Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 041 421 5450
Poradňa Všetko o nákupe O nás Kontakty
/

Ako vybrať kite.

Čo v tomto článku môžete nájsť

Úvod

V súčasnosti môžeme na trhu nájsť veľa značiek zameriavajúcich sa na výrobu powerkitov, dosiek, vybavenie i oblečenie. Produkty sú určené rôzne pokročilým užívateľom s rôznym zameraním, sú rôzne stavané a navyše sa môžu niekedy aj výrazne líšiť v cene. Napospol je však v ponuke podobný typ tovaru, preto sme pripravili článok pre tých z vás, ktorí si chcú zaobstarať svoj prvý kite alebo "kajt", ale ešte celkom iste nevie, aký si vybrať.

Všeobecne sa na trhu môžeme stretnúť so štyrmi základnými typmi drakov. Každý typ sa líši, čo do konštrukčného prevedenia, špecifických vlastností, vhodnosti použitia, má určité výhody a nevýhody, ktoré si následne rozoberieme.

Základné druhy drakov:

1
  • Nafukovací kite
  • Komorový drak s otvorenou nábežnou hranou
  • Komorový kite s uzavrenou nábežnou hranou
  • Single skin kite
  • Nafukovací drak

Nafukovací drak

Nafukovací drak je typický svojou pevnou konštrukciou, ktorú vytvoríme nafúknutím draka ručnou vzduchovou pumpičkou. Tento druh draka bol vyrobený predovšetkým pre využitie kitingu na vodnej hladine, teda pre kitesurfing. Nafúknuté telo draka sa po páde do vody nepotopí a navyše drží stále svoj žiadaný tvar, čo je nutné pre reštart draka po páde na vodnú hladinu. Použiť ho však môžeme aj napríklad na sneh. Ak už si totiž taký kite kúpime, nie je dôvod ho nepoužiť aj v zime, keď je to možné. Samozrejme musíme očakávať určité nevýhody. Pri použití na snehu sa stretávame s ťažším štartovaním draka, pretože strojenie aj odstrojenie kitu (nadväzovanie riadiacich lán, nafukovanie) je v porovnaní s komorovými drakmi časovo náročnejšie. Ďalšou nevýhodou pri používaní nafukovacích drakov na snehu je o niečo nižšia životnosť ako u drakov komorových. To je spôsobené trením pevne nafúknutej konštrukcie o zemský povrch, aj keď v tomto prípade pokrytý snehom, čo má za následok postupnú únavu a poškodenie materiálu. Nafukovací kite je oproti komorovému tiež menej skladný, aj vyfúknutý je objemnejší oproti komorovému. Musíme so sebou navyše mať vždy pumpu.

Čo sa naopak týka jeho výhod, nafukovací kite je veľmi presný v konaní, má vysoký veterný rozsah a je vysoko odolný voči nárazom vetra. Tento typ draka je preto veľmi výhodný najmä pre začiatočníkov, ktorí ešte nevedia, aký typ kitingu ich bude baviť, pretože si budú môcť vyskúšať obe varianty. Ďalej je vhodný pre primárnych vyznávačov vodnej varianty športu, ktorí si však chcú zajazdiť aj v zimnom období, nemusia pritom totiž utrácať za osobitnú výbavu do zimných mesiacov. Komorové draky ako ideálnu voľbu pre začiatočníka vám ponúkame na našich internetových stránkach tu.

Komorový drak s otvorenou nábežnou hranou

Komorový kite so svojou konštrukciou sa veľmi podobá paraglidingovým padákom. Tvar tela tohto typu draka je určovaný sústavou komôr, ktoré sa nafukujú samovoľne pri lete. To je zaisťované otvorením komôr na nábežnej hrane draka. Ich výhodou je rýchle uvedenie do prevádzky, kite sa nafúkne ľahko a rýchlo sám pomocou vetra, nemusíte sa tak zdržovať s ručnou pumpou. Oproti komorovým drakom s uzavretými komorami sa tiež pýši vyšším ťahom. V porovnaní s drakmi nafukovacími majú tieto typy drakov vyššiu odolnosť pri použití na snehu, rýchlejšie strojenie a balenie a sú skladnejšie. Zaisťujú bezproblémový štart po páde do snehu. Nafukovací otvorený kite je ideálnou voľbou pre snowkiting. Pomocou de-Power je možné u draka nastaviť vysokú silu ťahu a vysoký veterný rozsah. Majú vysoko presné riadenie.

Ak viete, že vaša disciplína číslo jedna bude snowkiting, voľte tento druh draka. Je nutné počítať, že na vodnú hladinu sa však nehodí, preto voľte predošlý druh, ak by ste chceli prevádzkovať obe varianty kitingu.

Komorový drak s uzavrenou nábežnou hranou

Jedná sa o komorový kite, ktorý má na rozdiel od predošlého uzatvorenej komory aj na nábežnej hrane. Otvorené komory tu nahrádza systém vstupných otvorov, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu smerom do komôr, ale nedovoľujú mu prúdiť von. Prednosťou tohto typu draka, ktorá je zároveň dôvodom, prečo bol vyrobený, je to, že zabraňuje prietoku vody do komôr po páde draka do vody. Drak navyše disponuje drenážnym systémom, ktorý zaistí evakuáciu vody v prípade, že sa tam malé množstvo náhodou dostane. To umožňuje ľahký reštart draka aj po páde na vodnú hladinu. Je však nutné poznamenať, že nie celkom každý uzavretý komorový drak musí byť určený na vodu, je nutné sa riadiť deklaráciou výrobcu.

Uzavretý komorový drak má oproti otvorenému vyššiu cenu, má však tiež vyššiu stabilitu pri nárazoch vetra, kedy je oveľa menšia pravdepodobnosť, že sa drak dokrčí a spadne na zem.

Tento typ draka je vhodný pre užívateľa, ktorý sa chce venovať ako snowkitingu, tak kitesurfingu, pričom nemusí utrácať za dve sady výbavy určenej zvlášť na zimu a leto.

Single skin kite

Single skin kite, ako už z názvu vyplýva, je tvorený iba jednou vrstvou látky s vystuženou nábežnou hranou. Vyzerá ako uzavretý komorový kite bez spodného dielu látky. Nemá však žiadne komory. Jedná sa o modernú variantu kitu, ktorú môžete opäť využiť ako na vodnej hladine, tak na snehu či súši.

Prečítate si aj ďalšie články o kitingu a výbere jeho vybavenia:

Všetko o kitingu

Alebo prejdite rovno do kategórie Kiting v našom e-shope.