Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako postupovať pri výbere čelovky

Čelovky, neboli také čelové svetlá sa stali nielen základnou športovou pomôckou každého turistu v prírode, stali sa tiež užitočnou pomôckou v domácnostiach, v automobiloch alebo tiež často slúži ako zálohové svietidlo v batohu.

Všetky svetlá možno rozlíšiť na:

 • klasické batériové svetlá, ktoré najčastejšie plní funkciu núdzového riešenia,
 • ak však potrebujete silný zdroj svetla, na tento účel je určite čelovka najlepšia.

Ktorá čelovka je teda pre vás tá najvhodnejšia?

Poďme si teda niečo povedať o tom:

 • aké typy čeloviek existujú,
 • na aké parametre čelovky sa zamerať,
 • aké sú výhody čeloviek,
 • aké sú nevýhody čeloviek,
 • a na aké funkcie sa zamerať a čoho sa naopak vyvarovať.

Prečo sú čelovky tak obľúbené alebo ich hlavné výhody:

Čelovky majú samozrejme oproti klasickým baterkám niekoľko výhod, vďaka ktorým sa stali najobľúbenejším a zároveň najpoužívanejším svietidlom vôbec.

Hlavné výhody čeloviek:

 • pohodlný spôsob ovládania - pri práci alebo chôdzi má človek obe ruky voľné, napr. v tme ľahšie stavanie stanu, hľadanie v mape atď.,
 • na trhu je možné zakúpiť čelovky s užitočnými funkciami,
 • čelovky sú veľmi skladné,
 • čelovky možno zakúpiť za veľmi priaznivú cenu.

Parametre výberu čelovky. Viete, aké sú základné rozdiely medzi čelovkami?

Na slovenskom trhu je obrovská kopa modelov čelových svietidiel, ktoré sa medzi sebou samozrejme líšia. Často vyzerajú podobne, avšak sa líšia použitým materiálom, rôznym zdrojom svetla, svojou hmotnosťou, vybavenosťou a ďalšími vlastnosťami.

Na aký účel budete čelovku potrebovať?

Na začiatku je potrebné si odpovedať na otázku, na aký účel, ako často a do akých podmienok budete čelovku používať.

ČelovkyČelovky určené pre lezenie na skalách

Napríklad pri lezení na skalách či horách určite budete potrebovať čelovku, ktorá je odolná a má možnosť regulovať svietenie do šírky aj do diaľky. V takých podmienkach oceníte čelovku, ktorú možno ľahko ovládať a má dobrú teplotnú znášanlivosť.

Čelovky určené pre behanie

Ak s čelovkou budete behať (napr. pri bežkovaní), určite oceníte možnosť si nastaviť čelovku podľa svojej hlavy, ďalej čelovku s nízkou hmotnosťou a väčšou odolnosťou v prípade otrasov a pohybov.

Čelovky pre kempovanie

Ak si chcete zaobstarať čelovku iba pre potreby kempovania, napr. stavanie stanu, zakladanie ohňa, na ceste po kempe, bohato vám postačí obyčajné čelové svietidlo, ktorá nemusí mať nejaké špeciálne funkcie a vlastnosti. Tieto čelovky sú vhodné aj pre deti (na tábory).

Čelovky pre cyklistov

Čelovky určené pre cyklistov by mali byť s nízkou hmotnosťou a zároveň s možnosťou širokého nasvietenia cesty a výrazným neoslňujúcim svetlom.

Univerzálne čelovky

Každá športová aktivita má iné požiadavky, preto sa rozhodnite, aký druh aktivity budete s čelovkou vykonávať najčastejšie. Ak nie ste schopní sa rozhodnúť, vyberte univerzálne čelovky, ktoré majú mnoho praktických funkcií.

Uvedomte si tiež to, že nesprávny výber čelovky môže mať za následok úraz, stratu orientácie či vybitia batérie.

Čelovky rozlišujeme podľa konštrukcie - spôsobu uloženia batérií:

Kompaktné čelovky - batérie pri reflektore

Prvým variantom konštrukcie čelovky je batéria uložená priamo u reflektora, čo je najjednoduchšie riešenie. Tieto čelovky sú určené pre menej náročné športové aktivity, napríklad kempovanie, varenie v prírode, prechádzky po tme alebo stanovanie.

Tieto čelovky majú väčšinou dosvit okolo 50 až 60 metrov. Čo sa týka zdroja svetla, ide väčšinou o LED diódy v rôznom usporiadaní a s rôznym počtom. Tie lepšie čelovky umožňujú prepínať medzi rôznou intenzitou svetla, blikanie či rôznymi farebnými režimami.

Výhody:Nevýhody:
+ nie je potreba sa starať o kábel,- vyššia hmotnosť (čelovka + batéria),
+ je menej náchylná k poruchám,- nerovnomerné rozloženie hmotnosti,
+ skladnosť,- niekedy horšie ovládanie tlačidiel,
+ nízka obstarávacia cena.- nesedí dobre na čele - nevhodná pri behu.

ČelovkyV našom e-shope môžete zakúpiť čelové svietidlo značky COLEMAN CHT 7 Headlamp. Táto kompaktná čelovka je osadená jednou výkonnou CREE XB-DLED diódou a červenou diódou pre nočné videnie, čo ocenia hlavne rybári a všetci trekari. Kompaktná čelovka je vybavená tiež sklopnou hlavou s ľahkou aretáciou s indikátorom stavu batérií. Batériu možno ľahko vymeniť a to pomocou praktického kľúča, ktorý je integrovaný do spony čelenky. Táto čelovka je tiež vodeodolná.

Ďalšie odporúčané modely kompaktných čeloviek sú čelové svietidlo COLEMAN CHT 10 Headlamp alebo čelové svietidlo COLEMAN CHT 15 Headlamp.

Čelovka s oddeleným zásobníkom

Druhým variantom konštrukcie čelovky je umiestnenie batérií v oddelenom zásobníku, ktorý je umiestnený buď pri páse, alebo pod oblečením. Tieto čelovky sa väčšinou používajú v zimnom období.

Výhody:Nevýhody:
+ nižšia hmotnosť (z dôvodu batérie),- možnosť poškodenia pripojovacieho kábla,
+ odolnosť batérie voči vonkajším vplyvom - vyššia ochrana batérie.- horšia manipulácia s čelovkou.

Čelovka s uložením batérií na temene hlavy

Tretím variantom konštrukcie čelovky je umiestnenie batérie v zásobníku, ktorý je umiestnený v zadnej časti čelenky. Na rozdiel od kompaktnej čelovky dochádza k lepšiemu rozloženiu hmotnosti.

Výhody:Nevýhody:
+ rovnomerné rozloženie hmotnosti na hlave,- väčšia náchylnosť na poškodenie,
+ nepadá tak do čela,- vyššia hmotnosť (spojená s vyšším výkonom).
+ lepšia stabilita čelovky na hlave,
+ väčší výkon čeloviek.

Čelovky rozlišujeme podľa typu svetelného zdroja

Čelovky rozdeľujeme tiež podľa svetelného zdroja, a to na:

Klasické žiarovky, halogén, kryptón, xenón

V dnešnej dobe existujú kvalitné výkonné žiarovky, ktoré dosvietia oproti bežnej žiarovke zhruba štvornásobné vzdialenosti, odoberajú však trikrát väčší prúd, teda batérie majú ďaleko nižšiu životnosť.

Svietivosť klasických žiaroviek zvýšila technológia halogénových, kryptonových a xenónových žiaroviek. Keď porovnáme klasické žiarovky a špeciálne výkonné žiarovky halogén, kryptón, xenón, odber klasických žiaroviek sa pohybuje cca 300 mA a odber špeciálnych žiaroviek je cca 700 mA a viac.

LED diody

ČelovkyLED diódy patria k najpoužívanejším zdrojom svetla v dnešných čelovkách. Často sa kombinujú aj s inými typmi svetla. LED diódy obsahujú biele alebo modrasté svetlo.

Výhodou je, že majú veľmi malú spotrebu oproti klasickým žiarovkám. Dôvodom malej spotreby je ten, že cca 80 - 90 % elektrickej energie sú schopné previesť na svetelnú energiu, zvyšných 10 - 20 % je zvyšková tepelná energia. Zatiaľ čo klasické žiarovky využívajú cca 3 - 6 % energie a zvyšok sa mení na teplo, ktoré je potrebné na rozžhavenie vlákna.

Čo sa výkonu týka, LED diódy majú porovnateľný výkon s obyčajnými žiarovkami, často vyššií. Ďalej sú ďaleko viac odolné voči nárazom, teda sú ideálne pre náročné outdoorové aktivity. Nehrozí aj v takej miere zhorenie diódy ako u žiaroviek.

LED diódy sú typické aj svojou dlhou životnosťou, rýchlosťou v rozsvietenia, sú tiež veľmi malé, výkonné a úsporné.

Čelovky sa líšia svojou hmotnosťou

Dôležitým parametrom pri výbere čelovky je jej hmotnosť. Záleží, na aký účel budete čelovku používať. Ak hľadáte čelové svietidlo pre jazdu na bicykli, vyberajte čelovky s nízkou hmotnosťou, pretože každý gram navyše bude skôr záťažou. Rozhodnutie, ako ťažkú čelovku si nakoniec zvolíte, záleží čisto na vás a vašom pohodlí. Dnes však možno zvoliť aj optimálnu kombináciu váhy a výdrže a to voľbou nabíjacích batérií.

Čelovky možno zakúpiť za rôzne ceny

Výsledná cena sa odvíja hlavne od vašich potrieb a očakávaní a tiež, na aký účel budete čelovku potrebovať. Ak si vystačíte so štandardnými funkciami a vlastnosťami, v tomto prípade vám postačia čelovky s nižšou cenou. Ak očakávate od čelovky tie najlepšie funkcie, veľkú výdrž batérie, nízku hmotnosť atď musíte počítať, že si za tieto vlastnosti zaplatíte.

Čelovky rôznych značiek

Možno zakúpiť čelovky neznačkové, ktoré sú vhodné pre bežných užívateľov a turistov. Pre náročnejších turistov, horolezcov či rybára sú potom vhodné kvalitnejšie a značkové čelové svetlá. Čelovky sa medzi sebou líšia použitým materiálom, sú vybavené rôznym zdrojom svetla.

Materiál a dizajn čeloviek

Pri výbere čeloviek určite nesmieme zabudnúť na materiál, z ktorého je čelovka vyrobená a dizajn čelovky.

Materiál čeloviek

ČelovkyČelovky by mali byť vyrobené z takého materiálu, ktorý by mal vydržať pád z výšky, alebo by mal byť odolný proti zvýšenej vlhkosti. Čelovky sú buď čiastočne pogumované, gumové alebo vyrobené z pevného tvrdeného plastu.

Odporúčame si zistiť, či sú čelovky vlhkuvzdorné či vodotesné. Aký je v tom rozdiel? Čelovky vlhkuvzdorné sú odolné proti vlhkosti - sú určené do určitej miery vlhkosti, hmly, dažďu. Čelovky vodotesné môžeme ponoriť priamo do vody, zvládnu prívalový dážď či sneh.

Design čeloviek

Čo sa dizajnu týka, tu záleží naozaj na každom z vás. Na trhu je možné nájsť širokú škálu farieb, tvarov alebo výmenných pásikov. Voľte také farby, ktoré sú najvýraznejšie a najľahšie rozoznateľné - stane sa, že vám čelovka môže zapadnúť do tmy a ak je čelovka tmavá, bude sa vám hľadať ťažko.

Na záver si výber čeloviek zhrnieme:

Pred výberom si teda zistite:

 • aká je výdrž batérie čelovky,
 • akú má čelovka hmotnosť,
 • overte si jednoduchosť a jednoduchosť obsluhy a výmeny batérie,
 • či čelovka disponuje možnosťou sklopenia svetla,
 • aké sú možnosti vypnutie a zapnutie čelovky,
 • aké sú blikacie a úsporné režimy (nesmie byť príliš zložité),
 • čelovka sa pri transporte nesmie samovoľne zapnúť,
 • poraďte sa s odborníkmi - kontaktujte nás!

K svieteniu v prírode možno tiež použiť:

lampy.


Prečítajte si o športovom oblečení:

Outdoor a camping vybavenie

Aké športové oblečenie vám zaistí pohodlný pobyt v prírode

Ako vybrať vhodné termoprádlo - funkčnú bielizeň

Outdoorové bundy - Ako vybrať správnu bundu pre turistiku (vlastnosti, materiály)


Prečítajte si o stanovanie a kempovanie:

Základné pravidlá pri výbere spacáku čiže spacieho vaku

Ako vyberať stany - časť 1. základné pravidlá

Ako vyberať stany - časť 2. parametre stanu

Pre pohodlné nocovanie v prírode je potrebné zvoliť vhodnú izolačnú podložku - rady a tipy, ako vybrať karimatku.

Ako vybrať správny turistický varič do prírody

Termosky sú nepostrádateľnou súčasťou každého turistu. Viete, ako vybrať tú správnu?


Prečítajte si ďalej:

Ako si vybrať vhodné trekingové palice


Prejsť do kategórie svietidlá - čelovky v našom e-shopu.