Všetko o tenise a jeho vybavení

Všetko o tenise a jeho vybavení

Jeden z najobľúbenejších a zároveň najznámejších raketových športov vôbec je nesporne tenis. Tenis je tiež bežne označovaný ako "biely šport". Tenis si získal svoju obľubu nielen v Slovenskej republike, ale patrí k najrozšírenejším športom po celom svete a to ako na profesionálnej úrovni, tak na úrovni rekreačnej.

Kedy vlastne tenis vznikol?

História a počiatky vzniku športového odvetvia tenisu

Podľa väčšiny historických tvrdení pochádza moderná tenisová terminológia už z roku 1592, kedy boli v Paríži zaznamenané pravidlá francúzskej hry "paume". Týmito pravidlami sa nechal inšpirovať Walter Clopton Wingfield z Anglicka, ktorý si nechal túto hru zvanú tenis v roku 1875 patentovať.

Úplne prvé majstrovstvá v tenise sa konalo v roku 1877 vo Wimbledone v Londýne, ďalšie tri najväčšie turnaja sa konali v New Yorku (od roku 1881), v Melbourne v Austrálii (v roku 1905) a v Paríži (v roku 1925). V máji 1881 došlo k štandardizovaniu pravidiel pre organizovanie tenisových turnajov a to Národnej tenisovej Asociácii v Spojených štátoch. K prvému významnému turnaji tiež patrí US Open, ktorý sa konal v roku 1881 v Newport, Rhode Island.

Tenis sa stal veľmi populárny a to hlavne vo Francúzsku, kde sa konal turnaj French Open (v roku 1891). Do olympijského programu bol tenis zaradený od roku 1896 a do hier od roku 1924, potom bol tenis vyradený. Znovu sa tenis zaradil medzi olympijské hry v roku 1988.

Ďalší významný tenisový rok bol v roku 1913, kedy bola založená Medzinárodná tenisová federácia ITF. V roku 1924 vyhlásila pravidlá tenisu, ktorá zostala bez veľkých zmien platná až dodnes.

Aké sú základné špecifiká tenisu?

Tenis patrí nielen do skupiny raketových športov, ale tiež do skupiny loptových športov. Táto hra je bežne určená pre dvoch alebo štyroch hráčov. Od toho sa tiež odvíja variant dvojhry (hrá sa s 2 hráčmi), či variant štvorhry (hrá sa s 4 hráčmi). Štvorhru rozlišujeme tiež ako zmiešanú hru (čiže aj "mix"), pri ktorej v každej dvojici hrá jedna žena a jeden muž.

TenisTenisové ihrisko čiže tenisový dvorec

Súperi stoja proti sebe na obdĺžnikovom ihrisku, alebo tiež často nazývané na tenisovom dvorci, ktorý je označený bielou stopou. Tenisové ihrisko je dlhé 23,77 ma široké 8,23 m. Ak hráte štvorhru, je potrebné ihrisko o šírke 10,97 m. V strede hracieho poľa je umiestnená tenisová sieť, ktorá by mala byť vysoká asi do pása dospelého človeka - výška siete uprostred by mala mať 0,914 m, výška siete na okraji musí mať 1,07 m. Čo sa tenisového dvorca týka, rozoznávame tu povrchy kurtu. Každý povrch, umožňuje inú rýchlosť, výšku odrazu tenisovej lopty, pohyb tenistu po kurze a výsledný štýl hry hráčov. Tenis je možné hrať buď na tvrdom povrchu (asfalt, betón), antuke (najčastejšie červená, zelená, modrá), trávniku či na tartanu.

Základné tenisové vybavenie

Tenis sa hrá za pomocou tenisovej rakety a tenisovej loptičky. Tenisové loptičky sú väčšinou vyrobené z gumy a potiahnuté zeleným vláknom, ďalšou súčasťou tenisového vybavenia je tenisová raketa, ktorá je vybavená výpletom.

Princíp hry tenisu

Úplný začiatok hry je odštartovaný podaním a to jedného z hráčov (tiež nazývané "servis"). Hlavnou podstatou tenisu je, že sa súperi snažia pomocou tenisovej rakety odraziť tenisovú loptičku do štvorca protihráča a to tak, aby ho súper nemohol vrátiť späť, bez toho aby sa trafil vedľa tenisového dvorca.

Pre koho je tenis určený?

Tenis je určený pre kohokoľvek, hráči tenisu môžu byť akéhokoľvek veku, výšky, váhy či pohlavia. Keď porovnáme tenis s inými športy, hrá sa so strednou intenzitou, celkovú dĺžku zápasu však dopredu nedá odhadnúť, zápas môže trvať desiatky minút, alebo tiež pokojne niekoľko hodín.

Počas prevádzkovania tenisu rozvíjajú hráči svoju vôľu, cieľavedomosť, rýchly odhad situácie, spoliehajú na svoju fyzickú kondíciu, taktické myslenie, schopnosť sústredenia a vnútorného pokoja.

Aké sú hlavné výhody tenisu?

Medzi základné výhody tenisu patrí:

  • Tenis ako hra poskytuje spoločenskú zábavu pre kohokoľvek, ako pre deti, mladistvých, tak aj pre dospelých a seniorov. Nie je pravidlom, že s tenisom musíte začať v útlom veku. Láka vás tenis? Začnite ho hrať ešte dnes!
  • Tenisové vybavenie možno dnes zaobstarať za veľmi priaznivé ceny, čo je výhodné hlavne pre tých, ktorí s tenisom ešte len začínajú, poprípade si zaobstarávajú vybavenie pre rekreačné športovanie, teda nemusíte si hneď kupovať profesionálnu tenisovú raketu.

Prečo je tenis obľúbený?

Počas prevádzkovania tenisu zvyšujete svoju fyzickú kondíciu a spevňujete celé svoje telo. Je vhodný, keď chcete chudnúť, odporúča sa však skombinovať s ďalšími aktivitami, pretože spôsobuje jednostrannú záťaž.

Všetko pre tenis, alebo aké základné športové vybavenie je potrebné zakúpiť?

Ak začínate s tenisom, je potrebné sa najskôr orientovať v základnom tenisovom vybavení. Do základného tenisového vybavenia rozhodne patria rakety na tenis, loptičky na tenis, tenisové siete, tenisové výplety, tenisové tašky a gripy na tenis.

Tenisové rakety

Tenisové raketyNevyhnutnou súčasťou tenisového vybavenia, bez ktorého sa žiadny hráč tenisu vôbec nezaobíde, je tenisová raketa. Vďaka tenisovým raketám sa športové odvetvia tenis radí do kategórie raketových športov. Aby ste vybrali správnu tenisovú raketu, je potrebné si najskôr povedať, pre koho tenisovú raketu kupujete a aká je jeho či vaša tenisová výkonnosť. Medzi ďalšie parametre, ktoré sú pri výbere tenisovej rakety dôležité, patrí napríklad, k akému účelu tenisovú raketu budeme potrebovať, tým je na mysli, či budeme tenisovú raketu kupovať pre rekreačné, športové alebo hľadáme tenisovú raketu pre turnaja. Ďalej je potrebné si povedať, aké vlastnosti od tenisovej rakety očakávame, napr. veľkosť úderovej plochy, veľkosť hlavy, hmotnosť, vyváženie atď. a koľko za tenisovú raketu vo finále chceme zaplatiť.

Chceli by ste si zakúpiť tenisovú raketu a neviete, ako a ktorú si vybrať? Prečítajte si článok Ako vybrať tenisovú raketu? alebo prejdite rovno k výberu tenisovej rakety v našom e-shope.

Tenisové loptičky

Tenisové míčkyLoptička na tenis tiež patrí k základnému vybaveniu každého tenistu. Tenisové loptičky rozlišujeme a to na tlakované a netlakované. Tenisové loptičky musia mať povrch všade rovnaký, skladajú sa z látkového poťahu a žltej farby. Ak má loptička švy, musia byť bez stehov. Správna tenisová loptička by mal mať odskok vyšší než 1,35 m zároveň nižšie ako 1,47 m. Môžete sa tiež stretnúť s farebnými variantmi tenisových loptičiek. Chceli by ste si zakúpiť tenisové loptičky a neviete, aký typ si vybrať?

Prečítajte si článok Ako vybrať tenisové loptičky? alebo prejdite rovno k výberu tenisovej loptičky v našom e-shope.

Tenisové výplety

Tenisové výpletyKeď sa hovorí o výplete tenisových rakiet, hovorí sa často aj o "srdci rakety" a to z akého dôvodu? Ak si vyberáte kvalitnú tenisovú raketu s najnovšími technológiami, potom je potrebné ju napliesť adekvátnym výpletom. Naopak lacná tenisová raketa nepotrebuje a nevyužije vlastnosti napríklad gélových výpletov, ktoré tlmia vibrácie. V praxi je známe, že väčšina tenistov strávi niekoľko mesiacov testovaním rôznych rakiet a iba pár minút vhodným výpletom, čo je samozrejme zle, pretože každý hráč tenisu má iné potreby a požiadavky, preto je potrebné vybrať pre určité skupiny tenistov najvhodnejšie typy výpletov. Tenisové výplety sa delia podľa použitého materiálu, od čoho sa odvíjajú ich výsledné vlastnosti.

Chceli by ste si zakúpiť tenisový výplet a neviete, aký typ pre vašu tenisovú raketu vybrať? Prečítajte si článok Ako vybrať vhodný tenisový výplet? alebo prejdite rovno k výberu tenisového výplety v našom e-shope.

Príslušenstvo na tenis

S akým ďalším príslušenstvom sa v tenise určite stretnete? Aby nedošlo k poškodeniu vašej novej tenisovej rakety a aby ste bezpečne uschovali svoje tenisové loptičky, budú vám určite dobre slúžiť kvalitné a moderné tenisové tašky. Bez čoho sa tenis vôbec nezaobíde, sú tenisové siete. Viete, akú tenisovú sieť si vybrať? Na trhu nájdete širokú ponuku. Ďalším príslušenstvom tenisového vybavenia sú potom gripy na tenis. K akému účelu slúži a aké si vybrať?

Chceli by ste si zakúpiť tenisovú tašku, tenisovú sieť alebo gripy na tenis a neviete si rady?

Prečítajte si článok "Aké príslušenstvo na tenis možno dokúpiť?" alebo prejdite rovno k výberu tenisovej tašky, tenisových sietí, alebo gripov na tenis v našom e-shope.


Prečítajte si tiež:

Tenis, squash, badminton a ďalšie raketové športy

Ako vybrať tenisovú raketu?

Tenisové rakety Babolat a tenisové rakety Head

Ako vybrať loptičky na tenis?

Ako vybrať vhodný tenisový výplet?


Alebo prejdite rovno do kategórie tenis v našom e-shope.

Späť |    Všechny novinky
Akcie
Bazény
Detské bazényDetské bazényNafukovacie bazényNafukovacie bazényPrstencové bazényPrstencové bazényNadzemné bazényNadzemné bazényNafukovacie vírivkyNafukovacie vírivkyBazénové trampolínyBazénové trampolínyNafukovacie lehátkaNafukovacie lehátkaKruhy-lopty-rukávnikyKruhy-lopty-rukávnikyBazénové filtrácieBazénové filtrácieBazénová chémiaBazénová chémiaBazénové vysávačeBazénové vysávačePlachty k bazénomPlachty k bazénomSchodíky k bazénomSchodíky k bazénomPumpy k bazénomPumpy k bazénomPríslušenstvo k bazénomPríslušenstvo k bazénom
Extrémne športy
KitingKitingSkateboardySkateboardySlacklineSlacklineSnowboardSnowboardHorolezectvoHorolezectvo
Fitness a posilovňa
BandážeBandážeČinky a záťažeČinky a záťažeFitness doplnkyFitness doplnkyGymnastikaGymnastikaPosilňovacie strojePosilňovacie strojeTrampolínyTrampolíny
Bicykle
BicykleBicykleCyklotrenažéryCyklotrenažéryCyklo prilbyCyklo prilbyCyklo oblečenieCyklo oblečenieSvetla a blikačkySvetla a blikačkyCyklo náradieCyklo náradieCyklo fľašeCyklo fľašeTachometreTachometreBicykle príslušenstvoBicykle príslušenstvo
Hry
BilliardBilliardKroket a kolkyKroket a kolkyPetanquePetanqueSpoločenské hrySpoločenské hryStolný futbalStolný futbalŠípkyŠípky
Kolobežky, korčule, odrážadla
KolobežkyKolobežkyOdrážadláOdrážadláKolieskové korčuleKolieskové korčuleSkateboardySkateboardyĽadové korčuleĽadové korčuleCyklo prilbyCyklo prilby
Loptové športy
BaseballBaseballBasketbalBasketbalFlorballFlorballFutbalFutbalHádzanáHádzanáVolejbalVolejbalVodné póloVodné pólo
Oblečenie, výstroj, doplňky
BandážeBandážeFitness doplnkyFitness doplnkyMeračeMeračePlavecké potrebyPlavecké potrebyPotápaniePotápaniePrilbyPrilbyŠportové oblečenieŠportové oblečenieChráničeChrániče
Outdoor a camping
BatohyBatohyCampingCampingCestovné taškyCestovné taškyDoplnkyDoplnkyKarimatkyKarimatkyHorolezectvoHorolezectvoKartušeKartušeLampyLampyĽadvinkyĽadvinkyMeračeMeračeNafukovacie matraceNafukovacie matraceRiadRiadSpacie vakySpacie vakyStanyStanySvietidlá - čelovkySvietidlá - čelovkyŠportové oblečenieŠportové oblečenieTermoskyTermoskyTrekingové paliceTrekingové paliceVaričeVaričeVreckové nožeVreckové nože
Posilňovacie stroje
Bežecké pásyBežecké pásyCyklotrenažéryCyklotrenažéryEliptické trenažéryEliptické trenažéryErgometreErgometreMasážne prístrojeMasážne prístrojePosilňovacie lavičkyPosilňovacie lavičkyPosilňovacie vežePosilňovacie vežeRecumbentyRecumbentyRotopedyRotopedyStepperyStepperyVeslovacie trenažéryVeslovacie trenažéry
Pre deti
Detské bicykleDetské bicykleKolobežkyKolobežkyOdrážadláOdrážadláTrampolínyTrampolínyBazényBazényHojdačky a hojdacie sieteHojdačky a hojdacie sieteLopty a hopsadláLopty a hopsadláDetské zimné korčuleDetské zimné korčuleSane a bobySane a bobyŠmykľavky pre detiŠmykľavky pre deti
Raketové športy
BadmintonBadmintonRicochetRicochetSquashSquashStolný tenisStolný tenisTenisTenis
Stolný tenis
LoptičkyLoptičkyRaketyRaketySieťkySieťkyStoly na stolný tenisStoly na stolný tenisStolný tenis príslušenstvoStolný tenis príslušenstvoVonkajšie stoly na stolný tenisVonkajšie stoly na stolný tenis
Trampolíny
Trampolíny 96-140 cmTrampolíny 96-140 cmTrampolíny 182 cmTrampolíny 182 cmTrampolíny 244 cmTrampolíny 244 cmTrampolíny 305 cmTrampolíny 305 cmTrampolíny 365 cmTrampolíny 365 cmTrampolíny 396 cmTrampolíny 396 cmTrampolíny 426 cmTrampolíny 426 cmTrampolíny 457 cmTrampolíny 457 cmObdĺžníkové trampolínyObdĺžníkové trampolínyBazénové trampolínyBazénové trampolínyNáhradné diely k trampolínámNáhradné diely k trampolínám
Vodné športy, vodáctvo
BazényBazényKitingKitingPlavecké potrebyPlavecké potrebyPotápaniePotápanieVodné póloVodné póloLodeLode
Záhrada a voľný čas
Basketbalové košeBasketbalové košeBazényBazényFutbalové bránkyFutbalové bránkyCampingCampingHojdačky a hojdacie sieteHojdačky a hojdacie sieteKroket a kolkyKroket a kolkyPetanquePetanqueSaunySaunyŠmykľavky pre detiŠmykľavky pre detiTrampolínyTrampolíny
Zimné športy
BobyBobyHokejHokejKitingKitingLyžovanieLyžovanieSaneSaneSnowboardSnowboardŠportové oblečenieŠportové oblečenieĽadové korčuleĽadové korčule
Váš košík
Naše pobočky
Najlacnejsisport.sk
Cesta do Rudiny 1098
Kysucké Nové Mesto
Nejlevnejsisport.cz
Provozní 5560/1b
Ostrava
O nás Všetko o nákupe Naše pobočky Poradňa Kontakty