0918 665 685
TIP: Parkour Výpredaje

Ako vybrať správnu kolobežku

Jazda na kolobežke sa stala trendy zábavou a obľúbenou športovou kratochvíľou detí i dospelých a Česká republika patrí k významným výrobcom športových kolobežiek na svete. Kolobežky tuzemských výrobcov môžeme vidieť v Kanade, Rusku alebo tiež Ázii. Kolobežka vie nadchnúť deti a ani dospelí sa jej nechcú len tak vzdať. Práve oni dnes často volia ako dopravný prostriedok kolobežku s veľkými prednými kolesami.

Prečo majú kolobežky taký úspech?

Medzi hlavné výhody kolobežiek patrí:

✅ široká ponuka kolobežiek na našom trhu,

✅ vcelku lacná športová pomôcka,

✅ atraktívne designy kolobežiek,

✅ adrenalinová zábava,

✅ kolobežky ako pre deti, tak aj pre dospelých,

✅ kolobežka je skladná (pustia vás v pokoji do MHD, vlaku či autobusu),

✅ skvelý dopravný prostriedok nielen do mesta, ale aj na výlety.

Máme pre Vás pár rád a tipov, ktoré sa Vám pri výbere novej kolobežky budú určite hodiť. Než sa pustíme do samotného výberu kolobežky, je potrebné si uvedomiť jednu vec. U kolobežiek neexistuje jediný univerzálny typ, ktorý bude vhodný pre všetky kolobkáře. Čo človek, to iný vkus, iné požiadavky, iné nároky a iné miesto na kolobkování. Výber správnej kolobežky je rovnako náročný ako vybrať si správny bicykel.

Pre koho vyberáte kolobežku?

1. Kolobežky pre deti

Detské kolobežky sú vyrábané už pre deti od 2 rokov veku, často mávajú 3 kolieska a sú k dostaniu v obľúbených detských dizajnoch.

2. Kolobežky pre dospelých - kolobežky s nafukovacími kolesami

Kolobežky pre dospelých sú vyrábané s nafukovacími kolesami, často sa môžeme tiež stretnúť s kolobežkou, ktorá má predné koleso väčšie. Kolobežky s užšími plášťami či s väčším predným kolesom sa najčastejšie používajú na cestu po ceste alebo na dlhšie trate. Naopak do terénu sú potom vhodné kolobežky s širokými plášťami.

3. Skladacie kolobežky

Skladacie kolobežky sú perfektným dopravným prostriedkom po meste. Výhodou je, že sú tak skladné, že sa dajú jednoducho zložiť do malého kufríka.

4. Freestylové kolobežky

Freestylové kolobežky sú vhodné pre adrenalínových športovcov. Dajú sa na nich vykonávať najrôznejšie triky. Tieto kolobežky sú tiež vhodné pre krátke posúvanie.

Ako a kde budete kolobežku využívať?:

1. Mestské kolobežky

Ideálne kolobežky pre dospelých, ktoré sú určené pre mestské využitie, sú kolobežky s predným kolesom 16" a so zadným kolesom 12". Bez obáv na nej vyrazte na výlet aj mimo mesto. Páčiť sa Vám bude táto varianta: Master 16-12.

2. Kolobežky pre turistiku

Ak si plánujete zaobstarať kolobežku hlavne na turistické aktivity, to znamená kolobežku na výlety, odporúčam kolobežku s predným kolesom 20" a so zadným kolesom 16". Také to kolobežky sú na výlety ideálne a do mesta zbytočne veľká. Jedná sa napríklad o kolobežku MASTER 20-16. Na dlhé vychádzky môžete zvoliť kolobežku s predným kolesom 26" a so zadným kolesom 20", pozrite si napríklad kolobežku MASTER 26-20. Budete sa na nich v meste cítiť veľmi neohrabane. Pre mestské využitie naozaj také kolobežky nie sú. Uvediem príklad - s touto kolobežkou vás nikam v meste moc nepustia (MHD, kaviarne atď).

3. Kolobežky pre športové využitie

Všetky športové kolobežky sú určené pre dlhšie turistické trasy. Je to skvelý prostriedok na spevnenie chrbtového svalstva a precvičenie celého tela. Jazdou na kolobežke spálite viac kalórií ako na bicykli a ľahko si vytvarujete problematické partie, bez toho aby ste toľko zaťažovali svoje kĺby, ako napr. pri behu.

4. Kolobežky pre zábavu

Kolobežky sú tu práve od toho, aby sme sa na nich bavili.

Na čo si dať pozor, keď vyberáte kolobežku?

Nosnosť kolobežky

Takmer všetky profi kolobežky majú nosnosť 150 kg. Kvalitná profi kolobežka sa pozná hlavne podľa toho, že keď skočíme z obrubníka, tak toto dynamické zaťaženie musia kvalitné kolobežka vydržať. Naozaj po pár jazdách vás už nebude baviť kolobežku z obrubníka znášať. S pokojným svedomím môžete s týmito kolobežkami vyraziť do náročnejšieho terénu.

Výška riadidiel kolobežky

Treba sa tiež zamerať na výšku riadidiel kolobežky. U kolobežky pre dospelých si každý človek nastavuje výšku riadidiel sám, podľa potrieb samotného človeka, väčšinou sa výška riadidiel pohybuje v rozmedzí od 90 až 130 cm. U detí sa odporúča výška riadidiel od 50 cm a vyššie - všetko záleží na veľkosti dieťaťa. Riadidlá kolobežky by mala byť hlavne v úrovni bedier. Ak budete mať riadidlá zbytočne nízko, môže vám to neskôr spôsobiť kŕčovitý predklon a bolesť chrbta. Naopak vysoko umiestnená riadidlá znižuje schopnosť ovládať kolobežku, čo môže byť pre vás vo finále nebezpečné.

Typ brzdy kolobežky

Môžeme sa stretnúť s týmito základnými typmi bŕzd kolobežiek - nášľapné, čeľusťové a kotúčové. Všetky tieto typy sa líšia stavbou, funkčnosťou a cenou.
Nášľapné zadné brzdy= určené pre mestské kolobežky.
Čeľusťové brzdy = určené pre vyššie váhové kategórie. Tieto brzdy sú veľmi jednoduché na údržbu a sú pre vás cenovo dostupné.
Kotúčové brzdy = sú určené prevažne pre športovcov. Tieto brzdy sú cenovo nákladnejšie a horšie sa udržujú.

Výška rámu / stúpadla

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere kolobežky je výška rámu, tedy stúpadla. Jazda na kolobežke je o neustálom drepovanie. Čím vyššie je stúpadlo, tým hlbší drepy budete robiť. Ak nechcete na kolobežke priamo pretekať, ideálna výška stúpadlá bude 5 cm. Ak by ste zakúpili nízku kolobežku, tak vám bude škrtať o akúkoľvek nerovnosť na ceste a jazda sa pre vás stane náročnejšie a nebezpečnejšie.

Dĺžka a šírka stúpadlá

Štandardná dĺžka je 40 cm, lebo pri jazde stojíte na stúpadle len jednou nohou. Napriek tomu si vyskúšajte, či sa vám na stúpadlo zmestia obe chodidlá na šikmo - pri dlhšej jazde z mierneho kopca tak môžete uľaviť obom nohám. Bežná šírka je potom 10 - 11 cm.

Materiál rámu

Sústreďte sa aj na materiál, z ktorého je kolobežka vyrobená. Kolobežky sa vyrábajú buď z ocele, hliníka alebo karbónu.

Ako vyzerá najlacnejšia kolobežka? Rám tejto kolobežky je vyrobený z ocele, riadidlá a ďalšie komponenty, ako sú brzdy alebo vidlica, sú vyrobené z hliníka. Týmto sa celá kolobežka odľahčí.

Ako vyzerá najlepšia a najdrahšia kolobežka (športová)? Kvalitná kolobežka je vyrobená z hliníka. Táto kolobežka je oproti kolobežke z ocele ľahšia, ale drahšia. Absolútnou jednotkou sú kolobežky vyrobené z karbónu, ktoré sú tiež oproti ostatným kolobežkám najdrahšie.

Teraz si môžete prezrieť kompletnú ponuku kolobežiek na našom e-shope Najlacnejsisport.sk, vybrať si tú správnu kolobežku a za pár dní už jazdíte.

Prečítajte si tiež:

10 tipov, prečo si kúpiť kolobežku

Kolobežky pre dospelých zaručujú zábavu a adrenalín v jednom!

Chcete dostávať náš newsletter a mať dopravu nad 80 € ZADARMO?
Zaregistrujte sa