Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať hokejové chrániče - Aká je základná ochrana hokejistov.

Hokej je tvrdý šport, a preto je potrebné, aby sa hokejista chránil. Hokejová prilba, hokejové rukavice alebo hokejové nohavice patria medzi najdôležitejšie hokejovú výstroj každého hokejistu. Táto výbava však nie je jediná. Každý hokejista by si mal svoju hokejovú výstroj doplniť ešte o ďalšie ochranné chrániče, ktorými sú chrániče ramien, chrániče lakťov, chrániče predkolien, suspenzor nebo třeba chránič krku.

Tento článok je určený pre všetkých, ktorí si plánujú zakúpiť hokejové chrániče a zaujímajú ich základné typy a parametrom výberu jednotlivých hokejových chráničov.

Ako vybrať chrániče ramien?

Ako vybrať chrániče lakťov?

Ako vybrať chrániče predkolien?

Ďalšie hokejové chrániče

Ako vybrať chrániče ramien?

Hlavná funkcia chráničov ramien je ochrana troch najdôležitejších partií vrchnej časti tela hokejistu. Jedná sa hlavne o ochranu ramien a častí bicepsov, ochranu chrbtice a ochranu hrudníka.

Chrániče ramien vám musia správne sadnúť (výber správnej veľkosti)

Je nesmierne dôležité, aby vám chrániče ramien dobre sedeli na tele. Tým je myslené, že vám nikde zbytočne nezavadzia a máte vybranú správnu veľkosť týchto chráničov. Pri výbere chráničov ramena teda venujte veľkú pozornosť výberu správnej veľkosti.

Ako sa chrániče ramien na tele upevňujú?

Upevnenie chráničov ramien je veľmi jednoduché. Chrániče ramien sa na tele upevňujú pomocou flexibilných pásov na suchý zips a to cez boky, rovnako tak cez bicepsy.

Dlhá životnosť chráničov ramien.

Chránič ramenVýhodou týchto chráničov je, že sa až tak svojím používaním neopotrebovávajú. Tým je na mysli, že ak sa o ne dobre staráte (správna manipulácia, dostatočné vyschnutie), môžu vám vydržať aj niekoľko rokov.

Základné rozdiely medzi začiatočníckym a profesionálnymi chráničmi ramien.

Hlavným rozdielom medzi amatérskymi a profesionálnymi chráničmi ramien je hlavne v úrovni výstuhy, v kvalite materiálu a vnútornej výstelky.

Chrániče ramien rozdeľujeme podľa úrovne pokročilosti:

Chrániče ramien pre začiatočníkov (amatérov)

Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcich článkoch, hokejisti začiatočníci nepotrebujú tak špičkové vybavenie, ako profesionálni hráči hokeja. Pre začiatočníkov sa odporúčajú chrániče ramien, ktoré poskytujú základné avšak spoľahlivú ochranu, a zároveň sú tieto chrániče zamerané na voľný a neobmedzený pohyb na ľade.

Chrániče ramien pre poloprofesionálnych hráčov hokeja

Pre tých, ktorí už hrajú hokej poloprofesionálnym štýlom, sa odporúčajú už chrániče ramien vyššej triedy. Predpokladá sa, že u poloprofesionálov je hra ďaleko tvrdší ako u začiatočníkov. Tieto chrániče ramien už väčšinou majú prepracovanú ochranu všetkých častí tela a sú vyrobené tak, aby hokejistu pri hre zásadne neobmedzovali.

Chrániče ramien pre profesionálnych hráčov hokeja

Profesionálne špičkoví hráči hokeja už idú cielene po tom, čo potrebujú. Potrebujú väčšinou špičkovú ochranu a vykonanie všetkých chráničov. Pre týchto hráčov sú určené chrániče ramien s perfektnou, najvyššou ochranou a prevedením a funkčným vnútorným materiálom. Tieto chrániče ramien sú už tiež anatomicky tvarované. Čo sa obstarávacej ceny týka, je potrebné počítať s vyššou cenou, ktorá odráža vyššiu kvalitu všetkých parametrov. Pozrite si našu ponku chráničov ramien v našom e-shope.

Ako vybrať chrániče lakťov?

Chránič ramenDruhým typom hokejových chráničov sú chrániče lakťov. Chrániče lakťov sú určené k ochrane lakťa a lakťového kĺbu pred veľmi častými pádmi na ľade. Tie kvalitnejšie chrániče lakťov vám dokonca ochráni bicepsy a predlaktia proti sekerám, ktoré k hokeju jednoducho patrí.

Je veľmi dôležité, aby vám chrániče lakťa iste a pevne sedeli. Chrániče lakťov je potrebné vybrať podľa vašej výšky postavy, ďalej je potrebné pamätať na to, aby nedochádzalo k jej pretáčanie, nemali by vás tiež nikde ťahať ani škrtiť. Dobre padnúci hokejové chrániče spoznáte podľa toho, keď medzi chráničmi lakťov a ramena nevznikne žiadny priestor.

Ako sa chrániče lakťov na tele zapínajú?

Je to opäť veľmi jednoduché. Chrániče lakťov sa väčšinou zapínajú pomoci dvoch jednoduchých pásikov z pružnej gumy, ktorá je zakončená suchým zipsom. U chráničov vyšších tried sú väčšinou tri pogumované pásiky. Pásky chráničov sú veľmi flexibilné, teda sa dostatočne prispôsobí vašej ruke.

Z akého materiálu sú chrániče lakťa vyrobené?

Chrániče lakťa sú väčšinou vyrobené zo špeciálne anatomicky tvarovaného plastu, ktorý je z vnútornej časti obalený pohodlnou výstelkou az vonkajšej strany ďalšími ochrannými prvkami, ako je napríklad pena.

Najčastejším materiálom výstelky je ľahká nylonová sieťovina, vďaka ktorej dochádza k rýchlejšiemu odvodu potu a prebytočnej vlhkosti. Chrániče vyššej triedy sú navyše vybavené antibakteriálnymi prísadami.

Chrániče loktů rozdeujeme podle veku:

Chrániče loktů pro juniory (nebo také žáky)

Do této skupiny lze zařadit ty nejmenší děti až po žáky prvního stupně základní školy.

Chrániče loktů pro seniory

Do této skupiny zařazujeme žáky druhého stupně základní školy a výše.

Chrániče lakťov rozdeľujeme podle úrovně pokročilosti hokeje:

Chrániče lakťov pre začiatočníkov (amatéry)

Ako už bolo spomenuté mnohokrát, hokejisti, ktorí patria do skupiny začiatočníkov (amatérov) nepotrebujú tak špičkové vybavenie, ako profesionálni hráči hokeja. Pre začiatočníkov možno v pokoji zaobstarať také chrániče lakťov, ktoré poskytujú spoľahlivú ochranu lakťa, bicepsu a zápästia. Tieto chrániče sú vyrobené z bežného materiálu.

Chrániče lakťov pre poloprofesionálnych hráčov hokeja

Poloprofesionálne hokejisti už môžu siahnuť o triedu vyššie. Tieto chrániče lakťov sú lepšie prispôsobené na pohyb na ľade, sú odolnejšie než chrániče nižšej kategórie, majú silnejší chránič zápästia i bicepsu. Oproti chráničom pre začiatočníkov sú tiež ďaleko pohodlnejšie.

Chrániče lakťov pre profesionálnych hráčov hokeja

Špičkoví hokejisti nesiahnu určite do skupiny chráničov pre začiatočníkov ani poloprofesionálov. Vyžadujú nielen perfektnú ochranu lakťa, zápästia i bicepsu, ale tiež musí skvele padnúť. Väčšina týchto chráničov obsahuju antibakteriálne výstelku. Obstarávacia cena týchto profi chráničov opäť zodpovedá kvalite spracovania.

Ako vybrať chrániče predkolien?

Chránič holeníHokejové chrániče predkolien patrí k ochrane kolena a zároveň predkolennej kosti. Čo si budeme rozprávať, kolená patrí k najnamáhavejších častiam tela každého športovca, a preto je dôlezite jeho ochrane venovať veľkú pozornosť.

Hokejové chrániče predkolien vyberáme podľa toho, Ako často a na akej úrovni hokej hráme. Pre rekreačných hráčovho hokeja sa odporúčajú základný model bez odvetrávaním s jednoduchou vnutorny výstelkou, pretoze vyššími modelmi jsou pre nich zbytočné.

Hokejové chrániče predkolien rozdeľujeme do dvoch základných skupín ochrany, ktorými sú:

Chrániče kolena

Veľmi dôležitou časťou nášho tela je koleno, preto je jeho ochrana v akomkoľvek športe (v našom prípade hokeja) veľmi potrebná. Chrániče holennej v tomto prípade chráni koleno z vonkajšej strany a to špeciálnym tvarovaným plastom az vnútornej strany ďalším plastom, ktorý je vypolstrovaný pohodlnou výstelkou. U chráničov holennej vyšších tried je súčasťou polstrovanie tiež penová výstelka nad kolena.

Chrániče predkolenia

Často postihnutou časťou tela hokejistami je oblasť holene, ktorú je možné chrániť hokejovým chráničom z tvarovaného plastu. Chránič holene je z vnútornej strany takisto vypolstrovaný pohodlnou výstelkou. Súčasťou tohto polstrovanie môže byť prechod, ktorý chráni lýtkový sval. Zase u vyšších modelov je tvorený buď plastovým tvarovaným chráničom, alebo špeciálnou penou.

Ako sa chrániče holení na tele zapínajú?

Zapínanie chráničov je taktiež tvorené flexibilnými jednoduchými pásky vybavené suchým zipsom. Rozdiely sú samozrejme v počte pásikov. Čím má chránič viac pásikov, tým chránič lepšie sedí na nohe a zapínanie je teda pohodlnejšie, pretože je potrebné menej sily.

Chrániče holení rozdeľujeme podľa veku

Chrániče holení možno tiež rozdeliť do vekových skupín a to na:

  • hokejové chrániče predkolien detské (veľkosť 8 ", 9"),
  • hokejové chrániče predkolien pre juniorov (veľkosť 10 ", 11", 12 ")
  • a hokejové chrániče predkolien pre seniorov (veľkosť 13 "až 17").

Chrániče predkolien rozdeľujeme podľa úrovne pokročilosti hokeja:

Chrániče predkoien možno rovnako ako u predchádzajúcich chráničov rozdeliť podľa výkonnostnej úrovne. Chrániče predkolien teda rozdeľujeme na:

Hokejové chrániče predkolien pre začiatočníkov (amatérov)

Tieto chrániče poskytujú základnú ochranu ako kolena, tak holene a môžete ich zaobstarať za veľmi výhodnú cenu.

Hokejové chrániče predkoien pre poloprofesionálnych hráčov hokeja

Táto skupina chráničov patrí do zlatej strednej cesty - prijateľný pomer medzi cenou a jej ochranou. Súčasťou je aj ochrana lýtka a rozšírená bočná ochrana. Táto skupina chráničov predkolien je viac prepracovaná a má pohodlnejšie polstrovanie, než u predchádzajúcej kategórie.

Hokejové chrániče predkolien pre profesionálnych hráčov hokeja

Jedná sa o hokejové chrániče najvyššej triedy, ktoré ponúkajú najvyšší stupeň ochrany. Tieto hokejové chrániče ponúkajú naozaj najvyššiu ochranu, pohodlnú a funkčné výstelku a rozšírenú ochranu lýtka a bokov. Súčasťou je tiež ďaleko prepracovanejší systém odvetrávania. Tieto hokejové chrániče sú vhodné naozaj pre tie najlepšie špičky v hokeji. S touto kvalitou sa tiež spájajú vyššie obstarávacie náklady.

Dalšie hokejové chrániče

Nezabudnite svoju hokejovú výbavu tiež doplniť ďalšími hokejovými chráničmi, ktorými sú suspenzor a chránič krku.


Prečítajte si tiež:

Hokej patrí medzi najobľúbenejšie zimné športy vôbec. Čo všetko patrí do základnej hokejovej výstroje a ako vybrať?

Ako vybrať hokejové korčule

Ako vybrať hokejku

Ako vybrať hokejové nohavice - základná výbava hokejistov

Ako vybrať hokejové rukavice - hlavné rady a tipy

Zima nám práve začíná a my sme se rozhodli Vám oprášit zimnú ponuku športových potrieb!


alebo prejdite rovno k výberu hokejových chráničov v e-shope.