Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať fotbalovú loptu

Futbal je známy svojou nenáročnosťou, čo sa týka vybavenia, v obmedzených podmienkach v podstate stačí zaobstarať len futbalový loptu a môžete ho praktizovať v podstate kdekoľvek. V tomto návode, ktorý sme pre vás pripravili, nájdete niektoré rady a fakty, ktoré by vám mohli pomôcť pri výbere správneho futbalovej lopty. Informácie využijú začiatočníci, ktorý v tomto ohľade môžu tápať. Vyberiete si tak loptu, ktorý je dostatočne kvalitná vzhľadom k vašim požiadavkám. Rekreačné futbalisti môžu voliť futbalové lopty za výhodnejšiu cenu, profesionáli a nadšenci siahnu k tréningovému a zápasovému využitie skôr po certifikovaných loptách najvyššej kvality.

Čo v tomto článku nájdete?

História futbalovej lopty

DP3 Futbalová lopta sa od svojho vzniku postupne vyvíjal, rovnako ako ostatné futbalové vybavenie. Do roku 1836 bol tvar lopty závislý na tvare nafúknutého prasačieho močového mechúra, z ktorého bol vtedajší loptu vyrábaný. Vtedajšia futbalový lopta nemohla mať žiadaný tvar ani jednotné rozmery. V roku 1836 prišiel Charles Googyear so svojím patentom lopty vyrobeného s vulkanickej gumy. Táto futbalová lopta sa podobal tvarom skôr lopte basketbalovému. V začiatkoch basketbalu sa tiež pri hraní tejto hry futbalovú loptu využíval.

Začiatkom dvadsiateho storočia sa začali lopty vyrábať z gumových duší a obale z kravskej kože. Tieto lopty už mohli spĺňať požiadavky na tvar, ale ich veľkou nevýhodou bolo výrazné ťažoby lopty pri namočení, teda za daždivého počasia, pretože lopta v týchto podmienkach výrazne nasával vodu. To bolo veľmi nepríjemné najmä pri hlavičkovanie a mnohokrát dochádzalo aj k zraneniam. V tridsiatych rokoch sa výrobcovia snažili problémy vtedajších futbalových lôpt s nasávaním vody vyriešiť povrchovými syntetickými nátermi.

Ďalším problémom vtedajších futbalových lôpt bola ich zlá viditeľnosť vďaka tradičnej hnedej farbe, v ktorej boli vyrábané. Brazílsky klub Santos začal preto používať v päťdesiatych rokoch minulého storočia pri večerných stretnutiach lopty bielej farby. Neskôr sa objavili aj oranžové lopty pre hru na snehu. Prvá futbalová lopta vyrobená celá zo syntetických materiálov sa objavila v šesťdesiatich rokoch, syntetické lopty postupne nahradili staršie kožené typy lôpt. Gumové duše boli postupne nahradené komorovými dušami z latexu, butylu a ďalších syntetických materiálov. Materiály, z ktorých sa futbalové lopty vyrábajú v súčasnosti, napodobňujú bunkovú štruktúru kože živočíchov.

Ako vybrať fotbalovú loptu

Pri výbere futbalovej lopty zohľadňujeme niekoľko základných parametrov, a to správnu veľkosť lopty, materiál, z ktorého je váš loptu vyrobený, a cenu a kvalitu lopty.

Veľkosť lopty

1 Výber správnej veľkosti lopty je vaším prvým krokom pri obstarávaní nového lopty. Najpoužívanejšie veľkosti sa označuje číslom 5, tá je určená pre dospelých, dorastencov a starších žiakov. Veľkosť futbalovej lopty s označením 3 a 4 je určená pre nižšie vekové kategórie, teda deti, prípravku a mladších žiakov. Táto veľkosť sa tiež používa na lopty určené pre futsal a do hál. Lopty na futsal a do haly spĺňajú okrem menšej veľkosti tiež požiadavka na menšie odskok.

Materiál lopty

Krokom druhým je zváženie materiálu, z ktorého je lopta vyrobená. Materiál lopty je dôležitý z hľadiska použitia, teda na akom povrchu bude loptu na hranie slúžiť. Na prírodné a umelú trávu sa používajú lopty s bežne odolným povrchom, ak budete loptu používať na škvare, tvrdých povrchoch v halách alebo betónu vonku, je potrebné zakúpiť loptu, ktorý má vyššiu odolnosť plášťa. Výrobcom je v tomto prípade deklarované, že je lopta určená na tvrdé povrchy. Pokiaľ predpokladáte, že s loptou budete hrať častejšie aj v daždi a mokru, je nutné zaobstarať loptu vyrobený zo syntetických hmôt, nie kožený, ktorý oťažie nasatím vody.

Podľa využitia

Pre klasický futbal na tráve umelej, či obyčajnej, volíme klasické lopty. Z hľadiska využitia je nutné uviesť najmä vyššie zmienené lopty do hál a futsalové lopty, ktoré sa vyrábajú špeciálne pre tieto účely, majú veľkosť 3 alebo 4 a vyznačujú sa menším odskokom.

Kvalita a cena futbalovej lopty

DP3 U týchto vzájomne previazaných parametrov futbalových lôpt platia rovnaké priama úmera, ako to zvyčajne býva u iných výrobkov. Vyššia cena znamená tiež kvalitnejšie loptu, teda lepšie materiály a pokročilejšie technológie. Zjednodušene sa dá povedať, že začiatočníci a deti môžu používať lopty do 30?. Kvalitnejšie zápasovej lopty by mali zhruba stáť cez 50?. Cena najdrahších a veľmi kvalitných lôpt sa pohybuje zvyčajne aj cez 100?. Samozrejme platí, že ak chodíte hrať často, je lepšie si za futbalovú loptu priplatiť, dlhšie vám potom vydrží.

Ďalšie poznatky k výberu futbalovej lopty

FIFA quality

Kvalitnejšie futbalové lopty, s ktorými sa hrajú dôležité európske poháre a majstrovstvá sveta, môžu získať ohodnotenie kvality od medzinárodnej futbalovej asociácie FIFA. Tieto lopty, ktoré prejdú veľmi náročnými testami FIFA Quality sú označené logom FIFA Approved alebo FIFA Inspected. Tieto testy simulujú podmienky, v ktorých lopta pracuje v reálnych podmienkach pri záťaži vytváranej samotnou hrou. Označenie logom znamená, že majú jeden z dvoch druhov kvality testovaných asociáciou FIFA, v prípade FIFA Approved prešiel loptu sedmikolovým testom, v prípade FIFA Inspected prešiel loptu testom osmikolovým. Medzi parametre, ktoré sa pri testoch skúmajú, patria testy obvode, guľatosti, odrazu, váhy, nasiakavosti, straty tlaku, zachovanie tvaru a veľkosti a test vyváženie lopty. Záujemcovia môžu presnú náplň testov nájsť na internete.

Ďalšie postrehy k výberu futbalovej lopty

Na klubovej úrovni vám loptu vydrží lôpt 1-2 sezóny. Pre tréningové využitie sa z pochopiteľných dôvodov zvyčajne používajú iné lopty ako pre zápasy. Zápasové lopty tak bývajú zvyčajne drahšie a svojimi vlastnosťami lepšie ako tréningové lopty. Po každom tréningu i zápase by sa mali lopty čiastočne vypúšťať, tým sa zvyšuje ich životnosť.

Prečítajte si tiež

Všetko o futbale