0918 665 685
TIP: Parkour Výpredaje

Ako vybrať hokejové korčule

Hokejové korčule patria do základnej výbavy každého hokejistu. Neviete si rady s výberom nových hokejových korčulí? Alebo sa jednoducho chcete dozvedieť viac o korčuliach na hokej? Tiež potom je tento článok určený práve vám.

Všetko o hokejových korčuliach

Skôr, než sa začnete vôbec obzerať po nových hokejových korčuliach, je potrebné si odpovedať na veľmi jednoduché otázky:

 • Ako dobre vôbec korčuľovať viem (som začiatočník alebo profesionál)?
 • Na aký účel hokejové korčule kupujem?
 • Ako často s nimi budem chodiť na ľad, ako často hokej budem hrať?

Hoci sa to nezdá, hokejové korčule majú medzi sebou veľké rozdiely. Väčšinou platí, že čím sú hokejové korčule drahšie, tým sú lepšie vystužené, sú pevnejšie, súčasťou môže byť aj lepší nôž (čiže "runner"), alebo majú nižšiu hmotnosť a sú tiež viac odolné.

V tomto článku sa zameriam na parametre a typy hokejových korčúľ. Dozviete sa:

Z čoho sa hokejové korčule skladajú?

Hokejové korčule rozdeľujeme podľa účelu využitia

Hokejové korčule rozdeľujeme podľa veku

Hokejové korčule rozdeľujeme podľa úrovne korčuľovanie

Rozdelenie hokejových korčúľ podľa typu hokejistami

Z čoho sa hokejové korčule skladajú?

V dnešnej dobe sa všetky hokejové korčule skladajú zo štyroch častí, ktorými sú:

1. Topánka - Dnes sa už samostatná topánka väčšinou nepredáva. Väčšinou sa predávajú celé komplety hokejových korčúľ. Medzi jednotlivými topánkami sú nepochybne veľké rozdiely a to v kvalitne spracovanie, pevnosti, výstuhe, komfortu a tiež štýlom výroby.

2. Jazyk - Jazyk a jeho prevedenie má zásadný vplyv na kvalitu hry a pocit z celého korčuľovanie. Hokejové korčule pre maximálne využitie majú jazyk, ktorý nohu veľmi dobre chráni a pritom je stabilný a príjemný. Štandardné hokejové korčule majú jazyk ohybný, ktorý je pre tento štýl využitie dostačujúca. Môžete si tiež všimnúť stupňa kvality a tuhosti jazyka - čím vyšší stupeň ochrany jazyka, tým vyššia určenia.

3. Podrážka - Veľmi dôležitou súčasťou hokejové korčule, hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, je podrážka, ktorá ovplyvňuje celkovú stabilitu hráča, prenos energie pri odraze a tiež odvádza vlhkosť počas korčuľovania. U profesionálnych modelov hokejových korčulí sú podrážky karbónové, ktoré sú ľahké, a vďaka tomu podrážka zaistí optimálny prenos do odrazu. Existujú tiež podrážky s rôznymi úrovňami perforácie, ktoré zaisťujú lepší odvod vlhkosti.

4. Holder a Runner (nôž) - Holder je časť hokejové korčule, ktorá spája korčuli s ľadom. Holder je k korčuli špeciálnym spôsobom nitovaný a to tak, aby nedochádzalo k nebezpečným pohybom v priebehu korčuľovanie. Runner je nôž, ktorý je k HOLDER buď priskrutkovaný, alebo tiež vsadený (v tomto prípade sa už nedá runner vymeniť). Vďaka runner môže korčule kĺzať po ľade a ich výroba si vyžaduje vysoké nároky a to preto, lebo do istej miery ovplyvňuje rýchlosť hráčov. Holdery a runner v dnešnej dobe prešli neskutočným technologickým vývojom. V dnešnej dobe je veľmi populárny systém T'Blade, kde sa nože nebrúsia, ale vymieňajú. Pre profesionálne hokejové korčule sa najčastejšie kupujú systémy, kedy je možné vymeniť ako runner, tak holdery.

Hokejové korčule rozdeľujeme podľa účelu využitia

Hokejové korčule môžete v kľude zaobstarať pre korčuľovanie na rybníku či verejnom klzisku - v tomto prípade vám plne postačí obyčajné korčule, ktoré sú pohodlné, dostatočne dobre a kvalitne spracované a svojou konštrukciou sú úplne určená pre tento typ korčuľovanie.

Ďalším typom sú hokejové korčule, ktoré sú určené pre tých, ktorí chodia hokej hrať a to ako pre úroveň začiatočníka, poloprofesionálov (pokročilého) či profesionála. Pre tento účel korčuľovanie odporúčam venovať výberu korčúľ veľkú pozornosť. Nie je nič horšieho počas hry, ako zle zvolenej hokejové korčule.

Hokejové brusle rozdělujeme podle věkuHokejové brusle

Hokejové korčule môžeme rozdeliť podľa veku, a to tak:

 • 1. Detské korčule - sú korčule vo veľkosti 26 - 32.
 • 2. Juniorské korčule - sú hokejové korčule určené pre dorastencov školského veku vo veľkosti 33 - 39.
 • 3. Seniorské korčule (korčule pre dospelých) - sú hokejové korčule určené pre dospelého hokejistu, veľkosť 40 a viac.

Hokejové korčule rozdeľujeme podľa úrovne korčuľovanie

Teraz si hokejové korčule rozdelíme podľa úrovne korčuľovanie (pokročilosti). Dúfam, že vďaka tohto základného rozdelenia sa budete vedieť lepšie zaradiť do správnej skupiny. Každá kategória korčúľ je prispôsobená nárokom, ktoré sú na hokejové korčule kladené. Jednotlivé kategórie korčúľ predstavujú najvyššiu možnú kategórii, kam sa hokejové korčule radí.

Hráči, ktorí hokej hrali závodne, budú určite preferovať najvyššiu možnú kategórii korčúľ na hokej, aj keď teraz hrajú hokej amatérsky. Pre začínajúcich hráčov (alebo tiež samoukov) sa určite neodporúča začínať s hokejovými korčuľami najvyššej kategórie.

Hokejové korčule možno teda rozdeliť do týchto kategórií:

Korčule vhodné pre rekreačné korčuľovanie

Do tejto skupiny patria zimné korčule, ktoré vzhľadom k svojej pevnosti a povahe sú vhodné len pre rekreačné korčuľovanie, nie sú však vhodné pre hranie hokeja.

Hokejové korčule pre začiatočníkov

Do tejto skupiny patria hokejové korčule, ktorej konštrukcia je prispôsobená štýlu hry, kde sa príliš často a tvrdo nestrieľa, tak zvaný bezkontaktný hokej.

Výhody hokejových korčulí pre začiatočníkov:

 • Tento typ hokejových korčúľ má relatívne mäkkú výstuhu, čím poskytuje hokejistovi komfort a pohodlie z hry.
 • Veľkou výhodou sú nízke počiatočné náklady.
 • Na trhu nájdete širokú ponuku týchto hokejových korčulí - ľahká dostupnosť.

Ďalšie vlastnosti hokejových korčulí pre začiatočníkov:

Hokejové brusleTieto korčule majú menšiu tuhosť a ich frekvencia používania je cca 1 až 2x týždenne. Treba podotknúť, že tento typ hokejových korčúľ nie je vhodný pre príliš časté a náročné korčuľovanie. Ak sa týmto nebudete riadiť, môžete už dopredu počítať s tým, že vám hokejové korčule príliš dlho nevydrží.

Hokejové korčule pre amatérske hranie hokejov.

Pulóver korčule na hokej sú určené pre tych, ktora uz hokej hrá, ale len pre súťaže na úrovni Okresný prebor. Pulóver hokejovej korčule Majú Spoľahlivé a kvalitné nože a pevné topánky, Ktorá poskytuje hokejistovi dostačujúcu oporu a ochranu.

Hokejové korčule pre poloprofesionálnych korčuľovanie

Tieto hokejové korčule sú najbežnejšie a zároveň najpredávanejšie korčule v kategórii hokejových korčúľ vôbec. Jedná sa o korčule, ktoré slúžia pre výkonnostný hokej, a ktoré znesú už pravidelné a častejšie používanie.

Výhody hokejových korčúľ pre poloprofesionálne korčuľovanie:

 • Hokejové korčule, ktoré sú pevné a poskytujú hokejistovi výbornú podporu nohy na ľade.
 • Tento typ hokejových korčúľ už obsahujú veľa vlastností, vychytávok a technológií, ktoré majú hokejové korčule najvyššej úrovne.
 • Veľkou výhodou je, že aj napriek náročnejšie výrobu týchto korčulí, je stále môžete zakúpiť za veľmi prijateľnú cenu (kompromis medzi špičkovú korčúľ a cenou).

Ďalšie vlastnosti hokejových korčúľ pre poloprofesionálnych korčuľovanie:Hokejové brusle

Tieto korčule sú určené pre tých, ktorí sa pohybujú na vyššej až poloprofesionálnych úrovni hokeja a ktorí dokážu využiť hokejové korčule na maximum. Sú vhodné pre náročnejších a tvrdšie štýl hry, pre ktorý vám tento typ korčúľ budú patričnú ochranou (tieto korčule už majú dostatočnú výstuhu).

Hokejové korčule pre profesionálne korčuľovanie

Do tejto skupiny sú zaradené tie hokejové korčule, ktoré sú určené pre závodné a vrcholový hokej, kde je potrebné maximálny výkon. Jednoducho povedané sú potrebné také hokejové korčule, ktoré možno používať aj niekoľko hodín týždenne.

Výhody hokejových korčúľ pre profesionálne korčuľovanie:

Tieto korčule sú pevné, skvele drží nohu a nepripúšťa žiadne pochybenia a slabosť na ľade.

Ďalšie vlastnosti hokejových Korčula pre profesionálne korčuľovanie:

Hokejové korčule, ktoré musia zaručiť maximálny výkon, ochranu a využitie, bohužiaľ, už nekúpite za nízku obstarávaciu cenu. Musíte počítať s tým, že korčuliam s najvyšším výkonom zodpovedá aj vyššia obstarávacia cena. Tieto profesionálne hokejové korčule už v dnešnej dobe ponúkajú takzvané tepelné tvarovanie, čo znamená nahriatie a následné vytvarovanie korčule presne podľa nohy hráčov. Tieto korčule sú tiež veľmi tvrdé a vyžadujú tak určité prispôsobenie na hráčovu nohu. Nutné tiež podotknúť, že tepelné tvarovanie už umožňujú niektoré hokejové korčule pre poloprofesionálov.

Rozdelenie hokejových korčúľ podľa typu hokejistov

Hokejistu možno rozdeliť do týchto skupín:

Hokejista, ktorý s hokejom začína

Ak s hraním hokeja ešte len začínate, sústreďujete sa ešte len na osvojenie a zlepšovanie základných zručností s hokejkou, s pukom alebo držanie stability na ľade. Pre túto skupinu hokejistov sa určite odporúča vybrať hokejové korčule pre amatérske hranie hokeja. Táto hokejová korčule bude pre vás a váš pohyb na ľade dostačujúca, zaručí vám pohodlie a určite vám vydrží do doby, než sa pomaly presuniete na úroveň poloprofesionálov. Ak už hráte s ľuďmi, ktorí hokej trochu vie hrať, odporúčame hokejové korčule vystužené, ochráni vašu nohu pred zásahom puku.

Hokejista, ktorý hrá hokej poloprofesionálne.

Ak sa už nachádzate na úrovni, kedy hráte hokej na poloprofesionálnej úrovni (so skupinkou ľudí, ktorí to už vedia) as istotou viete, že využijete kvalitu hokejových korčúľ strednej a vyššej triedy, vyberte si preto hokejové korčule pre poloprofesionálne korčuľovanie. Tieto hokejové korčule už znesú väčšiu záťaž pri hre na ľade. Hokejové korčule nižšej triedy by vám za nejakú dobu mohli vypovedať.

Hokejista profesionál

Ste špička na ladom a hokej strike Ako profesionál. V tomto prípade veľmi dobre viete, aké hokejové brusle jsou pro vás rozhodujuca prináša, a vždy siahnete do skupiny hokejových korčúľ pre profesionálne korčuľovanie.

Rodičia, ktorí vyberajú hokejové korčule pre svoje deti

Ďalšou kategóriou zákazníkov sú rodičia, ktorí vyberajú a kupujú korčule pre svoje deti. U detského hokeja nie je typická tvrdá a náročná hra, čo znamená, že strely ani strety detí nie sú nijako tvrdé. Tu tvrdá hokejové korčule postráda naozaj význam. Zvoľte mäkšie pohodlnejšie korčuli, ktorá nebude vaše dieťa zbytočne tlačiť. Deti naozaj nepotrebujú najvyššie modely hokejových korčúľ, pretože špičková výstroj ich zručnosti a výkony na ľade naozaj nezvýši. Je naozaj veľmi časté, že deti skôr z korčúľ vyrastú, než aby ich zničili.


Prečítajte si tiež:

Hokej patrí medzi najobľúbenejšie zimné športy vôbec. Čo všetko patrí do základnej hokejovej výstroje a ako vybrať?

Ako vybrať hokejku

Ako vybrať hokejové nohavice - základná výbava hokejistov

Ako vybrať hokejové rukavice - hlavné rady a tipy

Ako vybrať hokejové chrániče - aká je základná ochrana hokejistov

Zima nám práve začíná a my sme se rozhodli Vám oprášit zimnú ponuku športových potrieb!


alebo prejdite rovno k výberu hokejových korčulí v e-shope.

Chcete dostávať náš newsletter a mať dopravu nad 80 € ZADARMO?
Zaregistrujte sa