus brankár. Zakladajúcimi krajinami Medzinárodnej florbalovej federácie bolo Švédsko, Fínsko a Švajčiarsko. Dnes tvoria IFF cez 50 krajín. Česká republika sa stala členom v roku 1993.

Česká florbalová únia (SZFB) bola založená v roku 1992, riadnym členom Medzinárodnej florbalovej federácie sa stala o rok neskôr. Odvtedy zažíva florbal v Českej republike obrovský boom, jedná sa o najrýchlejšie sa rozvíjajúci šport u nás. V roku 2009 presiahol počet zaregistrovaných florbalistov číslo 30 000 a počet registrovaných neustále stúpa ďalej.

Prvé majstrovstvá Európy vo florbale sa konali v roku 1994 v Helsinkách.

Majstrovstvá sveta sa konajú každoročne, v párnych rokoch pre mužov, v nepárnych pre ženy. Prvé majstrovstvá sveta vo florbale sa konalo v roku 1996 vo Švédsku. V mužskom florbale sa zatiaľ uskutočnilo deväť ročníkov majstrovstiev sveta, v ktorých sedemkrát triumfovalo Švédsko a dvakrát Fínsko. Fínsko získalo zlatú medailu v roku 2008, keď sa majstrovstvá sveta konali v Českej republike. V roku 2010 vyhralo Fínsko majstrovstvá sveta druhýkrát, a to na vlastnej pôde.

Od roku 2000 je Medzinárodná florbalová federácia členom organizácie General Association of International Sports federations (GAISF), čím sa tomuto športu otvorila možnosť uchádzať sa o zaradenie do programu olympijských hier. V roku 2008 dostal florbal uznanie Medzinárodného olympijského výboru. Je len otázkou času, kedy bude programovou komisiou florbal oficiálne zaradený do olympijských hier. Komisia môže program upravovať pre jednotlivé ročníky a posledná úprava bola vykonaná pre hry v roku 2016 v Brazílii.

Niektoré základné pravidlá florbalu a ďalšie zásady

  • Rozmery ihriska Florbal sa hrá v hale na ihrisku o predpísaných rozmeroch 40x20 metrov. Ihrisko je obohnané mantinelmi, ktoré tvoria zaoblené v rohoch. Mantinely sú vysoké 50 cm.
  • Hrací čas Florbal sa hrá na 3 tretiny po 20 minútach s dvoma desaťminútovými prestávkami, v ktorých si družstvá vymenia strany. Tento limit platí pre elitné súťaže, mladšie kategórie a nižšie súťaže majú dĺžku tretín skrátenú. Juniorská kategória napríklad hrá tretiny po 15 minútach s 5 minútovými prestávkami.
  • Hráči Florbal hrá za štandardných podmienok 5 hráčov (3 útočníci a jeden brankár). Družstvo môže využiť maximálne 20 hráčov, ktorí sa môžu striedať kedykoľvek počas zápasu bez obmedzenia počtu týchto striedaní.

Ďalšie aspekty hry

Hráči môžu v poli odohrávať loptičky iba florbalovou palicou. Jedinou výnimkou je možnosť odohrania alebo spracovanie loptičky nohou, hráč však nohou nesmie prihrávať alebo streliť gól. Prípustné ďalej nie je ani hranie florbalovou palicou nad úrovňou kolien. Ďalej je zakázané hrať hlavou alebo rukou. Pri spracovávaní loptičky nie je povolený výskok.

Brankári nesmú používať hokejku a musia používať tvárovú masku. Loptičku odrážajú iba časťami vlastného tela a chytajú do rúk, ak sa ktoroukoľvek časťou výstroje dotýkajú bránkoviska. Brankár tiež nesmie dostať prihrávku od spoluhráča (takzvaná malá domov). Loptičkou môže vyhadzovať nahrávky spoluhráčov, ale nesmie pritom prehodiť deliacou čiaru. V začiatkoch hry bol úplne vylúčený kontakt hráčov telom, teraz sa hra telom už toleruje.

Prečo je florbal tak obľúbený a aké sú jeho výhody?

  • Hranie florbalu je aeróbny typ cvičenia. Tento druh cvičenia je blahodarný pre naše zdravie, predovšetkým srdce a cievny systém. Pravidelný tréning slúži ako prevencia vzniku vysokého tlaku, srdcového infarktu a ďalších srdcových a cievnych chorôb. Znižuje sa váš pokojový pulz, čím je potom menej zaťažované srdce.
  • Pravidelné hranie florbalu pôsobí pozitívne na duševné zdravie, pretože sa pri ňom uvoľňujú endorfíny a ďalšie podobné tak zvané hormóny šťastia. Človek sa celkovo cíti dobre, v kondícii, má vyššie sebavedomie, je výkonnejší v práci.
  • Hranie florbalu je pomerne málo nákladné, výstroj sa dá zaobstarať za slušnú cenu a nie je výrazne rozsiahle.
  • Hranie florbalu je nezávislé na počasí, pretože sa hrá v halách.
  • Florbal je kolektívna hra, jeho prevádzkovanie sa pozitívne prejavuje v sociálnej oblasti, človek uspokojuje jeden zo základných pudov, pridruženého s inými ľuďmi, priateľmi a podobne.

Aká je výstroj florbalového hráča?

Výstroj florbalového hráča

Ak chcete začať hrať florbal ako hráč v poli, budete si musieť zaobstarať najmä florbalovú hokejku, prípadne k nej dokúpiť florbalovú čepeľ, ďalej florbalovú obuv, florbalové loptičky, florbalové príslušenstvo (potítka, čelenky, vaky na florbalky, tašky) a florbalové bránky.

Výstroj florbalového brankára

Ak chcete začať vo florbale chytať, budete to s výberom výstroje mať o niečo zložitejšie, pretože florbalový brankár má výstroj rozsiahlejšiu. Do výstroja brankára patrí brankárska maska (musí byť schválená IFF, dnes ju prakticky spĺňajú všetky dostupné modely), brankárske chrániče (chrániče kolien, chrániče lakťov, suspenzor), brankárska vesta, brankárske nohavice, brankárske rukavice a brankárske tričko.


Vyberajte zo širokej ponuky





Prečítajte si tiež


Ako vybrať florbalovú loptičku


Čítaj viac

Florbalové bránky - niektoré poznatky pre ich výber


Čítaj viac

Ako vybrať vybavenie pre florbalového brankára


Čítaj viac


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa