Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať snowboard.

Ako už bolo povedané v predchádzajúcom článku Snowboarding a jeho vybavenie, najdôležitejšou súčasťou snowboardového vybavenia, ktorému budeme v tejto kapitole venovať veľkú pozornosť je snowboard. Snowboardu sa tiež veľmi často hovorí doska, ktorá je pevne pripevnené k nohám snowboardistov (samozrejme za pomocou viazania na snowboard).

Aké existujú vôbec štýly jazdy na snowboarde?

Podobne ako je tomu u lyžovania, tiež u snowboardingu rozoznávame rôzne štýly jazdy. Všeobecne rozoznávame tieto štýly jazdy:

Freestyle snowboarding

Veľmi častým štýlom jazdy na snowboarde je Freestyle snowboarding, u ktorého ide predovšetkým o najrôznejšie triky na snehu alebo dokonca vo vzduchu. Ďalej je Freestyle snowboarding typický vyčíňaním v snowparkoch alebo na zjazdovke. U Freestyle snowboardingu nejde až tak o rýchlosť jazdy, ako skôr o náročnosti, počte a celkovom dojme z vykonaných trikov a jazdných zostáv. K tomuto štýlu sú samozrejme prispôsobené snowboardy, ktoré sa vyznačujú špecifickými znakmi - majú rovnaké zahnutie na špici a pätke snowboardu, sú mäkké, pružnejšie, jazdí sa na nich v mäkkých freestylových topánkach a to hlavne z dôvodu voľnosti pohybu pre vykonávanie rôznych trikov. Freestyle snowboarding je v dnešnej dobe na zjazdovkách najrozšírenejšie a tiež je ideálny pre začínajúcich snowboardistov.

Carving snowboarding

Druhým štýlom je Carving snowboarding, ktorý je typický svojím zjazdarským štýlom. Carving snowboarding je predovšetkým rozšírený v Európe. Carvingová jazda je oproti Freestyle snowboardingu ďaleko rýchlejšie a vykonáva sa výlučne na upravených zjazdovkách - jazda výhradne rezanými oblúkmi (oblúk iba po hrane snowboardu) a vo vysokých rýchlostiach. Samozrejme, aj pre tento štýl snowboardingu sú tiež prispôsobený snowboardy a ich viazanie, to znamená, že snowboardy pre zjazdový snowboarding sú ďaleko dlhšie a tuhšie než freestylové snowboardy a zahnutie je len na špici, prípadne šikmo zrezanú rovno pätku. Pre tento štýl snowboardingu sú určené tiež viazanie a topánky na snowbaord. Tento Carving snowboarding je určený pre pokročilejších snowboardistov (prechod z Freestyle snowboardingu), nie je vhodný pre začiatočníkov.

Freeride snowboarding

Tretím štýlom je Freeride snowboarding, kde ide prevažne o jazdenie vo voľnom teréne - to znamená mimo zjazdovku. Táto forma extrémneho snowboardingu zahŕňa rôzne zoskoky z vysokých skalných previsov, splavovanie strží, zdolávanie náročných prírodných prekážok. Ide naozaj o ďaleko nebezpečnejšie formu snowboardingu, než tomu bolo napríklad u carvingu alebo freestylu. Pre freeride snowboarding sú samozrejme tiež vyrábaná špecifická dosky, ktoré sa vyznačujú týmito znakmi - majú dlhšie a výrazne zdvihnutou špici a sú ďaleko tvrdšie než freestylové snowboardy.

Snowboardy sa vyrábajú vo všetkých kategóriách pokročilosti

SnowboardySnowboardy sa obvykle vyrábajú vo všetkých kategóriách pokročilosti, tzn. snowboardy pre začiatočníkov až po pokročilých snowboardistov, takže sa nemusíte báť, že pre seba snowboard nezoženiete. Na trhu je naozaj široká ponuka. Samozrejme, že čím pokročilejšie snowboardista, tým má väčšie nároky na jazdné vlastnosti a tuhosť snowboardu, váhu snowboardu a ďalšie pokročilé technológie výroby.

Najskôr si je dôležité ujasniť - Ako dobre vlastne na snowboarde jazdím a do akej kategórie jazdy na snowboarde približne patrím, a tiež do akej kategórie snowboardistov vlastne chceme patriť. Pretože, keď si kúpite kvalitnejšie snowboard, určite vám to pomôže v pokroku vašej jazdy.

Nemyslite si však, že keď si začiatočník snowboardista kúpi najlepšie snowboard zo všetkých, bude za chvíľu jednotka na svahu. To naozaj nie! Ba naopak začiatočníkom sa bude s najlepšou doskou na svahu jazdiť ďaleko horšie, ako keby jazdil na snowboarde strednej triedy. Odporúčame si teda kúpiť snowboard podľa súčasnej pokročilosti. Kategóriu u jednotlivých snowboardov nájdete veľmi jednoducho, pretože ju väčšina výrobcov u každého modelu uvádza.

Základné kritériá výberu snowboardu - Vyberáme snowboard!

Pre správny výber snowboardu je dôležité vziať do úvahy niekoľko aspektov, ktorými sú vaša pokročilosť v jazde na snowboarde, vaša výška, vaša hmotnosť, či ste žena alebo muž, vaša veľkosť topánok na snowboard. Ďalej je potrebné si ujasniť, aký štýl jazdy na snowboarde uprednostňujete - preferujete jazdu po zjazdovke alebo radšej skoky.

Snowboardy podľa pohlavia - Aký sú rozdiely medzi dámskym a pánskym snowboardom?

Snowboardy rozdeľujeme do dvoch kategórií, a to snowboardy pre ženy a snowboardy pre mužov. Aký je teda medzi nimi rozdiel? Odpoveď je, že dosť podstatný. Dámske snowboardy zohľadňujú špecifiká ženskej postavy, ktorá sa od mužskej zásadne líši. Dievčatá, ženy majú inak posadené ťažisko, majú menšie chodidlá, iný pomer výška / váha. Všetky tieto špecifiká sa zohľadňujú pri výrobe dámskych snowboardov. Dámske snowboardy sú v porovnaní pánskymi snowboardy zvyčajne užšie, mäkšie a závity pre montáž viazania sú posunuté o niekoľko milimetrov bližšie k stredu. Na trhu sa samozrejme môžete stretnúť sa snowboardy tzv. unisex, ktoré sú určené ako pre mužov, tak pre ženy. Odporúčame však tieto modely snowboardu pre zdatnejších jazdcov.

Ďalej nesmieme zabudnúť na ďalšiu kategóriu, a to sú snowboardy pre deti. Detské snowboardy sú tiež svojou konštrukciou prispôsobené deťom. Väčšinou ide o mäkšie, užšie snowboardy. Výška snowboardu môže byť trochu väčšia, a to z dôvodu väčšej sily dieťaťa (v pomere k ich výške). Zvoľte taký snowboard, ktorý siaha dieťaťu v úrovni nosa.

Typ snowboardu - Aké existujú typy snowboardov?

Snowboardy ďalej delíme do nasledujúcich kategórií:

Freestyle snowboardy

SnowboardAko sme už vyššie spomenuli, snowboarding má určite štýly jazdy, ktoré zodpovedajú určitým typom snowboardu. Snowboardisti, ktorí jazdia Freestyle, sú reprezentantmi voľných, nespútaných jazdcov a to ako na zjazdovke, tak vo snowparkov.

Freestyle snowboardy patrí k najobľúbenejším, a zároveň najpoužívanejším snowboardom s rovnakou špičkou a pätkou. Freestyle dosky sú väčšinou širšie než ostatné typy snowboardu. Sú zvyčajne mäkšie, kratšie, čo zaručuje dobrú ovládateľnosť dosky. Pre Freestyle snowboardy sú väčšinou určené mäkké viazanie a mäkké snowboardové topánky.

Tieto snowboardy sú určené k poletujú, rotáciám, k rôznym trikom, k jazde pospiatky alebo vo hlbokom snehu.

Freeride snowboardy

Freeride snowboarding reprezentujú skúsenejší jazdci, ktorí majú radi adrenalín a spravidla jazdí v hlbokom prírodnom snehu mimo zjazdovku. Tento typ snowboardingu je ďaleko nebezpečnejší než Freestyle, a preto vyžaduje skvele ovládateľný snowboard.

Freeridová doska má dlhšiu špičku než pätku a závity na montáž viazania (inserty) majú ľahko posunuté dozadu. Špička freeridového snowboardu býva tiež o niečo širšia ako pätka, čo je pre hladkú jazdu v hlbokom snehu optimálne. Freeride snowboardy sú oproti Freestyle snowboardom tvrdšie a majú dlhšiu vykrojenie (sidecut).

Snowboard GRAVITYAllround snowboardy

Jedná sa o univerzálnu snowboardy, ktoré sú určené ako pre jazdu na zjazdovke, tak pre hrátky v snowparku či v hlbokom snehu (vychádza to z názvu all = použitie pre všetko). Allround snowboardy sú určené pre všetkých, ktorý nemajú vyhranený štýl, pre začiatočníkov alebo rekreačných jazdcov.

Race / Alpine snowboardy

Na zimných olympijských hrách je disciplína snowboardový slalom, ktorý vyžaduje snowboard určený pre veľmi rýchlu jazdu. Race, Alpine alebo tiež Carving snowboardy sú v porovnaní s ostatnými typmi snowboardu špeciálny typ rýchleho, úzkeho, tvrdého snowboardu, s ktorým samozrejme je úzko spojené tvrdé viazanie a tvrdé skeletové snowboardové topánky.

Dĺžka snowboardu - Aká je správna dĺžka snowboardu?

Jeden z najdôležitejších parametrov, podľa ktorého si vyberáme správny snowboard, je jeho dĺžka. Je potrebné povedať, že správne zvolená dĺžka snowboardu razantne ovplyvňuje vašu jazdu na snowboarde - vyhnete sa problémom, ako napríklad nechcený prechod z jazdy po hrane do šmyku, alebo dostať dosky do oblúka, poprípade hladká jazda po prašane.

Existuje jednoduché pravidlá pre výber dĺžky snowboardu:

Snowboard FLOWSnowboard by vám mal dosahovať približne medzi bradu a nos. Dĺžka snowboardu sa meria od špičky až po jeho pätku. Dĺžka snowboardu je udávaná v centimetroch a niektorí výrobcovia ju udávajú priamo na modeli snowboarde. Samozrejme, pri voľbe dĺžky dosky je potrebné vziať do úvahy aj vašu váhu.

Všeobecne však platí, že kratšia doska sa vám lepšie otočí, čo ocenia hlavne začiatočníci. Samozrejme, pri väčších rýchlostiach potom môžete hladko stratiť stabilitu. Kratšie doska určite nie je vhodné do prašanu. Naopak príliš dlhé dosky sa vám budú oveľa horšie ovládať.

Šírka snowboardu - Ako široký by mal byť váš snowboard?

Ďalším dôležitým parametrom pre výber snowboardu je šírka. Všeobecne platí, že čím širšie doska, tým horšie dostanete doska do oblúka, čo má bohužiaľ za následok, že sa opäť môžete na doske drieť.

Častejším problémom je naopak nedostatočná šírka dosky. Ak budete mať nedostatočnú šírku dosky, budú vám snowboardové topánky přečuhovat cez dosku a pri každom väčšom zarezala oblúku skončíte v snehu. Pre tých, ktorí majú väčšiu veľkosť topánok (UK 10,5, EUR 45 a viac), odporúčajú sa snowboardy s označením wide (z anglického názvu široký).

Optimálny stav je, keď špička a päta snowboardové topánky presahujú dosku o centimeter. Týmto stavom nebudete topánkami rezať zjazdovku, a zároveň vyviniete v oblúku ten správny tlak na hranu.

Konštrukcia a jadro snowboardu - Z akého materiálu sa snowboardy vyrábajú?

SnowboardÚroveň kvality snowboardu spoznáte tiež podľa ďalšieho kritéria, ktorým je jadro snowboardu. Všeobecne sa odporúčajú snowboardy s dreveným jadrom, prípadne kombinácia dreva a laminátu. Naopak najhoršie skupinou snowboardov sú potom snowboardy s penovým jadrom (tzv. foamcore).

Snowboardy s dreveným jadrom (tzv. Woodcore) - jedná sa o najkvalitnejšie snowboardy. Drevené jadro sa skladá z niekoľkých na sebe položených vrstiev dreva, čo zaisťuje snowboardu najlepšie vlastnosti - pevnosť, rovnakú pružnosť pri odlišných teplotách, tvarová pamäť, dlhá životnosť. Niektoré firmy sa špecializujú na jeden druh dreva, iné naopak kombinujú viac druhov dreva, a to z dôvodu zaistenia najlepších vlastností. Samotné know-how výroby si však každá firma stráži.

Snowboardy s kombináciou dreva a laminátu (tzv. Fiberglass) - Jedná sa o kompromis medzi kvalitou a cenou. Jadro je zhora a zospodu chránené vrstvou laminátové tkaniny, čo zaisťuje pružnosť a pevnosť snowboardu. Postupov výroby je však opäť viac. Dôležité však je si zistiť, koľko vrstiev snowboard má, podľa počtu vrstiev totiž spoznáte kvalitu. Doska s dvoma vrstvami sú mäkšie a lepšie sa ovláda pri nižších rýchlostiach, horšie však drží na hrane. Doska s tromi vrstvami (prípadne štyrmi) sú tvrdšie a sú určené pre agresívnejší jazdu. V súčasnej dobe je trendom použitie napríklad karbónu a to pre lepšiu pružnosť alebo kevlar pre väčšiu pevnosť.

Snowboardy s penového jadra (tzv. Foamcore) - Jedná sa o menej kvalitné snowboardy. Jadro sa skladá z PU peny, čo odvíja výslednú cenu snowboardu. Tieto snowboardy sú ďaleko lacnejšie, než predošlé kategórie. Môžete sa tiež stretnúť so snowboardy s kombináciou peny a drevných pásikov, opäť sa jedná o lacnejší variant snowboardov.

Snowboard versus naša váha - Vyberajte snowboard tiež podľa vašej váhy!

Pre výber snowboardu je tiež dôležité zohľadniť vašu váhu. Ak bude jazdec vzhľadom k dĺžke snowboardu príliš ľahký, bude sa mu snowboard ďaleko horšie ovládať. Naopak, ak bude jazdec na snowboarde príliš ťažký, môže dôjsť k deformácii snowboardu. Preto teda odporúčame, že jazdci s nižšou hmotnosťou môžu zvoliť pokojne snowboard o pár centimetrov kratšia, než je odporúčané, naopak jazdci s vyššou hmotnosťou môžu voliť snowboard o pár centimetrov dlhší.

Pomocná tabulka pro správné určení délky snowboardu:

  • váha jazdca 32 - 54 kg = dĺžka snowboardu 144 cm
  • váha jazdca 34 - 57 Kg = dĺžka snowboardu 148 cm
  • váha jazdca 45 - 68 Kg = dĺžka snowboardu 151 cm
  • váha jazdca 52 - 75 Kg = dĺžka snowboardu 154 cm
  • váha jazdca 59 - 82 Kg = dĺžka snowboardu 158 cm
  • váha jazdca 64 - 86 Kg = dĺžka snowboardu 162 cm
  • váha jazdca 73 - 95 Kg = dĺžka snowboardu 166 cm

Hrany snowboardu - S akými typmi hrán sa môžeme u snowboardu stretnúť?

Snowboard GRAVITYHrany snowboardu patria k dôležitým súčastiam dosky, lebo bez hrán by ste snowboard na svahu neotočil. Pri výbere snowboardu sa zamerajte hlavne na to, či hrana nie je neprirodzene vyduté.

Aká je konštrukcia hrán snowboardu? Dnes sa používajú dva základné systémy - sidewall a cap. Všeobecne nemožno povedať, ktorá technológia je lepšia. Obe riešenia majú svojich priaznivcov.

Sidewallovej snowboardy sú robustnejšie, pevnejšie (hlavne v oblasti medzi viazaním) a sú ďaleko odolnejšie proti poškodeniu než riešenie cap. Snowboardy s cap sú ľahšie, tenšie, majú väčšiu tuhosť v torzii a tým pádom lepší prenos sily počas jazdy.

Sklznica snowboardu - Aké sú najčastejšie typy sklznice snowboardu?

Čo sa týka sklznice, najrozšírenejšie sú sklznice dvojakého druhu, a to extrudovaná a Sintrudovaná sklznice. Extrudovaná sklznica je lacnejšou variantou a vyrába sa vytláčaním roztaveného polyetylénu, je pomalší a menej saje vosk. Výhodou extrudované sklznice je pomerne nízka cena a vzhľad (technológia dovoľuje akýkoľvek dizajn sklznice). Kdežto Sintrudovaná sklznice sa vyrába lisovaním a spečením práškového polyetylénu. Táto sklznica je o niečo rýchlejšia a lepšie saje vosk. Ďalej sa môžete stretnúť s grafitovou sklznicou, ktoré sú oproti predošlým najrýchlejším, ale požadujú ďaleko viac vosku a bývajú ďaleko drahšie ako sklznice extrudovaná a Sintrudovaná. Spoznáte ju podľa toho, že sú vždy temne čiernej a objavujú sa len na najdrahších modeloch snowboarde.

Tuhosť snowboardu - Vybrať mäkký alebo tvrdý snowboard?

Na výběr máme buď měkké, nebo tvrdé snowboardy.

Mäkké snowboardy sú vhodné pre začiatočníkov, pretože sú pri nižších rýchlostiach lepšie ovládateľné. Pri vyšších rýchlostiach však môžete stratiť nad snowboardom moc, strácate stabilitu a tiež nedrží dobre na hrane.

Tvrdé snowboardy jsou vhodné už pre skúsenejších snowboardistov a rýchlu extrémnejšie jazdu. Sú stabilnejšie a vo väčších rýchlostiach dokážete snowboard lepšie ovládať, lepšie drží na hrane. Voľba, ako tvrdý snowboard zvoliť, závisí na skúsenostiach a hmotnosti jazdca a štýlu jazdy.

Prečítajte si tiež:

Ako vybrať topánky na snowboard

Ako vybrať viazanie na snowbard

Ako vybrať prilbu na snowboard

Ako vybrať okuliare na snowboard

Ako vybrať chrániče na snowboard

Aké príslušenstvo na snowboard zakúpiť?

Aké oblečenie na snowboard si zakúpiť?

Zima nám práve začína a my sme se rozhodli Vám oprášiť zimnú ponuku športových potrieb

alebo prejdite rovno k výberu snowboardov v e-shope.