MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Ako vybrať spacák, v ktorom neumrznete ani sa neupečiete

Spací vak alebo spacák patrí k základnému vybaveniu každého stanovania. Predtým, ako sa pustíte do hľadania toho ideálneho, je potrebné sa zamyslieť, v akých podmienkach a v akých situáciách budete spacák potrebovať. Horúce leto alebo mrazivá zima ? každé obdobie prináša iné požiadavky na komfortné prespanie v spacáku.

Univerzálny spací vak totiž neexistuje. Vypadal by totiž asi nasledovne ? v lete výborne priedušný, v daždi nepremokavý, v zime extrémne hrejivý a za vetra nepriedušný, naviac ľahký, skladný a k tomu ešte lacný. Všimnite si, že niektoré vlastnosti sú vyslovene protichodné, napr. priedušnosť a nepremokavosť. Obecne totiž platí, že čím vyššia vetruvzdornosť a nepremokavosť, tým nižšia priedušnosť.

Na začiatok si preto uveďme základné vlastnosti spacieho vaku:

1. Ročné obdobie

2. Materiál

3. Teplotné určenie

4. Tvar a veľkosť

1. Ročné obdobie, na ktoré je spacák určený

Letné spacie vaky sú určené iba pre letné teplé obdobie (od júna do augusta). Sú veľké ľahké (cca do 1 000 g), preto sa hodia pre pešiu turistiku alebo letné kempovanie pri vode. Zimné spacie vaky výborne zahreje v chladných a mrazivých zimných mesiacoch, od jesene až do jari. Trojsezónny spací vak využijete pre nocovanie od jari do jesene. Sú o niečo ťažšie, ako letné spacáky (cca od 1 200 g). Okrem týchto troch typov existujú špeciálne spacáky, napríklad cyklospacáky, ktoré sú ultraľahké a minimalistické, alebo tiež spacáky rybárske. Ďalšou kategóriou sú perové expedičné spacáky určené do extrémne chladných a suchých mrazov. Takže pokiaľ pôjdete na Mount Everest, pozrite si túto kategóriu.

2. Materiál spacieho vaku

Vnútro spacáku, ktorý zaisťuje hrejivosť, môže byť z peria alebo zo syntetických vlákien. Oba typy majú svoje pre a proti.

Perie je špičkovým izolantom a páperový spací vak má pri zachovaní rovnakých vlastnosti najnižšiu hmotnosť. Na druhú stranu perie veľmi jednoducho absorbuje vlhkosť, aj tu vzdušnú. Páperový spacák je preto náročnejší na údržbu a tiež drahší.

Syntetické vlákna sú ďaleko jednoduchšie na údržbu a vlhkosť im toľko nevadí. Spacák so syntetickou výplňou môžeme rýchlo vysušiť, prať v práčke, je vhodný pre alergikov a pri navlhnutí toľko neznižuje tepelnoizolačnú schopnosť.

Vonkajší materiál spacáku ovplyvňuje jeho pevnosť, hmotnosť, vodeodolnosť a priedušnosť. U lacnejších variant sa používa bavlna, ktorá je síce príjemná, ale tiež ťažká a objemná. Najčastejšie sa preto stretnete s polyamidom s rôznymi vodoodpudivými úpravami.

3. Teplotné určenie spacieho vaku

Európska norma vymedzuje druhy teplôt. Horný extrém je hranica, pri akej teplote začne byť užívateľovi v spacáku nepríjemne horko. Hranica tepelného komfortu sa pohybuje medzi dvoma hodnotami (komfortnou a limitnou teplotou) a určuje, do akých najnižších teplôt je spacák použiteľný. Vyberajte medzi týmito hodnotami.

Komfortná teplota je teplota, pri ktorej užívateľ ležiaci v uvoľnenej polohe na chrbte nepociťuje chlad (skôr pre ženy).

Limitná teplota udáva hranicu, pri ktorej užívateľ leží v polohe so skrčenými nohami, a ešte nepociťuje chlad (skôr pre mužov).

Pri teplote pod hranicou extrémnej teploty už hrozí podchladenie. Touto hodnotou sa nikdy neriaďte.

4. Tvar a veľkosť spacieho vaku

Pri výbere správnej veľkosti (dĺžky) majte na pamäti, že veľký spacák malé telo zle vyhrieva a tesný spacák zas pri stlačenej izolačnej vrstve príliš nezahreje. Zvoľte ho preto asi o 20 cm dlhší, ako je výška postavy. Špeciálnou kategóriou sú detské spacie vaky.

Tvarovo rozlišujeme spacáky na:

Dekové, ktoré sa dajú rozopnúť po celom svojom obvode, dobre sa sušia a sú vhodné na nenáročné kempovanie alebo napríklad na chalupu.

Mumiové, ktoré kopírujú ľudské telo a priestor okolo hlavy sa dá zatiahnuť šnúrkou. Tým sa minimalizuje únik tepla. Špeciálnym tvarom je anatomická múmia, ktorá vďaka strečovému materiálu tesne kopíruje tvar tela.

Oválne, ktoré sú kompromisom medzi tvarom deky a múmie, sú určené pre osoby silnejšej postavy.

Ako sa starať o spací vak

Základom je správne skladovanie. Rozhodne mu nesvedčí dlhý pobyt v obale (kde jej bohužiaľ rada ľudí necháva). Spacák radšej preveste (v garáži, v skrini) alebo nechajte aspoň voľne stočený.

Do stanu pod spacák sa ešte hodí karimatka alebo rovno nafukovací matrac, ktoré skvele izolujú od vlhkosti a chladu.

Hľadáte na leto kvalitné a cenovo výhodné spacie vaky? Pozrite si našu ponuku spacákov alebo preskúmajte celú našu kategóriu Camping a outdoor.

Prečítajte si aj:

Ako vybrať správny stan

Kvalitná karimatka vás ochráni pred chladom

alebo prejdite rovno k výberu spacieho vaku na našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa