Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať rakety na stolný tenis

Prečo sa stolný tenis radí k najobľúbenejším a najrýchlejším raketovým športom? Stolný tenis, alebo tiež ping pong je spoločenská hra, zábava či športové odvetvia, ktoré sa radí medzi najrýchlejšie športy vôbec. Pri stolnom tenise lietajú pingpongové loptičky rýchlosti blesku z jednej strany na druhú. Stačí si zahrať niekoľko hier a veľmi skoro zistíte, že kvalita vašej hry závisí plne na kvalite a správnemu výberu vašej rakety na stolný tenis (rakety na stolný tenis). Je potrebné povedať, že vlastne vďaka pingpongovými paliciam sa ping pong radí do kategórie raketových športov.

Než sa pustíme do vysvetlenie základných typov, vlastností a parametrov rakety na stolný tenis, najprv si povieme niečo s jej vývoja vôbec.

Raketa na stolný tenis a jej vývoj

Raketa na stolný tenis si prešla dlhým vývojom. Keď stolný tenis vôbec vznikal, tak si ľudia pre túto zábavu väčšinou brávali rôzne lopáriky, dosky vlastne čokoľvek, čím sa dalo "PINK" do loptičky. Niektorí si pre hru brali tenkú knihu alebo napríklad veko od škatule.

Prvé pálky na stolný tenis sa vyrábali z pergamenu a mali dlhú rukoväť (vyrobená zo slabšieho materiálu). Niektorým mohla pripadať trochu ako plácačka na muchy. Druhá podoba pingpongových rakiet vyzerala už takmer ako raketa. Avšak stále trochu pripomínala tenisovú raketu v zmenšenej podobe.

Kedy teda raketa na stolný tenis dostala svoju plnú podobu? Postupným vývojom tak získavala raketa na stolný tenis špecifický tvar a v sedemdesiatych rokoch sa už na výrobu pingpongových rakiet používala karbónová dreva. Raketa na stolný tenis vlastne znamená drevo a poťahy, ktoré sú na drevu nalepené. Keď trochu skrátim histórii, tak nielen drevo, ale aj poťahy si prešli dlhým vývojom, kedy boli najskôr gumové poťahy, potom poťahy s hubou až teraz, kedy súčasná podoba poťahov je softové poťahy, ktorá ovláda dnešný európsky stolný tenis. Obe tieto časti sú špecifické svojimi vlastnosťami a musia byť vyrobené tak, aby boli v súlade s herným štýlom hráčov ping pongu.

Keď sa zameriame na výrobcu, tak v dnešnej dobe existuje nemálo spoločností, ktoré sa zaoberajú výrobou ako dreva, tak poťahov. Medzi takéto môžeme zaradiť výrobcu Stiga, Donic, Double Happines či Sponeta. Firma Stiga sa tiež stala partnerom Českej asociácie stolného tenisu a zároveň hlavným dodávateľom slovenských reprezentačných družstiev do roku 2011.

Parametre výberu rakiet na stolní tenis alebo Ako vybrať správne pingpongovérakety

Z čoho sa rakety na stolný tenis skladajú?

Raketa na stolný tenis je daná svojimi pravidlami pre stolný tenis. Všeobecne možno teda povedať, že je raketa na stolný tenis zložená z rukoväte a vlastnej hracej plochy. Táto hracia plocha je z oboch strán polepená poťahy. V dnešnej dobe je na výber ohromné množstvo nielen poťahov, ale aj driev, ktoré sú schválené medzinárodnou federáciou stolného tenisu ITTF.

Z čoho je raketa na stolný tenis vyrobená - drevo, poťahy

Ako bolo spomenuté vyššie, pálka je zložená z hracej plochy až rukoväte, z čoho sa odvíja ďalší parameter správneho výberu a to materiál jednotlivých častí pálok na stolný tenis.

Prvú časť rakety na stolný tenis tvorí drevo.

Pálky na pingpongRakety na stolný tenis sú buď celodrevené, alebo tiež kompozitné pingpongové rakety. Ako už vyplýva z názvu, celodrevené rakety sú vyrobené iba z dreva. Kdežto kompozitné rakety na stolný tenis sú zvyčajne zložené z niekoľkých častí alebo vrstiev. V dnešnej dobe kompozitné rakety na stolný tenis celodrevené rakety striedajú. Je potrebné pripomenúť, že v súčasnosti musí aspoň 85 % z celkovej hrúbky rakety tvoriť drevo.

Medzi základné vlastnosti, ktorými sa od seba jednotlivé dreva líšia, sú rýchlosť, kontrola a pružnosť. Môžete si všimnúť, že výrobcovia uvádzajú celý rad driev odstupňovaných podľa týchto komponentov a stále prichádzajú s novými a novými technológiami výroby a spracovania dreva.

Do dreva sú pridávané špeciálne látky, ktoré zaisťujú zvýšenú citlivosť pingpongovej loptičky na pálke, odolnosť proti nárazom a celkovú trvanlivosť pri menení poťahov - aby nedošlo k vytrhávanie dyhy.

Súčasná pingpongová raketa sa skladá z niekoľkých vrstiev drevenej dyhy, medzi ktoré sa vkladajú karbónové vložky. Pridaním karbónu a kevlaru medzi dyhy dreva vzniká ideálna kombinácia rýchlosti a citlivosti. Vďaka kevlaru je doska rýchle, ľahké a elastické (vhodné pre blokára). Ďalšou možnou kombináciou môže byť titán s vybranými vrstvami dreva, čo prispieva k extrémnej rýchlosti (vhodné pre útočníkov).

Nezabúdajte sa zamerať aj na držadlo, ktoré je súčasťou dosky pálky. Tvar a zloženie držiatka je tiež veľmi dôležitým kritériom pri výbere rakety na stolný tenis. Držiatko rakety na stolný tenis môže mať tvar konkávne, anatomický, rovný alebo tvar pre tužkové držanie.

Ak vyberáte pálku podľa dreva, je potrebné si všímať označenie, ktoré býva veľmi často už v názve a ktoré značí stupeň rýchlosť a kontroly dosky.

Druhá časť rakety na stolný tenis je tvorená hracou plochou - poťahom.

Hracia plocha rakety je väčšinou z oboch strán olepená buď celo-gumovým povrchom, alebo gumo-plastovým povrchom. Jediné obmedzenie je u povrchu pingpongových rakiet, ktoré sa schvaľuje dvakrát ročne medzinárodnou federáciou stolného tenisu ITTF. Povrchy pálok na stolný tenis musí byť farebne odlíšené (červená a čierna farba).

Poťahy majú veľký vplyv na úder, preto venujte tejto časti patričnú pozornosť. Výber poťahu totiž ovplyvňuje vo výsledku aj váš štýl hry. Je dané, že celková hrúbka poťahu na jednej strane rakety nesmie presiahnuť 4 mm.

Aké sú základné typy poťahov? Poťahy sa rozlišujú podľa vrchnej gumy a to na poťahy:

Softové potahy

Pálky na stolní tenisIde o poťah s hubovým podkladom, kedy vrúbkami smerujú smerom dovnútra a navrchu je potiahnutý hladkou gumou. Ďalej rozdeľujeme poťahy podľa charakteru vrchnej gumy a to na poťahy lepkavé pružné, ofenzívny, topspinovú a kontrolné. Tieto softové poťahy sa vyrábajú v rôznych hrúbkach (maximálna hrúbka je stanovená pravidlami). Rozhodujúcim faktorom pre rýchlosť úderu je potom sila poťahu. Ak udriete softom, ten tlačí špičky vrúbkov na špongiu a potom ku kontaktu s loptičkou dochádza väčšou plochou a tým je aj väčšia rotácia (tá je závislá na priľnavosti poťahu). Všetko tiež samozrejme závisí na čistote poťahu. Treba však spomenuté, že iba softové poťahy umožňujú všetky údery moderného stolného tenisu.

Pri výbere poťahu sa zamerajte na hodnoty rýchlosti, rotácie, kontroly a sily huby.

Poťahy nazývané sendviče

Jedná sa o poťahy, ktorých vrchná guma je vybavená vrúbkami smerujúce von a s podkladovou špongiou. Poťahy sa rozlišujú podľa dĺžky vrúbkov a sily huby. Na rozdiel od softového poťahu, neudeľuje tento poťah loptičke takú rotáciu. Tieto poťahy sa používajú na backhandové strane a sú ideálne pre blokára a hru blízko pri stole.

Poťahy nazývané tráva

Poťahy, ktoré sa nazývajú tráva sú vrúbkované poťahy s dlhými vrúbkami smerujúce von. Vrúbkami sú však väčšinou ku koncu zoslabené. Tieto poťahy sú ideálne pre príjem pingpongových loptičiek s rotáciou. Tento poťah je pomalý a je hlavne používaný hráčom, ktorý zaujíma obranný štýl. Väčšinou sa odporúča kombinovať trávu sa softovým poťahom.

Antitopspinové poťahy

Tieto poťahy sú veľmi podobné poťahom softovým, kedy ich poťah je hladký a bez vrúbkov na povrchu. Jedná sa o poťah určený pre obranné hráčov, ktorí majú vďaka antitopspingovým poťahom väčšiu kontrolu pri prevedení obranných úderov. Nevýhodou týchto poťahov je, že nemajú takmer žiadny odskok. Preto sa väčšinou kombinujú antitopspinové poťahy na jednej strane a pružné softové poťahy na strane druhej.

Aké drevo a poťah si teda vybrať?

Väčšinou sa dá povedať, že základom úspechu je, keď si hráč ping pongu rozumie so svojou raketou, to znamená, že zodpovedá jeho hernému štýlu. Zvoliť si správne dosku a raketu nie je vôbec jednoduché a je to väčšinou otázkou dlhoročnej praxe a skúseností. Skúsení hráči si už samozrejme vyberú takú raketu, ktorá zodpovedá jej štýlu hry. Títo hráči sa už dobre orientujú v parametroch poťahov a poznajú všetky typy úderov.

Pre výber správnej rakety je dôležité, aby si hráč najskôr ujasnil svoj herný štýl a podľa toho si vybral poťah a drevo.

Aký je tvar, veľkosť a hmotnosť pálok na stolný tenis?

Pálka na stolní tenis DOUBLE HAPPINESČo sa tvaru pingpongových rakiet týka, raketa na stolný tenis nemajú pevne stanovené rozmery. Teda môžu mať pálky akúkoľvek veľkosť, tvar i hmotnosť, nie je to presne definované. Teda nie sú výrobcovia pálok v tejto časti prísne viazania presnými pravidlami.

Podklad rakety však musí byť neohybný a plochý.

Keď sa zameriam na tvar pingpongové rakety všeobecne, tak ide väčšinou o ovál s priemerom cca 20 cm. Tvar sa môže líšiť v štýle držanie rakety. To znamená, že sa môže jednať buď o európsky, alebo o ázijský štýl držanie rakety ak tomuto štýlu je pálka prispôsobená.

Cena pálok na stolný tenis

Ceny pálok na stolný tenis samozrejme odráža kvalitu a úroveň jednotlivých parametrov. Tie najlacnejšie rakety na stolný tenis možno kúpiť dokonca už za menej ako 3 Eura. Tieto lacné rakety majú väčšinou tenšie poťah a neumožňujú stopercentnú kontrolu nad údermi protihráča, nie ako tomu umožňujú rakety vyššej triedy.

Pre tých z vás, ktorý si chcú zakúpiť rakety na stolný tenis pre rekreačné hranie, vám bohato lacné pálky postačí.

Ako spoznáte kvalitné rakety na stolný tenis?

Kvalitné pálku, to znamená pálku pre turnaje v stolnom tenise, spoznáte podľa toho, či spĺňajú tieto základné parametre - sú ľahké, vyrobené z pružného dreva, poťah umožňuje vykonávať rotáciu loptičky a sú schválené medzinárodné federácii stolného tenisu ITTF.

Príslušenstvo k paliciam na stolný tenis

Pre zvýšenie dlhej životnosti vašej pingpongové rakety je potrebné o raketu pravidelne sa starať. K tomuto účelu vám poslúži ochranné obal na rakety na stolný tenis a pre lepší priebeh hry čistiace prostriedky, ktoré zbavia vašu pingpongovú raketu od všetkých nečistôt a zaistí tak kvalitu hry.

V našom obchode zakúpite čistič DONIC na rakety na stolný tenis, alebo si tiež môžete vybrať zo širokej ponuky ochranných obaly na rakety na stolný tenis.

Akú značku rakiet na stolný tenis vybrať?

Ak sa zameriame na výrobcu pingpongových rakiet, v našom obchode zakúpite tieto rakety:

Rakety na stolný tenis DONIC

Rakety na stolný tenis Double Happines

Rakety na stolný tenis Richmoral

Rakety na stolný tenis Sedco

Rakety na stolný tenis Shield

Rakety na stolný tenis Spartan Sport

Rakety na stolný tenis Sponeta

Rakety na stolný tenis Stiga

Rakety na stolný tenis Unison


Prečítajte si tiež:

Všetko o stolnom tenise čiže ping pongu

Ako vybrať stôl na stolný tenis čiže tiež pingpongový stôl?

Vyberáme rakety na stolný tenis

Ako vybrať sieťky na stolný tenis

Ako vybrať loptičky na stolný tenis?

Aké príslušenstvo na stolný tenis možno dokúpiť


alebo prejdite rovno k výberu tovaru v sekcii rakety na stolný tenis v eshope