0918 665 685
TIP: Parkour Výpredaje

Ako vybrať hokejové rukavice

Tento článok je určený pre všetky hokejové nadšencov, pre všetkých rodičov a hlavne tých, ktorí si chcú zaobstarať nové hokejové vybavenie a nevie, aká hokejová výstroj je pre nich vhodná. V tomto článku sa budem venovať základným rozdielom medzi hokejovými rukavicami. Hokejové rukavice spadajú do základnej výbavy každého hokejistu.

Akú základnú funkciu plnia hokejové rukavice? Hokejové rukavice slúži prevažne k ochrane rúk a to hlavne pred údermi hokejkou iného spoluhráča. Hokejové rukavice tiež chránia vaše dlane pri držaní hokejky. Všeobecne platí, že čím väčšiu ochrannú funkciu majú hokejové rukavice, tým viac sú rukavice určené pre pokročilejší štýl hrania hokeja, ktorý je spojený s najrôznejšími strety a údery.

Na trhu hokejovej výzbroje nájdete širokú ponuku hokejových rukavíc? Ktorá je však pre vás tá pravá, to si viac rozoberieme v tomto článku.

Hokejové rukavice podľa úrovne pokročilosti hokeja

Hokejové rukavice a jej materiál

Spôsob delenie prstov hokejových rukavíc

Porovnanie hokejových rukavíc

Veľkosť hokejové rukavice


Hokejové rukavice podľa úrovne pokročilosti hokeja

Hokejové rukavice môžeme rozdeliť do troch hlavných skupín, a to podľa pokročilosti hrania hokeja:

Hokejové rukavice pre začiatočníkov

Ak ste hokejista začiatočník, netreba kupovať profesionálne hokejové rukavice a to preto, lebo u začiatočníkov sa ešte nepredpokladá tvrdá, náročná a rýchla hra, ako u pokročilého alebo profesionálneho hokeja. Vyberajte takú hokejovú rukavicu, ktorá má ohybnú konštrukciu, je ľahká a poskytuje dostatočnú ochranu vašich dlaní a rúk.

Hokejová rukavice pre poloprofesionálnych hráčov hokeja

Ak patríte už k pokročilejším hráčom hokeja, ktorým sa hovorí "poloprofesionálové", je treba už siahnuť po tých prepracovanejších hokejových rukavíc. Tieto hokejové rukavice sú vyrobené už pre náročnejších a tvrdšie štýl hry hrania hokeja, preto už tieto rukavice ponúka väčší a efektívnejší stupeň ochrany.

Hokejové rukavice pre poloprofesionálnych hráčov už majú kvalitnejšie dlaň a sú vybavené kvalitným vnútorným materiálom.

Hokejová rukavice pre profesionálnych hráčov hokeja

Tento štýl hrania hokeja je už ďaleko rýchlejšie, tvrdšie a náročnejšie než u predchádzajúcich kategórií. Samotní profesionálni hokejisti už vedia, čo potrebujú. Preto sú hokejové rukavice pre profesionálnych hráčov hokeja vyrobené tak, aby poskytli majiteľovi tú najlepšiu ochranu. Tieto hokejové rukavice majú prešívanou dlaň, sú vybavené funkčným vnútorným materiálom a majú tiež antibakteriálne podšívku. Pre začiatočníkov a pokročilých hráčov je táto hokejová rukavica zbytočná, pretože im ich štýl hry ešte nedovolí využiť všetky tieto špičkové parametre.

Hokejové rukavice a jej materiál

Hokejové brusleZákladné rozdiely medzi hokejovými rukavicami môžeme vidieť napríklad už v samotnom materiáli, z ktorého sú rukavice na hokej vyrobené. Pri výbere správnej hokejovej rukavice je potrebné klásť veľkú pozornosť na jej materiál. Hokejová rukavica by mala mať aspoň kvalitnú koženú dlaň a veľmi odolný vonkajší materiál.

Štandardným a zároveň najpoužívanejším materiálom, ktorý sa používa na výrobu hokejových rukavíc, je silná syntetická koža, ktorá vám zaistí nielen dlhú trvanlivosť, ale aj vám zaručí odolnosť. Lacnejšie hokejové rukavice môžu byť vyrobené z jemnej sieťoviny, ktorá vám síce nezaručí dlhú trvanlivosť, ale hokejová rukavice bude týmto ľahká a priedušná. Tento ľahký nylonový materiál je použitý aj pre niektoré profesionálne hokejové rukavice a je určená pre tých hráčov hokeja, ktorým nezáleží na dlhej trvanlivosti rukavíc, ale záleží im na tom, aby bola hokejová rukavice čo najľahší.

Spôsob delenie prstov hokejových rukavíc

Je potrebné tiež venovať pozornosť tomu, či má hokejová rukavice delené či nedelené prstami. Spôsob delenie prstov vám ovplyvňuje cit pre držanie hokejovej palice a tým aj cit a kontrolu nad pukom. Hokejové rukavice nižšej triedy majú prsty dvojdielne členité. Kvalitnejšie modely hokejových rukavíc, to znamená modely vyššej triedy, majú prsty členené trojdielne a týmto zaručuje dokonalý cit a uchopenie hokejky.

Porovnanie hokejových rukavíc

Teraz si zhrnieme základné rozdiely medzi hokejovými rukavicami pre začiatočníkov a profesionálov. Hlavný rozdiel je predovšetkým:

  • v úrovni ochrany hokejových rukavíc,
  • v použitom materiáli jednotlivých časti hokejovej rukavice,
  • kvalita ohybnosti palca,
  • delenie prstov,
  • krytie prstov
  • a samozrejme v obstarávacej cene hokejovej rukavice.

Hokejové rukaviceNež sa pustíte do výberu hokejovej rukavice v obchode či na e - shope, je dôležité si odpovedať, akú úroveň hokeja hráte, akú úroveň ochrany vyžadujete a vo finále, aká úroveň a kvalita hokejovej rukavice je pre vaše potreby a štýl hry vhodný a dostačujúci.

Ak s hokejom ešte len začínate, alebo je váš štýl hokeja pomalší a tým pádom nie je tak agresívny ako u pokročilejších hokejistov, a zároveň frekvencia vašej hry je maximálne raz až dvakrát týždenne, určite vám postačí obyčajné hokejové rukavice so základným stupňom ochrany, kvalitnejším materiálom a základnými parametre vôbec.

Pre pravidelné, poloprofesionálne hranie hokeja, ktorého frekvencia hrania je tak raz až tri krát týždenne, je prijateľnú variantom hokejové rukavice pre pokročilých, ktorá je vybavená dobrou ochranou, kvalitným materiálom dlane a zároveň príjemným vnútorným materiálom. Ďalším dôležitým parametrom, u ktorého sa musíte rozhodnúť, sú tiež delené či nedelené prstami. Delené prsty vám zvyšujú váš cit pri držaní hokejky a naopak nedelené prstami vás zase lepšie ochráni.

Veľkosť hokejovej rukavice

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere Správnej hokejovej rukavice je ho veľkosť. Veľmi často sa totiž Moze stretnutí s tím, že jsou hokejové rukavice udávané v palcoch. Hokejové rukavice teda rozdeľujeme:

  • hokejové rukavice detské = veľkosť 8", 9"
  • hokejové rukavice pre juniorov = veľkosť 10", 11", 12"
  • hokejové rukavice pre seniorov = veľkosť 13", 14", 15", 16"

Veľkosť hokejovej rukavice je meraná od manžety hokejové rukavice až po najdlhší prst. Hokejové rukavice všeobecne sedí vtedy, ak sa prstami netlačia von a lem rukavice by mal byť za dlaňou.


Prečítajte si tiež:

Hokej patrí medzi najobľúbenejšie zimné športy vôbec. Čo všetko patrí do základnej hokejovej výstroje a ako vybrať?

Ako vybrať hokejové korčule

Ako vybrať hokejku

Ako vybrať hokejové nohavice - základná výbava hokejistov

Ako vybrať hokejové chrániče - aká je základná ochrana hokejistov

Zima nám práve začíná a my sme se rozhodli Vám oprášit zimnú ponuku športových potrieb!


alebo prejdite rovno k výberu hokejových rukavic v e-shope.

Chcete dostávať náš newsletter a mať dopravu nad 80 € ZADARMO?
Zaregistrujte sa