Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať turistický batoh - rady a tipy

Súčasťou každého cestovanie, či už sa jedná od jednodenný výlet či dlhšiu dovolenku, vždy je dôležité mať všetky veci pekne po kope. V tomto článku sa zameriame na batohy, ktoré patria k najdôležitejšiemu vybaveniu každého turistu či trekara. Plánujete odcestovať a neviete, ako ideálne zvoliť batožinu? Jedno je jasné, nevhodný výber batohu vám môže túru značne znepríjemniť.

Určite sa pamätáte na krosná jednej veľkosti, ktoré boli ťažké, nepohodlné, bolel vás z nich chrbát a ich popruhy vás zarezávali do ramien. Naozaj, táto doba je už dlho za nami. So stále sa zvyšujúcou sa dopytom o outdoorové vybavenie, sa tiež rozšíril trh s najrôznejšími modelmi batohov. Teda pre mnohých z vás nie je výber vhodnej batožiny či batohu naozaj jednoduchý.

Tento článok by vám mal hlavne pomôcť si uvedomiť, aký batoh je pre vaše účely naozaj najvhodnejší.

Základné kritériá výberu batohu

Batohy rozdeľujeme podľa svojho účelu - kam ho potrebujem, ako dlho a čo v ňom budem nosiť

Teraz je veľmi dôležité sa zamyslieť nad tým, k akému účelu budeme batoh používať, kam ho budeme nosiť a čo do neho budeme baliť. Určite je rozdiel, keď pôjdete na krátky jednodenný či víkendový výlet, iný batoh budete potrebovať napríklad na bicykel a iný na niekoľkodňový pochod po horách. Prvým kritériom je teda si povedať, k akej konkrétnej akcii batoh potrebujem. Batohy môžeme teda rozdeliť podľa svojho účelu, a to na:

1. Turistické batohy

Turistické batohy sú vhodné na víkendové či niekoľkodňové pochody a výlety v prírode, ďalej sa jedná o lezecké či skialpinistické batohy. Väčšinou sa jedná o menšiu klokanku, do ktorej sa v pohode zmestí spací vak, termoska s pitím a jedlom a základné hygienické potreby. Pri výbere vhodného turistického batohu je dôležité vedieť, do akých podmienok batoh potrebujete a ako dlho ho budete niesť. Väčšinou sa jedná o strednú batohy s objemom 30 až 50 litrov.

Batohy2. Športové batohy

Jedná sa o menšie batohy, do ktorých sa zmestia základné potreby nevyhnutné pre vykonávanie športových aktivít - tým je myslené predovšetkým pitie, turistická mapa, jedlo atď. Tieto malé batohy sú vhodné pre bežné nosenie do mesta, pre pešiu turistiku, sú vhodné na bicykel, na in-line či krátke jednodňové výlety. Športový batoh by mal držať tvar a mal by byť správne nastavený. Jedná sa o malé batohy väčšinou s objemom 30 litrov.

3. Outdoorové batohy - krosná

Krosná patria k veľkým batohom s objemom nad 50 litrov, ktoré sú vhodné pre dlhšie pobyty a pochody v horách, vhodné na časté cestovanie a prenášanie veľmi ťažkých bremien. Tieto veľké krosná sú na chrbte veľmi pohodlné a to vďaka kvalitných chrbtových výstuh.

Do akých podmienok budete batoh potrebovať?

Teraz je teda potrebné sa zamyslieť, či budete batoh potrebovať iba pre bežné používanie, napríklad do mesta, potom vám bohato postačí nejaký lacnejší model - tu toľko nezáleží na kvalite, skôr je dôležitý estetický vzhľad a cena, ktorú ste ochotný za taký batoh zaplatiť. Pozor však na to, či vyberáte batoh pre svoje dieťa do školy. Určite je potrebné zvoliť správnu veľkosť, ktorá zodpovedá veku vášho dieťaťa.

Ak budete batoh používať na turistické pochody v prírode, tu už je potrebné zvoliť batoh s kvalitným materiálom a vhodným chrbtovým systémom.

Ako dlho budete batoh nosiť?

Nezabudnite, že batoh bude nosiť na vašom chrbte, Preto je správny výber naozaj dôležitý - zle zvolený batoh vám može spôsobiť bolesť chrbta.

Co budete v batohu nosiť?

Ďalej je potrebné si povedať, čo budete v batohu prenášať. S týmto je spojená voľba vhodnej veľkosti batohu a vnútorného usporiadania vreciek batohu. Všimnite si tiež odporúčané nosnosti batohu, ktorú výrobcovia na výrobku uvádzajú. Je treba toto nepodceniť a to hlavne preto, aby nedošlo napríklad k odtrhnutiu chrbtového popruhu či inej časti batohu.

Batohy rozdeľujeme podľa objemu

Batoh

Ďalší parameter, ktorý je pri výbere batohu dôležitý, je objem batohu. Ako veľký batoh teda zaobstarať? Je potrebné si uvedomiť, že čím väčší batoh máte, tým ho rovnako zaplníte, a kto ho bude potom nosiť? No predsa vy.

Je lepšie zvoliť väčší batoh, ktorý môžete vždy zredukovať, menší batoh však nenafúknete. Na druhú stranu menší batoh vedie k skromnosti v balení a do väčšieho batohu majú ľudia tendencie nabaliť viac zbytočností.

Ak ešte neviete, aký objem u batohu zvoliť, odpovedzte si na otázku - Na koľko dní budete batoh potrebovať a ako dlho ho budete cez deň nosiť. Je jasné, že na jednodenný výlet nepôjdete s ruksakom a na niekoľkodňovú túru nepôjdete s malým turistickým batohom.

Batohy a jej konštrukcia

Ďalším faktorom, ktorý je pri výbere batohu dôležitý, je konštrukcia batohu. Batohy rozdeľujeme na:

Batohy bez konštrukcie

Ide prevažne o malé batohy (s malým objemom), ktoré sú vhodné na bežné používanie v meste alebo na krátke jednodňové výlety. Tieto batohy neslúžia na prenášanie ťažkých vecí a sú vybavené stredne tuhými výstuhami (väčšinou z penového či podobného materiálu).

Batohy s vonkajšou konštrukciou

Ide o veľké batohy - krosná. Krosná sú určené pre prenášanie ťažkých nákladov v horách. Dnes sa už tak často nepoužívajú. Medzi hlavné výhody krosien patrí pevná a kvalitná konštrukcia, rovnomerné rozloženie hmotnosti obsahu, výborné odvetrávanie chrbta. Krosná majú tiež svoje nevýhody a to celkom veľkú hmotnosť a veľkosť, ďalej nižšia stabilita pri prechode v horšom teréne.

Batohy s vnútornou konštrukciou

Sú najpoužívanejšími batohy na našom trhu a sú vhodné aj do náročnejších terénov. Konštrukcia týchto batohov je tvorená dvoma duralovými pásmi (alebo iné ľahké zliatiny kovu), ktoré sú pevne spojené s nosným systémom batohu. Pri praní batohu sa dajú tieto pásy väčšinou vybrať.

Nosný systém batohu - bedrový pás, nosné popruhy

Najdôležitejšou časťou batohu je nosný systém. Nosný systém je ucelený systém zadnej časti batohu (niekedy tiež chrbtový systém), ktorý rozhoduje o pohodlie a stabilite batohu. Batoh z najlepšieho materiálu vám bude k ničomu, ak batoh nemá dobrý a kvalitný nosný systém.

Účel nosného systému

Hlavným účelom nosného systému je prerozdelenie hmotnosti nákladu batohu medzi nosné popruhy a bedrový pás. Ďalej nosný systém určuje, ako dobre sa vám batoh ponesie - umožňuje nastaviť dĺžku chrbta, výšku ťažisko neseného nákladu. Nie je nič horšieho, než nestabilná batoh na chrbte, ktorý vás ťahá za ramená k zemi. S týmto je spojené tiež správne nastavenie uloženia nákladu v batohu.

Materiál nosného systému

Kvalitu nosného systému spoznáte aj podľa toho, že sa vám batoh nesie veľmi pohodlne. S týmto je spojená dostatočne veľká a mäkká chrbtová plocha. Dôležitý je tiež materiál, z ktorého je nosný systém vyrobený. Kvalita materiálu odráža tiež priedušnosť - ako dobre bude chrbát odvetrávaný - aj so sebalepším systémom obliekanie budete mať mokrá chrbát a ak vám batoh nezaistí priedušnosť a odvetranie plôch, ktoré dosadajú na chrbát, nevyhnete sa nepríjemnému poteniu chrbta.

BatohyVýstuha nosného systému.

Neoddeliteľnou súčasťou nosného systému je výstuha, ktorá by mala byť dostatočne pevná. Nedostatočne pevná výstuha spôsobuje zlé prerozdelenie hmotnosti batohu.

Bedrový pás batohu

Súčasťou turistických batohov alebo krosien je bedrový pás, ktorého výber určite nepodceňujte. Bedrový pás zvyšuje stabilitu a zvyšuje tak pohodlnosť nosenia batohu. Aby bola zaistená pohodlnosť, je potrebné bedrový pás správne nastaviť - nemal by byť voľný ani príliš utiahnutý.

Nosné popruhy

Ďalšou dôležitou súčasťou batohu sú nosné popruhy. Nosné popruhy by mali mať dostatočnú šírku, aby sa nezařezávaly do ramien a aby rovnomerne rozložili časť hmotnosti nákladu batohu. Príliš široké popruhy nie sú tiež príliš ideálne, pretože obmedzujú pohyb rúk. Kvalitné nosné popruhy spoznáte podľa toho, že sú dostatočne ďaleko od seba, a zároveň sú v tvare pretiahnutého písmena "S". Niektoré modely batohov ponúka možnosť nastavenia vzdialenosti nosných popruhov. Súčasne by mal mať batoh stabilizačné popruhy či doťahovacia systémy, ktoré zaisťujú príjemné nosenie batohov.

Materiál batohu

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere batohu je použitý materiál, ktorý by mal uniesť dostatočne veľkú záťaž (samozrejme s ohľadom na odporúčanú maximálnu nosnosť batohu). Najčastejšou príčinou je pretrhnutie batohu, ktoré je obvykle spôsobené nekvalitným spracovaním švov a spojov batohu. Je potrebné venovať pozornosť nepremokavosti batohov, ktoré sa riešia pomocou rôznych záterov - tie sa však po čase opotrebovávajú a nepremokavosť materiálu sa znižuje. Pre tento účel slúžia pláštenky na batohy, ktoré sú súčasťou batohov a ktoré zaručujú úplnú nepremokavosť batohu.

Vrecká batohu - vnútorné a vonkajšie

Súčasťou každého batohu sú vonkajšie a vnútorné vrecká. Hlavnou funkciou vreciek je, že slúžia k lepšiemu rozloženiu hmotnosti obsahu batohu. Ďalej nám umožní mať neustále k dispozícii niektoré veci, ktoré potrebujeme oveľa častejšie. Samozrejme, či batoh musí mať za každú cenu vonkajšie vrecká, tak veľa záleží na tom, na aký účel batoh potrebujete. Existujú aktivity, pri ktorých je lepšie batoh bez bočných vreciek, na bežnú turistiku sú zase vhodné batohy s bočnými vreckami. Samozrejme, nič sa nemá preháňať a vrecká by nemali byť presahovať základný tvar batohu. Príliš veľké vrecká, ktoré vytŕčajú, by mohli vám vašu cestu pekne znepríjemniť.

Doplnky a príslušenstvo k batohu

Dnes možno batoh zaobstarať s ďalšími užitočnými doplnkami a príslušenstvom. Jedná sa hlavne o pláštenky, sieťky alebo pracky.

Ako už bolo spomenuté vyššie, hlavnou úlohou pláštenky je zaistenie maximálnej nepremokavosti vášho batohu - zakryť celý povrch batohu a týmto ochrániť obsah batohu pred vlhkosťou. Pláštenka je väčšinou umiestnená na vonkajšej strane dna batohu.

Sieťky sú užitočné pre sušenie vlhkých vecí za pochodu, vnútri batohu by vám mohli tieto veci skoro začať plesnivieť a nepríjemne zapáchať.

Akú ďalšiu batožinu môžete zakúpiť?

Batohy nie sú jediné, ktoré vám umožnia mať všetky veci pekne po kope. Niekto z vás ide na dovolenku a radšej volí variantu cestovných tašiek. Pre menšie veci, ktoré môžete mať hneď po ruke, sú výborné ľadvinky a kapsy.


Prečítat si tiež:

Aké športové oblečenie vám zaistí pohodlný pobyt v prírode

Ako vybrať vhodné termoprádlo - funkčná bielizeň

Outdoorové bundy - Ako vybrať správnu bundu pre turistiku (vlastnosti, materiály)

Outdoorové nohavice - Vyberáme nohavice pre turistiku (druhy, použitie, materiály)

Termosky sú nepostrádateľnou súčasťou každého turistov - Viete, ako vybrať tú správnu?

Ako vybrať spací vak, v ktorom neumrznete ani sa neupečiete

Základné pravidlá pri výbere spacáku alebo spacieho vaku

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 1. ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 2. PARAMETRE STANU

Outdoor a camping vybavenie

Ako si vybrať vhodné trekingové palice

Ako vybrať správny turistický varič do prírody

alebo prejsť na výber do sekcie batohy v našom e-shope.