Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685
TIP: Parkour Akcie Výpredaje

Ako vybrať správnu kolobežku

Kolobežka tu bola, je a stále bude a nikdy nás neomrzí. Na kolobežke sme vyčíňali už ako malé deti, a to nám zostalo aj v dospelosti. Kolobežka je jednoducho zábava celej republiky, ktorá sa napodiv čím ďalej tým viac rozširuje do zahraničia.

Prečo si ľudia kupujú kolobežku?

Pretože nám aj našim deťom neustále poskytuje neskutočnú adrenalínovú zábavu, u ktorej sa rozhodne nikto nebudete nudiť.

Prečo majú kolobežky taký úspech, alebo aké sú výhody kolobežiek.

Medzi hlavné výhody kolobežiek patrí:

  • široká ponuka kolobežiek na našom trhu,
  • vcelku lacná športová pomôcka,
  • atraktívne designy kolobežiek,
  • adrenalinová zábava,
  • kolobežky ako pre deti, tak aj pre dospelých,
  • kolobežka je skladná (pustia vás v pokoji do MHD, vlaku či autobusu),
  • skvelý dopravný prostriedok nielen do mesta, ale aj na výlety.

Sú nejaké nevýhody kolobežiek?

  • kolobežka je menej stabilná ako napríklad bicykel,
  • na kolobežke sa viac hrbíte.

Čo sa v tomto článku o kolobežkách dozviete?

Stojíte pred rozhodnutím - chcete si zaobstarať buď úplne novú kolobežku, alebo len jednoducho uvažujete o novom modeli kolobežky. Rada by som vám týmto článkom chcela pomôcť, aby ste sa pri výbere kolobežky rozhodli správne. Mám tu pre vás pár rád a tipov, ktoré sa vám pri výbere novej kolobežky bude určite hodiť. Než sa pustíme do samotnej podstaty výberu kolobežiek, rada by som Vám prezradila jednu vec. U kolobežiek neexistuje jeden univerzálny typ, ktorý sa bude hodiť úplne pre všetky kolobežkárov. Čo človek, to iný vkus, iné požiadavky, iné nároky a iné miesto na kolobežkovanie. Niekedy je výber kolobežky rovnako náročný, ako napríklad si vybrať správne koleso.

Aké máme typy kolobežiek a pre koho sú určené?

Najprv si položme otázku: Pre koho bude kolobežka určená?. Kolobežku kupujeme buď pre svoje deti, pre svojich známych či kamarátov, alebo pre seba, teda kolobežku pre dospelého človeka.

Od toho potom kolobežky členíme na:

1. Kolobežky pre deti

Detské kolobežky sú vyrábané už pre deti od 2 rokov veku. Existujú však aj kolobežky pre mladšie deti, tieto kolobežky však majú 3 kolieska.

2. Kolobežky pre dospelých - kolobežky s nafukovacími kolesami

Kolobežky pre dospelých sú vyrábané s nafukovacími kolesami, často sa môžeme tiež stretnúť s kolobežkou, ktorá má predné koleso väčšie. Kolobežky s užšími plášťami či s väčším predným kolesom sa najčastejšie používajú na cestu po ceste alebo na dlhšie trate. Naopak do terénu sú potom vhodné kolobežky s širokými plášťami.

3. Skladacie kolobežky

Skladacie kolobežky sú perfektným dopravným prostriedkom po meste. Výhodou je, že sú tak skladné, že sa dajú jednoducho zložiť do malého kufríka.

4. Freestylové kolobežky

Freestylové kolobežky sú vhodné pre adrenalínových športovcov. Dajú sa na nich vykonávať najrôznejšie triky. Tieto kolobežky sú tiež vhodné pre krátke posúvanie.

Kolobežky rozdelujeme podľa typu využitia:

1. Mestské kolobežky

Ideálne kolobežky pre dospelých, ktoré sú určené pre mestské využitie, sú kolobežky s predným kolesom 16" a so zadným kolesom 12". S touto kolobežkou môžete vyraziť trebárs aj na výlet - je to teda kolobežka nielen do mesta, ale aj na výlet. Ponuku mestských kolobežiek si môžete pozrieť tu.

2. Kolobežky pre turistiku

Ak si plánujete zaobstarať kolobežku hlavne na turistické aktivity, to znamená kolobežku na výlety, odporúčam kolobežku s predným kolesom 20" a so zadným kolesom 16". Také to kolobežky sú na výlety ideálne a do mesta zbytočne veľká. Jedná sa napríklad o kolobežku MASTER 20-16. Na dlhé vychádzky môžete zvoliť kolobežku s predným kolesom 26" a so zadným kolesom 20", pozrite si napríklad kolobežku MASTER 26-20. Budete sa na nich v meste cítiť veľmi neohrabane. Pre mestské využitie naozaj také kolobežky nie sú. Uvediem príklad - s touto kolobežkou vás nikam v meste moc nepustia (MHD, kaviarne atď).

3. Kolobežky pre športové využitie

Všetky športové kolobežky sú určené pre dlhšie turistické trasy.

4. Kolobežky pre zábavu

Môžem s kľudom povedať, že kolobežky pre zábavu sú všetky kolobežky.

Na čo si dať pozor, keď vyberáme kolobežku - kritériá výberu kolobežky

Typ kolobežky

Teraz sme si už predstavili všetky typy kolobežiek, s ktorými sa na trhu môžeme stretnúť. Jedná sa teda o kolobežky pre dospelých (kolobežky s nafukovacími kolesami), kolobežky pre deti, skladacie kolobežky a freestylové kolobežky. Podľa typu využitia rozoznávame kolobežky mestskej, kolobežky turistickej, športové kolobežky a kolobežky len tak pre zábavu.

Veľkosť kolobežky

Je potrebné vziať do úvahy veľkosť kolobežky. Pretože sa môže hladko stať, že na ceste v kľude narazíme dospelého človeka, ktorý si to svištia na detské kolobežke. A to teda určite nechceme.

Vyššie sme si už popísali rozdiel medzi mestskou a turistickú kolobežkou. Nejde o nič iné ako o veľkosť kolies kolobežiek, a aká veľkosť kolies je určená pre aké využitie kolobežky.

Nosnosť kolobežky

Tu je to jednoduché, takmer všetky profi kolobežky majú nosnosť 150 kg. Kvalitné profi kolobežka sa pozná hlavne podľa toho, že keď skočíme z obrubníka, tak toto dynamické zaťaženie musia kvalitné kolobežka vydržať. Naozaj po pár jazdách vás už nebude baviť kolobežku z obrubníka znášať. S pokojným svedomím môžete s týmito kolobežkami vyraziť do náročnejšieho terénu.

Ak sa stretnete s kolobežkou, ktorá má nosnosť len 100 kg, tak vám môžem len povedať, že tieto kolobežky nie sú pre dospelých. Po čase sa vám totiž môže stať, že budete mať popraskané drôty vo výplete. Tieto kolobežky skrátka pre dospelých nie sú, sú určené len deťom. Nehovorím, že sa na tejto kolobežke nemôžete niekde zviesť, avšak pre každodenné používanie kolobežky to naozaj nie je.

Aký to môže mať tiež dôsledok? Kúpite si kolobežku, ktorá je určená pre deti, za nejakú dobu sa vám kolobežka pokazí a vy si tak kolobežku celú sprotivíte a prestanete jazdiť. Pozor na to!

Výška riadidiel kolobežky

Treba sa tiež zamerať na výšku riadidiel kolobežky. U kolobežky pre dospelých si každý človek nastavuje výšku riadidiel sám, podľa potrieb samotného človeka, väčšinou sa výška riadidiel pohybuje v rozmedzí od 90 až 130 cm. U detí sa odporúča výška riadidiel od 50 cm a vyššie - všetko záleží na veľkosti dieťaťa. Riadidlá kolobežky by mala byť hlavne v úrovni bedier. Ak budete mať riadidlá zbytočne nízko, môže vám to neskôr spôsobiť kŕčovitý predklon a bolesť chrbta. Naopak vysoko umiestnená riadidlá znižuje schopnosť ovládať kolobežku, čo môže byť pre vás vo finále nebezpečné.

Typ brzdy kolobežky

Môžeme sa stretnúť s týmito základnými typmi bŕzd kolobežiek - nášľapné, čeľusťové a kotúčové. Všetky tieto typy sa líšia stavbou, funkčnosťou a cenou.

Nášľapné zadné brzdy = určené pre mestské kolobežky. Čeľusťové brzdy = určené pre vyššie váhové kategórie. Tieto brzdy sú veľmi jednoduché na údržbu a sú pre vás cenovo dostupné.

Kotúčové brzdy = sú určené prevažne pre športovcov. Tieto brzdy sú cenovo nákladnejšie a horšie sa udržujú.

Výška rámu

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere kolobežky je výška rámu. Tu sa musíme riadiť tým, že všetkého s mierou, kúpte si takú kolobežku, ktorá Vám padne. Keď sa zameriame na extrémne nízku kolobežku, tak vám bude škrtať o akúkoľvek nerovnosť, čím sa táto kolobežka pre vás stane skôr nebezpečnou.

Materiál rámu

Sústreďte sa aj na materiál, z ktorého je kolobežka vyrobená. Kolobežky sa vyrábajú buď z ocele, hliníka alebo karbónu.

Ako vyzerá najlacnejšia kolobežka? Rám tejto kolobežky je vyrobený z ocele, riadidlá a ďalšie komponenty, ako sú brzdy alebo vidlica, sú vyrobené z hliníka. Týmto sa celá kolobežka odľahčí.

Ako vyzerá najlepšia a najdrahšia kolobežka (športová)? Kvalitná kolobežka je vyrobená z hliníka. Táto kolobežka je oproti kolobežke z ocele ľahšia, ale drahšia. Absolútnou jednotkou sú kolobežky vyrobené z karbónu, ktoré sú tiež oproti ostatným kolobežkám najdrahšie.

Prečítajte si tiež:

Aké sú základné dôvody, kvôli ktorým si ľudia kupujú kolobežku

Kupujeme základné príslušenstvo a doplnky pre kolobežky

Kolobežky pre dospelých zaručujú zábavu a adrenalín v jednom!

Kolobežky pre dospelých do mesta aj do terénu

Skladacie kolobežky sú ideálnym dopravným prostriedkom pre deti

Kolobežky MASTER

alebo prejdite rovno k výberu kolobežky v e-shope.