Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať krokomer

Úvod

O krokomere samotnom, jeho funkciách a princípe, na akom funguje, ste sa dozvedeli v samostatnom článku. Teraz si môžete prečítať pár rád, ktoré vám pri výbere krokomeru môžu uľahčiť prácu. Ak nebudete rozumieť niektorým pojmom v tomto článku, prečítate si najprv všeobecný článok o krokomery, v ktorom je daná problematika vysvetlená.

Samostatný krokomer alebo senzor do chytrého mobilného telefonu?

V prvom rade môžete riešiť otázku, či si namiesto krokomeru nekúpiť iba senzor ku svojmu šikovnému telefónu či pulzmetru. Tu je potrebné zvážiť fakt, že sa síce môže jednať o jednoduchší a lacnejší variant ako s pravidelným tréningom pomocou krokomeru začať, chytrý telefón však tiež môže mať svoje nevýhody. Musíte mať na pamäti, že ak budete využívať mobilný telefón rovnako ako krokomer po celý deň, vaša batéria môže ku sklonku dňa byť úplne vybitá v závislosti na tom, ako často ho používate k iným aktivitám. Dobíjanie telefónu bude problematické najmä na pochodoch v prírode, najmä dlhodobých, viacdenných. Okrem toho je u chytrých telefónov zvyčajne problém s odolnosťou voči vlhku, prachu a mechanickému poškodeniu. Špecializovaný prístroj, u ktorého vám batéria vydrží až okolo pol roka, a ktorý je konštruovaný na používanie v náročnejších podmienkach, je z tohto pohľadu určite výhodnejšie.

Spôsob využitia

Zamyslite sa, ako intenzívne budete krokomer používať. Menej náročný používateľ, ktorý športuje skôr rekreačne alebo sporadicky, si iste vystačí s lacnejším modelom. Aktívny športovec, ktorý chce vylepšiť svoje tréningy, alebo človek odhodlaný dlhodobo podstupovať intenzívny váhovo redukčný program, bude hľadať kvalitnejší prístroj. V prvom prípade si vystačíte napríklad s lacnejšími modelmi s mechanickým kyvadielkom, náročnejší užívateľ môže hľadať skôr moderné krokomery vybavenej elektromechanickými senzory (MEMS).

Funkcie krokomeru

Zamyslite sa nad tým, čo všetko vlastne očakávate od vášho nového krokomeru z hľadiska funkcií. Ak chcete trénovať chôdzu na vysokej úrovni alebo nielen chôdzu, ale aj beh či ďalšie športové aktivity, voľte krokomer s príslušnými funkciami. Zvyčajne takmer všetky modely krokomerov dokážu okrem samotného počítania krokov určovať zrazenú vzdialenosť, čas a spálené kalórie. Nadštandardné funkcie zvyčajne zahŕňajú aeróbne kroky, čas v aeróbnom pásme, stopky či výpočet priemerných hodnôt. Výhodné bude tiež zaobstarať krokomer, ktorý ponúka možnosť záznamu dát do počítača a dlhú pamäť, s ktorým budete môcť svoje tréningy na základe týchto záznamov optimalizovať na dosiahnutie maximálnych výsledkov. V týchto prípadoch bude tiež vhodné myslieť na výhodné prepojenie s pulzmetrom (o výhodách používania pulzmetru pozri odkaz na článok o pulzmeter).

Veľkosť krokomeru

Hoci sa môže zdať otázka veľkosti banálna, je potrebné myslieť na to, že napríklad jedinci, ktorí potrebujú okuliare na čítanie, môžu mať problémy s čítaním, u niektorých prístrojov pomerne malého, displeja. Preto je vhodné, vyhľadať si na internete obrázok alebo údaje o rozmeroch daného prístroja. Menší krokomer sa totiž síce lepšie nosí, ale na druhú stranu máva bližší displej. Ak krokomer zakúpite u nás alebo v inom internetovom obchode a zistíte, že vám z tohto hľadiska nevyhovuje, neváhajte nás ihneď kontaktovať, krokomer vám bude bezplatne vymenený za vhodnejšie variantu.

Záver

Je potrebné mať na pamäti, že hlavným motívom je zvýšiť efektivitu pravidelných tréningov alebo zmeniť vlastný životný štýl a dosiahnuť vytúženú pravidelné zvýšenej športovej aktivite a fyzickej kondícii. K tomuto účelu si zvyčajne vystačíte len s jednoduchým prístrojom. Krokomer však môže slúžiť aké výborný motivátor a prostriedok spestrenie pravidelného cvičenia. Špičkové funkcie využijú najmä aktívni športovci praktizujúci nielen samotnú chôdzu, alebo jedinci odhodlaní využívať tento prístroj intenzívne a dlhodobo.

Prečítate si aj ďalšie články týkajúce sa krokomerov:

Krokomer - vaša cesta k dobrej kondícii a zdravému životnému štýlu.

Alebo prejdite rovno do kategórie Krokomery v našom e-shope.