Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako si vybrať cyklistický trenažér I.

Pre správny výber cyklistického trenažéra či spinningového bicykla je nutné sledovať a správne vyhodnotiť určité základné parametre týchto posilňovacích strojov . Tu ich pre vás v stručnosti zhrnieme.

Kto a akým spôsobom bude cyklotrenažér používať?

Ťažiskovým bodom pre výber spinningového bicykla je uváženie, kto a akým spôsobom ho bude využívať. Samozrejme bude rozdiel pri výbere pre bežného užívateľa, ktorý bude cyklotrenažér používať pre kondičný tréning a chudnutie, a naopak iné preferencie bude mať aktívny športovec, profesionál či pravidelný spinningový nadšenec.

Pri výbere tohto posilňovacieho stroja je potrebné vziať do úvahy aj základné parametre vášho tela, ktorými sú vaša hmotnosť a výška.

Spôsoby a intenzita cvičenia na cyklotrenažéry

Cyklotrenažér vyberáme tiež podľa požiadavky možnosti šliapania v stoji a voľby rôznych stupňov záťaže, táto možnosť nemusí byť pri všetkých modeloch samozrejmosťou.

Dôležité je tiež to, či má cyklotrenažér tak zvanú voľnobežku, to znamená, že ak zastavíme šliapanie, pedále stoja a zotrvačník ide ďalej. Druhým variantom je pevné spojenie pedálov so zotrvačníkom, ak v tomto prípade zastavíme šliapanie, vplyvom zotrvačnosti nám pedále pôjdu ďalej.

MASTER Swot - 125 mm

Stupeň záťaže na cyklotrenažér

Pri výbere spinningového bicykla sa jedná o hlavnú požiadavku a to podľa toho, kto a akým spôsobom bude cyklotrenažér využívať. K záťaži sa úzko viaže typ brzdného systému a ovládanie záťaže. Súčasne dostupné technológie ponúkajú tri základné prevedenia brzdného systému cyklotrenažérov:

Prítlačná brzda

Najrozšírenejším variantom je kotúčová čiže prítlačná brzda. Tu odpor vytvorí doštičky, ktoré zotrvačník brzdia tým, že na neho tlačia. Jedinou nevýhodou je to, že doštičky musíme po určitom časovom intervale meniť, inak je systém veľmi účinný.

Magnetická brzda

Magnetická brzda je druhou variantou brzdného systému. Jej hlavnou prednosťou je o niečo tichší chod a fakt, že systém nemusíme udržiavať, pretože sa neopotrebováva ako systém kotúčový. Magnet vytvára odpor pôsobením magnetického poľa a približovaním a odďaľovaním sa od zotrvačníka.

Elektromagnetická (indukčné) brzda

Elektromagnetická čiže indukčná brzda je treťou dostupnou variantou brzdného systému. Brzdný prvok tvorí cievka s elektromagnetom, veľkosť prúdu v cievke a teda aj intenzitu magnetického poľa riadi počítač. Tento variant je veľmi komfortný a umožňuje zvládnutie aj veľmi vysokej záťaže, zaručuje veľmi presné meranie vzdialenosti a ďalších parametrov a je sprevádzaná absolútne tichým chodom. Tento typ brzdy sa samozrejme umiestňuje do najdrahších, vysoko kvalitných cyklotrenažérov pre uspokojenie náročných užívateľov.

Cyklotrenažéry sú k dostaniu v prevedeniach s ručnou reguláciou záťaže alebo elektronickou variantou regulácie.

Ručná regulácia býva vykonaná otočným alebo posuvným regulátorom.

Elektronická regulácia záťaže nám umožní manuálnu aj automatickú reguláciu záťaže podľa vybraného programu, profilu trate v priebehu tréningu. Priebeh a zmeny vidíme na displeji v priebehu šliapania.

Možné sú aj programy, ktoré nám záťaž upravujú automaticky podľa požadovanej tepovej frekvencie. Tu je nutné upozorniť, že pri lacnejších a menej kvalitných trenažérov je táto funkcia nie vždy príliš uspokojivá, a preto je vhodné pri požiadavke na túto funkciu voliť kvalitný prístroj od renomovanej firmy alebo s dobrými referenciami. To býva hlavne pri prístrojoch, ktoré umožňujú pripojiť hrudný pás, pretože dotykový snímač na riadidlá nemeria tep natoľko presne.

Zotrvačník cyklotrenažéra

Čo sa týka zotrvačníka, cyklotrenažéry sú k dispozícii v prevedení so zotrvačníkom bez voľnobehu a s voľnobehom. Cyklotrenažér bez voľnobehu, ktorý má pedále pevne spojené so zotrvačníkom, by sa správne mal označovať spinningový bicykel. Toto označenie však dnes skôr zovšeobecnelo na všetky druhy cyklotrenažérov. Systém funguje rovnako ako napríklad u detského bicykla, ak prestanete šliapať, pedále sa točia ďalej.

Druhý variant sa chová ako klasický bicykel pre dospelých, po ukončení šliapania sa zotrvačník dotočí sám bez väzby na kolesá, pedále teda stoja, čo je komfortnejšie.

To je možné odporučiť používateľom, ktorí pravidelne navštevujú spinningové cvičenie v posilňovniach, si zaobstarať variant prvý, pokiaľ teda nechcú meniť zvyk. Druhý variant je výhodnejší pre klasických cyklistov. Treba si dať pozor na názvoslovie, ktoré sa v praxi nedodržiava, ako bolo uvedené vyššie a prípadne si overiť, že spinningový bicykel je naozaj spinningový bicykel v prevedení bez voľnobehu a naopak.

Pedále cyklotrenažéru

Aktívni cyklisti ocenia prevedenie pedálov so zámkom, čiže klipsňou, podobne ako u pedálov klasického bicykla. U príslušných prevedeniach pedálov s takzvaným SPD nadstavcami možno tiež s výhodou používať cyklistickú obuv. Všeobecne možno povedať, že lacnejšie cyklotrenažéry (zhruba do 400 ?) majú pedále obyčajné plastové. Kvalitnejšie stroje disponujú kovovými pedálmi, ktoré sú pochopiteľne výhodnejšie z hľadiska únavy materiálu.

Čo sa týka pedálov, je výhodné zakúpiť model so závitmi, ktoré umožnia prípadne pedále vymeniť, rovnako ako u bicyklov.

MASTER Swot - 125 mm

Šliapací stred u cyklotrenažéra

Miskový stred je dnes v ponuke už len pri lacných a menej kvalitných variantov cyklotrenažérov. Jeho nevýhodou bolo ľahké opotrebovanie a pomerne nákladné opravy. Miskový stred dostal názov podľa ohnutej tyče, na ktorej sú pedále a ktorá prechádza stredom rotopeda. Podľa toho toto prevedenie tiež spoznáme.

Lepší variant je osadenie pedálov na stred s kľukami nasadenými na štvorhran, ako u klasického bicykla. Tento systém má lepšiu životnosť.

Nastavenie sedla cyklotrenažéra

Cyklotrenažéry umožňujú nastaviteľnosť sedla do výšky, niektoré modely majú tiež možnosť jeho posunu horizontálnym smerom k riadidlám pre menšie osoby. Ďalšou funkciou je sklápanie sedadla, teda redukcia jeho náklonu.

Existujú tiež rozdiely v samotnom prevedení sedla, jeho kvalite a prevedenia. Dostupné je obyčajné vypchaté sedlo, gélové alebo sedlo v športovom prevedení. Kvalita sedla je samozrejme rovnako dôležitá ako u klasického bicykla, najmä pre častého a náruživého užívateľa.

Aj čo sa týka sedla, sa oplatí zakúpiť model so závitom, ktorý nám sedlo umožní prípadne vymeniť po opotrebovaní.

Nosnosť a parametre rámu cyklotrenažéra

Masivita rámu určuje nosnosť celého cyklotrenažéra. Tento parameter je dôležitý najmä pre aktívnych športovcov, ktorí chcú šliapať tiež v stoji. K tomu je nutné mať veľmi kvalitný a robustný rám. Nosnosť je taktiež dôležitá vzhľadom k parametrom nášho tela, tj. vlastnej hmotnosti a výške. Výška športovcov je určená aj veľkosťou rámu, výškou riadidiel a výškou sedla, ktorá sa dá zvyčajne nastavovať.

Meranie tepovej frekvencie na cyklotrenažéry

Meranie tepovej frekvencie je veľmi dôležitým parametrom najmä pre akurátnych a aktívnych športovcov, ktorí potrebujú presne zmerať, ako ich tréning prebiehal. Bežný užívateľ, ktorý bude cyklotreanžér využívať skôr na kondičné, rekreačné cvičenie túto funkciu môže aj oželieť. Samozrejme podľa individuálnych preferencií, niekomu postačí orientačné meranie tepovej frekvencie alebo si ju môže počas cvičenia merať sám. Prečo je tomu tak?

Ako už bolo uvedené, niektoré stroje sú vybavené dotykovým snímačom, ktorý je však v klasickom prevedení dotykový na riadidlách pomerne nepresný a slúži len k hrubému odhadu reálnej hodnoty. Športovci, ktorí potrebujú presné údaje, by mali požadovať možnosť pripojenia hrudného pásu, ktorý umožňuje veľmi presné meranie pomocou prenosu dát o tepovej frekvencii nameraných priamo z hrudníka do počítača. Navyše kvalitné cyklotrenažéry umožňujú počítačovo v rámci nastaveného, požadovaného programu meniť intenzitu záťaže na základe hodnôt tepovej frekvencie. Túto funkciu ocenia najmä aktívni cyklisti a profesionáli.

Transportné kolieska sú súčasťou cyklotrenažéra

Dobrým komponentom, ktorý môže výrazne zvýšiť komfort pri používaní rotopéda sú kolieska na podvozku, ktoré nám umožňujú posilňovací stroj po jeho naklonení voľne posúvať po miestnosti, čo je veľmi dobrá pomôcka, pretože cyklotrenažér je dosť ťažký.

Funkcia vyrovnania nerovností cyklotrenažéra

Vyrovnanie nerovnosti je ďalšou funkciou zvyšujúcou komfort používania. Vyrovnávanie je prevedené pomocou nastavovacích nožičiek a umožňuje nám redukovať prípadné nerovnosti podlahy. Pri lacnejších cyklotrenažéroch je to vykonané len otočnou excentrickou koncovkou nožičky, pri drahších a kvalitnejších variantov cyklotrenažérov je regulácia vykonaná pomocou nastavovacieho otočného regulátora na každej koncovke.

Funkcia pripojenia cyklotrenažéra k počítaču

Najdrahšie špičkové modely cyklotrenažérov umožňujú aj možnosť pripojenia k počítaču. To nám umožní nahrať rôzne programy, archivovať prekonané cvičenia a tréningy. Zaujímavou pomôckou je napríklad možnosť zobrazenia krajiny pri jazde pre zvýšenie autenticity a atraktivity cvičenia. Možné je graficky zobraziť aj tep a pod.

Záruka a servis cyklotrenažéra

Dajte si pri výbere pozor tiež na dĺžku záruky a možnosť servisu náhradných dielov. Ak už totiž do rotopéda investujeme a nie je to práve malá suma, ani u lacnejších modelov, budeme určite chcieť, aby nám vydržal čo najdlhšie. Ak by sa tak náhodou nestalo, je dobré, aby nám bol v prípade porúch vymenený alebo opravený.

Máte radi fitness a zdravý životný štýl? Navštívte náš e-shop alebo rovno preskúmajte našu kategóriu Fitness a posilňovňa.


Prečítajte si tiež:

Čo je cyklotrenažér a ako vám pomôže?

Ako vybrať a používať cyklistické trenažéry II.