Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Aké športové oblečenie vám zaistí pohodlný pobyt v prírode

Aby ste si zaručili úspešné a zároveň pohodlné absolvovanie aj viacdenných pobytov v prírode a na horách, je dôležitá nielen psychická odolnosť a dobrá fyzická kondícia, veľmi dôležitý je tiež správny výber turistického vybavenia - v tomto článku sa zameriame na základ celého outdoorového vybavenia, čím je outdoorové športové oblečenie.

Určite každý turista vie, že niektoré túry môžu byť veľmi náročné a sú sprevádzané náročnými podmienkami, napríklad túry hustými mokrými lesmi, prekonávanie potokov alebo kosodrevinou porastené hrebene, čo môže mať vplyv napríklad na otlaky nôh pri výbere nesprávnych outdoorových topánok, zima v nevhodne zvolenom spacáku, mokro v zle zvolenom stane, alebo prechladnutiu pri výbere nesprávneho oblečenia.

Jedna z najdôležitejších a často veľmi podceňovaňou súčasťou outdoorového vybavenia je oblečenie, ktoré slúži k správnej regulácii telesnej teploty a odvádzanie telesnej vlhkosti počas fyzických aktivít.

Vyberáme outdoorové športové oblečenie - Čo všetko možno zahrnúť do oblečenia pre outdoor?

V dnešnej dobe je výber kvalitného outdoorového oblečenia často podceňovaný.

Hoci sa to nezdá, správny výber outdoorového oblečenia vám:

  • spríjemní krátke prechádzky v prírode,
  • zvýši fyzický výkon pri vykonávaní niektorého športu
  • alebo môže byť veľmi užitočným pomocníkom pri náročných vysokohorských túrach.

Predsa len jednodňový výlet do Beskýd je iný než napríklad vysokohorská túra v Alpách.

Sportovní oblečeníPri výbere outdoorového športového vybavenia si musíte dať pozor na niekoľko vecí, ku ktorým sa hneď dostaneme.

Už ste si odpovedali na otázku, aké podmienky vás pri danej aktivite čakajú - športu či turistike?

Už ste si tiež stanovili, koľko peňazí za športové oblečenie chcete minúť?

Alebo už viete, kde športové oblečenie chcete zakúpiť?

Všetky tieto otázky sú pri výbere športového oblečenia dôležité.

Do outdoorového športového oblečenia patria:

1. Termoprádlo alebo tiež často nazývané funkčné prádlo

Termo prádlo umožňuje vďaka špeciálnemu tvaru a použitých vlákien odvádzať pot od pokožky preč. Oproti bielizni z bavlny nie nasiakavé, teda umožní potu sa odpariť do vonkajšieho prostredia a samo tak zostáva suché, rovnako ako vaša pokožka. Suchá pokožka sa ďaleko pomalšie ochladzuje, takže vaše telo zostáva tiež v teple - preto označenie termo bielizeň.

Aké sú zásady vrstvenia funkčného prádla?

TermoprádloVšeobecne sa rozlišujú tri základné vrstvy funkčného prádla:

1. vrstva - termoprádlo - funkčné spodné prádlo

Jedná sa o funkčnú spodnú bielizeň, ktoré musí priľnúť priamo k pokožke tela. Spadá tu spodnú bielizeň, ponožky a tričká.

2. vrstva - termoizolačná vrstva oblečenia

Jedná sa o vrstvu oblečenia, ktorá udržuje správnu telesnú teplotu a zároveň prepúšťa vlhkosť. Spadajú tu roláky, mikiny (fleece) apod.

3. vrstva - vrchná vrstva oblečenia

Vrchná vrstva oblečenia udržuje telesné teplo a môže odvádzať vlhkosť z tela von, napríklad bundy, vetrovky (vrstva proti vetru).

Viac informácií o termprádle a jednotlivých sa dozviete v článku Ako vybrať vhodné termoprádlo - funkčnú bielizeň.

Alebo prejdite do kategórie termo prádlo priamo do e-shopu.

2. Outdoorové bundy

Ako už bolo spomenuté vyššie, do vrchnej vrstvy outdoorového oblečenia patrí bunda, ktorá je dôležitou súčasťou outdoorového oblečenia. Kvalitnú bundu oceníte vo chvíli, keď vám práve poveternostné podmienky neprajú. Medzi hlavné vlastností vrchnej vrstvy je nepremokavosť, priedušnosť a tepelná odolnosť. Pri výbere je potrebné vziať do úvahy nielen vlastnosti vrchnej vrstvy, ale aj materiály, z ktorých sa outdoorová bunda vyrába.

Chcete sa dozvedieť viac o vrchnej vrstve? Prečítajte si článok Outdoorové bundy - Ako vybrať správnu bundu pre turistiku (vlastnosti, materiály).

Alebo prejdite do kategorie športové bundy priamo v našom e-shopu.

Outdoorové kalhoty3. Outdoorové nohavice

Rovnako ako u outdoorových búnd je to tiež u outdoorových nohavíc. Outdoorové nohavice by mali vaše nohy ochrániť pred mrazom, chladom a ďalšími nepriaznivým počasia, a zároveň by mali zabezpečiť, aby ste sa príliš nepotili a zároveň boli v teple. Outdoorové nohavice sú vyrábané z rôznych materiálov, medzi ktoré patria napríklad perie, duté vlákno alebo soft-shell.

Chcete sa dozvedieť viac o turistických nohaviciach? Prečítajte si článok Outdoorové nohavice - Aké sú vhodné nohavice pre turistiku (druhy, použitie, materiály).

Alebo prejdite do kategorie nohavice priamo v našom e-shope.

4. Outdoorové topánky - turistická obuv

Základom každej vysokohorskej túry či pobyte v prírode vôbec sú kvalitné topánky. Outdoorové topánky si vyberáme podľa toho, v akých podmienkach ich budeme nosiť. Je naozaj rozdiel, keď budeme chodiť po miernych kopcoch, alebo napríklad šplhať po skalách. Outdoorové topánky sa teda delia podľa svojho účelu, a to na pohorky, trekové topánky či poltopánky, turistické sandále alebo skelety.

5. Kombinézy

Kombinézy sú určené do extrémnych podmienok, napríklad pre lyžovanie či snowboarding, alebo na výlety v zasneženom teréne. Vhodnou kombinézu spoznáte podľa toho, že vás nikde neškrtí, materiál je vodeodolný a priedušný, kombinéza by mala byť tiež opatrená kapucňou.

Návleky6. Návleky

Návleky sú užitočnou pomôckou ako v lete, tak v zime. V lete vás návleky ochráni pred vniknutím nečistôt a vlhkosti. Čiastočne možno tomu zabrániť nosením dlhých nohavíc po celý rok. V sparných letných mesiacoch sú rozhodne pohodlnejšie kraťasy, topánka tak zostáva nechránená proti nečistotám, prachu a vlhku. V zime potom nie je o použitie návlekov najmenší pochýb. Dôležité však je vybrať správny a funkčný návlek.

7. Čapice

Čiapky sú často podceňovanú súčasťou športového oblečenia, avšak veľmi dôležitá súčasť ochrany našej hlavy pred nepriaznivým počasím - v mrazivom počasí úplnou nutnosťou. Vyberajte takú čiapku, ktorá vašu hlavu dostatočne a spoľahlivo zakryje, zahreje a zároveň vám bude dobre padnúť.

Chcete sa pozrieť na ponuku čiapok? Prejdite do kategorie čapice priamo v našom e-shope.

8. Rukavice

Ďalšou dôležitou súčasťou športového oblečenia sú rukavice, ktoré slúžia na ochranu rúk proti chladu, mrazu a poranenia. Rukavice zastávajú ďalšiu funkciu a to, že sú pre mnohých z nás módnym doplnkom. Čo sa týka športových aktivít v prírode, sú dôležitým doplnkom, ktorý zabezpečí celkový komfort pri športe, v turistike, cyklistike, lyžovaní, horolezectvo atď.

Chcete sa pozrieť na ponuku rukavíc? Prejdite do kategorie rukavice priamo v našom e-shope.

9. Ďalšie športové oblečenie

Medzi ďalšie časti športového oblečenia patria:

šatky a čelenky,

vesty,

ponožky.


Prečítajte si taktiež:

Outdoor a camping vybavenie

Ako vybrať vhodné termoprádlo - funkčná bielizeň

Outdoorové bundy - Ako vybrať správnu bundu pre turistiku (vlastnosti, materiály)

Outdoorové nohavice - Aké sú vhodné nohavice pre turistiku (druhy, použitie, materiály)

Ako vybrať spací vak, v ktorom neumrznete ani sa neupečie

Termosky sú nepostrádateľnou súčasťou každého turistu - Viete, ako vybrať tu správnu?

Ako si vybrať vhodné trekingové palice

Ako vybrať turistický batoh - rady a tipy

alebo prejsť do kategórie športové oblečenie v našom e-shope.