0918 665 685
TIP: Parkour Výpredaje

Ako vybrať hokejku

Hokejka alebo tiež hokejová pálka je nevyhnutným doplnkom, bez ktorého sa žiadny hokejista na ľade jednoducho nezaobíde. V tomto článku sa vám budem snažiť pomôcť s výberom správneho typu hokejky a popísať jej najzákladnejšie parametre.

V článku sa hlavne dozviete informácie, ako napríklad:

Aké existujú varianty hokejok - Z akého materiálu sú hokejky vyrobené?

Z čoho sa hokejka skladá?

Na aké parametre sa pri výbere správnej hokejky zamerať?


Aké existujú typy hokejok - Z akého materiálu sú hokejky vyrobené?

Najčastejšie sa môžete stretnúť s hokejkami, ktoré sa delia do dvoch skupín:

Drevené hokejky

Klasickým materiálom pre výrobu hokejok je drevo. Drevené hokejky patrí k najstarším typom hokejok, ale aj napriek tomu v dnešnej dobe patrí k tým rozšíreným variantom hokejových palíc. Najbežnejšou formou výroby drevených hokejok je kombinácia špeciálne upraveného lisovaného dreva so sklolaminátovou čepeľou, čím dochádza k predlžovaniu živnosti čepele hokejky.

Ak patríte k priaznivcom drevených hokejok, musím vás sklamať, pretože výber tohto typu hokejok je čím ďalej tým viac obmedzený. A to hlavne z toho dôvodu, pretože pokrok v samotnej výrobe hokejok je rapídny a začínajú sa čím ďalej tým viac presadzovať hokejky kompozitované.

Základné výhody drevených hokejok:

 • nízka obstarávacia cena
 • jednoduchá úprava (drevo je prírodný materiál a možno ho ľahko upraviť rezaním alebo brúsením)
 • vysoká odolnosť
 • vyššiu výdrž čepele

Ďalšie vlastnosti drevených hokejok:

 • častejšie sa lámu ako hokejky kompozitované
 • vyššia hmotnosť
 • nízka odolnosť voči vlhkosti a vode
 • horšia manipulácia a presnosť pri streľbe
 • obmedzený výber a dostupnosť

Kompozitové hokejky

Vďaka technologickému pokroku výroby začínajú kompozitové hokejky čím ďalej tým viac nahrádzať hokejky drevené a v dnešnej dobe naozaj patrí k najpredávanejším hokejových palíc vôbec. Tieto hokejky sa pomaly a iste rozširujú do všetkých výkonnostných tried. Základným materiálom kompozitové hokejky je tak zvaný composite, ktorý je typický svojou nízkou váhou, extrémnou tuhosťou a ľahkú tvarovateľnosťou (pri výrobe).

Základné výhody kompozitovaných hokejok:

 • veľmi nízka hmotnosť
 • extrémna tuhosť
 • odolnosť proti vlhkosti a vode
 • lepšie držanie hokejky
 • vyššiu presnosť pri strele
 • široký výber modelov a variantov
 • možnosť ľubovoľne materiál vrstviť a tvarovať

Ďalšie vlastnosti kompozitovaných hokejok:

 • vyššie počiatočné náklady
 • nižšia odolnosť voči lámaniu násady
 • nižšia odolnosť čepele
 • za nejakú dobu hokejka zmäkne

Z čoho sa hokejka skladá?

Hokejka alebo tiež hokejová palica je zložená z dvoch častí, a to z:

 • tela hokejky (násada, shaft)
 • čepele

Čepeľ je vyrobená z pevného materiálu, vďaka ktorému je vaša hra na ľade presná. Násada hokejky by zase mala byť pružná, čo sa dá veľmi dobre využiť pri streľbe na bránku. Na trhu zníženiete hokejky vcelku, alebo si tiež môžete zakúpiť násadu aj čepeľ zvlášť.

Na aké parametre sa pri výbere správnej hokejky zamerať?

Je dôležitá tvrdosť hokejky?

HokejkaTvrdosť hokejky je pomerne dôležitý ukazovateľ, ktorý udáva, ako je hokejka tvrdá. Jednoducho povedané, že čím nižšia tvrdosť, tým ľahšie sa hokejka ohne.

Pre amatérskych a poloprofesionálnych hráčov hokeja je tvrdosť hokejky dôležitou vlastnosťou. Vyberáme takú tvrdosť hokejky, ktorý vychádza z vlastnej hmotnosti, sily a zručnosti. Čím máme vyššiu hmotnosť a silu, tým viac hokejku zaťažujeme ( keď sa do nej opierame ). Pre týchto hráčov hokeja sa odporúča väčšiu tvrdosť hokejky.

Opakom sú profesionálni hráči hokeja, ktorí už dokážu skvele pracovať s pukom a toľko hokejku nezaťažujú. Pre tieto profesionálov hokeja je potom parameter tvrdosti hokejky nepodstatný.

Ak chcete poznať tvrdosť svoje hokejky, stačí sa pozrieť na telo hokejky ( násada, shaft ). Najčastejšie je tvrdosť hokejky označená číslom. Tvrdosť hokejky sa značí väčšinou v číslach. Ak je číslo tvrdosti v rozmedzí od 50 do 80, potom je hokejka vhodná pre juniorov. Ak je tvrdosť hokejky od 90 a vyššie, potom je vhodná pre seniorov. Čím je vyššie číslo, tým je tvrdší palicu. Tiež sa môžete stretnúť s označením tvrdosti X - Stiff, XX - Stiff, XXX - Stiff atď. Tvrdosť hokejky je potom vyjadrená počtom X.

Ak sa zameriame na tvrdosť hokejky podľa pozície hokejistu, potom útočníci majú väčšinou mäkšie hokejku, lebo strieľajú švihom, obrancovia potom majú tvrdšie palice, pretože strieľajú náprah.

Poďme si to zhrnúť. Nie je dobré vybrať zbytočne tvrdú hokejku, môžu vás potom počas hry začať bolieť ruky a zníži sa tým vaša presnosť pri streľbe na bránku a prihrávania. Nie je tiež dobré vybrať príliš mäkkú hokejku, ktorá môže pri vašej hmotnosti a sile veľmi rýchlo prasknúť. Ďalej vám môže veľmi mäkká hokejka spôsobiť, že pri přihrávání vám bude puk zbytočne odskakovať.

Aká by mala byť dĺžka hokejky?

Všeobecne sa riadime tým, že dĺžka hokejky by mala dosahovať aspoň po bradu hokejistov a to v stave, kedy hokejista stojí na ľade, a máte hokejku opretú o špičku čepele. Výhodou kompozitované hokejky je tá, že dĺžku si môžete individuálne nastaviť (predĺžiť) nástavcom. Tiež nie je problém dĺžku hokejky jednoducho skrátiť. Rovnako tak naopak, ak je hokejka príliš krátka, dá sa zase predĺžiť.

Počiatočná obstarávacia cena hokejky

Pri výbere hokejky si nesmiete zabudnúť určiť cenový strop. Nezabudnite však, že čím drahší hokejka, tým nižšiu hmotnosť a lepšie vlastnosti hokejky. Vy sami musíte vedieť, koľko ste ochotní za hokejku dať, k akému účelu hokejku kupujete a pre koho je hokejka určená.

Prečítajte si tiež:

Hokej patrí medzi najobľúbenejšie zimné športy vôbec. Čo všetko patrí do základnej hokejovej výstroje a ako vybrať?

Ako vybrať hokejové korčule

Ako vybrať hokejové nohavice - základná výbava hokejistov

Ako vybrať hokejové rukavice - hlavné rady a tipy

Ako vybrať hokejové chrániče - aká je základná ochrana hokejistov

Zima nám práve začíná a my sme se rozhodli Vám oprášit zimnú ponuku športových potrieb!

alebo prejdite rovno k výberu hokejok v e-shope.

Chcete dostávať náš newsletter a mať dopravu nad 80 € ZADARMO?
Zaregistrujte sa