0918 665 685

Ako vybrať správnu trampolínu - rady a tipy

Jar je takmer tu a leto na dosah. Pekné počasie nás všetkých láka tráviť všetok voľný čas vonku na záhrade. Už viete, ako sa počas týchto pekných dní zabaviť? Kúpte si trampolínu , která je už rovnako ako bazén považována za súčásť zahradnej výbavy.

Trampolíny sa stali aktuálnym hitom nielen v oblasti športu, ale aj zábavy pre deti a pre dospelých.

Na našom trhu nájdete mnoho variant trampolín. Viete však, ktorá trampolína je pre vás a vaše deti tá najlepšia?

Uvažujete o kúpe trampolíny?

Je zaručené, že skákanie na trampolíne nie je len zábava, ale aj zdroj novej energie a odreagovanie. Okrem okamžitého účinku potešenia z trampolíny prináša tiež účinok v podobe lepšej telesnej kondície a dobrej nálady. Chcete si kúpiť trampolínu? Tak tento článok je určený práve pre vás.

Pripravili sme pre vás niekoľko rád a tipov, ktoré by vám mali výber trampolíny uľahčiť, prípadne odpovedať na najčastejšie kladené otázky.

masterjump

➡️ Prečo sa trampolíny stali takým hitom?

➡️ Aké sú základné kritériá výberu trampolíny?

➡️ Ako spoznáte bezpečnú a kvalitnú trampolínu?

➡️ Ako sa starať o trampolínu?

➡️ Prečo si zaobstarať trampolíny MASTERJUMP?


Prečo sa trampolíny stali takým hitom?

Trampolíny už dávno nie sú zábavou detí či športovou pomôckou na hodinách telocviku. Skákanie na trampolíne sa už niekoľko rokov radí do samostatného a plnohodnotného odvetví športu, dokonca od roku 2000 bolo skákanie na trampolíne začlenené do letných olympijských hier.

Obľuba skákania na trampolíne sa tak rozšírila, že sa niektoré centrá rozhodli rozšíriť svoju ponuku o chudnúce lekcie zamerané iba na skákanie na trampolíne, tak zvaný jumping, u ktorého dochádza k intenzívnemu skákaniu do rytmu so sprievodom hudby a kvalifikovaného lektora.

Na tento rastúci trend reagovali predajcovia, a potom sa trampolíny objavili v obchodoch, v špecializovaných predajniach a na e - shopoch. Teraz už nemusíte míňať čas a peniaze za návštevu týchto fitnescentier, trampolínu si dnes môžete zaobstarať domov či na záhradu.

Trampolína sa stala nielen užitočnou športovou aktivitou vašich detí, ale zároveň ju môžete tiež používať vy pre svoje cvičenie, a to v pohodlí domova alebo záhrady.

Aké sú základné kritériá výberu trampolíny?

Trampolíny pre deti a dospelých - Pre koho je trampolína určená?

Obal na snowboardNež sa pustíte do hľadania vhodnej trampolíny, je potrebné si odpovedať na otázku:?Pre koho trampolínu kupujete?. Ak kupujete trampolínu prevažne pre deti, je potrebné vziať do úvahy veľkosť (rozmer) trampolíny a tým pádom silu odpruženie. Tiež je potrebné zvážiť, ako často budete na trampolíne skákať - Budete trampolínu používať príležitostne alebo často?

Všeobecne platí, že čím väčšia trampolína, tým je jej konštrukcia robustnejší a tvrdšie. Pre deti teda vyberte takú trampolínu, ktorá má priemer maximálne do cca 3 m - tieto trampolíny sú mäkšie a lepšie vaše dieťa odpruží. S ohľadom na bezpečnosť voľte tiež trampolínu s ochrannou sieťou. Táto sieť môže zabrániť nebezpečnému vypadnutiu dieťaťa mimo skákacie priestor.

Umiestnenie trampolíny - kde budete na trampolíne skákať?

Než sa vôbec rozhodnete, akú veľkú trampolínu zakúpite, je potrebné si ešte rozmyslieť, či si kúpite trampolínu pre vnútorné alebo vonkajšie využitie, prípadne ak budete trampolínu prenášať.

1. Vonkajšie zahradné trampolíny

Vonkajšie trampolíny sú ťažšie a väčšie ako trampolíny pre vnútorné využitie. Vyžadujú tiež ďaleko viac bezpečnostných doplnkov a príslušenstva. Na trhu sa môžete stretnúť s klasickými vonkajšími trampolínami, ktoré možno jednoducho položiť na povrch zeme, alebo sa môžete stretnúť s trampolínami, ktoré sú zapustené priamo do zeme. Výhodou týchto zapustených trampolín je tá, že neovplyvňujú celkový vzhľad vašej záhrady. Treba si však rozmyslieť, či budete trampolínu na zimu schovávať, alebo ju necháte cez zimu stáť vonku. Je potrebné upozorniť, že niektoré lacné trampolíny znášajú zimné podmienky ďaleko horšie a tým môže dôjsť k poškodeniu niektorých komponentov trampolíny a narušeniu tak niektorých prvkov bezpečnosti. Záverom teda je, že ak nemáte kde vonkajšia trampolínu uschovať, oplatí sa investovať a zakúpiť si takú záhradnú trampolínu, ktorá je vyrobená z kvalitnejších materiálov. Pre vonkajšie trampolíny sa tiež predávajú krycie plachty, ktoré chránia záhradné trampolínu pred dažďom a snehom.

Vnútorné trampolíny do bytu či uzavretých priestorov

Vnútorné trampolíny sú tie, ktoré majú ďaleko menšie rozmery než vonkajšie trampolíny, zvyčajne sú to trampolíny o priemere do cca 140 cm. Tieto menšie trampolíny sú určené buď pre detské skákanie, alebo pre aktívne cvičenie a posilňovanie dospelých. K týmto vnútorným trampolínam možno dokúpiť aj madlo, ktoré slúži ako opora pri skákaní. Ak je účel kúpy trampolíny iba pre vnútorné použitie, je vhodné si zaobstarať skladaciu trampolínu, ktorú jednoducho doma uskladníte.

Veľkosť a tvar trampolíny - Akú zvoliť veľkosť trampolíny?

Vázání na snowboardĎalším veľmi dôležitým parametrom pri výbere trampolíny je jej veľkosť. Všeobecne platí, že čím väčšia trampolína, tým väčšia zábava. Na veľkej trampolíne si totiž môže zaskákať celá rodina.

Na trhu sa stretnete s trampolínami v rôznych tvaroch a rozmeroch. Zaobstarať možno teda ako trampolíny okrúhle, ale aj štvorcové a obdĺžnikové.

Avšak pri rozhodovaní o výbere veľkosti trampolíny je potreba zvážiť vaše priestorové možnosti, s ktorými je spojená aj bezpečnosť miesta, kam budete trampolínu umiestňovať. Dnes možno zakúpiť trampolíny o priemere od cca 90 cm až do cca 500 cm. Dôležité je si pamätať, že z bezpečnostného dôvodu je potrebné ešte počítať s voľným priestorom minimálne jeden meter po obvode celej trampolíny.

Uvediem teda príklad: Ak si zakúpite trampolínu o priemere 305 cm, okolo obvodu trampolíny potrebujete dostatočný voľný priestor. Teda je táto trampolína vhodná do priestoru s priemerom cca päť metrov.

Ak si chcete zaobstarať trampolínu do bytu či menších priestorov, odporúčame trampolínu o priemere cca 140 cm. Do otvorených priestorov, alebo napríklad telocvične si môžete zaobstarať aj trampolíny s väčším priemerom.

Všeobecne tiež platí, že väčší priemer trampolíny umožňuje väčšiu odpruženie skákacej plochy. Malá trampolína pruží menej, čo je sprevádzané menšiu odrazovú silu. Veľká trampolína má silnejší odpruženie, čím dôjde k ďaleko väčšej odrazovej sile a tiež väčšej zábave.

Bezpečnost trampolíny - Ako poznáte bezpečnú a kvalitnú trampolínu?

Bezpečnosť je najdôležitejším parametrom každej trampolíny. Ako teda spoznáme, že je trampolína naozaj bezpečná ? Tak v prvom rade to spoznáme podľa nákupný materiálov, z ktorých je trampolína vyrobená. Je potrebné upozorniť, že lacné trampolíny nikdy neposkytnú takú kvalitu spracovania ako drahšie modely trampolín. Nižšia kvalita trampolín je samozrejme spojená s rizikom úrazu.

Ak si chcete zaobstarať kvalitnú trampolínu, vždy chcite takú, ktorá je vyrobená z kvalitných materiálov.

Výber trampolíny určite nepodceňujte, nakupujte od predajcov, ktorý majú s predajom trampolín dlhoročnú skúsenosť, a overte si referencie predchádzajúcich zákazníkov. Výrobcovia trampolín s dlhoročnou históriou obvykle ponúkajú trampolíny s požadovanými vlastnosťami kvality materiálov a hlavne tiež majú v ponuke zodpovedajúce náhradné diely a príslušenstvo v rovnakej kvalite. Čím je zaručená kompatibilita náhradných dielov a príslušenstva s vašou zakúpenú trampolínou.

Trampolína a jej materiály - Z čoho je trampolína vyrobena?

Dôležitým faktorom, na ktorý je potrebné sa z hľadiska bezpečnosti zamerať, sú materiály, z ktorých je trampolína vyrobená.

Nosná konštrukcia musí byť vyrobená z vysoko odolnej ocele (z dôvodu korózii materiálu).

Skákacia plocha musí byť vyrobená zo špeciálneho (ne-abrazívneho) materiálu, ktorý má hladký povrch a nespôsobuje odreniny, má vysokú pevnosť v ťahu a pamäťový efekt - tým je zaručená dlhšia životnosť skákacie plochy. Skákacia plocha musí byť tiež odolná voči vonkajším podmienkam.

Ďalej sa zamerajte na ochrannú sieť, ktorá musí byť vyrobená z odolného a pevného materiálu, musí byť spojená s trampolínou a musí dosahovať až na zem.

Dôležitým parametrom je nosnosť trampolíny

U každej kvalitnej trampolíny musí byť uvedené jej maximálne zaťaženie, to znamená nosnosť trampolíny. Základom bezpečnej trampolíny je dostatočná pevnosť. Nosnosť by mala teda zodpovedať vašej váhovej kategórii.

Každá trampolína určite unesie ďaleko väčšiu záťaž, než je oficiálne uvedené na tovar. Avšak ak nebudete nosnosť dodržiavať, dôjde k namáhaniu pružín trampolíny, čo môže mať za následok skrátenie jej životnosti.

Ak chcete na trampolíne skákať so svojimi deťmi, určite si zaobstarajte trampolínu s väčšími rozmermi, tým pádom s väčšou nosnosťou, napríklad trampolína s priemerom od 400 cm.

Na co se dále u trampolíny zaměřit - pružiny, nohy, schůdky

Obal na snowboardĎalej je potrebné si všimnúť počet pružín a kvalitu pútok. Kvalitné pružiny majú samozrejme dlhšiu životnosť. U lacných trampolín nie je výmena pružín už po jednom roku nič neobvyklé. S týmto je úzko spojená kompatibilita náhradných dielov, ktoré u lacných trampolín nemusíte zohnať. Pružiny musia byť zakryté ochranným krytom.

Určite sa tiež zamerajte na počet nôh u trampolíny. Štandardne má trampolína štyri alebo šesť nôh. Výhodou trampolín so štyrmi nohami je tá, že na ňu možno umiestniť ochrannú sieť s ôsmimi poliami. Kdežto na trampolínu s šiestimi nohami možno umiestniť ochrannú sieť s šiestimi poľami.

Z hľadiska bezpečnosti je dôležité k trampolíne prikúpiť schodíky. Informujte sa, či výrobca vašej trampolíny ponúka aj zodpovedajúca schodíky.

Cena trampolíny - Koľko chcete za trampolínu minúť?

Je potrebné si stanoviť cenový strop pre kúpu novej trampolíny. V obchode či na e-shope sa môžete stretnúť s lacnými i drahými trampolínami. Aký je teda medzi nimi zásadný rozdiel? Samozrejme, že výsledná cena trampolíny sa odvíja od použitého materiálu a výbavy trampolíny.

Lacné trampolíny neodporúčame z dôvodu nižšej bezpečnosti - tieto trampolíny majú niektoré komponenty vyrobené z polyetylénu, ktorý horšie znáša nepriaznivé počasie a tým majú menšiu trvanlivosť.

Ďalej je výsledná cena trampolíny ovplyvnená výbavou, to znamená, ak si chcete kúpiť samotnú trampolínu bez akéhokoľvek príslušenstva (ochranná sieť, schodíky atď), alebo si chcete zakúpiť celý trampolínovy set (trampolína, ochranná sieť, schodíky atď.).

Ako sa starať o trampolínu?

Údržba trampolíny je veľmi jednoduchá. V prípade, že je trampolína špinavá, stačí ju umyť bežným čistiacim prostriedkom (napr. jarová voda). Pred montážou trampolíny sa ešte odporúča oceľové spoje namazať vazelínou.

Prečo je dôležité sa zaujímať o náhradné diely a príslušenstvo k trampolínam?

Ako už bolo spomenuté vyššie, výber kvalitného predajcu trampolíny nie je na škodu, pretože kvalitný predajcovia trampolín ponúkajú k svojim trampolínam nielen odpovedajúce doplnky a príslušenstvo, ale aj zodpovedajúce náhradné diely.

Môže sa totiž stať, že u lacných trampolín budete potrebovať niektoré komponenty čoskoro vymeniť (napr. pružiny) a potrebný diel jednoducho nezoženiete. Preto svoj výber trampolíny nepodceňujte!

Aké príslušenstvo a doplnky môžete k trampolínam zakúpiť

V našom e-shope môžete k trampolíne Masterjump zakúpiť:

  • schodíky k trampolíne
  • ochranná sieť k trampolínam
  • ochranná plachta na trampolíny
  • vnútorná ochranná sieť k trampolíne
  • súprava na ukotvenia trampolíny
  • madlo na trampolíny
  • ochranná sieť pod trampolínu
  • stan na trampolínu

Prečo si zaobstarať trampolínu MASTERJUMP?

Viete, prečo sú naše trampolíny MASTERJUMP u zákazníkov také obľúbené? Prečítajte si náš článok Trampolíny MASTERJUMP.

Ako vybrať kvalitnú trampolínu a na čo si dať pozor pri kúpe?

Mrknite na naše video - > Trampolíny MASTERJUMP


Prečítajte si tiež:

Kto neskáče na trampolíne, nie je Slovák!

Ako bezpečne hopsať na trampolíne

Najlacnejšie detská trampolína za menej ako 32 Eur

Príslušenstvo k trampolínam pre bezpečné aj zábavné skákanie


alebo prejdite rovno k výberu trampolíny v našom e-shope.