Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať longboard podľa jednotlivých komponentov, z ktorých sa skladá

Čo v tomto článku nájdete?

Úvod

Výber longboardu nie je v dnešnej dobe jednoduchou záležitosťou ako pre začiatočníka, tak pre skúsenejšieho longboardistu. Dôvodom je dostupnosť obrovského množstva a variantov longboardových dosiek, materiálov a ďalších komponentov, rovnako ako množstvo rôznych jazdeckých štýlov. Preto sme pre vás pripravili návod rozdelenia do dvoch článkov, v ktorom nájdete základné poznatky, ktoré vám výber môžu uľahčiť. V nasledujúcom článku si rozoberieme výber longboardu podľa jednotlivých komponentov, z ktorých sa skladá. Prečítate si aj druhú časť návodu týkajúcu sa výberu longboardu podľa spôsobu a miesta využitia, ktorý je spracovaný v samostatnom článku, na ktorý odkazujeme na konci tohoto článku.

Výber longboardu z hľadiska jednotlivých komponentov

Výber longboardovej dosky

Doska je súvisiacim komponentom longboardu. Tvar dosky, jej dĺžka a konštrukcia určujú pre aký štýl jazdenia a miesto použitia bude longboard vhodný. Táto problematika už bola spomenutá vyššie. Teraz si dosky rozoberieme podrobnejšie samostatne.

Tvar longboardovej dosky

Longboardové dosky majú štyri základné tvary - pintail, drop-thru, hybridné a cruiser.

Pintail dosky

Pintail longboard má tvar kvapky, zvyčajne má úplne plochú dosku. Ako už bolo povedané, je vhodný pre začiatočníkov. Jedná sa o najbežnejší typ Longboardovej dosky.

Drop-thru dosky

Drop-thru Longboardovej dosky sa vykonávajú v dvoch prevedeniach. Prvý má trucky montované zhora dosky. Druhé sa nazýva double-drop, konštrukčne je táto doska vykonaná tak, že stredná časť dosky je nižšie, než trucky uchytené na koncoch dosky. Doska je tak vytvarovaná. Drop-thru longboardy majú vysokú stabilitu vo vyššej rýchlosti vďaka zníženému ťažisku. Sú určené na downhill alebo freeride.

Hybridné dosky

Hybridné longboardy spoznáte tak, že majú v doske výrezy pre kolieska. To je z dôvodu uchytenia truckov systémom drop-thru, teda zhora, kedy sú kolieska bližšie doske. Pri slidovanie by sa mohli dostávať do kontaktu s doskou a brzdiť vás. Hybridné longboardy majú vďaka nízkemu ťažisku vyššiu stabilitu a sú o niečo kratšie, preto umožňujú aj vykonávanie niektorých trikov ako na skateboarde, to je však oveľa ťažšie. Tieto dosky sú vhodné najmä na carving, prípadne downhill a freeride.

Cruisery

Cruiser čiže mini-longboard je tvarovo podobný klasickým skateboardom, na rozdiel od nich je však o niečo širší a dlhší. Možno na nich vykonávať aj niektoré triky ako na skateboarde. Oproti skateboardu má však vyššiu hmotnosť a rozmer, vykonávanie trikov je preto ťažšie. Jedná sa o najmenší longboard, výborne uskladniteľný a prenosný.

Dĺžka longboardovej desky

Dĺžka dosky určuje spôsob využitia longboardu. V nasledujúcej tabuľke ukazujeme odporúčané použitie longboardu podľa dĺžky jeho dosky:

Tabuľka 1: Doporučené použitie longboardovej dosky podľe dĺžky jeho dosky

Dĺžka dosky

Použitie longboardu

28 - 38" (71-97 cm )

Mesto

38 - 42" (97-107 cm )

Mesto, freeride, downhill

42"a více (107 cm a více )

Mesto, freeride, downhillKonštrukcia a materiál dosky

Dosky longboardov sú vyrobené zvyčajne z dreva, najčastejšie sa používa javorové alebo bambusové, prípadne breza. Častá je tiež kombinácia dreva s laminátom. Dosky sa vyrábajú technológiou lepenia niekoľkých tenkých vrstiev (môže to byť od dvoch až do jedenástich vrstiev). Použitý materiál a počet vrstiev je charakteristický pre dané využitie longboardu. Bambusové drevo je pružné a využíva sa v kombinácii s javorom pre výrobu carvingových longboardov alebo freeride longboardov. Bambus v kombinácii s laminátom sa používa u hybridných longboardov, a konečne samotné javorové drevo, ktoré je najtvrdšie, sa používa pre downhill longboardy.

Výber longboardových truckov

Druhy longboradových truckov z hľadiska konštrukcie

U longboardov sa používajú dva základné typy truckov. Prvým typom je vertical kingpin, ktorý vychádza z klasického skateboardového trucku. Od neho sa odlišuje širším Hanger (mohutnejšia časť trucku, z ktorej vychádza tenšia časť so závitmi, kde sú upevnené kolieska). U trucku môžeme nastavovať tuhosť pomocou uťahovania matice alebo výmenou BUSHING za tvrdšie alebo mäkšie (o BUSHING je pojednávané ďalej). Vertical Kingpin sa u longboardov používa menej často.

Druhým typom trucku je takzvaný reverse kingpin. Ten sa u longboardov používa najčastejšie. Tieto trucky majú oproti vyššie uvedenému typu trucku väčší sklon, vďaka ktorému lepšie zatáča, majú však zároveň oproti prvému uvedenému typu aj vyššiu stabilitu (klasický vertical kingpin truck možno tiež upraviť tak, aby lepšie zatáčal, jeho povolením a výmenou BUSHING, je to však na úkor jeho stability). Použité uhly zvyčajne mávajú sklon 35, 42, 43, 45 alebo 50 stupňov. Opäť u týchto truckov môžeme meniť ich tuhosť uťahovaním a povoľovaním samotného Kingpinu alebo výmenou BUSHING. Tieto trucky sú vhodné pre carving, freeride a downhill.

Veľkosť longboardových truckov

Najbežnejšími veľkosťami longboradových truckov sú rozmery 150 a 180 milimetrov. Existujú však aj väčšie či naopak menšie. Veľkosť truckov vyberáme vždy podľa šírky dosky. Šírka celého trucku, teda vrátane závitov A (rozmer axle) musí korelovať so šírkou dosky. Ak má váš longboard zúženú špičku a pätku, vychádzajte z najvyššej hodnoty šírky dosky (obvykle uprostred dosky).

Je nutné dbať pozornosti na odlišné značenie rozmerov truckov u rôznych firiem, ktoré môžu uvádzať ako šírku len hanger, alebo správne celkovú dĺžku trucku aj so závitmi, čo je rozmer axle (na internete možno nájsť príslušné grafické zobrazenie trucku a jeho rozmerov). Pre orientáciu môžete nájsť v našom článku Ako vybrať skateborad tabuľku veľkostí skateboardových a longboardových truckov podľa šírky dosky.

Výber longboardových bushningov

Takzvané bushings sú polyuretánové valce či kužele, ktoré sa umiestňujú na každý truck medzi dosku a hanger. U BUSHING je dôležitá jeho tvrdosť, ktorá určuje tuhosť (a tiež pružnosť) celého trucku. Tvrdosť a tvar BUSHING určujú štýl jazdenia. Mäkšie bushing umožňuje trucku lepšie zatáčať, preto sa používa pre curving. Tvrdšie bushing naopak obmedzuje zatáčania, čo zvyšuje stabilitu longboardu, to sa využíva pre downhill, aby jazdec vo vysokých rýchlostiach nepadal. Čo sa týka tvaru, valcovité BUSHING sú väčšie a zaisťujú vyššiu stabilitu. Bushing v tvare kužeľa umožňuje zase lepšie zatáčanie za cenu nižšej stability.

U longboardu sa vždy používajú dva BUSHING na jednom trucku. Vďaka tomu je možné ich kombinovať a dosiahnuť tak požadovaných vlastností trucku. Napríklad pre downhill a slidovanie sa používa tvrdší bushing a mäkší bushing v kombinácii, čo zaistí dostatočnú stabilitu aj zatáčanie. V tomto odkaze môžete nájsť ukážku, ako sa BUSHING kombinujú pre rôzne použitie longboardu.

Výber longboardových koliesok

Veľkosť longboardových koliesok

Väčšie longboardové kolieska znamenajú vyššiu rýchlosť, ale pomalšie zrýchlenie, menšie kolieska majú zase lepšiu akceleráciu, ale nižšiu priemernú rýchlosť. Pri jazde na rovine je oveľa ťažšie sa odrážať, ak máte veľké kolieska, napríklad o veľkosti 80 milimetrov. Ak však máte naopak kolieska malé, napríklad 60 milimetrov, nie je jazda dostatočne rýchla. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené odporúčané použitie longboardu vzhľadom k veľkosti koliesok:

Tabuľka 2: Doporučené použitie longboardu v závislosti na veľkosti koliesok

58 - 70 milimetrov

Cruizing, sliding

70 - 76 milimetrov

Freeride, carving

75 milimetrov a viac

Downhill, racingTvrdosť longboardových koliesok

Tvrdosť koliesok sa označuje číselnou hodnotou a písmenom. Čím je vyššie číslo, tým vyššia je tvrdosť kolieska. Mäkšie kolieska majú väčšiu priľnavosť, oproti tvrdším kolieskam jazdí tiež rýchlejšie na hrubších povrchoch, na iných povrchoch sú ale pomalšie. Tvrdšie kolieska možno lepšie strhnúť do slidu, sú rýchlejšie, majú však horšie správanie na hrubších povrchoch. Longboardové kolieska sa, čo sa týka tvrdosti, pohybujú medzi hodnotami 70a - 99a. V nasledujúcej tabuľke uvádzame odporúčané použitie a vlastnosti u jednotlivých tvrdosťou koliesok:

Tabuľka 3: Vlastnosti a použitie longboardových koliesok podľa tvrdosti

70a - 80a

Táto tvrdosť koliesok vďaka vyššej priľnavosti zaisťuje vyššiu kontrolu pri zatáčaní vo vyšších rýchlostiach. Kolieska dobre idú na hrubom povrchu. Ťažko sa naopak strhávajú do slidu, najmä pri nízkej rýchlosti.

80a - 85a

Tvrdosť koliesok hodiace sa na freeride, stále ešte dobrá priľnavosť, takže je možné stále pomerne uspokojivo strhnúť do slidu.

85a - 99a

Tvrdé kolieska hodiace sa pre akékoľvek slidy a drifty. Idú zle na hrubšom povrchu.Výber longboardových ložísk

U longboardových ložísk platí z hľadiska výberu to isté, čo bolo povedané v príslušnej sekcii článku Ako vybrať skateboard. Ložiská majú rovnaké značenie, uplatníte rovnaké pravidlá, ako bolo povedaná tam.

Prečítate si aj ďalšie články týkajúce sa longboardingu, skateboardingu a výberu ich vybavenie

Ako vybrať longboard z hľadiska spôsobu a miesta využitia

Všetko o skateboardingu

Ako vybrať skateboard

Alebo prejdite rovno do kategórie Skateboard v našom e-shope.