Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Ako vybrať viazanie na snowbard

Ďalšou veľmi dôležitou súčasťou snowboardového vybavenia, a zároveň tiež snowboardového setu je viazanie na snowboard. Viazanie je časť snowboardového setu, vďaka ktorému je jazdec ku snowboardu pevne spojený. Dôležité je, aby viazanie nielen pevne spájalo topánky na snowboard a dosku, ale zároveň je dôležité, aby boli ľahko nastaviteľné a likvidné.

Aby vaša jazda na snowboarde bola bezpečná, je potrebné venovať pozornosť nielen výberu snowboardu, ale tiež snowboardového viazania. Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť základné informácie ohľadom viazania na snowboard, je určený práve tento článok.

Podľa čoho vyberať viazanie na snowboard - kritériá výberu:

Pri výbere snowboardového viazania dosť záleží na tom, ako často na snowboarde jazdíte. Ak ste snowboardový nadšenec a na snowboarde jazdíte veľmi často, potom sa vám určite do kvalitného, veľmi pohodlného a hlavne ľahko ovládateľného viazanie na snowboard oplatí investovať. Ak však na hory vyrážate raz či maximálne dvakrát za sezónu, potom pre vás vysoké investície do takto kvalitného viazania nemajú príliš význam. Treba tiež spomenúť, že pred nákupom snowboardového viazania sa kupujú najskôr topánky, a potom až viazanie, lebo topánky vám musia maximálne sadnúť, a potom topánky musia sadnúť maximálne viazaniu.

Ďalej vyberajte viazanie na snowboard podľa veľkosti snowboardové topánky, typ viazania podľa štýlu jazdy na snowboarde. Rovnako ako snowboardy a topánky, sa tiež viazanie vyrába pre Freestyle snowboarding, freeride snowboarding a alpine snowboarding.

Typ viazania na snowboard - Aké snowboardové viazanie na trhu nájdeme?

Na trhu nájdeme dva základné typy snowboardového viazania, ktorými sú:

1. Mäkké viazanie - Freestyle viazanie

Obyčajné mäkké viazanie na snowboard

Vázání na snowboardObyčajné mäkké viazanie je typ viazania, ktoré má vpredu dve vypolstrované pracky, ktoré sú vyrobené z umelej hmoty a vzadu pevnú opierku na pätu topánky, ktorá obopína nohu až k lýtku. Toto viazanie je smerom vpred a do strán relatívne flexibilné. Toto snowboardové viazanie je určené pre začínajúcich snowboardistov a pre rôzne skoky a triky. Obyčajné mäkké viazanie sa najčastejšie používa na Freestyle snowboardoch alebo freeride snowboardoch.

Výhody obyčajného mäkkého viazania:

 • nízka obstarávacia cena,
 • jednoduché ovládanie,
 • vhodné ako pre začiatočníkov, tak pre pokročilých,

Nevýhody obyčajného mäkkého viazania:

 • dlhší čas pre zapnutie viazanie

Mäkké flow viazanie na snowboard

Čím ďalej, tým viac populárnejšie je mäkké flow viazanie. Toto viazanie na snowboard má odklopnou pätu, čím sa topánka do viazania vkladá zozadu, spredu topánku obopína široký polstrovaný pás. Uchytenie snowboardové topánky je však rovnaké ako u klasického mäkkého viazania.

Výhody mäkkého flow viazania:

 • rýchlejšie a pohodlnejšie zapnutie.

Nevýhody mäkkého flow viazania:

 • vyššia obstarávacia cena,
 • nie je určené pre všetky typy snowboardových topánok.

2. tvrdé viazanie - doskové viazanie

Doskové viazanie na snowboard

Druhým variantom je tvrdé viazanie, v ktorom je topánka uchytená v kovovej obrúčke a zapnutá prackou, ktorá je umiestnená na špičke viazania. Pre tento typ viazania sa používajú výhradne tvrdé snowboardové topánky. Tento typ tvrdého viazania je určené pre tých, ktorí radi jazdia alpine štýlom.

Výhody doskového viazanie:

 • dynamické presné prenášanie síl,
 • možno použiť aj lyžiarske topánky - vo výnimočných prípadoch.

Nevýhody doskového viazania:

 • nie je vhodné pre začiatočníkov,
 • nie je vhodné pre triky a skoky.

Tvrdé step-in viazanie na snowboard

Step-in viazanie je veľmi podobné doskovému viazanie s tým rozdielom, že snowboardovú topánku neobopína kovová obrúčka, ale topánka sa zacvakne do otvorov viazania. Zvyčajne viazanie má dva druhy zapínania a to buď jednoduché zapínanie (Zapatka na princípe páky), alebo step-in systémy, kedy jednoducho vstúpite snowboardovú topánkou do viazania, ktorá sa pomocou step-in systému zachytí. Tento systém uchytenia je veľmi pohodlný na obsluhu, ale len, ak sú na to prispôsobené snehové podmienky. Tento typ viazania je určené pre špeciálny typ tvrdých snowboardových topánok. Tiež sa môžu použiť mäkké snowboardové topánky, ktoré sa moc neodporúčajú a to hlavne z dôvodu časté poruchovosti, veľké váhy, zníženému pohodlie pri chôdzi, pomeru kvality a ceny.

Výhody step-in viazanie:

 • ľahké a rýchle obúvanie.

Nevýhody step-in viazania:

 • s nepriaznivými snehovými podmienky (zamrznutý sneh) dochádza k ťažkostiam pri zapínaní,
 • možno použiť iba špecifické snowboardové topánky.

Aké systémy uťahovanie viazanie na snowboard existujú?

Vázání na snowboardNajrozšírenejším a zároveň najpredávanejším systémom pre utiahnutie snowboardového viazania, sú klasické prackové viazanie, ktoré sa skladajú z dosky (liata, plastová alebo kovová), pevnej opierky päty so sklopnou hornou časťou a prackou (strapom) s račňami (pumpami). Jedna pracka je na priehlavku a druhá je pre oblasť špičky. Tento systém uťahovania viazania je rokmi osvedčený. Jeho hlavné výhody sú nízka obstarávacia cena, maximálna spoľahlivosť, možnosť pevného uchytenia snowboardových topánok.

Druhým rozšíreným systémom pre utiahnutie snowboardového viazania sú viazania s odklápacou pätkou, na tento systém viazania sa špecializuje firma Flow. Výhodou tohto typu systému je jednoduchá a rýchla manipulácia - viazanie jednoducho odklopíte, poprípade zacvaknite. Nevýhodou je však vyššia obstarávacia cena a nie tak pevné utiahnutie snowboardové topánky.

Tretím systémom utiahnutie snowboardového viazanie je kombinácia výhod klasických viazania a viazanie s odklápacou pätkou. Tento systém utiahnutie má dve klasické račne pre utiahnutie praciek a zároveň majú možnosť jednoducho a rýchlo odklopiť pätku (veľmi podobné systému Flow).

Ostatné typy utiahnutie viazania sú skôr vychytávky, ktoré výrobcovia viazanie neustále vyvíjajú.

Veľkosť snowboardového viazania musí zodpovedať veľkosť snowboardových topánok.

Ďalším parametrom pre výber snowboardového viazanie je veľkosť. Vyberajte takú veľkosť, akú máte veľkosť snowboardových topánok. Veľká väčšina viazanie na snowboard má nastaviteľnú dĺžku základne, ďalej dĺžku priehlavkových popruhov a náklon opierky päty. Môže sa stať, že snowboardové viazanie hneď na prvýkrát nenastavíte optimálne, preto je dobré mať pri sebe náradia, ktorým si viazanie doladíte.

Označenie veľkostí viazanie uvádzajú jednotliví výrobcovia rôzne. Najčastejším označením pre veľkosť snowboardového viazanie je S, M, L, XL. Každá táto veľkosť znamená určitý rozsah použitia, tzn. že je dané podľa veľkostí topánky, ktorú je možné do viazania dostať. Veľkosť snowboardových topánok sa pre tieto účely značí v EUR. Uvedieme príklad, ak je viazanie označené veľkosťou S, je vhodné pre snowboardové topánky veľkostí 36 až 39 (eur). Bohužiaľ však neexistuje žiadna jednotná tabuľka, ktorá by udávala rozsahy použitia snowboardových topánok a viazanie, pretože každý výrobca má svoj systém určenia a veľkosť jedného výrobcu nemusí platiť pre veľkosť topánok iného výrobcu.

Výrobcovia viazaní na snowboard

Rovnako, ako je tomu u snowboardov a snowboardových topánok, tiež u snowboardového viazania platí, že výrobcovia špičkového snowboardového vybavenia ponúkajú drahšie vybavenie, ktoré odráža posledné trendy a najnovšie moderné technológie.


Prečítajte si tiež:

Ako vybrať snowboard?

Ako vybrať topánky na snowboard

Ako vybrať prilbu na snowboard

Ako vybrať okuliare na snowboard

Ako vybrať chrániče na snowboard

Aké príslušenstvo na snowboard zakúpiť?

Aké oblečenie na snowboard si zakúpiť?

Zima nám práve začína a my sme se rozhodli Vám oprášiť zimnú ponuku športových potrieb


alebo prejdite rovno k výberu viazania na snowboard v e-shope.