Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať vhodný squashový výplet

Rovnako ako je tomu u tenisu, tak aj pri squashi je squashový výplet najdôležitejšou súčasťou squashovej rakety. Správny výplet squashového výpletu je rovnako dôležitý ako samotný materiál squashovej rakety. Ďalej je rovnako dôležitý ako pre profesionálneho hráča squashu, tak pre začiatočníka.

Zlý výplet squashovej rakety totiž dokáže raketu veľmi rýchlo degradovať. A naopak špičkový výplet môže urobiť z priemernej squashovej rakety veľmi kvalitný kúsok. Ešte si myslíte, že je výplet nepodstatný? Chyba, v tomto prípade čítajte ďalej...

Všeobecne je dané, že každá squashová úroveň potrebuje konkrétny typ výpletu. Ak vyberiete kvalitnú squashovú raketu s najnovšími technológiami a špičkovými vlastnosťami, potom je potrebné napliesť adekvátny výplet.

Ak si myslíte, že vaše údery nie sú dostatočné, aj napriek tomu že poctivo trénujete, jedným z problémov môže byť nevhodne zvolený výplet. Teraz volíte správnu cestu, hľadáte pre svoju squashovú raketu správny výplet.

Prečo sú teda squashové výplety dôležité?

Squashové výplety sú veľmi často podceňovanou súčasťou squashového vybavenia, obzvlášť u rekreačných hráčov, čo je teda veľká chyba. Výplet je rovnako dôležitý ako výber celej squashovej rakety. Pamätajte, že výpletom sa celá squashová raketa dolaďuje a to tak, aby výplet sadol nielen ako štýlu hráčov, ale tiež aby sadol vašej squashovej rakete.

Ďalej je naozaj chyba sa domnievať, že ak máte lacnú squashovú raketu, nemá cenu venovať pozornosť výpletu a trebárs aj zakúpiť značkový kvalitný výplet. Zvlášť u hráčov začiatočníkov a rekreačných je výplet dôležitejší, než výber squashovej rakety.

Aké sú všeobecné vlastnosti výpletov na squashovú raketu?

  • slabšie napnutie strún generuje viac zosilnenie,
  • väčšie napnutie strún generuje viac kontroly,
  • tenší priemer strún produkuje viac rotácie a zosilnenie,
  • väčší priemer strún vám umožňuje viac kontroly a menej rotácie,
  • hustejší vzor výpletu umožňuje viac kontroly,
  • redší vzor výpletu umožňuje viac rotácie a zosilnenie.

Je dôležité vedieť, že výplet už v priebehu niekoľkých hodín hrania bude povoľovať a strácať tak svoje vlastnosti. Aj za niekoľko mesiacov po výplete môže mať vaše squashová raketa, aj keď s ňou nehráte, úplne iné vlastnosti, ako ihneď po výplete. Kedy je teda čas znova vypliesť raketu?

Aké majú vlastnosti struny výpletu?

Aby vaša squashová raketa a konkrétne výplet bol pripravený pre hranie, je potrebné zvoliť zodpovedajúci priemer vlákna a následne dať výpletu optimálnu tvrdosť.

Aké je teda napnutie a priemer strún?

SquashVýrobcovia pri každej squashovej rakete definujú rozmedzie, na ktoré je možné raketu vypliesť (uvedené v jednotkách kg). Všeobecne je dané, že mäkší výplet (vpletených napr. na 9 kg) umožňuje hráčovi viac zosilnenie pri hre, naopak tvrdší výplet (vpletených napr. na 12 kg) umožní hráčovi ďaleko viac kontroly. Medzi najčastejšie používané napätie strún patrí rozmedzie od 10 do 12 kg. Pre squashové rakety sa najviac používajú výplety s priemerom struny v rozmedzí od 1,10 do 1,30 mm. Platí, že čím je priemer struny nižší, tým väčšie sily a razancie úderu hráčovi raketa umožní. Bohužiaľ sa však skracuje reálna životnosť výpletu.

Čo robiť - čakať až struna praskne, alebo prepliesť raketu skôr?

Ako už bolo spomenuté vyššie, časom všetky výplety strácajú na pružnosti a celkovej kvalite. Tu naozaj záleží na vás, s akou kvalitou rakety chcete hrať. Veľa hráčov si so sebou nosí dve a viac rovnako vypletených squashových rakiet.

Aspekty, ktoré sú dôležité pri výbere vhodného squashového výpletu

Pri výbere vhodného výpletu na squashovú raketu je potrebné pamätať na pár aspektov, ktorými sú:

Typ squashového výpletu

Existujú rôzne druhy výroby výpletov, ktoré sa rôzne splietajú.

Materiál squashového výpletu

Existujú výplety z rôznych materiálov, kedy v samotnom výplete môže byť aj viac druhov vlákien, napríklad rôzne kombinácie materiálov (Nylon, Titanium, Polyurethan atď.)

Raketové sportyHrúbka squashového výpletu

Všeobecne je dané, že čím hrubší výplet, tým je menej pružný a čím tenší výplet, tým je viac pružný. Veľa záleží, z akého materiálu je výplet vyrobený. Je tiež fakt, že hrubšie výplety na rakete vydržia oveľa dlhšiu dobu, než tenšie výplety.

Hrúbka squashového výpletu - Ako zistím tvrdosť vodorovných strún?

Pri voľbe tvrdosti strún veľa záleží na type výpletu. Existujú: pružné struny, ktoré je potrebné napínať viac (sú tenké do 1,2 mm), ďalej sú tupé struny, ktoré potrebné výplety zmäkčujú (sú hrubé nad 1,2 mm) Ak si nie ste istí, zvoľte "zlatý" stred, tzn. 11/10, otestujte ho a pri ďalšom vypletení si vyžiadajte buď mäkšie, alebo tvrdšie výplety (zapíšte si hodnotu v kg). Najčastejšie sa volí hrúbka od 1,1 mm do 1,3 mm.

Na koľko kilogramov sa výplet výpletie

Ďalší aspekt výberu squashového výpletu. Tu opäť záleží na tom, aký štýl hráč preferuje a aký typ squashovej rakety zvolíte. Ak vypletiete raketu na menej kilogramov, squashové loptičky poletia ďaleko rýchlejšie, než napríklad chcete, ďalej strácame na cite pri hre. Ak vypletiete príliš tvrdo, razancia úderu slabne, zato máte väčší cit pre loptičku.

Pre začiatočníkov je určite vhodnejšie, keď si zvolí mäkší výplet, z rakety budú pekne odstrelovať loptičky. Akonáhle sa začiatočníci zlepšia, môžu si raketu vypliesť na viac kilogramov, pretože už bude mať hráč ďaleko lepší cit, ktorý mu v mäkkom výplete chýba.

Zvoliť správny výplet je niekedy nadľudský výkon, preto sa odporúča skúšať a zase len skúšať, než vám výplet na vašej squashovej rakete naozaj sadne.


Prečítajte si tiež:

Tenis, squash, badminton a ďalšie raketové športy

Všetko o squashi a jeho základnom vybavení

Ako vybrať správnu squashovú raketu?

Vyberáme squashové loptičky - rady a tipy

Ako vybrať tenisovú tašku

Ako vyberať rakety a loptičky na squash


alebo prejdite rovno do kategórie squashové výplety v našom e-shope.