Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať infrasaunu

Teplo má blahodárne účinky na organizmus. Uvoľňuje, relaxuje, zbavuje bolesti, rieši problémy so spánkom, posilňuje imunitu a pomáha v odpočinku. V zimnom období, keď slnko vidíme sporadicky a navyše je jeho účinok veľmi slabý, si k tomu môžete pomôcť prostredníctvom infrasauny. Infrasauny už sú dnes navyše lacné ako nikdy, malé jedno - a dvojmiestne kúpite už za ceny pod 1000 eur. Ak si hodláte u nás zakúpiť infrasaunu a nemáte skúsenosti s ich vlastnosťami, spracovali sme pre vás tento článok, ktorý vám pomôže sa v problematike zorientovať a zvoliť si pre vás správny druh infrasauny.

Kritéria výberu infrasauny

Pri výbere infrasauny je dôležité zvážiť, či pri jej užívaní budete dávať prednosť individuálnemu či spoločnému relaxovaniu a teda počet ľudí, ktorý bude saunu naraz používať. K tomu bude treba väčšieho priestoru v infrasaune, čo zákonite bude zvyšovať jej cenu. Zvažujeme teda najmä to, kde bude infrasauna umiestnená, ako veľká má byť, pre koľko ľudí má mať, koľko za ňou budeme chcieť zaplatiť.

Umiestnenie infrasauny

Pri výbere infrasauny je nutné si v prvom rade uvedomiť, kde ju budeme chcieť umiestniť. Infrasauna v panelovom dome bude pochopiteľne mať úplne iné rozmery než infrasauna v rodinnom domčeku. Môžeme si ju postaviť aj na záhradu. Veľkosť infrasáun je určená podľa počtu osôb. Najmenšie sauny majú rozmery okolo 90 x 90 x 190 centimetrov. Tieto infrasauny sú najlacnejšie a môžete ich umiestniť aj do menšieho bytu. V našej ponuke možno v tejto kategórii zaobstarať napríklad kvalitné a cenovo dostupné infrasauny od značky Master: MASTER i240 ceramic alebo tiež MASTER i252 carbon.

Najväčšie modely infrasáun naopak dosahujú rozmerov až 210 x 195 x 230 centimetrov. Tu sa radia napríklad najdrahšie špičkové modely infrasáun. V našej ponuke môžete nájsť napríklad model špičkový DeLuxe 4004 - karbónové žiariče či DeLuxe 4440 CB/CR rohová. Samozrejme je nutné počítať s oveľa vyššou cenou.

Využitie infrasauny z hľadiska počtu osôb

Typ a veľkosť infrasauny si vyberajte podľa toho, či v nej budete tráviť čas sami alebo v spoločnosti (partner, rodina, priatelia a podobne). Infrasauny sa vyrábajú pre jednu až šesť osôb. Infrasauny pre jednu osobu sú ideálne pre individuálny odpočinok. Infrasauny pre dvoch zase pre partnerské použitie. Infrasauny pre viac ľudí sú vhodné pre rodiny s deťmi či wellness zariadení.

Materiál sáun

Potom, čo sa rozhodnete o veľkosti a tvare vašej infrasauny, zamerajte sa aj na materiál, z ktorého je vyrobená. Veľmi často sú infrasauny vyrobené z kanadskej borovice, ide o tzv. hemlock. Toto exkluzívne saunové drevo s jemnou štruktúrou je veľmi stabilný, minimálne pracuje a nekrútia sa. Infrasauna z hemlock je ideálna pre ľudí s alergiami na drevo, pretože nevydáva žiadnu vôňu a neobsahuje živicu. Ďalej sa používa kanadský jedlovec a červený céder.

Typ dreva vyberajte tiež podľa toho, aby vaša sauna zapadla do vášho interiéru. Ak sa rozhodnete pre nákup vonkajšej infrasauny, bude potrebné, aby táto mala špeciálny povrchový náter, kvalitnú strechu a silnejšiu izoláciu, aby odolala nepriaznivým vonkajším vplyvom.

Technológia infrasáun

Infrasauny sa od seba odlišujú aj na základe rôznych technológií infražiaričov. Na výber máme infražiariče keramické alebo karbonové svetelné celoplošné fólie. Ich účinok sa líši v intenzite pôsobenia, tvorbe tepla i životnosti.

Karbónový ohrievač sa zahrieva o niečo pomalšie, ale distribúcia infračervených lúčov je oveľa rovnomernejšia a efektívnejšia. Keramické ohrievače sú v porovnaní s karbónovými lacnejšie, ale majú menšiu životnosť (asi 8 000 hodín), čo napríklad pri bežnom saunovaní trikrát týždenne 45 min znamená životnosť okolo 60 rokov. Karbónové žiariče majú životnosť až 12 000 hodín, teda až 90 rokov.

Keramické žiariče sú vhodnejšie skôr do menších infrasáun. Karbónové žiariče sú vhodné najmä do tých sáun pre väčší počet osôb, pretože sú viac vodivé. V každej infrasaune je odlišný počet týchto žiaričov. Tento počet sa odvíja od veľkosti sauny a počtu osôb, pre ktoré je infrasauna určená. Tie najväčšie infrasauny ich majú aj 12.

Príkon infrasauny

Veľmi dôležitým údajom pre vás bude samozrejme príkon infrasauny, ktorý určuje spotrebu energie. Tie najúspornejšie infrasauny majú príkon okolo 750 Wattov. Priemerné infrasauny majú príkon, ktorý sa pohybuje okolo 2000 Wattov, taký výkon má napríklad luxusná infrasauna HANSCRAFT Panamera. U veľkých infrasáun musíte niekedy počítať s vyšším príkonom, ako je tomu napríklad pri modeli DeLuxe 4440 CB/CR rohová. Na druhú stranu aj veľké infrasauny určené pre 3 - 6 osôb nemusí mať vždy veľkú spotrebu, na trhu sú aj také sauny, ktoré majú príkon okolo 2250W, ako napríklad u infrasauny HANSCRAFT Valencia.

Vlnová dĺžka žiariča

Pri výbere infrasauny si tiež musíme všímať vlnovú dĺžku, akú žiariče vyžarujú. Všeobecne platí, že čím je vlnová dĺžka nižšia, tým je účinok na váš organizmus intenzívnejší. Čím je naopak dlhší, tým viac pôsobí relaxačne. Niektoré infrasauny ponúkajú hneď niekoľko dĺžok pre rôzne využitie.

Celková hmotnosť infrasauny

Hmotnosť infrasauny nás bude zaujímať tiež. Najľahšie infrasauny určené jednej osobe váži len okolo 76 kíl, tie najťažšie pre viac osôb, môžu vážiť aj viac ako 400 kilogramov.

Príslušenstvo

Keďže je infrasauna určená na liečbu a relaxáciu, je výhodné, aby mala príslušné vybavenie. Dnes už je samozrejmosťou napríklad rádio či MP3 prehrávač. Niektoré infrasauny majú tiež kyslíkový ionizátor a ozónový generátor. Vďaka tomu potom v infrasaune môžete dýchať vzduch, ktorý je podobný tomu vo vysokých horách. Ozón zase slúži ako regulátor imunity. Ionizátor a ozónový generátor ocenia najmä alergici a astmatici. Odporúčame si tiež zakúpiť saunové esencie, ktoré sú vhodné najmä pri dýchacích ťažkostiach. Ku starostlivosti o pokožku sa vám zase budú hodiť peelingové soli.

Cena infrasáun

Cena infrasauny sa odvíja od jej veľkosti, kvality použitých materiálov a prevedení. Uvedieme vám približný prehľad cenových relácií jednotlivých druhov infrasáun podľa ich veľkosti:

  • Infrasaunu pre 1 osobu si môžete kúpiť už za necelých 700 eur. Infrasauna pre dve osoby je na trhu dostupná už od 750 eur
  • Infrasauna pre tri osoby sa predáva už od 1300 eur
  • Infrasauna pre 4 osoby sa predáva za cenu okolo 1400 eur
  • Infrasauna pre 6 osôb sa predávajú cca 2500 eur

Prečítate si tiež článok o výhodách a zdravotných účinkoch infrasáun

Infrasauna - výborný pomocník pre relaxovanie a dobré zdravie