MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Ako vybrať slackline

Čo v tomto článku nájdete

Úvod

Slackline je moderným atraktívnym športom, ktorý láka stále viac športovcov. Keďže je zatiaľ málo v povedomí, často sa ľudia zamýšľajú nad slackline pýtajú, ako vybrať správne jej vybavenie. Pre tento účel sme pripravili tento návod, ktorý vám pomôže s výberom výbavy a uvedie niektoré užitočné rady pre začiatočníkov.

Výber slackline z hľadiska parametrov lajny a spôsobu napínania

Pre začiatok je dobré poznamenať, že by ste sa nemali nechať zlákať lacnými variantmi slackline s názvami ako napríklad "upínací popruh slackline" a podobne. Upínací popruh totiž nie je totožný so slackline, pretože slackline či "slekline"disponuje istou dynamikou, ktorú ťažký upínací popruh nemá.

Šírka slackline popruhu

Slackline sa obvykle prevádzkuje na 2,5, 3,5 alebo 5 centimetrovom popruhu. Širší popruh vám zaistí väčšiu plochu pre došľap, ale na druhú stranu má vďaka tejto šírke tendenciu vytáčať sa okolo vlastnej osi do strán a vyvracať vám nohy. Nohu je potom treba oveľa viac fixovať v členku. Toto tvrdenie platí dvojnásobne v prípade kotvenia líščej slučky, v ktorej je popruh preložený (Gibbon spôsob - viď ďalej). U užších popruhoch sa naopak začiatočníkom stáva, že príliš úzky popruh má spočiatku roztrasenú nôh. Je preto ťažké povedať, s čím začať lepšie, jedná sa skôr o individuálne preferencie a je nutné si popruh jednoducho vyskúšať, a potom trénovať a chôdzi sa postupne naučiť. Nižšie je uvedené podrobnejšie, aká šírka sa odporúča k predpokladanému využitiu.

Dĺžka slackline popruhu

Čo sa týka dĺžky slackline popruhu, pre začiatočníka stačí pár metrov, aby sa naučil základy chôdze. Po dlhšej lajne sa totiž ťažšie chodí. Odporúča sa slackline o dĺžke 5 - 10 metrov pre úplných začiatočníkov. Vzhľadom k malej dĺžke sa lajna neprehýba, je ho preto možné umiestniť tesne nad zem, čo je výhodné z hľadiska častejších pádov začiatočníka. Popruh sa tiež dá viac napnúť, čo uľahčuje lezenie. Pre nácvik prvých krokov sa odporúča napínať lajnu maximálne 50 centimetrov nad zemou, pod lajnu možno pre zvýšenie bezpečosti rozložiť napríklad žinenky.

Napínanie slackline

Pre začiatočníkov sa odporúča napínať lajnu pomocou slackline setu a račňa, existuje viac spôsobov ako lajnu napínať, ale pomocou račne je to najjednoduchšie. Kúpte si preto pre začiatok slackline set s račňou.

Výber slackline z hľadiska predpokladaného využitia

Pri výbere slackline je nutné sa najprv zamyslieť, akým smerom by sme sa chceli v tomto športe uberať, čo nás na ňom najviac láka. V tomto smere sa uvádza nasledovné odporúčania:

Popruh o šírke 25 milimetrov je dobrý pre lezcov, ktorých fascinuje aspekt udržiavania rovnováhy na popruhu, tréning v klasickej chôdzi, prípadne vykonávanie rôznych jogínských pozícii. Popruh má menšiu pretáčavosť. Popruh o šírke 50 milimetrov má dobré dynamické vlastnosti a vďaka vysokej šírke je vhodný na vykonávanie trikov a skokov. Slackline o tejto šírke sa preto nazýva tiež trickline. Vhodný pre užívateľov, ktoré ťahá freestyle, skoky, flipy a ďalšie triky.

1

Popruh o šírke 35 milimetrov je vhodný pre užívateľa, ktorý sa zatiaľ neradí ani do jednej z dvoch vyššie uvedených skupín, hľadá slackline pre občasné pobavenie alebo sa vo slackline chce ešte len nájsť, pretože zatiaľ netušia, akým smerom ho to ťahá. Je to popruh skýtajúce ideálny kompromis pre tréning rovnováhy s menšou nutnosťou dôrazu na presné kladenie nôh, a zároveň nižšou pretáčavosťou. Ak ste hraví, uctievate tradície, máte radi voľnosť pohybu a myšlienok a hojdania, odporúčame dutý popruh napínaný cez ELLINGTON (niečo ako kladkostroj z karabín).

Dĺžka popruhu

Ak sa chystáte so slackline vykonávať triky a kupujete si širší popruh, kúpte si popruh s dĺžkou 15 metrov. Dĺžka pod 10 metrov je totiž príliš nízka, pretože vám lajna nebude toľko pružiť. Naopak 20 metrov je už pre toto využitie príliš veľa.

U užšieho popruhu je nutné zvážiť viac determinant. Pre úplného začiatočníka vystačí, ako už bolo uvedené vyššie, iba niekoľko metrov. Mierne pokročilý slacklinista hľadajúci ďalšie výzvy už siaha po lajnách dlhších. Pri dlhších popruhov je výhodou to, že sa lepšie hľadajú možnosti kotvenia, teda dva body, na ktoré konce lajny umiestnime. Nájsť vzdialenejšie dva body je totiž pravdepodobnejšie. Preto ak to so slackline myslíte vážne, je vhodné si k počiatočnej krátkej lajne rovno zaobstarať aj dlhšiu na neskoršiu pokročilejšiu dobu.

Prieťažnosť popruhu

Prieťažnosť popruhu nemusí byť prepadnuté u úplných začiatočníkov, pretože na krátke vzdialenosti sa tento parameter popruhu rovnako neprejaví. Na vyššej úrovni je však prieťažnosť nutné zvažovať, rovnako ako váhu a pevnosť lajny.

Kotvenie slackline

Tu si uvedieme iba kotvenie okolo stromov alebo stĺpov. Existuje totiž tiež alternatívne kotvenie k iným bodom, čím začiatočníkov nemusíme zbytočne zaťažovať. V podstate možno uviesť, že existujú dva základné druhy kotvenia, tie sa potom ďalej ešte delia:

Kotvenie slackline bez prídavných kotviacich prostriedkov - známe tiež ako Gibbon či Quick

Tento typ kotvenia spočíva v princípe prevlečenia popruhu okom (prípadne kovovým prvkom) na konci popruhu. To má svoju nespornú výhodu, ktorá spočíva v jednoduchosti a rýchlosti. Na druhú stranu má toto kotvenie tiež svoju odvrátenú stranu mince, ktorá skrýva niektoré nevýhody. Popruh sa totiž okolo stromu či stĺpu neustále uťahuje, najmä u stromov je preto vhodné použiť dobrú ochranu. Ďalej je nutné popruh v oku či kovovom prvku správne zrovnať, inak sa vám bude popruh prekrúcať a vy z neho budete padať.

U tohto spôsobu kotvenia je tiež nutné počítať s úbytkom dĺžky setu, pretože sa časť popruhu musí vždy použiť na kotvenie. Ak nepoužívate kovový prvok, ale iba oko, dochádza k vzájomnému treniu textilného materiálu a dochádza k postupnej deštrukcii v mieste kontaktu popruhu s koncovým okom. V dôsledku poškodenia popruhu potom môže dochádzať k nehodám. Je známe, že došlo k niekoľkým takýmto vážnym incidentom. Z týchto dôvodov sa odporúča napríklad sety Gibbon vybaviť dvoma sekolmi, ktoré sa vložia do takto rizikového miesta popruhu. Niektorí výrobcovia tieto sekoly dodávajú v rámci celého setu.

Hoci sa môže zdať, že tento spôsob kotvenia je nebezpečný a málo použiteľný, nie je tomu tak. Naopak sa jedná o veľmi jednoduchú a cenovo priaznivú variantu slackline z hľadiska kotvenia. Z hľadiska bezpečnosti je vhodné používať skôr kovové prvky ako obyčajné kotvenie pomocou ok, v opačnom prípade je popruh nutné kontrolovať z hľadiska materiálovej únavy. Inak sa tomuto kotveniu nedá nič vytknúť a naopak sa pre začiatočníkov a menej technicky zdatných športovcov svojou jednoduchosťou veľmi hodí.

Kotvenie slackline s prídavnými kotviacimi prostriedkami

Jedná sa o typ kotvenia popruhu, ktoré využíva najmä rôzne SpanSet a slučka, ktoré sú kovovým prvkom (zvyčajne kotvítkom, sekol), v prípade niektorých výrobcov však tiež textilným okom, pripevnené ku slackline popruhu. Ak výrobca používa textilné oko, platí to, čo bolo uvedené vyššie, trením textilu o textil dochádza k mechanickej a tepelnej únave materiálu a slackline je nutné kontrolovať a skôr vymeniť. Výhodnejšie je preto použitie ostatných uvedených kovových prvkov.

Výhodou tohto typu kotvenia s použitím kotviacich prvkov je fakt, že sa takto ukotvený popruh nepretáča a nemusíme ho tak stále porovnávať. K otázke, ktorý kovový prvok je lepší, či kotviaca slučka ši SpanSet, nie je jednoznačná odpoveď. Oba prvky majú rovnakú pevnosť, ale líšia sa trochu čo do spôsobu použitia.

Kotviaca slučka

Jedná sa o slackline popruh, ktorý má na oboch koncoch oko s ochranou. Kotviace slučky sú vhodné na kotvenie okolo stromov a stĺpov, kde sa s nimi pracuje pohodlnejšie než so SpanSet, a to preto, že je okolo stromu iba jeden prameň.

Spanset

1

SpanSet sú nekonečnou vinutou obložené slučkou. Jedná sa o veľmi dobré kotvenie pre rôzne alternatívne typy kotvenia, ako je napríklad obhodenie skalného hrotu či betónového bloku alebo kotvenie za uzol v škáre. Tento popruh možno tiež skracovať pomocou uzlov alebo zväzovať s ďalšími SpanSet, pričom je nutné počítať s určitou stratou hmotnosti, ktorá je však prijateľná. Všeobecne teda môžeme povedať, že SpanSet je teda oveľa variabilnejší než kotviaca slučka. Pri kotvení k stromu sú však u neho dva pramene, s ktorými sa pracuje ťažšie než u kotvení pomocou kotviacej slučky.

Záver na kotvenie slackline popruhu

Ak budete popruh naťahovať len niekde v parku alebo na záhrade medzi stromami či stĺpmi, odporúčame kotvenie pomocou kotviacej slučky. Ak skúšate rôzne alternatívne terény a radi experimentujete, odporúčame zaobstarať kotvenie so SpanSet.

Farba slackline popruhu

Tento banálny parameter môže byť dôležitý pri lajnach používaných v špecifických podmienkach, napríklad u Waterline, highline alebo longline. Ostré slnko a odrazené svetlo z hladiny vody či snehu a sneh samotný, môžu od popruhov s reflexnou farbou nepríjemne odrážať svetlo a oslňovať. Reflexné farby sa naopak hodia v podmienkach horšej viditeľnosti, pretože zlepšujú periférne vnímanie lajny a orientáciu na nej.

Záver pre úplného začiatočníka

Ak ste úplným nováčikom v oblasti slackline, odporúčame zaobstarať krátky slackline set s račňou. Šírku lajny voľte podľa ľubovôle, niektorí športovci odporúčajú pre začiatok skôr užšie lajny. Ak sa chcete začať rovno venovať trikom, pristúpte rovno k širokej trikovej lajne. Na našich stránkach ponúkame pre začiatočníkov napríklad slackline Gibbon Fun Line X13 alebo slackline GIBBON Classic Line X13 - 15 m.

Prečítate si aj ďalšie články týkajúce sa slackline, jej výbavy a jej výberu

Čo je to slackline alebo atraktívny moderný šport, ktorý môže pohltiť tiež vás

Ako začať praktizovať slackline alebo ako na to

Alebo prejdite rovno do kategórie Slackline v našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa