0918 665 685

Ako vybrať správnu badmintonovú raketu

Badmintonová raketa patrí k základnému vybaveniu pre badminton.

Slováci si badminton natoľko obľúbili, že sme sa rozhodli tiež tomuto športu venovať veľkú pozornosť.

V tomto článku sa dozviete:

Prečo je výber rakety na badminton natoľko dôležitý?

Na začiatku je potrebné si uvedomiť, prečo je výber rakety tak dôležitý. Je to hlavne preto, že nesprávny výber rakety vám môže nepriaznivo ovplyvniť celkovú kvalitu hry a tiež vašej výkonnosť. Podľa skúseností profesionálnych hráčov badmintonu ovplyvňuje raketa výsledný výkon z hry až o 15 percent.

Uvedieme príklad, keď si napríklad hráč badmintonu s razantným a útočivým štýlom zvolí príliš pružnú badmintonovú raketu, nie je s touto raketou absolútne schopný zahrať úderné smeče - bedmintonová raketa hrá proti tomuto hráčovi. Naproti tomu hráč bedmintonu, ktorý hrá skôr technickejšom štýlom, môže byť s takouto raketou veľmi spokojný.

Väčšina z vás si nie sú schopní vybrať tú správnu badmintonovú raketu a to hlavne preto, lebo nerozumie technickým vlastnostiam týchto rakiet. Poďme si teraz predstaviť význam jednotlivých technických parametrov bedmintonových rakiet

Poďme sa ešte pozrieť na slovníček pojmov, ktoré sa v badmintone používajú:

 • Podanie - je základný úder, ktorým sa vypustí loptu do hry, možno ho zahrať buď vysoké, polovysoké či nízke
 • Lob - lopta, ktorá je hraná od siete s letiacim oblúkom k zadnej čiare súperovej časti kurtu
 • Drajv - všetky údery, ktoré sa zahrajú vedľa tela hráča (forhendové, bekhendovej strane)
 • Klír - lopta, ktorá letí vysokým oblúkom zo zadnej časti ihriska k zadnej čiare súperovho kurtu
 • Drop - lopta, ktorá je hraná zo zadnej časti kurtu a dopadá v blízkosti siete
 • Smeč - veľmi prudká loptu, ktorá letí šikmo dole do súperovej polovice ihriska
 • Krátka lopta - krátka lopta, ktorá je zahraná čo najbližšie pri sieti, a ktorý tiež padá veľmi tesne za sieť
 • Sklepnutá lopta - prudká lopta pri sieti, ktorý je zahraný nad úrovňou pásky a ktorý letí šikmo dole.

Podľa akých parametrov a kritérií vybrať badmintonovú raketu?

V tejto časti vám bližšie priblížime technické vlastnosti badmintonových rakiet, ktoré je potrebné vziať pri výbere správnej rakety do úvahy. Jedná sa prevažne o:

Materiály rámov badmintonových rakiet

Badmintonové rakety s dreveným rámom

Predtým sa rámy badmintonových rakiet vyrábali z tradičného materiálu, tj. z dreva. Tieto modely badmintonových rakiet sú už dávnou minulosťou a na trhu je prakticky nenájdete.

Badmintonové rakety s oceľovým rámom

Minulosťou sú samozrejme tiež rakety s oceľovými rámami, s výnimkou lacnejších badmintonových setov, ktoré sa na trhu ešte objavujú. Nevýhodou týchto modelov badmintonových rakiet je, že majú zlú ovládateľnosť a počas hry sa nenávratne deformujú, takisto vyvíja záťaž na zápästie ruky.

Badmintonové rakety s hliníkovým rámom

Ďalšou prímesou, ktorá je pri výbere bedmintonových rámov postupne eliminovaná, je hliník. Tento materiál bol používaný prevažne pre zvýšenie pevnosti rámu a zachovanie relatívne nízkej hmotnosti. Nevýhodou je, že rámy s prímesou hliníka sa postupom času deformujú a tým badmintonovú raketu znehodnocujú. Dnes sa hliník skôr používa ako minoritné prímes do špecifických komponentov.

Badmintonové rakety z grafitu

Rakety na badminton z grafitu už patrí medzi tie kvalitné. Grafitové vlákna zvyšujú pevnosť rámu badmintonových rakiet.

Badmintonové rakety z titanu

Ďalším použitým materiálom pre výrobu bedmintonových rámov je titán. Hlavnou vlastnosťou titánových vlákien je, že zvyšujú pevnosť materiálu, rovnako ako grafitové vlákna. Malú nevýhodou je vyššia hmotnosť rakiet. Titánová vlákna sa do rámu aplikujú len lokálne, napríklad stredom hlavy rakety. Týmto je zaistená stabilizačnej funkcie rakety a zároveň zvyšuje pevnosť rámu rakety.

Jednotlivé časti badmintonových raket

Ak vyberáte badmintonovú raketu, je dobré sa zamerať na to, či je raketa vyrobená z jedného kusu, alebo či hlavu badmintonové rakety a tyčku spája "téčko".

Tie lepšie rakety na badminton sú vždy vyrobené z jedného kusu.

Hmotnosť badmintonovej rakety

Ďalším parametrom, na ktorý je potrebné sa zamerať je hmotnosť bedmintonové rakety. Pamätajte, že niektorí výrobcovia uvádzajú len váhu rámu, tj. Hmotnosť bez výpletu. Zvyčajná hmotnosť badmintonové rakety sa pohybuje v rozmedzí od 80 do 120 gramov. Aby ste mali prehľad, tak profesionálne bedmintonové rakety sa pohybujú okolo 90 gramov.

Badmintonové rakety, ktoré majú hmotnosť väčšiu ako 100 gramov, sú staršie modely a sú určené skôr pre začínajúcich hráčov badmintonu. Predtým platilo, že ľahšie rakety poskytujú menšiu silu do úderu .... to je však minulosťou, lebo dnes sa používajú moderné technológie, vďaka ktorým je možné vyrábať ľahké tenké rámy so zaručenou dostatočnou pevnosťou a razanciou úderu.

Vyváženie badmintonovej rakety

Vyváženie rakiet na badminton sa vyjadruje v milimetroch vzdialenosti od konca držadla rakety a tento údaje vypovedá o pozdĺžnom rozloženie hmotnosti na rakete. Tento parameter je vhodné zohľadniť pri nákupe novej badmintonové rakety - ak chcete raketu, ktorá je zhodná s vaším predchádzajúcim modelom, alebo naopak zvažujete zakúpiť raketu s iným typom vyváženie.

Rozlišujeme tieto varianty vyváženie:

 • Vyváženie badmintonovej rakety do hlavy - vyváženie do hlavy sa používa predovšetkým pre útočivý štýl hry - zvyšuje údernosť smeče a zároveň tak stabilizuje raketu pri údere
 • Vyváženie badmintonovej rakety na stred - toto vyváženie rakety je asi najčastejšie
 • Vyváženie badmintonové rakety do uška

Rozmery a tvar hlavy badmintonové rakety

Badmintonová raketa má štandardnú dĺžku a to 665 mm. Existujú však aj tzv. "Longovky", ktoré majú predĺženú dĺžku 675 mm. Ďalším parametrom je tvar hlavy, ktorá určuje veľkosť plochy, na ktoré možno odohrať dobrý úder. Na trhu možno nájsť aj rakety s tzv. Izometrickým tvarom hlavy, ktorý zvyšuje optimálnu plochu pre úder dobrého loptičky až o 33% (tzv. Sweet spot), ďalšie modifikácie štandardného tvaru hlavy nájdete pod označením napr. Mega frame, powerfull head size, quad head shape.

Pre začiatočníkov a hráčov s horšie úderovú technikou sa odporúčajú skôr rakety s väčšou hlavou, zatiaľ čo závodné hráči si vyberajú badmintonovú raketu s užšou hlavou.

Pružnost rámu badmintonovej rakety

Pružnosť rámu ovplyvňuje silu úderu. Pružnosť rámu zistíte jednoducho, a to tak, že keď raketu uchopíte jednou rukou za koniec držadlá a druhou rukou za hlavu rakety a pomaly ohýbate. Čím viac sa raketa prehne, tým je raketa pružnejšia. Všeobecne je dané, že čím tuhšie rám rakety, tým je hra prudšie. Rozoznávame:

Tuhé badmintonové rakety

Tieto rakety sú ideálne pre prudké a rýchle údery, predovšetkým pre smeče a "drajv". Tuhá raketa je pri zásahu badmintonového loptičky stabilný, má minimálnu ohnutie a vytvorí rokov loptičky o veľkej rýchlosti priamu trajektórií.

Pružné badmintonové rakety

Na druhú stranu pružné badmintonové rakety sú typické svojím väčším ohybom a zapružením. Akonáhle dôjde k odohraní loptičky, potom letí menšou rýchlosťou dlhšiu letovú trajektórií. Pri údere dochádza k letu loptičky celou dĺžkou kurtu a používa sa tiež pri obranných lobech na zadnú čiaru. Výber rakety podľa pružnosti rámu závisí na štýle hry samotného hráča a od typu používaných úderov.

Ak hráč badmintonu preferuje skôr smeče a veľkú rýchlosť letu loptičky, ktorú protihráč ťažko vyberá, volia skôr tuhé modely badmintonových rakiet. Ak však má hráč problémy s odehráváním dlhých lôpt cez celú dĺžku kurzu, volia skôr pružnejší model badmintonové rakety, s ktorými je schopný zahrať od zadnej čiary len do polovice súperovej plochy kurtu. Pružnejšie rakety sú odporúčané skôr začiatočníkom.

Badmintonové rakety podľa stupňa výkonnosti

Ďalšia časť tohto článku je rozdelenie badmintonových rakiet podľa herných skúseností a preferovaného štýlu badmintonu. Je fakt, že iná raketa je doporučovaná začátečníkovu a iná závodnému hráči badmintonu, ďalej iná raketa bude doporučovaná útočníkovi a iná technickému hráčovi.

Badmintonové rakety pre deti

Úplne prvým stupňom členenie badmintonových rakiet sú detské badmintonové rakety, ktoré sú určené pre malé deti. Pre tieto malé deti sú doporučované skrátené badmintonové rakety, ktoré slúžia pre prvé krôčiky a zoznámenie sa s badmintonom. Prečo skrátené rakety? Je to hlavne preto, že sú pre deti pohodlnejšie, sú ľahšie a tiež nehrozí, že by s ňou pri spodných úderoch búchali do zeme.

Badmintonové rakety pro juniory

Ďalšou skupinou detských hráčov badmintonu sú juniorské badmintonové rakety.

Badmintonové rakety pre začiatočníkov

Treťou úrovňovou skupinou sú badmintonové rakety pre začiatočníkov. Začiatočník by nemal vyberať útočné, tuhé rakety, ktoré sú síce výborné pre útočnú hru, ale nie sú dobré pre dlhé obranné loby, ktoré je potrebné v začiatkoch zvládnuť. Väčšinou sú to ľahšie a pružnejšie badmintonové rakety s vyvážením do ruky. Tieto rakety sa hodia pre rekreačných hráčov badmintonu a pre tých, ktorí s badmintonom začínajú. Zvyčajne sú vhodné pre tých, ktorí hrajú badminton veľmi málo, napríklad 1 až 2krát mesačne.

Badmintonové rakety pre pokročilých

Za stredne pokročilých a pokročilých hráčov badmintonu sa považujú hráči, ktorí hrajú pravidelne a majú perfektne zvládnutú úderovú techniku od podania až cez dropy, smeče či skôr až ku klírom. Títo hráči sa neustále v bedmintone zdokonaľujú. Badmintonové rakety pre pokročilých sú určené pre tých, ktorí hrajú badminton aktívne, zvyčajne sú členmi oddielov a zúčastňujú sa amatérskych či profesionálnych turnajov a súťaží. Pre stredne pokročilých hráčov sa neodporúčajú extrémne tuhé modely či rakety s užším tvarom hlavy. Muži si väčšinou vyberajú tuhej rakety vyvážané do hlavy (pre útočivou hru), ženy si naopak vyberajú pružnejšie rakety s vyvážením do ruky (pre technickú hru).

Badmintonové rakety pre závodných hráčov

Jedná sa o posledný najvyššiu skupinu hráčov badmintonu. Badmintonové rakety pre závodnych hráčov sú už špičkové rakety, ktoré sú prispôsobené prianiam hráčov svetovej špičky.

Badmintonové rakety podľa herného štýlu

V detaile rakiet sa často dozviete, že je možné rozlíšiť podľa herného štýlu. Všeobecne možno rakety rozlíšiť do troch základných herných štýlu - univerzálna, technický (obranný), útočný .

Odporúčania rakety pre určitý štýl hráča je daná kombináciou niekoľkých vlastných rakiet, ide predovšetkým o tuhosť, vyváženie, tvar a hrúbku rámu rakety, typ výpletu a hmotnosť rakety. Keďže sú tieto vlastnosti kombinované v rámci jedného typu rakety, je niekedy výber vhodného modelu podľa štýlu hry obtiažny.

Badmintonové rakety pre univerzálneho hráča

Ako sa pozná univerzálny štýl? Sú to hráči, ktorí kombinujú rôzne typy úderov s podobnou frekvenciou. Hráč väčšinou využíva celú plochu kurtu a strieda štýl technického a útočného hráča (používa ako technické údery, tak smeče). Pre tento štýl hráčov sa odporúčajú badmintonové rakety, ktoré sú stredne tuhé s vyvážením na stred.

Badmintonové rakety pre technických hráčov

Ako sa pozná technický štýl? Ide o hráča, ktorý veľmi dobre odohrá súperovej náročné loptičky a vracia ich štýlom, aby zabránil ďalšiemu útoku svojho spoluhráča. Môže ísť napríklad o vysoké loptičky (obranné loby), ktoré smerujú k zadnej čiare súperovej časti kurtu, alebo tiež zahranie krátkych obranných loptičiek, čo je odpoveď na smeč súpera. Jedná sa spravidla o obranný štýl v hre.

Pre tento štýl hráčov sa odporúčajú bedmintonové rakety, ktoré sú pružné a majú vyváženie do ruky. Pružnosť delíme na extra flexible (veľmi pružný shaft), flexible (pružný shaft) a medium flexible / dynamic (viac pružný shaft). Po odohraní loptičky, loptička letí menšou rýchlosťou a dlhšiu letovú trajektórií. Loptičky sa užíva pri úderoch cez celú dĺžku kurtu, krátkych úderoch a obranných lobech na zadnú čiaru. Pre technických hráčov sa odporúča mať mäkšie napnutie výpletu, priemer struny by mal byť väčší ako 0,7 mm.

Badmintonové rakety pre útočných hráčov

Ako sa pozná útočný štýl? Ide o hráča, ktorý je typický svojimi rýchlymi, prudkými, polovysokými lopte, alebo častými klamnými údery či rýchlymi dropami. Štýl jeho hry je silový a razantný.

Pre tento štýl hráčov sa odporúčajú badmintonové rakety, ktoré sú tuhé a majú vyváženie do hlavy. Existujú 3 stupne tuhosti - medium stiff (stredne tuhý shaft), stiff (tuhý shaft) a extra stiff (veľmi tuhý shaft). Loptička zasiahne raketu, tá je tuhá a stabilná, reaguje minimálnym ohnutím a generuje rokov loptičky o veľkej rýchlosti priamou trajektóriou, s vybraním takéhoto úderu má súper veľké problémy. Ďalším dôležitým parametrom je napnutie výpletu a priemer struny. Pre útočných hráčov sa odporúča tvrdšie napnutie výpletu a priemer struny menšie ako 0,7mm, čím dochádza k väčšiemu zrýchleniu loptičke.

Prečítajte si tiež:

Tenis, squash, badminton a ďalšie raketové športy

Všetko o badmintone a jeho vybavenie

Ako vybrať badmintonové loptičky

Badmintonové sety sa vyplatia a neztratia!

Alebo prejdite rovno do kategórie Badmintonové rakety v našom e-shope.

Chcete dostávať náš newsletter a mať dopravu nad 80 € ZADARMO?
Zaregistrujte sa