0918 665 685

Ako vybrať dieťaťu správne odrážadlo

Prinášame Vám bezchybný tip na darček pre vaše deti - nie je nič lepšie a zábavnejšie pre malé deti, ako detské odrážadlo.

Čo je to odrážadlo?

Odrážadlo je obľúbený dopravný prostriedok pre tie najmenšie deti. Odrážadlu sa tiež hovorí bicykel bez pedálov, alebo tiež koleso orezané úplne na kosť a to preto, aby na ňom mohli jazdiť už deti od jedného roka. Princípom odrážadlá je, že deti sa učia na tomto dopravnom prostriedku sami šliapať (vďaka absencii šlapadiel, reťaze a postranných koliesok). Verte, že deti sú natoľko šikovné, že sa naučia na odrážadle jazdiť úplne samé, a to jednoduchým odrážaním nôh od zeme. O to ľahšie budú mať deti potom prechod z odrážadla na trojkolku, a potom na svoje prvé bicykle.

Aký je rozdiel medzi odrážadlom a odstrkovadlom?

Na trhu odrážadiel sa často vyskytuje aj slovo odstrkovadlo. Aký je teda rozdiel medzi odrážadlom a odstrkovadlom?

Odrážadlo je chápané ako jednostopový bicykel bez pedálov, kedy dieťa po odraze nôh ide a musí udržať rovnováhu. Odrážadlo je vhodné pre deti okolo veku 2 rokov. V tomto veku už deti sú schopné sami chodiť.

Naproti tomu odstrkovadlo je vozidlo, na ktorom deti sedia a po odraze nôh tiež idú, ale už nemusia udržiavať rovnováhu, lebo odstrkovadlo má dve zadné a dve predné kolieska vedľa seba, ktoré im rovnováhu pomáhajú udržiavať. Odstrkovadlo je vhodné už pre deti pred druhým rokom veku, ktoré s chôdzou iba začínajú a odrážadlo by im malo hlavne pomôcť sa v udržiavaní rovnováhy zdokonaliť.

Už ste nalomení zaobstarať svojmu dieťaťu odrážadlo?

Obľúbili ste si ho už natoľko, že sa chystáte svojmu dieťaťu odrážadlo zakúpiť. Avšak, chvíľu počkajte, lebo vás bude určite zaujímať, ako pri výbere odrážadlá správne postupovať.

Nemyslite si, nie je to len tak, vybrať pre svoje dieťa to správne odrážadlo. Výber odrážadlá je zhruba rovnaký ako výber správnej kolobežky či dokonca bicykla.

Ak sa do výberu odrážadiel pustíte, až potom zistíte, že sa nachádzate v záplave najrôznejších typov a modelov a položíte si otázky:

 • Ktoré odrážadlo je pre vaše dieťa to pravé?
 • Ktoré odrážadlo bude vám i vášmu dieťaťu najviac vyhovovať?

Úprimne, na trhu odrážadiel nájdete desiatky modelov a nie všetky budú pre vaše dieťa tie pravé.

Poďme sa teda trhom detských odrážadiel porozhliadnuť a postupne si vysvetliť parametre, ktoré sú pri výbere odrážadlá najdôležitejší.

Prečo sú odrážadlá u detí tak obľúbené?

Je to predsa hlavne kvôli kúzlu jazdy, nie? Prečo si deti tak obľúbili odrážadlá? Dôvod je predsa rovnaký alebo podobný ako, prečo sú tak populárne bicykle, alebo napríklad u dospelých autá. Odrážadlo, inými slovami bicykel bez pedálov, je úplne prvá vec (dopravný prostriedok), ktoré dieťa môže vlastniť a dokáže ho samo ovládať. To znamená, že je len jeho, počúva ho a dokáže na ňom preskúmavať okolie, bez toho aby sa unavilo :-). Dieťa tak rýchlo získava pocit, že sa stáva samostatným a uči sa ovládať veci okolo seba a to bez rodičov. Pre niektorých rodičov je učiť svoje dieťa na bicykli náročnou úlohou, odrážadlo vám tento problém hravo vyrieši.

Prečo zaobstarať deťom odrážadlo, alebo aké sú hlavné výhody odrážadiel.

Nie je nič krajšie ako vidieť, ako sa vaše dieťa teší s ďalšieho svojho pokroku. Kúpte mu odrážadlo a uvidíte, ako bude šťastím bez seba, keď dostane svoj prvý bicykel a ešte väčšiu radosť bude mať, keď sa na svojom bicykli prvýkrát prejde.

Počas chvíle totiž uvidíte, že sa vaše dieťa naučí hneď s detským odrážadlom niekoľko základných zručností, ktorými výrazne urýchli výučbu na svojom prvom bicykli.

Je dokázané, že ak deti začínajú svoju jazdu na odrážadle, na bicykli potom prakticky vedia okamžite a to bez pomoci prídavných koliesok (takzvaná trojkolka).

Dieťa sa naučí udržať si rovnováhu úplne intuitívne, pretože ľahko dosiahne nohami na zem. Vôbec mu totiž nedochádza, že vo chvíli, keď sa odrazí, ide úplne samo a bez opory.

Ďalej sa dieťa naučí so svojím odrážadlom zatáčať, čo je ďalšia výhoda pri prechode na detský bicykel. Taktiež dokáže na odrážadle hravo odhadnúť vzdialenosť medzi jednotlivými objektmi.

Hlavné výhody odrážadiel si teda môžeme zhrnúť do základných bodov:

Odrážadlo:

 • je bezpečná zábava pre vaše deti (aj pre tie najmenšie deti)
 • rozvíja koordináciu pohybov vášho dieťaťa
 • naučia za pár chvíľ vaše dieťa udržať svoju rovnováhu
 • jeho jazda je ideálna príprava na ich prvý bicykel

Aké sú ďalšie výhody odrážadiel?

Medzi ďalšie výhody odrážadiel patrí:

 • široký výber najrôznejších modelov a typov,
 • malá hmotnosť,
 • skladnosť (nezaberú v byte príliš veľa priestoru),
 • prijateľné ceny pre každú rodinu.

Čo sa ďalej v tomto článku o odrážadlách dozviete?

OdrážedlaUž ste sa definitívne rozhodli, že svojmu dieťaťu zaobstaráte buď jeho prvé odrážadlo, alebo len jednoducho uvažujete o novom modeli odrážadlá. Rada by som vám týmto článkom chcela pomôcť, aby ste sa pri výbere odrážadlá rozhodli správne, lebo verte, že to nie je len tak, vybrať svojmu dieťaťu vhodné odrážadlo. V tomto článku sa vám budem snažiť zhrnúť pár rád a tipov, ktoré sa vám pri výbere odrážadlá bude určite hodiť.

Poďme si ale najskôr ešte povedať, aké typy odrážadiel vôbec na trhu sú.

Aké na trhu existujú typy odrážadiel?

Akonáhle sa pustíte do hľadania vhodného odrážadlá, zistíte, že sa na trhu objavujú najrôznejšie typy a modely odrážadiel. Teraz si hovoríte, ktorý model je pre vaše dieťa ten pravý?

Na trhu sú k dostaniu drevené odrážadlá, plastové odrážadlá alebo tiež kovové odrážadlá s nafukovacími kolesami.

Na čo si dať pozor pri výbere odrážadlá - kritériá výberu odrážadiel

1. Typ odrážadlá - Aký materiál rámu u odrážadlá zvoliť?

Ako som sa zmienila vyššie, na trhu nájdete tieto modely odrážadiel:

 • odrážadlá drevené
 • odrážadlá plastové
 • odrážadlá kovové

Drevené odrážadlá

Drevené odrážadlá sú jednoducho štýlové. Veľkou výhodou drevených odrážadiel je pevnosť materiálu, odolnosť a vhodnosť do interiéru. A čo si budeme hovoriť, drevo ako prírodný materiál sa veľmi dobre hodí do interiéru bytu alebo rodinného domu.

Plastové odrážadlá

Plastové odrážadlá sú odolné proti prírodným vplyvom, napríklad dážď. Veľkou výhodou plastových odrážadiel oproti dreveným alebo kovovým je ich nízka hmotnosť a nízka cena. Ďalšou výhodou je, že na trhu nájdete širokú ponuku, avšak tu nezabudnite na pomer ceny a kvality týchto odrážadiel.

Kovové odrážadlá

Kovové odrážadlá s nafukovacími kolesami je jediným typom odrážadlá, ktorý sa najviac podobá detskému bicyklu a majú ďaleko lepšie jazdné vlastnosti ako odrážadlá drevené či plastové. Vlastnosti kovových odrážadiel je teda ich pevnosť, odolnosť proti prírodným vplyvom, kvalitné spracovanie a samozrejme sú vhodné pre viac vekových kategórií dieťaťa. V tomto prípade, vo všetkých smeroch, vedú kovové odrážadlá nad drevenými či plastovými typmi.

2. Kvalita a bezpečnosť - Kupujte len kvalitné a bezpečné odrážadlo.

Odrážedlo MASTER PushOdrážadlo by malo byť pre dieťa hlavne bezpečné. Dajte si pozor na všetky časti odrážadlá, ktoré nepôsobia dostatočne pevne, kvalitne a solídnym dojmom. Jedná sa hlavne o pevnosť konštrukcie odrážadlá, pevnosť riadidiel, sedátka a kolies. Pozor tiež na nevhodné súčasti odrážadiel a uvoľňovanie nebezpečných chemických látok. Detské odrážadlo by tiež nemalo mať žiadne ostré hrany.

Výber odrážadlá je samozrejme len na vás, vždy sa ale poriadne zamerajte na kvalitu spracovanie a na jednotlivé časti odrážadlá, ktoré majú vplyv na jazdné vlastnosti vášho dieťaťa.

Pár rád a pravidiel pre väčšiu bezpečnosť pri jazde na odrážadle:

 • Pri jazde na odrážadle by malo mať dieťa obutú pevnú obuv, za žiadnu cenu nie nasúvacie topánky
 • Dieťa vybavte základným vybavením, napríklad kúpte mu cyklo helmu, chrániče na ruky, kolená a lakte
 • Deti by nemali jazdiť bez dozoru rodičov
 • Deti nesmú jazdiť na odrážadle po ceste
 • Majte s dieťaťom trpezlivosť, zo začiatku totiž dieťa nejazdí, ale skôr nosí odrážadlo medzi nohami. Postupne získa v jazde istotu
 • Nezanedbajte techniku jazdy a brzdenia. Je potrebné dbať na správne brzdenie celou plochou nohy
 • V prípade kopca naučte svoje dieťa z odrážadla zliezť a zísť kopec radšej pešo
 • Naučte svoje dieťa, že musí pred prechodom vždy zastaviť a cez cestu odrážadlo vždy nesie jeden z rodičov

3. Veľkosť odrážadlá - Aká má byť veľkosť rámu odrážadla?

Teraz je potrebné vziať do úvahy veľkosť rámu odrážadla. Odrážadlá sa väčšinou vyrábajú pre deti:

  Dětské odrážedlo
 • od 20 mesiacov veku - výška dieťaťa cca od 85 cm, sedadlo najnižšie 29 cm, (týchto modelov odrážadiel je na trhu veľmi málo),
 • od 2,5 rokov veku - výška dieťaťa cca od 90 cm, sedátko najnižšie 34 cm,
 • od 3 rokov veku - výška dieťaťa cca od 95 alebo 98 cm, sedadlo najnižšie 40 cm.

Pri výbere odrážadlá dbajte hlavne na to, aby vaše dieťa dosiahlo plnými chodidlami na zem. Ak vaše dieťa stojí na špičkách, takéto odrážadlo je pre neho príliš veľké.

Ak premýšľate tak, že vaše dieťa do odrážadlá "dorastie" a tým si ušetríte starosti a peniaze s kúpou dvoch odrážadiel, táto investícia by sa vám mohla neskôr značne vypomstiť. Pretože, aby sa vaše dieťa naučilo držať rovnováhu správne a tiež, aby sa mohlo včas zabrzdiť nohami, potrebuje k tomu dostatočnú opornú plochu celého chodidla a špičky nôh mu v brzdení naozaj nestačí.

Hoci sa to nezdá, odrážadlo je celkom rýchly dopravný prostriedok detí, takže prípadné pády na odrážadle nie sú vôbec príjemné.

4. Polohovateľnosť sedátka - ako vybrať správnu výšku sedátka?

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý pozorne sledujte je výška sedátka odrážadlá. Ak nemáte možnosť si odrážadlo vyskúšať osobne, jednoducho si pomôžte takto:

 • Vaše dieťa postavte s mierne rozkročenými nohami na zem. Ak kupujete odrážadlo pre využitie v interiéri (do bytu či domčeka), môže byť vaše dieťa naboso. V prípade používania odrážadlá vonku, obujte dieťa do topánok.
 • Zmerajte vzdialenosť v cm od rozkroku k zemi.
 • Rozmer potom porovnajte s tým, čo je uvedené za najnižšie nastavenie sedátka odrážadlá.
 • Ak je rozmer rovnaký alebo väčší, toto odrážadlo by malo vášmu dieťaťu určite vyhovovať.

Ak chcete, aby odrážadlo vydržalo približne do cca 4 až 5 rokov veku dieťaťa, je potrebné sa pozrieť na odrážadlá, ktoré majú posuvné sedadlo aspoň do cca 44 cm a viac (cca 10 cm). U týchto modelov odrážadiel máte istotu, že ho využijú deti zhruba od 2 až do 5 rokov.

Všeobecne možno povedať, že čím je väčšia možnosť nastavenia výšky sedadla, tým dlhšie môže dieťa odrážadlo používať.

5. Kolesá odrážadlá - klasické nafukovacie kolesa alebo plné bantamové kolesá?

Odrážedlo YEDOO FiftyĎalším dôležitým rozhodovacím faktorom sú typy kolies odrážadiel. Máte na výber buď klasické kolesá nafukovacie (kombinácia duše a plášť), alebo kolesá plastové. Tretím typom sú plné bantamové gumené kolesá (tieto kolesá sa nemusia dofukovať a nemožno ich nikde pichnúť).

Aký je teda rozdiel medzi nafukovacími kolesami a kolesami bantamovými? Samozrejme v jazdných vlastnostiach. Jazda na nafukovacích kolesách je ďaleko príjemnejšie, pretože nafukovacie kolesá odrážadlá ďaleko lepšie znášajú nárazy. Plné bantamové kolesá sú zase vhodné pre jazdu v náročnejšom a nerovnom teréne, kde môže dôjsť veľmi často k defektu nafukovacieho kolesa odrážadlá.

6. Váha odrážadla - Aká je odporúčaná váha odrážadlá?

Správne odážadlo by malo byť čo najľahšie. Je to hlavne z toho dôvodu, aby aj to najmenšie dieťa pri jazde nebojovalo s váhou odrážadlá. Samozrejme nízku váhu ocenia aj rodičia, ktorý sú mnohokrát poverení niesť odrážadlo v ruke a to vo chvíli, keď sa práve vášmu dieťaťu jazdiť jednoducho nechce.

7. Riadidlá odrážadla - Ako ďaleko by mali byť riadidlá od sedátka?

Riadidlá by nemali byť príliš ďaleko od sedátka a nemali by byť moc široké. Nezabudnite na bezpečnosť jazdy, dieťa by malo držať riadidlá pohodlne. Správne nastavenie riadidiel spoznáte aj podľa toho, že je schopné efektívne odrážadlo zatáčať. Kvalitu odrážadlá spoznáte aj podľa toho, že sa s riadidlami dá hladko otáčať. Tiež sa zamerajte na gripy riadidiel, ktoré by mali mať na krajoch vyvýšený lem a to z dôvodu, aby sa dieťaťu z riadidiel nešmýkali ruky.

8. Brzdy odrážadiel - Zaobstarať dieťaťu odrážadlo s brzdami alebo bez bŕzd?

Mnoho ľudí sa pýta, či kúpiť dieťaťu odrážadlo s brzdami alebo bez? Tu nie je jednoznačná odpoveď. Základom totiž je, pre aké staré dieťa odrážadlo kupujete.

 • deti vo veku 1,5 - 3 roky = Pre takto malé deti nie sú brzdy potrebné, pretože deti v tomto veku používajú na brzdenie nohy a ich sústredenie smeruje na riadenie a udržanie svojej rovnováhy. Uvedomte si, že pre deti vo veku 1,5 až 3 roky nie je brzdenie prirodzené a nemajú ešte dosť sily, aby dokázali pri brzdení stlačiť brzdu. Ak majú deti v tomto veku tendenciu rýchlo zabrzdiť, vyzerá to asi tak, že pri brzdení kŕčovito zvierajú riadidlá. Brzda u odrážadiel nemá moc pre deti v tomto veku veľmi veľký význam.
 • deti vo veku 4 - 5 rokov = Deti v tomto veku už majú ich riadiace schopnosti ďaleko lepšie a ďaleko lepšie zvládajú rýchlosť pri jazde, ako deti do 3 rokov. U týchto detí je už brzda užitočná a to hlavne z toho dôvodu, lebo si na ňu zvykne teraz a na bicykli už nebude mať sebeväčší problém brzdu používať. Môže sa totiž stať, že ak sa stretne prvýkrát s brzdou až na bicykli, bude dieťa viac veriť brzdeniu pomocou vlastných nôh ako brzdeniu pomocou páčky na bicykli. Preto sa tiež odporúča, aby si deti vo veku 4 až 5 rokov osvojili používať na odrážadle ručnú brzdu.

Odrážedlo JD BUGPri výbere bŕzd venujte pozornosť hlavne jej kvalite, pretože nekvalitný či zlý výber bŕzd môžu malé dieťa odradiť v jej používaní. Určite vyskúšajte, či vaše dieťa dosiahne na brzdné páčky a či zvládne svojou rukou brzdu pritiahnuť. Nezabúdajte, že detské prsty nemajú takú silu a brzdenie pomocou páčky ich skoro unaví.

Nemyslite si, že dve brzdy sú základom bezpečného odrážadlá. Oveľa viac záleží na kvalite bŕzd. Brzdy by mali spĺňať tieto vlastnosti - ľahkosť ovládania, správna veľkosť rukoväte, rozumná dávkovateľná účinnosť bŕzd. Samozrejme, mnoho výrobcov nedokážu tieto vlastnosti skĺbiť s cenou tak, aby boli pridanou hodnotou odrážadlá. Ak je brzda kvalitná a dobrá, bohato si dieťa vystačí s jednou zadnou brzdou.

Pár tipov pri výbere odrážadlá:

Na aké príslušenstvo na odrážadlo nesmiete zabudnúť?

Nezabudnite svoje dieťa vybaviť aj správnym príslušenstvom a doplnkom, bez ktorého sa žiadne dieťa na ceste nezaobíde. Základné vybavenie a príslušenstvo je dôležité nielen u bicykla, kolobežky, ale tiež u odrážadlá.

Čo patrí do základnej výbavy a príslušenstva, ktoré možno spoločne s odrážadlom na našom e-shope zakúpiť?

Základné príslušenstvo a vybavenie pre odrážadlá rozlišujeme podľa svojho účelu a to pre zvýšenie viditeľnosti na ceste, pre zníženie vážneho úrazu pri jazde na odrážadle, proti krádeži odrážadla.

Do skupiny základného vybavenia a príslušenstva pre odrážadlá patria odrazky, blikačky, reflexná vesta, prilba, chrániče na lakte, kolená a ruky a zámok na rám.

Ako možno zvýšiť viditeľnosť vášho dieťaťa na odrážadle?

1. Odrazky

Odrazky sú dôležité pri jazde za šera či zlého počasia. V článku som spomenula, že dieťa za žiadnu cenu nepatrí na cesty, to je sice pravda, ale s autami či bicyklami sa môže stretnúť aj v obytných zónach, na chodníkoch pre peších či na výjazdoch z parkoviska. Pre väčšiu bezpečnosť a viditeľnosť vášho dieťaťa mu pre istotu kúpte na odrážadlo odrazky.

Odrážedla2. Blikačky na odrážadlo

Dieťaťu môžete na odrážadlo tiež pripevniť blikačku. V našej ponuke nájdete niekoľko blikaček za veľmi priaznivé ceny, ktoré k viditeľnosti určite prispejú. Blikačky sú opäť univerzálnym príslušenstvom pre bicykle, kolobežky a odrážadlá.

3. Bezpečnostná vesta

Ďalším účinným vybavením pre zvýšenie viditeľnosti vášho dieťaťa na ceste je bezpečnostná vesta.

Ako možno znížiť riziko vážneho úrazu pri jazde na odrážadlu?

1. Detské cyklistické helmy

Jeden z najdôležitejších bezpečnostných chráničov malých cyklistov sú cyklistické prilby, ktoré patria k nenahraditeľným bezpečnostným prvkom každého dieťaťa, nezáleží, či ide na bicykli, kolobežke či odrážadle. Rovnako ide o univerzálne bezpečnostné vybavenie.

2. Ďalšie chrániče na odrážadlo

Medzi ďalšie chrániče, ktoré podľa vlastného uváženia môžete svojmu dieťaťu zaobstarať, sú chrániče kolien, chrániče lakťov, chrániče rúk alebo chrániče dlaní.

3. Zvonček

Určite nič nepokazíte, keď svojmu malému cyklistovi zaobstaráte zvonček, vďaka ktorému na seba upozorní v situácii, kedy svoju jazdu prestane ovládať.


Prečítajte si tiež:

Odrážadla - dopravný prostriedok pre najmenších vodičov

Detské odrážadlá MASTER

Odstrkovadlo čiže odrážadlo pre najmenšie deti


alebo prejdite rovno k výberu odrážadiel v e-shope.