Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať stan - podľa parametrov stanu

Kvalitné stany od renomovaných výrobcov, ako sú Husky, Coleman či Jurek, tvoria základný sortiment nášho outdoor vybavenia.

Stany na hory aj do kempu, na chrbát aj do auta, stany pre manželský pár aj pre rodinu s deťmi, to všetko nájdete na najlacnejsisport.sk !

V druhom diele nášho návodu ako vybrať stan na zameriame na vybrané špecifické vlastnosti stanov, ktoré by ste pri výbere vášho stanu mali brať na zreteľ. Široká ponuka našich stanov je tu od toho, aby uspokojila rôzne nároky našich klientov. Či už sa rozhodnete pre stany Jurek, Husky, stany Coleman či KingCamp , veríme, že budete spokojní!

Rozdelenie podľa použitia

1. Expedičné stany

stany určené pre najťažšie podmienky - ako napr. mráz, silný vietor a dážď. Sú veľmi ľahké a ľahko sa skladajú. Konštrukcia je veľmi pevná. Sú vhodné pre vysokohorskú turistiku a náročný treking.

2. Rodinné stany

hlavnou charakteristikou sú veľké rozmery a sú určené pre tri a viac osôb. Tie najväčšie majú kapacitu až 10 osôb. Majú najväčšie rozmery, ako zloženého, tak postaveného stanu. Sú určené predovšetkým pre kempovanie. U väčšiny rodinných stanov nájdete priestrannú predsieň, v ktorej môžete robiť takmer čokoľvek od varenia až po pohodlné posedenie pri nepriazni počasia. Výška konštrukcia stanu býva dostatočná pre stojaceho dospelého človeka.

3. Turistické stany

stany určené pre kemping, pre vodákov, pre potulky prírodou, alebo pre ľahší treking. Aj u turistických stanov je samozrejmosťou základné pravidlo, ktoré dbá predovšetkým na spojenie ľahkosti, skladnosti a rýchlosti zbalenie a rozbalenie.

Rozdelenie podľa tvaru

- Typu "A" hojne používané skôr (dve stanové tyče pod napnutou plachtou)

- Kopule (dva a viac prútov vzájomne skrížených v jednom mieste, jedno i dvojplášťové prevedenie)

- Geodetické prevedenie (tri a viac prútov sa krížia v niekoľkých bodoch, spravidla samonosné)

- Tunely (dva rovnobežné prúty, protiľahlé vchody)

Rozdelenie podľa prevedenia

- jednoplášťové (bez vnútorného stanu)

- dvojplášťové (so samostatným vnútorným stanom a tropikom)

Dvojplášťové stany

tieto stany majú dve vrstvy. Vrchnej vrstve, ktorá zabraňuje prenikaniu zrážok, sa hovorí tropiko a vnútorná sa nazýva vnútorný stan. Vnútorný stan je spravidla tvorený nepriepustnú podlahou a veľmi dobre vetrajucou kopulou s moskytiérou.

Jednovrstvové stany

sú ľahšie a sbalitelnejšia do menšieho objemu, ale trpia svojou zlou priedušnosťou. Môže vás tak nepríjemne prekvapiť najmä vlhkosť, ktorú sami vydýchame, a počas chladnej noci sa vyzráža na jedinej nepremokavvej stene stanu.

Vetranie a priedušnosť stanu

Aby ste mohli dýchať vy, musí dýchať aj váš stan. Pobyt v nepriedušnom, zaparenom stane má k ideálnemu stanovaniu vskutku ďaleko. Vyberáme teda stany vybavené ventilačnými otvormi. Najlepšie nakoniec rovnako vyvetráte rozopnutím zipsu, a preto sa vám bude hodiť zakrytý vchod, vďaka ktorému vyvetráte aj za dažďa!

Farba

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, aj farba stanu má docela podstatný vplyv na celkovú spokojnosť s naším stanom. Stan svetlý, či tmavý? Na túto otázku nie je jednoduché odpovedať, pretože oboje má svoje výhody. Napriek tomu: vo svetlom stanu sa budete cítiť lepšie a, pravdepodobne, budete menej rušení hmyzom. Tmavšie odtiene naopak tlmí ostrý slnečný svit, čo môže byť pre niekoho výhoda, pre niekoho ani tak nie.

Aj u farby stanu a jeho ďalších atribútov vždy zvážte, či budete stanovať každý deň na inom mieste, alebo budete v stane tráviť týždeň v kempe.

Prečítajte si tiež:

Ako vybrať stan - podľa používania stanu

Ako si vybrať vhodné trekingové palice

Ako vybrať spací vak, v ktorom neumrznete ani sa neupečie

Základné pravidlá pri výbere spacáku alebo spacieho vaku

Pre pohodlné nocovanie v prírode je potrebné zvoliť vhodnú izolačnú podložku - rady a tipy, ako vybrať karimatku

Outdoor a camping vybavenie

Ako vybrať vhodné termoprádlo - funkčnú bielizeň

Outdoorové bundy - Ako vybrať správnu bundu pre turistiku (vlastnosti, materiály)

Termosky sú nepostrádateľnou súčasťou každého turistu - Viete, ako vybrať tu správnu?

alebo prejsť do kategórie stany v našom e-shope.