Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať vhodný tenisový výplet

Keď sa tenisti bavia o tenisovom výplete, hovoria často aj ako o "srdci rakety". Prečo je tomu tak? Správny výber tenisového výpletu je rovnako dôležitý ako pre závodného hráča tenisu, tak pre rekreačného tenistu. Väčšina ľudí však vôbec netuší, aký výplet by chceli a zvyčajne im na tom nezáleží. Toto je však samozrejme chyba.

Každá úroveň tenisovej výkonnosti potrebuje konkrétny typ tenisového výpletu. Ak vyberáte kvalitnú tenisovú raketu s najnovšími technológiami, potom musíte rozhodne napliesť adekvátny výplet. Ak si zakúpite lacnú tenisovú raketu, tak v tomto prípade nepotrebujete najvyššie vlastnosti gélových výpletov, ktoré tlmia vibrácie.

Ak máte pocit, že vašim úderom niečo chýba, aj napriek tomu že poctivo trénujete. Jeden z problémov môže byť nevhodne zvolený výplet na tenisové rakety. Výber správneho výpletu a jeho nastavenie je náročný proces a väčšinou sa to nepodarí hneď na prvýkrát. Treba však vziať do úvahy, že ide o jednu z najdôležitejších vecí v tenise vôbec.

Volíte správnu cestu, ste tenista, ktorý hľadá pre svoju tenisovú raketu správny tenisový výplet.

Tenisové výplety rozdeľujeme podľa určenia

Tenisové výplety určené pre silu

Počas kontaktu tenisovej loptičky so strunami rakety dochádza k strate energie. Ak zvolíte nižšie napätie strún s tenším a pružnejším výpletom, získate tak väčšiu silu a razanciu, lebo voľnejšie struny menej deformujú tenisovú loptu a je schopná tak absorbovať viac energie dopadajúceho tenisovej loptičky a maximum tejto energie vrátiť lopte naspäť.

Tenisové výplety určené pre kontrolu

Ak má hráč tenisu dostatočne veľkú silu, potrebuje skôr lepšie kontrolovať tenisovú loptu. Struny, ktoré sú zamerané na kontrolu, poskytujú presné umiestňovanie lopty a maximálny cit. Odporúča sa pružnejšie výplety s tvrdším napletením.

Tenisové výplety určené pre dlhú životnosť strún

Ak ide vám o zaistenie dlhej životnosti strún, najtrvanlivejším strunami sú struny polyesterové. Prasknutie strún je spôsobené hlavne ich trením o seba a týmto sa môžu narezať, potom stačí málo a struna môže prasknúť.

Tenisové výplety určené pre komfort hrania

Počas úderu vznikajú vibrácie a otrasy, ktoré môžu spôsobiť tenisový lakeť (zápal šliach). Pre tento účel je vhodné zvoliť mäkšie struny, ktoré ďaleko lepšie tlmia vibrácie a zaručujú väčšie pohodlie počas úderu.

Aká je štruktúra strún tenisového výpletu?

Prírodné struny (čreva)

Medzi najkvalitnejšie struny vôbec patria struny prírodné, ktoré sú vyrobené z hovädzích čriev. Táto tenisová technológia patrí k najstarším, ale zároveň k najlepším a je určená tým tenistom, ktorí do svojho tenisového vybavenia investujú nemalé peniaze a vyžadujú tú najlepšiu možnú hru. Tieto struny sa odporúčajú aj hráčom, ktorí majú veľké problémy so zápästím a lakťom. Hlavnou výhodou prírodného výpletu je, že ďaleko lepšie tlmí nárazy tenisovej loptičky. Ich hlavnou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.

Struny z polyesteru

Tenisové výpletyDruhým typom štruktúry strún sú polyesterové struny, ktoré sú určené pre tých, ktorých výplet veľmi často praská. Neodporúča sa pre začiatočníkov ani pre rekreačných hráčov tenisu a to hlavne z toho dôvodu, pretože neposkytujú hráčovi toľko sily. Pri kontakte lopty s výpletom sa lopta maximálne deformuje a zotrváva dlhšiu dobu na výpletu, ktorý sa minimálne prehýba - tzv. malá návratnosť energie, zato vysoká kontrola lopty. Môžeme sa tiež stretnúť s kombináciou polyesterové a nylonové struny, ktorá poskytuje odolnosť polyesteru a cit nylonu. Tento typ výpletu je určený po hráčov, ktorí vyžadujú väčšiu rotáciu, nižšiu redukciu vibrácií a väčšie zrýchlenie lopty.

Syntetické struny

Syntetická štruktúra strún patrí dnes k najpoužívanejším výpletom. Hlavnou výhodou je kombinácia priaznivej ceny a dobrých vlastností. Syntetické struny sa delia do týchto kategórií - monovlákno, multivlákno, spletené vlákno.

Monofilné jadro - jednoduché opláštenie

Hlavnou výhodou tejto umelej struny je dobrá trvanlivosť. Je zložená z centrálneho jadra, ktoré natiahnuté a potiahnuté. Táto struna je vhodná pre hráčov, ktorí hrajú silovejší tenis a požadujú ostrejšiu odozvu výpletu, hrajú razantnejšie a silovejšie s rotáciou, redukcia vibrácií je uspokojivá.

Monofilné jádro - zložené opláštenie

Druhým variantom je táto struna, kedy poťah jadra je tvorený dvoma a viacerými vrstvami vlákien. Výsledkom je teda vyššia životnosť a lepšie tlmenie odpalu.

Multifilament

Jedná sa o skupinu väčšieho množstva vlákien rovnakého priemeru, ktorá je chránená poťahom. Tieto výplety zaručujú vysoké tenisové výkony. Veľkou výhodou sú teda dobré herné vlastnosti. Napína sa silnejšie a stráca menej na napätie, než výplet s jadrom. Deformácie tenisovej loptičky počas kontaktu s výpletom nie je tak veľká (rovnaká ako u prírodných strún). Táto štruktúra je vhodná pre technickejšieho hráča, dochádza tu k dobrému návratu energie do lopty a hráč má tak mäkký pocit počas hry. Redukcia rázov a vibrácií do ruky je na skvelej úrovni.

Kompozity

Zvyčajne ide o kombináciu rôznych druhov materiálov za účelom získania čo najlepších herných vlastností, ktoré poskytujú jednotlivé materiály.

Hybridné výplety

Táto technológia vám umožní kombinovať rôzne typy strún, ktoré zaistia výhody každej z nich. Ak vyberiete dve rôzne struny, jedna pre dlhé a jedna pre krátke struny, získate skvelú kombináciu. Každý si môže namixovať ideálnu kombináciu strún.

Ako vybrať hybridný výplet? Zvoľte dve základné výhody:

1. primárna výhoda (sila, kontrola, životnosť alebo rotácia) - hlavná výplet, dlhšia vertikálna struna.

2. doplnková výhoda (sila, kontrola, životnosť alebo rotácia) - pricni výplet, kratšia horizontálna struna.

Aký je priemer struny?

Priemer tenisového výpletu ovplyvňuje herné vlastnosti strún.

Tenšia struna zaručuje väčšiu výkonnosť a citlivosť. Silnejšia struna zaručuje väčšiu trvanlivosť. Tenisové výplety sa vyrábajú v priemere od 0,8 mm až do 1,65 mm. Najpoužívanejšie je rozmedzie od 1,2 mm do 1,35 mm. Všeobecne platí, že čím väčší priemer, tým väčšia výdrž a menšia pružnosť výpletu a naopak.

Ako sa značí priemer strún?

Tenisové výplety sa v dnešnej dobe označujú mierou v rozmedzí od 15 do 17. Existujú aj špeciálne struny, ktoré sa označujú číslami 18 až 20. Struny s mierou 15-16 alebo 16-17 sú označované 15L alebo 16 L, kedy L = Light. Tenšie struny poskytujú hráči viac citu a sily než silnejšie struny, ktoré sú vyrobené z rovnakého materiálu a konštrukcie.

Aká je sila napnutia strún?

Tenisový výpletVeľa hráčov tenisu má veľký problém, na akú hmotnosť si nechať svoju tenisovú raketu vypliesť. Sila napnutia strún sa vyznačuje v kilogramoch alebo v librách (lbs). Na všetkých tenisových raketách je uvedený údaj o odporúčanom rozmedzí hodnôt napnutia výpletu (napr. 24 - 28 kg).

Rozlišujeme:

Je dané, že mäkší výplet umožní viac sily, naopak tvrdší výplet umožní vyššiu kontrolu lopty. Pre začiatočníkov alebo rekreačných hráčov je vhodný mäkší výplet, naopak závodní hráči a pokročilejší hráči tenisu by mali použiť tvrdší výplet.

Aké sú vzory výpletu?

Rozlišujeme dva vzory vypletacieho vzorca:

 • otvorený - vysoká hustota strún
 • uzavretý - malá hustota strún

Vzor výpletu je základný parameter, ktorý ovplyvňuje údery tenisovej rakety. Keď je zvolený otvorený vypletací vzorec, tak podstatou tohto vzorca je nižšia hustota strún, ktorá zabezpečuje väčšie odpruženie, čím dochádza k lepšej rotácii. Nevýhodou môže byť kratšia životnosť tenisového výpletu (dôvodom je väčší pohyb strún). Ak máte uzavretý vypletací vzorec, tak v tomto prípade nedochádza k takému prehnutiu tenisového výpletu, týmto je zaistená nielen vyššia životnosť strún, ale umožňuje tvrdšie a priamočiare údery a vyššiu kontrolu tenisovej loptičky.

Aké sú všeobecné vlastnosti tenisových výpletov?

 • slabšie napnutie strún generujú väčšiu razanciu vašich úderov,
 • silnejšie napnutie strún umožňuje viac kontroly nad vašimi údermi (pre skúsených hráčov),
 • dlhšie struny dajú vašim úderom viac razancie,
 • nižšia hustota strún dá vašim úderom viac razancie a rotácie,
 • tenší priemer struny poskytujú viac razancie a rotácie,
 • pružnejšie struny dajú vašim úderom viac razancie,
 • mäkšie struny vibrujú menej,
 • čím viac je struna elastická, tým viac napnutia sa stratí po výplete rakety,
 • väčší priemer strún umožňuje viac kontroly a menej rotácie.

Prečítajte si tiež:

Tenis, squash, badminton a ďalšie raketové športy

Všetko o tenise a jeho vybavenie

Ako vybrať tenisovú raketu?

Tenisové rakety Babolat a tenisové rakety Head

Ako vybrať loptičky na tenis?

Aké príslušenstvo na tenis možno dokúpiť


alebo prejdite rovno do kategórie tenisové výplety v našom e-shopu.