Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 041 421 5450
Poradňa Všetko o nákupe O nás Kontakty
/
Tipy na darčeky Akcie

Ako vybrať správny rotoped

Rotoped je trenažérový nástroj, ktorý vzdialene pripomína jazdný bicykel. Hlavný rozdiel medzi rotopédom a bicyklom je ten, že sa rotoped nepohybuje, má pevný podvozok, a cvičebný záťaž je simulovaná zotrvačník.

Počiatok vzniku rotopedu

Prvé rotopedy sa objavili až koncom 19. storočia, kedy pôvodne slúžili ako nástroj pre tréning profesionálných závodnikov v zimnom období.

V dnešnej dobe sú moderné rotopedy zvyčajne plno elektronickyvybavené mikropočítačom, ktorý nám umožní regulovať stupeň záťaže, sledovať vlastné tepovú frekvenciu, prejdenú vzdialenosť, vydanú energiu, a ďalšie rôzne parametre.

Prečo si vybrať práve rotopéd?

Pre koho je rotoped vhodný?

Aké sú rozdiely v rotopédoch vo všeobecnej rovine?

Aký je rozdiel medzi rotopédom a ergometrom?

Základné funkcie a vlastnosti rotopedov a ergometrov

Prečo si vybrať práve rotoped?

Ak sa už rozhodneme pre domáce aeróbne cvičenie, môžeme si vybrať medzi niekoľkými druhmi aeróbnych trenažérov. Domácí rotoped, prípadne ergometer, a bežiaci pás tvorí úplný základ medzi trenažéry.

Medzi hlavné výhody cvičenia na rotopede môžeme podobne ako pri bežeckých pásov zaradiť:

 • Pravidelným tréningom s rotopedem posilňujete vaše srdce a zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc.
 • Cvičením na rotopedu znižujete riziko vzniku ochorenia srdca a tepien, čo bolo dokázané v odborných štúdiách. Pravidelný aeróbny tréning pomocou rotopede pomáha predchádzať ochoreniam ako infarkt, mozgové mŕtvice, a podobne. Pravidelný aeróbny vytrvalostný tréning má totiž pozitívny vplyv na krvný tlak a znižuje kľudový a záťažový pulz. Znížením pokojového pulzu dostanete vaše srdce do úsporného režimu. Úsporný režim znamená menej vydanej energie, to znamená, že srdce dlhšie vydrží, aeróbne cvičenie tak môže zabezpečiť dlhovekosť. Pri cvičení sa v tele uvoľňujú hormóny šťastia a dobrej nálady typu endogénnych opiátov ako napr endorfíny. Pravidelným cvičením tak bojujeme proti stresu a depresiám, ktoré sa tiež podieľajú na rozvoji rôznych chorôb, najmä v dnešnej modernej dobe, v ktorej je stres nadmerný.
 • Obstaraním domáceho rotopedu môžeme zabezpečiť tréning na bicykli aj v zimných mesiacoch, kedy musíme mať vďaka počasiu bicykel zatvorené v garáži alebo v pivnici. Navyše nás nemusí trápiť pre zimné mesiace typický smog.
 • Domácim tréningom na rotopede ušetríme čas a náklady spojené s posilňovňou.
 • Pri cvičení na rotopede zaťažujeme rovnaké svalové partie, ako pri jazde na bicykli, konkrétne sa teda zameriavame na tvarovanie stehien, zadku a brucha.
 • Rotoped je jednoducho ideálnym pomocníkom pre chudnutie a formovanie postavy.

Pre koho je rotoped vhodný?

RotopedyRotoped je vhodný naozaj pre každého, kto chce prevádzkovať pravidelný aeróbny tréning a udržiavať si tak zdravý štýl života. Ďalšou skupinou zákazníkov môžu byť profesionálny cyklisti i amatérski nadšenci pre zimnú prípravu. Alebo je tiež rotoped vhodný pre ženy a mužov, ktorý chcú jednoducho schudnúť a vyrysovať si tak svoju postavu.

Aké sú rozdiely medzi rotopédami vo všeobecnej rovine?

Najväčší rozdiel medzi jednotlivými rotopedy je v použitom odporovom systéme.

Používajú sa dva systémy, a to:

 • magnetický brzdný systém
 • a elektromagnetický brzdný systém.

Magnetický brzdný systém sa používa predovšetkým u lacnejších rotopedov. Tu si športovec sám reguluje záťaž a to vďaka mechanickým aretačným systémom, čiže si užívateľ mechanicky prepína na rôzne stupne záťaže.

Naproti tomu elektromagnetický brzdný systém je možné nastavovať digitálne a to elektronicky pomocou počítača. Tento systém je použitý, ako už bolo povedané u drahších modelov rotopedov.

Výhodou elektromagnetického brzdného systému, ktorý je teda možné riadiť počítačom, je možnosť voľby preddefinovaných záťažových programov, čo nám lepšie kopíruje reálne podmienky (jazda do kopca, z kopca a podobne). Elektronicky riadené rotopedy nám tiež umožňujú nastaviť si požadovaný tep a to v samotnom priebehu tréningu. Rotoped tak podľa tejto hodnoty automaticky záťaž mení.

Aký je rozdiel mezi rotopedem a ergometrem?

Určite ste už v predošlej časti pochopili, aký je vlastne rozdiel medzi rotopedem a tak zvaným ergometrem.

Ergometer a rotoped sú v podstate rovnaké tréningové zariadenia, ktorá ponúka podobné funkcie a vyzerajú veľmi podobne. Rozdiel je veľmi jednoduchý a zároveň zásadný.

Ergometer je len vylepšeným typom rotopeda, keď rozdiel medzi nimi je daný iba v konaní záťaže. Klasický rotoped používa magnetický a ergometer elektromagnetický brzdný systém, ktorý je možné riadiť elektronicky, tj. počítačom. Dokáže tak úplne automaticky regulovať požadovanú záťaž, čo zaisťuje indukčné brzda, ktorá zabezpečuje rovnomerné dávkovanie meranej vo wattoch.

Ďalším rozdielnym parametrom medzi rotopédom a ergometrom je ten, že na rotopede si musíme sami sledovať hodnoty, ktoré rotoped ukazuje, a podľa požadovaného tréningového stupňa si musíte ručne uberať alebo pridávať stupeň záťaže.

Výhodou rotopedu je však samozrejme na druhej strane nižšia cena. Ak nechcete vynaložiť tak vysoké náklady ako za ergometer, rotoped vám k tréningu poslúži tiež veľmi dobre a dostatočne.

Nemusíte mať strach, že váš rotoped nebude mať žiadne elektronické funkcie. Aj rotoped obsahuje mikropočítač, ktorý dohliada na vašu tepovú frekvenciu, počet spálených kalórií, prejdené kilometre a podobne.

Základné funkcie a vlastnosti rotopedov a ergometrov

Tu uvádzam stručný výpočet funkcií a parametrov, ktoré môžete u rotopedov a ergometrov nájsť a to v závislosti na jednotlivých modeloch:

 • Základnou funkciou rotopedov je meranie času, rýchlosti, prejdenej vzdialenosti a spotreby kalórií.
 • Meranie tepu, a to tak zvaným pulzmetrom, ktorý je zvyčajne zabudovaný v rukovätiach rotopedu.
 • Meranie spotreby energie (uvádzané vo Watoch). Ergometre takto meria spotrebu energie (jedná sa o niečo presnejšie hodnoty).
 • Trenažéry sú vybavené preddefinovanými funkciami (traťami) s rôznymi záťažami, ktoré sa menia podobne ako v reálnom teréne.
 • Trenažéry ponúkajú programy riadené na základe vášho pulzu.
 • Ďalej poskytujú priemerné a maximálne hodnoty pre rôzne veličiny, vyhodnotenie vašej kondície.
 • Elektromagnetický brzdný systém, ktorý zaisťuje vyššiu presnosť oproti magnetickému brzdeniu.
 • Nastaviteľné sedlo, v horizontálnej i vertikálnej rovine a nastaviteľné riadítka, konkrétne ich výška a sklon.
 • Gélové sedlo, ktoré zaisťuje šetrnejšie cvičenie pre zadok.

Prečítajte si tiež:

Rotopedy-Ergometre - Posilovanie bez hraníc

Rotopedy

alebo prejdite rovno k výberu rotopedov alebo ergometrov v e-shope.