Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 041 421 5450
Poradňa Všetko o nákupe O nás Kontakty
/
Tipy na darčeky Akcie

Ako vybrať správny cyklotrenažér

Čo je cyklotrenažer?

Pôvod rotopeda, trocha z histórie

Pre koho je cyklotrenažér určený?

Prečo cvičiť na cyklotrenažéry?

Aké máme druhy cyklotrenažérov?

Ako vybrať Cyklotrenažér - Kritériá výberu správneho spinningového kolesa.

Čo je cyklotrenažér?

Cyklotrenažér, spinningové koleso, cyklistický trenažér, cyklotrenažér alebo cyklo trenažér, to všetko sú synonymá pre jeden druh prístroja. Jedná sa o simulátor bicykla, ktorý nám môže efektívne nahradiť intenzívny tréning na bicykli. V podstate slúži ako náhradka bicykla akéhokoľvek druhu pri zlých klimatických podmienkach, najmä v zimnom období. Jedná sa o plnohodnotnú náhradu bicykla. Tieto simulátory sú určené pre intenzívny tréning a ponúkajú možnosť nastaviť presné a veľmi vysoké zaťaženie.

Cyklotrenažéry nám umožňujú veľmi dobre simulovať reálnu jazdu na bicykli nastavovaním rôznych úrovní záťaže.

Poznámka: Správne by mal byť oddelený názov cyklotrenažer a spinningový bicykel, vzhľadom k inému prevedenie zotrvačníka - s voľnobehom a bez voľnobehu (pozri ďalej), ale to sa dnes nedodržiava a obidva názvy sa používajú ako synonymá pre jeden prístroj všeobecne. Aj v tomto článku je názvoslovie zámerne porušované.

Pôvod rotopedu, trocha z histórie

Podľa dostupných zdrojov o pôvode rotopedu čiže spinningového kolesá pochádza prvý trenžér z 80. rokov a za jeho vznik je zodpovedný Johnatan Goldberg, čo bol vytrvalostný cyklista pôvodom z Juhoafrickej republiky. Tento športovec v podstate upravil vtedajšiu dostupnú technológiu, kedy bola reálna bicykla len zbavená svojich bicyklov a usadená na pevnú podložku, tomu sa hovorilo stacionárny bicykel. Goldberg systém doplnil pridaním možnosťou nastavenia programov a rôznej intenzity.

Pro koho je cyklotrenažér určený?

Cyklotrenažér je určený pre všetkých, ktorí si chcú zvyšovať či udržiavať svoju fyzickú kondíciu - pre tých, ktorí sa neustále zameriavajú na kondičný tréning, aeróbne spaľovanie tukov a chudnutie, tak aj pre intenzívnu prípravu profesionálneho či vrcholového športovca.

Prečo cvičiť na cyklotrenažéry?

 • Oproti cvičenia na rotopede ponúka cyklotrenažér možnosť presne nastaviť rôzne vysokú intenzitu záťaže.
 • Cyklotrenažér ponúka možnosť intenzívneho tréningu a preto môže byť použitý aj profesionálnymi športovcami ako náhrada vysoko náročného tréningu. Je však rovnako dobre použiteľný pre obyčajné udržanie kondície bežného užívateľa a chudnutie a spaľovanie tukov, ktoré ocenia najmä ženy.
 • Pravidelné cvičenie na cyklo trenažéri má aeróbny charakter, u ktorého bolo preukázané priaznivé pôsobenie na krvný obeh, tlak, dýchacie funkcie a hladinu lipidov v krvi a obezitu. Pravidelné cvičenie na stacionárnom pomáha predchádzať ochoreniam srdca a ciev, ktoré sú v dnešnej modernej spoločnosti najčastejšou príčinou úmrtí.
 • Trenažér je zhotovený tak, že je pri cvičení zaistená šetrnosť pre naše kĺby.
 • Pravidelní cvičenie uvoľňuje endorfíny a iné " hormóny šťastia " a pomáha tak bojovať so stresom a zvýšenou psychickou tenziou, ktoré sa v dlhodobom hľadisku podieľajú na vzniku rôznych chorôb psychického i organického charakteru.
 • Cvičením na spinningovom bicykli trénujeme a spevňujeme rovnaké svalové partie ako pri jazde na bicykli, jedná sa najmä o zadok a dolné končatiny, presnejšie stehná a lýtka.

Aké máme druhy cyklotrenažérov?

Cyklotrenažéry rozdeľujeme do dvoch základných skupín,, a to podľa účelu používania. Je preto nutné pred samotnou kúpou cyklotrenažéra starostlivo zvážiť, aké bude jeho využitie.

Rozoznávame teda dve základné skupiny týchto simulátorov, ktoré sú:

 • Spinningové bicykle pre domáce cvičenie
 • Spinningové bicykle pre profesionálov, fitcentrá a posilňovne

CyklotrenažérU prvej skupiny, spinningové bicykle pre domáce cvičenie, stačí zaobstarať lacnejšie varianty tohto posilňovacieho stroja. Slúži ako náhrada kolesá mimo sezónu, je šetrný ku kĺbom a ideálne pre spaľovanie tukov.

U druhej skupiny, spinningové bicykle pre profesionálov, fitcentrá a posilňovne, je treba voliť drahšie a kvalitnejšie posilňovacie stroje so zárukou pre dlhodobé a intenzívne používanie.

Je nutné si uvedomiť, že kým domáci cyklotrenažér možno používať iba niekoľkokrát týždenne v krátkych časoch, napríklad maximálne po hodine, profesionálny cyklotrenažér môže byť v prevádzke takmer nepretržite. Tento typ trenažéra disponuje týmito špecifickými vlastnosťami:

 • Tieto cyklotrenažéry disponujú vyššou nosnosťou, až 150 kg.
 • Majú variabilné nastavenie rámu pre tréningový i pohodlný posed.
 • Má riadidlá aj sedadlo nastaviteľné nielen na výšku, ale aj na šírku (v pozdĺžnom smere).

Ako vybrať Cyklotrenažér - Kritériá výberu správneho spinningového kolesa.

Pre správny výber rotopede či spinningového kolesa je nutné sledovať a správne vyhodnotiť určité základné parametre týchto posilňovacích strojov. Tu je pre vás v stručnosti zhrnieme.

Kto a akým spôsobom bude cyklotrenažér používať?

Ťažiskovým bodom pre výber spinningového kolesa je uváženie, kto a akým spôsobom ho bude využívať. Samozrejme bude rozdiel pri výbere pre bežného užívateľa, ktorý bude cyklotrenažer používať pre kondičný tréning a chudnutie, a naopak iné preferencie bude mať aktívny športovec, profesionál či pravidelný spinningovom nadšenec.

Je potrebné zohľadniť parametre nášho tela - hmotnosť a výška.

Pri výbere cyklotrenažéra je potrebné vziať do úvahy základné parametre vášho tela, ktorými sú vaša hmotnosť a výška.

Spôsoby a intenzita cvičenia na cyklotrenažérov

Cyklotrenažér vyberáme taktiež podľa požiadaviek možnosti šliapanie v stoji a voľby rôznych stupňov záťaže, táto možnosť nemusí byť pri všetkých modeloch samozrejmosťou.

Dôležité je tiež to, či má cyklotrenažér tak zvanú voľnobežku, to znamená, že ak zastavíme šliapania, šlapky stojí a zotrvačník ide ďalej. Druhým variantom je pevné spojenie šlapiek so zotrvačníkom, ak v tomto prípade zastavíme šliapania, vplyvom zotrvačnosti nám šlapky pôjdu ďalej.

Stupeň zátaže na cyklotrenažéry

Pri výbere spinningového kolesá sa jedná o hlavnej požiadavku, a to podľa toho, kto a akým spôsobom bude cyklotrenažer využívať. K záťaži sa úzko viaže typ brzdného systému a ovládanie záťaže - viď ďalej.

CyklotrenažérBrzdný systém cyklotrenažéru

Současně dostupné technologie nabízejí tři základní provedení brzdného systému cyklotrenažerů.

1. Prítlačná brzda

Najrozšírenejšiou variantou je kotúčová čiže prítlačná brzda. Tu odpor vytvorí doštičky, ktoré zotrvačník brzdí tým, že na neho tlačí. Jedinou nevýhodou je to, že doštičky musíme po určitom časovom intervale meniť, inak je systém veľmi účinný.

2. Magnetická brzda

Magnetická brzda je druhou variantou brzdného systému. Jej hlavnou prednosťou je o niečo tichší chod a fakt, že systém nemusíme udržiavať, pretože sa neopotrebováva ako systém kotúčový. Magnet vytvára odpor pôsobením magnetického poľa a približovaním a odďaľovaním sa od zotrvačníka.

3. Elektromagnetická (indukční) brzda

Elektromagnetická čiže indukčné brzda je tretia dostupná varianta brzdného systému. Brzdný prvok tvorí cievka s elektromagnetom, veľkosť prúdu v cievke a teda aj intenzitu magnetického poľa riadi počítač. Táto varianta je veľmi komfortné a umožňuje zvládnutie aj veľmi vysokej záťaže, zaručuje veľmi presné meranie vzdialenosti a ďalších parametrov a je sprevádzaná absolútne tichým chodom. Tento typ brzdy sa samozrejme umiestňuje do najdrahších, vysoko kvalitných cyklotrenažéroch pre uspokojenie náročných užívateľov.

Ovládanie záťaže na cyklotrenažéry

Cyklotrenažéry sú k dostaniu v prevedeniach s ručnou reguláciou záťaže alebo elektronickou variantom regulácie.

Ručná regulácia býva vykonaná otočným alebo posuvným regulátorom.

Elektronická regulácia záťaže nám umožní manuálnu aj automatickú reguláciu záťaže podľa vybraného programu, profilu trate v priebehu tréningu. Priebeh a zmeny vidíme na displeji v priebehu šliapania.

Možné sú tiež programy, ktoré nám záťaž upravujú automaticky podľa požadovanej tepovej frekvencie. Tu je potrebné upozorniť, že u lacnejších a menej kvalitných trenažérov je táto funkcia nie vždy príliš uspokojivé, a preto je vhodné pri požiadavke na túto funkciu voliť kvalitný prístroj od renomovanej firmy alebo s dobrými referenciami. To býva najmä pri prístrojoch, ktoré umožňujú pripojiť hrudný pás, pretože dotykový snímač na riadidlá nemeria tep natoľko presne.

Zotrvačník cyklotrenažéra

CyklotrenažérČo sa týka zotrvačníka, cyklotrenažéry sú k dispozícii v prevedení so zotrvačníkom bez voľnobehu a s voľnobehom.

Cyklotrenažér bez voľnobehu, ktorý má šlapky pevne spojené so zotrvačníkom, by sa správne mal označovať spinningový bicykel. Toto označenie však dnes skôr zovšeobecnelo na všetky druhy cyklotrenažéroch. Systém funguje rovnako ako napríklad u detského bicykla, ak prestanete šliapať, šlapky sa točí ďalej.

Druhý variant sa chová ako klasický bicykel pre dospelých, po ukončení šliapanie sa zotrvačník dotáciami sám bez väzby na kolesá, šlapky teda stojí, čo je komfortnejšie.

Tu je možné odporučiť používateľom, ktorí pravidelne navštevujú spinningové cvičenia v posilňovniach, si zaobstarať variantov prvý, ak teda nechcú meniť zvyk. Druhá varianta je výhodnejšie pre klasických cyklistov. Je nutné si dať pozor na názvoslovie, ktoré sa v praxi nedodržiava, ako bolo uvedené vyššie a prípadne si overiť, že spinningový bicykel je naozaj spinningový bicykel v prevedení bez voľnobehu a naopak.

Pedále cyklotrenažéra

Aktívny cyklisti ocenia prevedenie pedálov so zámkom, čiže klipsňou, podobne ako u pedála klasického bicykla. U príslušných prevedení pedálov s tak zvaným SPD nástavcami možno tiež s výhodou používať cyklistickú obuv. Všeobecne možno povedať, že lacnejšie cyklotrenažéry (zhruba do desiatich tisíc korún) majú pedále obyčajné plastové. Kvalitnejšie stroje disponujú kovovými pedálmi, ktoré sú pochopiteľne výhodnejšie z hľadiska únavy materiálu.

Čo sa týka pedálov, je výhodné zakúpiť model so závitmi, ktoré umožnia prípadne pedále vymeniť, rovnako ako u bicyklov.

Šliapací stred u cyklotrenažéra

Miskový stred je dnes v ponuke už iba pri lacných a menej kvalitných variantov cyklotrenažéroch. Jeho nevýhodou bolo ľahké opotrebovanie a pomerne nákladné opravy. Miskový stred dostal názov podľa ohnutej tyče, na ktorej sú pedále a ktorá prechádza stredom rotopeda. Podľa toho toto prevedenie tiež spoznáme.

Lepšia varianta je osadenie pedálov na stred s kľučkami nasadenými na štvorhran, ako u klasického bicykla. Tento systém má lepšiu životnosť.

Nastavenie sedla cyklotrenažéra

CyklotrenažérCyklotrenažéry umožnujú nastaviteľnosť sedla do výšky, niektoré modely majú aj možnosť jeho posunu horizontálnym smerom k riadidlám pre menšie osoby. Ďalšou funkciou je sklapováne sedadlá, teda redukcia jeho náklonu.

Existujú tiež rozdiely v samotnom prevedení sedla, jeho kvalite a prevedení. Dostupné je obyčajne vypchaté sedlo, gélové alebo sedlo v športovom prevedení. Kvalita sedla je samozrejme rovnako dôležitá ako u klasického bicykla, najmä pre časté a náruživé užívanie.

Aj čo sa týka sedla sa oplatí zakúpiť model so závitom, ktorý nám sedlo umožní prípadne vymeniť po opotrebovaní.

Nosnosť a parametry rámu cyklotrenažéru

Masivita rámu určuje nosnosť celého cyklotrenažéra. Tento parameter je dôležitý najmä pre aktívnych športovcov, ktorý chcú šliapať aj v stoji. K tomu je nutné mať veľmi kvalitný a robustný rám. Nosnosť je takisto dôležitá vzhľadom k parametrom nášho tela, tj vlastnej hmotnosti a výške. Výška športovca je určená tiež veľkosťou rámu, výškou riadidiel a výškou sedla, ktorá sa dá zvyčajne nastavovať.

Meranie tepovej frekvencie na cyklotrenažéry

Meranie tepovej frekvencie je veľmi dôležitým parametrom najmä pre akurátnych a aktívnych športovcov, ktorý potrebujú presne zmerať, ako ich tréning prebiehal. Bežný užívateľ, ktorý bude cyklotreanžér využívať skôr na kondičné, rekreačnému cvičenie túto funkciu môže aj oželit. Samozrejme podľa individuálnych preferencií, niekomu postačí orientačné meranie tepovej frekvencie alebo si ju môže počas cvičenia merať sám. Prečo je tomu tak?

Ako už bolo uvedené, niektoré stroje sú vybavené dotykovým snímačom, ktorý je však v klasickom prevedení dotykov na riadidlách pomerne nepresný a slúži len k hrubému odhadu reálnej hodnoty. Športovci, ktorý potrebujú presné údaje, by mali požadovať možnosť pripojenia hrudného pásu, ktorý umožňuje veľmi presné meranie pomocou prenosu dát o tepovej frekvencii nameraných priamo z hrudníka do počítača. Navyše kvalitné cyklotrenažéry umožnujú počítačovo v rámci nastaveného, požadovaného programu meniť intenzitu záťaže na základe hodnôt tepovej frekvencie. Túto funkciu ocenia najmä aktívny cyklisti a profesionáli.

Transportné kolieska sú súčasťou cyklotrenažéra

Dobrú komponentu, ktorá môže výrazne zvýšiť komfort pri používaní rotopede sú kolieska na podvozku, ktorá nám umožňujú posilňovací stroj po jeho naklonení voľne posúvať po miestnosti, čo je veľmi dobrá pomôcka, pretože cyklotrenažér je dosť ťažký.

Funkcie vyrovnanie nerovností cyklotrenažéra

Vyrovnanie nerovnosti je ďalšou funkciou zvyšujúce komfort používania. Vyrovnávanie je vykonané pomocou nastavovacích nožičiek a umožňuje nám redukovať prípadné nerovnosti podlahy. Pri lacnejších cyklotrenažéroch je to vykonané len otočnou excentrickou koncovkou nožičky, u drahších a kvalitnejších variantov cyklotrenažéroch je regulácia vykonaná pomocou nastavovacieho otočného regulátora na každej koncovke.

Funkcie pripojenia cyklotrenažéra k počítaču

Najdrahšie špičkové modely cykltrenažérů umožňujú tiež možnosť pripojenia k počítaču. To nám umožní nahrať rôzne programy, archivovať prekonaná cvičenia a tréningy. Zaujímavou pomôckou je napríklad možnosť zobrazenie krajiny pri jazde pre zvýšenie autenticity a atraktivity cvičenia. Možné je graficky zobraziť aj tep apod.

Záruka a servis cyklotrenažéra

Dajte si pri výbere pozor aj na dĺžku záruky a možnosť servisu náhradných dielov. Ak už totiž do rotopede investujeme a nie je to práve malá suma, ani u lacnejších modelov, budeme určite chcieť, aby nám vydržal čo najdlhšie. Ak by sa tak náhodou nestalo, je dobré, aby nám bol v prípade porúch vymenený alebo opravený.

Prečítajte si tiež:

Výhody domácej posilovne

Domáca posilovna - alebo ako vybavit domácu posilovnu

Fitness pomôcky MASTER z Vás urobia naozajstných majstrov

Ako vybrať a používať cyklotrenažér

alebo prejdite rovno k výberu cyklotrenažérov v našom e-shope.