Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať longboard z hľadiska spôsobu a miesta využitia

Čo v tomto článku môžete nájsť?

Úvod

Výber longboardu nie je v dnešnej dobe jednoduchou záležitosťou ako pre začiatočníka, tak pre skúsenejšieho longboardistu. Dôvodom je dostupnosť obrovského množstva a variantov longboardových dosiek, materiálov a ďalších komponentov, rovnako ako množstvo rôznych jazdeckých štýlov. Longboardová doska má svoje hlavné určenia, existujú však aj dosky univerzálne, ktorých použitie môže byť všestrannejšie.

Pripravili sme pre vás preto dva návody, v ktorých nájdete základné poznatky, ktoré vám výber môžu uľahčiť. V nasledujúcom článku si rozoberieme výber longboardov z hľadiska spôsobu a miesta využitia. Čo sa týka výberu z hľadiska jednotlivých komponentov, z ktorých sa longboard skladá, odkazujeme na príslušný článok týkajúci sa tejto problematiky (odkaz na konci tohto článku).

Výber longboardu z hľadiska spôsobu využitia a štýlu jazdy

Teraz si uvedieme aký longboard by ste mali voliť pre váš zvolený štýl jazdenia.

Začínate s jazdením na longboardu

Ak začínate s longboardom, hľadáte longboard jednoduchý na učenie, ktorý vám zaistí pohyb po uliciach a skrátenie námahy v meste, budete patriť do tejto kategórie. Longboardová doska tohto typu má tvar kvapky a označuje sa pintail. Tvar pintail bol použitý u prvej vyrobenej Longboardovej dosky, postupne sa z neho stala Longboardová legenda. Svojim tvarom pripomínal svojho predchodcu z vodnej hladiny, teda surf. Má povesť pohodlného a nenáročného dopravného prostriedku pre pohyb v meste aj inde v uliciach. Pintail je najpopulárnejší typ longboardu na svete. Jedná sa o dosku, ktorá je veľmi pohodlná na jazdenie po meste. Jazda na ňom nie je namáhavá, stačí sa párkrát odraziť a longboard krásne ide.

Do tejto kategórie môžeme ďalej zaradiť typ longboardu, ktorý sa podobá Pintail, a to typ mini-longborad, čiže cruiser. Jedná sa o menšie a skladnejšie longboardy, ktoré sa blížia svojou veľkosťou klasickým skateboardom. Sú to malé mestské longboardy, ktorých výhodou je osadenie menšími kolieskami a trucky a menšou doskou, takže ho môžete jednoducho prenášať, pripnúť na batoh alebo niekam uložiť po príchode na miesto určenia.

1

Ste už skúsenejší longboardista, ktorý sa chce skúsiť posunúť ďalej

Do tejto kategórie spadajú skúsenejší longboardisti, ktorí už napríklad jazdia na Pintail, a teraz hľadajú nejaký posun s agresívnejším štýlom jazdy a zatáčanie a kvalitnejšími komponentmi. Užívateľ tejto kategórie ale zatiaľ nechce jazdiť úplne extrémne rýchle zjazdy z kopca, však nejaký menší kopec občas skúsi rád.

Pre takého jazdca sú vhodné takzvané hybridné longboardy, ktoré sa vyrábajú predovšetkým z bambusového dreva a laminátu. Vďaka zmesi týchto dvoch materiálov majú tieto longboardy zvláštne vlastnosti. Sú veľmi pružné a tiež veľmi ľahké. Zvyčajne majú vykrojenie na doske okolo koliesok a zvyčajne majú prevedenie drop-thru, čo umožňuje montovanie trucku zhora dosky, čím sa posúva ťažisko longboardu nižšie o hrúbku dosky. Tieto longboardy sú preto stabilnejšie.

Ste skúsenejší jazdec, ktorý chce veľa slidovať

Táto kategória je určená pre jazdcov skúsenejších, ktorí chcú slidovať a driftovať vo vysokých rýchlostiach. Pre takéhoto jazdca sú určené longboardy typu slide decks. Slide deck longboardy sa vyrábajú v dvoch hlavných prevedeniach: top mount a drop-thru.

Drop-thru slide dosky sú podobné vyššie uvedeným hybridným longboardom, majú však oveľa nižšiu pružnosť. Tuhšie dosky totiž logicky lepšie udržia smer a budú stabilnejšie pri slidovanie v rýchlosti. Okrem toho majú drop-thru slide dosky oproti hybridným doskám ostrejšie concave - konkávy (priečne prehnutie dosky do tvaru písmena U). To preto, aby doska lepšie držala pod nohami. Rovné dosky bez vydutia by nemali byť určené na slidovanie, aj keď to niektorí výrobcovia môžu nesprávne deklarovať.

Top mount slide decks longboardy sú dosky so spodným montovaním truckov. Ich výhodou je vyššia točivosť a citlivejšie reakcie na slide. Nevýhodou je naopak nižšia stabilita v rýchlosti, preto je potrebné sa dosku naučiť dobre ovládať. To je dané tým, že čím je longboard vyšší, tým rýchlejšie reaguje a zatáča, ale je menej stabilný. Nízke longboardy sú zasa stabilnejšie aj počas vysokej rýchlosti, ale nie sú tak obratné. Tieto slide dosky majú zvyčajne ostrejšie vydutia, sú kratšie a pevnejšie a ďalej o niečo ťažšie ako klasické pintail Longboardové dosky.

Ste skúsenejší užívateľ, ktorý chce jazdiť rýchle zjazdy z kopcov

Jazdcom, ktorí majú radi downhill, zvládajú menšie kopce a vedia bez problému brzdiť vo vysokých rýchlostiach, sú určené downhill dosky, ktoré sa opäť delia na drop-thru a top mount. Jedná sa o longboardistov, ktorí chcú zakúsiť rýchlu, ale zároveň bezpečnú jazdu zo svahov. Downhill je kráľovskou disciplínou longboardu, v ktorej jazdci dosahujú rýchlosť až 100 kilometrov za hodinu. Pre takéto podmienky sú vyrábané práve downhill dosky, ktoré sa dosť podobajú doskám sľudovým, a to najmä v tuhosti. Navyše majú niektoré výhodné parametre pre downhill. Concave je u týchto dosiek odlišná od ostatných typov longboardov, je totiž prispôsobená na takzvanú tuck pozíciu, čo je pozícia, kedy sa jazdec snaží zaujať čo najaerodynamickejšiu polohu schúlením sa do vajíčka, aby tak čo možno najviac eliminoval odpor vzduchu. Konkávy u donwhill longboardov umožňujú, aby ste sa vo vysokej rýchlosti v tejto pozícii nohami vôbec udržali na doske. Čo sa týka konštrukčného prevedenia, downhill dosky sú tvrdšie a pomerne ľahké. Oproti pintail doskám sú tiež širšie.

Výber longboardu z hľadiska miesta využitia

Mesto

Ak budete na longboarde jazdiť prevažne v meste a longboard pre vás bude dopravný prostriedok skracujúci námahu a šetriaci čas pri pohybe z miesta na miesto, odporúčame zvoliť kratší alebo stredný longboard alebo mini longboard, teda crusier. Ďalej je vhodné do miest zvoliť longboard s kicktail, to znamená, že má zdvihnutú pätku. Vďaka kicktail budete môcť pri jazde zdvihnúť predné kolieska a prekonávať tak prekážky a nerovnosti mestá, ako sú napríklad diery, pätníky a podobne.

Parky, chodníky a mesto

Ak sa s longboardom hodláte pohybovať po mestských parkoch, korčuliarskych a cyklistických chodníkoch a tak ďalej, je vhodné zvoliť klasický pintail longboard alebo drop-thru longboard, ktoré sú, ako už bolo povedané, stabilnejšie. Do tejto kategórie sa neodporúča voliť príliš dlhé dosky a downhillové dosky, bude sa vám na nich v týchto podmienkach horšie jazdiť.

1

Prečítate si aj ďalšie články týkajúce sa skateboardingu a výbere jeho vybavenie

Ako vybrať longboard podľa jednotlivých komponentov, z ktorých sa skladá

Všetko o skateboardingu

Ako vybrať skateboard

Alebo prejdite rovno do kategórie Skateboard v našom e-shope.