MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Ako vybrať chrániče na snowboard

Stale častejšie sa objavujú správy o tom, aké nebezpečné môžu pády na zjazdovkách byť, a stále častejšie sú zverejňované desivé čísla o zranených lyžiarov a snowboardistov. Médiá považujú lyžovanie a snowboarding za veľmi nebezpečný druh športu, takmer adrenalínový šport.

Miera bezpečia u týchto zimných športov však rovnako vychádza zo zdatnosti a rozumu športovcov. Bohužiaľ však, aj cez vašu ohľaduplnú jazdu sa môžete dostať do kolízie alebo vás môže prekvapiť nečakaný pád. K najťažším zranením vôbec patrí zranenie chrbtice, čo môže znamenať ochrnutie, v osobitných, tragických prípadoch aj smrť. Aby ste týmto úrazom predchádzali, poprípade ich eliminovali, môžu vám pomôcť ochranné prvky - chrániče na snowboard, ktoré sú samozrejmosťou.

Prečo zaobstarať chrániče?

Zvyšujúci sa počet úrazov na lyžiach či snowboarde sú spojené hlavne s týmito dôvodmi:

  • rýchlejšie zimné športové vybavenie - lyže, snowboard,
  • tvrdé zjazdovky vplyvom umelého zasnežovania,
  • zvyšujúci sa počet lyžiarov a snowboardistov na jednej zjazdovke,
  • existencie snow-parkov s mnohými nebezpečnými prvkami,
  • zvyšujúci sa záujem o snowboarding mimo zjazdovku - freeriding,
  • zvyšujúce sa neuvážené a mnohokrát riskantné správanie lyžiarov a snowboardistov na zjazdovke.

Chránič chrbtice - najdôležitejšie chránič

Chránič chrbtice je pre mnohých snowboardistov základnou a veľmi dôležitou súčasťou snowboardového vybavenia, ktoré zvýšia vašu bezpečnosť na zjazdovke a môže vás naozaj ochrániť pred vážnym úrazom. Teraz by sme sa radi zmienili, že podľa štatistýk sú úrazy chrbtice až päťkrát častejšie, než napríklad úrazy hlavy. Kým snowboardové prilby sú na zjazdovkách bežné, chrániče chrbtice na snowboard sú ešte u mnohých snowboardistov ojedinelým ochranným prvkom. Pritom zranenia tejto časti tela je mnohokrát vyššia. V dnešnej dobe na trhu nájdete množstvo chráničov chrbtice, a to v rôznych cenových hladinách a s rôznymi vlastnosťami a funkciami. Dôležité je, aby vám chránič chrbtice padol a chránil vás po celej dĺžke chrbtice, to znamená od krčnej chrbtice až po kostrč. Druhou dôležitou funkciou je, aby vás chránič chrbtice nijako neobmedzoval v pohybe a nemal by vám spôsobovať neprimeraný lokálny tlak.

Chrániče chrbtice možno rozlíšiť podľa druhu športu

Chrániče chrbtice rozlišujeme podľa druhu športu. Väčšina chráničov však patrí do kategórie "multisport", čo znamená, že tieto typy chráničov môžete využiť súčasne pre viacero druhov športov. Na trhu sa však môžete stretnúť so špecializovanými chráničmi na chrbticu, napríklad na chrániče chrbtice na cyklistiku, chrániče chrbtice na lyžovanie alebo chrániče chrbtice na snowboard. Tieto špecializované chrániče chrbtice sú vyrobené podľa určitých špecifík jednotlivých druhov športov. Rozdiel je napríklad v tom, že chrániče chrbtice pre cyklistiku (poprípade iné letné športy), sú lepšie odvetrané a ich konštrukcia je vyrobená podľa typickej pozície daného športu, napríklad ohnutý chrbát pri jazde na bicykli. Chrániče na snowboard (a iné zimné športy) sú potom viac zateplené.

Ako sú chrániče chrbtice konštruované?

Konštrukcia chráničov chrbtice je vyrobená tak, aby pri náraze bola kinetická energia rozložená do čo najväčšej plochy ktorejkoľvek časti chrbta (chrbtice), čím dôjde k zníženiu pravdepodobnosti vážneho zranenia v mieste stretu.

Eliminácia zranenia umožňujú plastové prvky, ktoré sú pripevnené po celom povrchu chrániča chrbtice. Tieto prvky sú vzájomne previazané, a to tak, aby sa sila, ktorá pôsobí pri náraze, rozniesla aj do okolitých prvkov. Dôležité je, aby bola pritom zachovaná ľahká pohyblivosť pri jazde na snowboarde. Počet plastových prvkov (panelov) a plátov udáva veľkosť daného chrániča. Existujú tri - panelové chrániče, ktoré sú vhodné na ochranu spodnej časti chrbta a chrbtice, ďalej sú päť až sedem - panelové chrániče, ktoré chránia celé chrbát. Pláty sú potom podložené materiálom, ktorý odvádza pot a zvyšuje tak komfort nosenia. Výhodou je vnútorná hygienická polstrovaná vložka, ktorá je vyberateľná - môžete ich jednoducho vyprať.

Chránič chrbtice je anatomicky vytvarovaný podľa chrbtice človeka, a zároveň povoľujú pohyb v potrebných smeroch. Chránič chrbtice je potom na tele pripevnený pomocou trakov, bedrového pásu a v niektorých prípadoch sú ešte k dispozícii popruhy, ktoré sa prelínajú okolo daných častí tela. Niekedy môžu byť tieto popruhy nepríjemné, ale pri zvýšenom pohybe vám drží chrbticu na svojom mieste. Chrbtica má totiž často tendenciu sa posúvať na krk, a to aj napriek tesnému utiahnutie popruhom. Rozdiely medzi jednotlivými chráničmi chrbtice sú samozrejme v použitých materiáloch a kvalite spracovania.


Kritériá výberu chráničov na snowboard - chránič chrbtice

Dostávame sa k hlavnému, a to nech už vyberiete akýkoľvek chránič, vždy to bude oveľa lepšie, ako jazdiť bez neho. Ak hľadáte pohodlný chránič chrbtice, ktorý bude dokonale sedieť, môžem vás uistiť, že si celkom priplatíte. Ak ste príležitostný snowboardista, určite vám bohato postačí základný chránič chrbtice, ktorý kúpite celkom lacno.

Typy chráničov chrbtice - Aké existujú varianty chráničov chrbtice?

Na trhu sa môžete stretnúť s dvoma typmi chráničov chrbtice, ktoré sa líšia svojou konštrukciou a použitým materiálom. Rozoznávame teda tvrdé (škrupinové) a mäkké chrániče chrbtice.

  • Tvrdé chrániče chrbticeTvrdé chrániče chrbtice sa skladajú z vonkajšej a vnútornej vrstvy. Vonkajšia vrstva chrániča je vyrobená z pevnej plastovej škrupiny (materiál polypropylén), ktorá je rozdelená do niekoľkých nie celkom pevne spojených segmentov, a to preto, aby nedochádzalo k obmedzovaniu pohybu, prevažne predklone, a niekedy tiež rotácie trupu. Vďaka tomu môžu kopírovať fyziologické esovitej prehnutie chrbtice a stávajú sa tak oveľa príjemnejšie na nosenie. Pod vonkajšou vrstvou chrániča chrbtice, ktorá má za úlohu rozložiť silu nárazu z jedného bodu na celú plochu protektora, je ďalej ďalšia mäkká absorpčná vrstva, ktorá tlmí energiu cez vrstvu vonkajšie. Tvrdé chrániče chrbtice nemajú oproti mäkkým žiadnu objektívnu výhodu, možno len snowboardistom a lyžiarom poskytujú subjektívny pocit bezpečia. Nevýhodou je potom menšie pohodlie a vyššia hmotnosť než u mäkkých (hmotnosť cca 850 g).
  • Mäkké chrániče chrbticeChrániče na snowboardMäkké chrániče chrbtice síce nie sú už na trhu novinkou, ale len nedávno sa svojimi ochrannými vlastnosťami priblížili tvrdým chráničom chrbtice. Mäkké chrániče chrbtice sú vyrobené z mäkkej peny a sú dnes už certifikované podľa rovnakých noriem, ako chrániče s plastovou škrupinou. Mäkké chrániče chrbtice sa vyrábajú zo špeciálnej hmoty (viskoelastickej polyméry, alebo tiež takzvaná inteligentná do molekuly), ktorá je za bežných podmienok poddajná, ľahko sa prispôsobí tvaru vášho tela a neobmedzuje vás pri jazde. Po náraze na chrbticu okamžite stvrdne a spoľahlivo rozloží energiu nárazu. Niektoré modely mäkkých chráničov na chrbticu sú ešte vystužené tenkou kovovou pleteninou alebo karbónovým vláknom. V porovnaní so škrupinovým, tvrdými chrbticu sú mäkké chrániče chrbtice ľahšie a pohodlnejšie (hmotnosť väčšinou cca 150 g). Môžeme sa tiež na trhu stretnúť s mäkkými chráničmi chrbtice, ktoré sú súčasťou vestičky, ktorá sa zapína vpredu na zips. Čo sa týka správnej pozície môže byť toto riešenie lepšie a pocitovo príjemnejšie, ale iba v prípade, že vám perfektne padne aj vestička.

Chrániče chrbtice podľa pohlavia - dámske, pánske a detské chrániče chrbtice

Chrániče chrbtice podľa pohlavia sa od seba líšia veľkosťou, tvarom, ktorý je prispôsobený anatomickým odlišovaním ženského, mužského a detského tela. Rozdiel nie je len v tvare chrániča chrbtice, ale napríklad u dámskych chrbticu sa môžu líšiť tiež hrudné popruhy, a to preto, aby na chrbticu bolo možné pohodlne zapnúť cez prsia.

Ako vybrať správnu veľkosť chrániča chrbtice?

Aby Vaša jazda bola bezpečná, treba vybrať chránič chrbtice v správnej veľkosti . Chránič chrbtice by nám mal kopírovať tvar tela a musí nám čo najlepšie sedieť. Dôležité hlavne je, aby nám neprekážal v pohybe - pre lepšiu ochranu je teda dôležitá veľkosť a správne umiestnenie chrániča. Správne umiestnenie je také, kedy by chránič mal siahať od krčných stavcov až ku kostrči, ktorú by mal čiastočne prekrývať. Určite by nemal prečnievať nad líniu ramien.

Veľkosť chrániča chrbtice je najčastejšie udávaná rovnako ako veľkosť oblečenia, to znamená S, M, L, XL. Na chráničov chrbtice je často uvedené, pre ako vysokého človeka je chránič chrbtice určený. Niekedy je tam tiež uvedená dĺžka trupu od pása k ramenu, prípadne obvod pása. Nezabudnime tiež, že chrániče chrbtice vždy nosíme na prvej vrstve funkčného prádla.

Odporúčame si vybrať takú veľkosť, akú si kupujete pri oblečení. Pri kúpe chrániča chrbtice, vyberajte veľkosť vzhľadom k vašej výške postavy. Pre deti nekupujte chránič chrbtice väčší, jeho funkčnosť by nebola stopercentná a navyše by chrbticu obmedzoval dieťaťu v pohybe. Dôležité tiež je, aby sa nám chránič chrbtice na chrbte nijako neposúval, a to ani výškovo, ani stranovo. O to by sa mali postarať traky a bedrové pásy, ako už bolo vyššie spomenuté. Ak sa vám chrbticu bude posúvať, môže dôjsť k poraneniu krku.

Tabuľka - výber správnej veľkosti chrániče chrbtice pre dospelého

Veľkosť chrániča:

Vaša výška v cm

Dĺžka trupu

S

151 - 164 cm

38 - 41 cm

M

164 - 178 cm

41 - 44,5 cm

L

178 - 188 cm

44,5 - 47 cm

XL

188 - 200 cm

47 - 50 cm


Tabuľka - výber správnej veľkosti chrániče chrbtice pre dieťa

Veľkosť

Vek

Výška v cm

Dĺžka trupu

JR S

4 - 6 let

128 cm

30 - 33 cm

JR M

6 - 9 let

140 cm

30 - 36 cm

JR L

9 - 12 let

152 cm

37 - 41 cm


Certifikácia chráničov chrbtice - Prečo je dôležitá certifikácia chrbticu?

Chrániče chrbtice sa objavujú v rôznych cenových hladinách a kvalite. Kvalitu chrániča rozoznáte podľa certifikácia podľa normy EN 1621 - 2. Každý chrbticu, ktorý prešiel úspešným testovaním, dostane európsku normu EN 1621 - 2. Táto norma je delia do dvoch ochranných tried

  • Chrániče triedy 1 prepustí po páde päťkilogramového závažia z výšky jedného metra sila v hodnote menšej než 18 kN
  • Chránič chrbtice triedy 2 prepustí po páde menej než 9 kN

Údržba chráničov chrbtice - Ako udržiavať chrbticu?

Chrániče chrbtice nie sú na údržbu nijako náročné. Niektoré modely majú dokonca odnímateľnú vnútornú časť, ktorú môžete jednoducho vyprať. Pozor si však dávajte na materiál, z ktorého je na chrbticu vyrobený, pretože môže byť poškodený rôznymi čistiacimi prostriedkami. Umývajte ho teda iba mydlovou vodou. Na čo si dávajte ďalej pozor je skladovanie chrániča. Chrbticu za žiadnu cenu nenechávajte dlhú dobu v chlade, pretože plastové časti, ak zamrznú, môžu po nasadení chrániča prasknúť. Vyberte pre chránič chrbtice také miesto, kde je sucho.

Odvetrávanie a zateplenie chráničov chrbtice

Chránič chrbtice zhoršuje termoreguláciu v oblasti chrbta. Avšak ako tvrdé, tak mäkké chrániče chrbtice sú vybavené systémom odvetrávania v podobe rôzne riešených otvorov alebo mriežky (tvar včelieho plástu). Teda pri výbere chrániča chrbtice venujte pozornosť aj tomuto parametru. Kvalitnejšie tvrdé chrániče chrbtice sú tiež navyše vybavené spodnou mäkkou vrstvou z funkčných materiálov, ktoré odvádza pot a prebytočné teplo od tela.

Aké ďalšie chrániče na snowboard môžete dokúpiť?

Chrániče panvy, kostrče, bokov - ochranné nohavice

Určite sa každý snowboardista už niekoľkokrát bolestne posadil na ľadovú plochu. Pre tento účel si mnohí snowboardisti zaobstarávajú snowboardový chránič zadku a kostrče, alebo tiež ochranné nohavice. Tieto chrániče nie sú až tak zbytočnou súčasťou snowboardového vybavenia. To čo platí u chrániče chrbtice, malo by tiež platiť u týchto chráničov - nemali by vás obmedzovať v pohybe, mali by byť dostatočne priedušné a súčasne s chrániče chrbtice by sa nemali obmedzovať.

Výrobcov týchto chráničov je celá rada. Chránič kostrče môžete dnes zaobstarať za relatívne nízku cenu, samozrejme možno tiež zaobstarať prémiové chrániče. Rozdiel je potom v použitých materiáloch. Čo sa veľkosti týka, opäť je určenie správnej veľkosti rovnaké ako u klasického oblečenia, to znamená veľkosť S, M, L, XL. Neodporúča sa kupovať chrániče väčšie, ochrana potom nemusí byť stopercentná. Niektorí výrobcovia tiež ponúkajú riešenie, kedy na chrbticu a ochranné nohavice môžete zopnúť, čo umožní lepšie usadenie oboch chráničov na tele.

Chrániče kolien

Ďalšia časť tela, ktorá je v rámci snowboardingu najviac zaťažená a ohrozená, sú vaše kolená. Bohužiaľ, zranenia kolien je sprevádzané dlhodobou liečbou. Aby ste tomuto zabránili, stačí vám vhodná ochrana kolien, ktorú možno opäť zaobstarať za veľmi nízku cenu, teda sa naozaj aj do tohto chrániča oplatí investovať.

Ďalšie chrániče

Pre tých z vás, ktorí chrániče nemajú radi hlavne z dôvodu obmedzovania v pohybe alebo horšiemu tepelnému komfortu (s chráničom sa ďaleko viac potíte), ocení ďalšie ochranné prvky integrované do snowboardového oblečenia alebo dokonca do spodného prádla. Jedná sa o materiál d3o, ktorý je zašitý do kritických častí odevu. Veľkou výhodou je, že je mäkký a poddajný, pri náraze však stvrdne a absorbuje energiu nárazu. Väčšinou sa tieto ochranné prvky nachádzajú vo snowboardových bundách, nohaviciach, v spodnom prádle, v rukaviciach či čiapkach (taká to čiapky však nikdy nemôže nahradiť snowboardovú helmu).


Vyberte si z kategórie chrániče na snowboard na našom e-shope


Skladom: 7 kusov
Chránič chrbtice Snake - junior
24.80 €
Dodacia lehota viac ako 30 dní
Lyžiarska prilba MASTER Freeze ružová
24.80 €
Dodacia lehota 14 pracovných dní
Snowboardové topánky SPARTAN
69.80 €
Skladom: 1 kus
Lyžiarska prilba BLIZZARD Signal
28.50 €

Celá kategória


Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa