Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať vhodné termoprádlo - funkčnú bielizeň

Než sa pustíme priamo k základným parametrom výberu termobielizne (alebo tiež často nazývaná funkčná bielizeň), pripomenieme si zásady vrstvenia funkčného prádla, ktoré sme spomenuli v článku Aké športové oblečenie vám zaistí pohodlný pobyt v prírode.

Všeobecne teda funkčnú bielizeň rozdeľujeme do troch vrstiev.

1. vrstva - termoprádlo - funkčné spodné prádlo

Takzvané funkčné spodné prádlo (ponožky, spodné prádlo, tričká), ktoré majú za cieľ odvádzať pot od pokožky smerom do ostatných vrstiev a udržiavať tak telo pekne v suchu. Prvá vrstva odoberá vlhkosť z povrchu tela a zároveň udržuje telo v teple.

2. vrstva - termoizolačná vrstva oblečenia

Takzvaná termoizolačná vrstva, ktorá chráni pred chladom zvonku. Táto vrstva vytvára vzduchovú vrstvu, ktorá neprepustí studený vzduch k telu a izoluje nami vytvorené teplo. Táto vrstva tiež pomáha odvádzať pot vo forme vodnej pary do ďalších vrstiev. Jedná sa o roláky, mikiny (fleece).

3. vrstva - vrchná vrstva oblečenia

Tretia vrstva tvorí bariéru medzi organizmom a okolia a chráni telo pred nepriaznivým počasím. Do vrchnej vrstvy spadajú bundy, vetrovky, nohavice, ktoré by mali byť nepremokavé - to znamená, aby vonkajšia vlhkosť neprenikla k telu, a zároveň priedušné - aby sa vlhkosť, ktorá je vyprodukovaná telom a odvedená predchádzajúcimi vrstvami, sa odparila von. Dôležitá tu je tiež vetruvzdornosť (dôležité pre zabránenie ochladzovaniu pokožky vetrom) a odolnosť materiálu voči mechanickému poškodeniu.

Aký bol vývoj funkčného prádla

SnowboardZalovíme trochu do histórie, zhruba od polovice deväťdesiatich rokov bolo termoprádlo, alebo tiež funkčné prádlo, známe iba pre skutočných nadšencov outdooru. Od tej doby sa však situácia rapídne zmenila, kedy došlo k rastúcemu záujmu o tento druh športového oblečenia. Výrobcovia na tento rastúci dopyt reagovali a došlo k explózii nových a nových značiek, nových materiálov a funkčných vlastností termobielizne. V čom teda spočíva daná funkčnosť?

Hlavným faktorom, prečo je funkčná bielizeň tak obľúbená, je moderná technológia, módne dizajny a reklama. Hlavne ide o to, že do veľkej časti oblečenia, kde predtým boli iba prírodné vlákna, sa zakomponovalo syntetické vlákno, ktoré bolo sprevádzané prepracovanejšie technológiou, ktorá umožňovala vyrobiť rôzne tvarované a následne rôznymi novými postupmi spracované syntetické vlákna. Základom je, že syntetika takmer neprijímala vodu, čo bolo skôr na škodu, pretože pokožka produkuje okrem potu tiež veľké množstvo vlhkosti v podobe vodných pár a táto vlhkosť potom zvyšuje proces odparovania potu. V minulosti zostával pot a vlhkosť na pokožke buď pod syntetikou, alebo sa všetko hromadilo v bavlnenom spodnom prádle. Keby v tej dobe však bolo k dispozícii vlákno, ktoré prepustí vodné pary a pot by sa odvádzal od pokožky preč, všetko by bolo v poriadku. Tento nepríjemný fakt bol práve príležitosť pre syntetické vlákna, kedy stačilo len vymyslieť, ako previesť vlhkosť na vonkajší povrch tkaniny. Nakoniec sa tak stalo, kedy vznikli nové technológie, ktoré vedeli štruktúru materiálov za syntetické vlákna. Na miesto hrubého povrchu oblečenia vznikli jemné úplety a viacvrstvové pleteniny, ktoré boli veľmi príjemné na omak. Tým syntetické vlákno vyhralo. Prírodné vlákna neboli odpísané, avšak reagovali zmenou vzhľadu a vlastností tiež vďaka technologickým úpravám.

Ako teda funguje termoprádlo?

Termoprádlo umožňuje vďaka špeciálnemu tvaru použitých vlákien odvádzať pot od pokožky preč. Oproti bielizni z bavlny nie je nasiakavé, teda umožní potu sa odpariť do vonkajšieho prostredia a samo tak zostáva suché, rovnako ako vaša pokožka. Suchá pokožka sa ďaleko pomalšie ochladzuje, takže vaše telo zostáva tiež v teple - preto označenie "termo" bielizeň.

Aké sú výhody a nevýhody termoprádla?

Medzi hlavné výhody funkčného prádla:

 • Veľkou výhodou termoprádla je materiál, ktorý umožňuje nasiakavosť a schopnosť odovzdávať vlhkosť a vodu.
 • Vďaka syntetickému materiálu dochádza k rýchlemu schnutiu.
 • Zvlhnutie alebo namočenie termoprádla nesprevádza zvýšenú hmotnosť bielizne.
 • Veľkou výhodou je spojenie niekoľkých druhov úpletu - ďalšie využitie s novými vlastnosťami.
 • Oceniteľne prednostné je tiež to, že funkčná bielizeň na tele nechladí a pri náhlej zmene telesnej aktivity vás termoprádlo nebude chladiť.
 • Funkčné prádlo čiastočne zadržuje teplo vytvárané telom.
 • Na trhu nájdete široký výber rôznych designov termobielizne za prijateľné ceny

Za hlavné nevýhody funkčného prádla možno považovať:

 • Nevýhodou funkčného prádla je, že syntetický materiál je náchylný k mechanickému poškodeniu, vytiahnutiu či porušeniu vlákna.
 • Ďalšou nevýhodou je menšia trvanlivosť funkčného prádla. Niektoré vlákna strácajú po čase svoju pružnosť a termoprádlo po čase vyzerá zašlé a nejde ho poriadne vyprať.

Aj cez svoje nevýhody možno povedať, že skúsenosti s termoprádlom sú viac než dobré.

Funkčná bielizeň a jeho materiály:

SnowboardNajčastejším syntetickým materiálom sú polyesterové vlákna (PES), ktoré majú nepatrnú nasiakavosť, sú pevné a znesú oveľa vyššiu teplotu než polypropylénové vlákna. Výhodou je, že sa dá polyester povrchovo farbiť. Naopak malou nevýhodou je, že je menej ľahké na pranie, pretože polyester má oproti polypropylénu cca dvakrát väčšiu hmotnosť a to trochu horšie uchováva teplo. Polyesterové materiály sú často z dvoch vrstiev s rozdielnymi vlastnosťami.

Druhým zmieneným materiálom je polypropylen (POP), ktorý je špecifický svojou nízkou hmotnosťou a nízkou tepelnou vodivosťou a prakticky žiadnu nasiakavosťou. Ďalšou výhodou je vysoká pevnosť vlákien, odolnosť proti plesniam a baktériám, jednoduchým praním a možnosti rýchleho schnutia. Treba však vziať do úvahy nevýhody a to napríklad, keď sa tento materiál musí prať pri nízkej teplote (40 až 60 °C) a v ponuke polypropylénových materiálov nie je až tak široký výber farieb (prevažne biela, modrá, čierna) a to z dôvodu, že tieto vlákna nedajú farbiť.

Môžete se stretnúť taktiež s moderným funkčným prádlom, kde se nachádza vlna. Jej hlavnou výhodou je vysoká miera tepelnej izolácie a nasiakavosť. Použitie vlny nie je časté, poudžíva sa v kombinacii dvojvrstvového úpletu, kedy na tele je vrstva zo syntetických vlákien a na ňu nadväzuje vrstva vlny. Syntetický materiál odvádza vlhkosť od tela a tenká vrstva vlny ju pohltí a postupne odparuje. Nevýhodou tohto funkčného prádla je, že kladie vyššie nároky na pranie. Toto termoprádlo sa najčastejšie používa do podmienok od +10 až -20 °C, čo je dosť obmedzujúce v porovnaní s čisto syntetickým bielizňou, ktoré vyhovuje ďaleko širšiemu teplotnému rozpätie.

A čo potom bavlna? Iba vlna sa časom môže objaviť v ponuke funkčnej bielizne, pretože v súčasnej dobe sa povráva o technologickej úprave bavlneného vlákna, vďaka čomu dôjde k rýchlemu schnutia bavlneného vlákna.

Na trhu existujú univerzálne termoprádlo, ktoré je akýsi kompromis medzi možnými vlastnosťami jednotlivých vlákien. Napríklad termoprádlo, ktoré je zo 100% polyesteru (PES), je vhodné do horúceho počasia, avšak v zime vás príliš nezahreje.

V akom prevedení možno termoprádlo zakúpiť?

Môžete sa stretnúť s týmto termoprádlom:

 • termo spodky, ¾ spodky,
 • termo tričká s krátkym rukávom,
 • termo tričká s dlhým rukávom,
 • termo tričko s roláčikom a dlhým rukávom,
 • termo tričko celorozopínacie,
 • termo spodné prádlo.

Termoprádlo vyberajte s ohľadom na tom, k čomu ho budete používať.

Dôležitý je výber správnej veľkosť termoprádla.

Nesmierne dôležité je vybrať správnu veľkosť funkčného prádla a to preto, aby boli naplnené všetky dôležité vlastnosti funkčnosti. Aby termporádlo dobre odvádzalo pot od pokožky, musí byť priľnuté čo najviac na tele - musí priliehať k pokožke. Do termobielizne sa často pridáva elastan a to preto, aby bolo prádlo elastické a dobre k telu priľahnuté. Firma Sensor ponúka aj bezšvové termoprádlo, ktoré dokonale prilieha aj v oblastiach, kde sa veľmi často nachádzajú švy - funkčné a zároveň pohodlné.

Ako sa starať o funkčné prádlo?

Aby vám funkčná bielizeň dlho vydržala, je potrebné sa o ňu správne starať. Čo sa týka prania, perte ju vždy na rubovú stranu a to preto, aby nedošlo k zatrhnutiu vlákien. Perte funkčná bielizeň okolo 40 °C, vyššia teplota by mohla poškodiť štruktúru vlákna. Za žiadnu cenu nepoužívajte aviváž a sušičku. Funkčné prádlo nežehlite, pretože umelé vlákno by sme mohli týmto zničiť. Pred prvým praním funkčného prádla sa najprv pozrite na štítok výrobcu, aká údržba je u daného typu funkčného bielizeň dovolená.

Záverom - Ako teda vybrať termoprádlo?

Na trhu nájdete nemálo značiek a variantov funkčného prádla. Pri výbere sa teda zamerajte na tieto faktory:

 • Akú vrstvu funkčného prádla budete potrebovať?
 • Akú fyzickú aktivitu budete vykonávať?
 • V akom teplotnom rozmedzí ho budete používať?
 • Aký bude váš približný energetický výdaj?
 • Je potrebné sa rozhodnúť, z akého materiálu termoprádlo zaobstaráte.
 • Nezabudnite vziať do úvahy, z akého materiálu budú ďalšie vrstvy oblečenia.
 • Všimnite si hmotnosti termoprádla.
 • Uvážte, či využijete niektoré z nadštandartných vlastností funkčného prádla, napríklad redukcia zápachu, antibakteriálny účinok, chladivý efekt atď.
 • Termoprádlo musí byť na tele príjemné.
 • Vyberte si správnu veľkosť funkčného prádla.
 • Nezabúdajte na estetický dojem.
 • S akou značkou funkčného prádla už máte skúsenosti?
 • Poznáte niekoho, kto funkčná bielizeň nosí a môže vám v tejto oblasti poradiť?
 • Koľko chcete do funkčného prádla investovať.

Prečítajte si tiež:

Outdoor a camping vybavenie

Aké športové oblečenie vám zaistí pohodlný pobyt v prírode

Outdoorové bundy - Ako vybrať správnu bundu pre turistiku (vlastnosti, materiály)

Outdoorové nohavice - Aké sú vhodné nohavice pre turistiku (druhy, použitie, materiály)

Ako si vybrať vhodné trekingové palice

Ako vybrať spací vak, v ktorom neumrznete ani sa neupečie

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 1. ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 2. PARAMETRE STANU

Termosky sú nepostrádateľnou súčasťou každého turistu - Viete, ako vybrať tu správnu?

Ako vybrať turistický batoh - rady a tipy


alebo prejsť do kategórie termo prádlo v našom e-shope.