Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Anemometer, váš nenahraditeľný pomocník pri kitingu

Čo je to anemometer?

Anemometer je prístroj na meranie rýchlosti a smeru prúdenia vzduchu (vetra). Názov pochádza z gréckeho slova Anemos, čo znamená vietor. Anemometre sa používajú v meteorológii na meranie rýchlosti a smeru vetra. Tu sa rýchlosť vetra meria štandardne vo výške 10 metrov nad zemou. Okrem toho sa ručné anemometre používajú aj v športoch, v ktorých sa využíva sila vetra k pohybu, najmä vo všetkých druhoch kitingu, paraglidingu, jachtingu a podobne. O kitingu si môžete prečítať v našich článkoch - Všetko o kitingu.

Aké existujú spôsoby merania rýchlosti vetra?

Na meranie rýchlosti vzduchu možno využiť prístroje pracujúce na rôznych princípoch. Základné princípy si tu pre zvedavých a vedecky založených zákazníkov stručne uvedieme.

Mechanické anemometre

U mechanických anemometroch je energia vetra prenášaná na pohyblivú konštrukciu. Tú môže podľa prevedenia vietor svoju silu vychyľovať či otáčať z ustálenej polohy. Mechanický anemometer je všeobecne najpoužívanejším anemometrom, konkrétne sa používa najviac variant anemometer otáčavého (typ krídelkový či miskový), u ktorého rýchlosť otáčania meracieho ústrojenstva korešponduje s rýchlosťou prúdenia média, čo sa zobrazí na stupnici anemometrického tachometra.

Žiarový (ochladzovacie) anemometer

Žiarový anemometer má čidlo, ktoré je tvorené žeraveným drôtikom. To je vystavené ochladzujúcému účinku vetra, ktorý vzniká vplyvom jeho prúdenia. Z miery ochladenia žhaveného drôtiku pôsobením vetra možno na základe zmeny hodnôt teploty či zmeny hodnôt prechádzajúceho elektrického prúdu určiť rýchlosť prúdenia.

Laserový anemometer

Laserový anemometer využíva pre meranie rýchlostí prúdenia vzduchu alebo iného plynu Dopplerovho javu. Jeho výhodou je to, že je veľmi presný a má vysokú citlivosť, dokáže merať aj nepatrné a kolísavé hodnoty rýchlosti vetra. Tento druh anemometra je najčastejšie používaný v meteorológii.

Aerodynamický anemometer

Tlak prúdiaceho vzduchu je u týchto anemometroch prenášaný na prístroj a porovnávaný s tlakom hydrostatickým.

Akustický anemometer

Akustický anemometer získava údaje o rýchlosti a smeru prúdenia vzduchu z údajov o zmenách šírenia zvukových vĺn v atmosfére.

Beaufortova stupnica

Okrem základnej jednotky SI sústavy meter za sekundu alebo ďalších jednotiek (napríklad uzly) možno rýchlosť vetra určovať aj pomocou Beaufortovej stupnice. Jedná sa o odhad sily vetra na základe jeho účinku na objekty, teda podľa jeho ľahko pozorovateľných prejavov na mori alebo súši, čo tiež znamená určovanie týchto parametrov bez nutnosti použitia prístrojov. Stupnica pochádza z 19. storočia, kedy bola vymyslená britským viceadmirálom sirom Francisom Beaufort, ktorý ju vytvoril pre odhad sily vetra na mori. Pôvodne slúžila na stanovenie vhodnosti plavby s určitým počtom plachiet. Presnejšie určená a kvantifikovaná bola až neskôr (1850), kedy došlo u rôznych stupňov takisto k približnému určeniu rýchlosti vetra pomocou anemometru.

K čomu je nám anemometer pri kitingu a iných športoch dobrý?

Každý kiter by mal vo svojej výbave okrem samotného kitu a daného typu boardu mať tiež svoj anemometer. Podľa toho akú vysokú rýchlosť vetra s ním nameriame, potom totiž môžeme voliť správnu veľkosť kitu. To je základom pre bezpečné prevádzkovanie všetkých druhov kitingu, či už ide o kiteboarding, kitesurfing či snowkiting, rovnako ako paraglidingu a podobne.

Anemometr Windmaster 2

V našej ponuke môžete nájsť prenosný anemometer od firmy Windmaster. Tieto prístroje patria spoločne s anemometrom značky Sky Watch k najpoužívanejším na našom trhu.

Anemometer Windmaster 2 je veľmi praktickým ručným indikátorom rýchlosti vetra. Využijú ho najmä všetci vyznávači kitesurfingu, snowkitingu, kiteboardingu, paraglidignu či jachtingu, teda športovcov, pre ktorých je dôležitá rýchlosť vetra. Prístroj má veľký a prehľadný displej, ktorý vám zobrazuje aktuálnu maximálnu aj priemerné hodnoty rýchlosti vetra. Okrem toho udáva tiež hodnoty Beaufortovej stupnice. K prístroju môžete kúpiť zvlášť tiež vodeodolné puzdro uzatvárateľné suchým zipsom, ktoré je možné pomocou pútka pripevniť k opasku nohavíc.

Presnosť merania

Vysoká presnosť merania je zaistená precíznou vnútornou mechanikou spolu s čipom riadenou elektronikou (Quartz-controlled). Prístroj tak zaisťuje najvyšší možný stupeň presnosti merania v celom spektre teplôt.

Meranie nezávisle na smere vetra

Anemometer Windmaster 2 je vybavený špeciálne umiestnenou miskovou ružicou, ktorá zaisťuje, že ho môžete nasmerovať ktorýmkoľvek smerom. Pri meraní teda nie je nutné stáť po smere vetra, vďaka mriežke okolo lopatiek možno merať v akejkoľvek pozícii voči vetru. To znamená, že dosiahneme vždy presných výsledkov merania nezávisle na smere vetra.

Displej

Anemometer Windmaster 2 má veľký a prehľadný LCD displej, ktorý môžu oceniť tiež zákazníci, ktorí majú problém so zrakom alebo prácou s elektronickými prístrojmi. Displej zobrazuje nasledujúce informácie:

  • Hodnota maximálnej sily vetra, ktorú prístroj zaznamenal počas aktuálneho merania. Táto hodnota je na displeji označená skratkou "MX".
  • Priemerná sila vetra počas aktuálneho merania, ktorá je na displeji označená skratkou "AV".
  • Aktuálna hodnota sily vetra, ktorá je na displeji označená najväčšími číslicami.
  • Komínkový graf, ktorý ukazuje aktuálnu hodnotu sily vetra v stupňoch Beauforta.

Druhy jednotiek merania sily vetra

Anemometer Windmaster 2 ponúka možnosť udania hodnoty rýchlosti vetra v niekoľkých jednotkách. Jedná sa o kilometre za hodinu, metre za sekundu, míle za hodinu a uzly. Požadovanú jednotku možno jednoducho nastaviť pomocou tlačidiel.

Možnosť statického merania

Prístroj Windmaster 2 umožňuje tiež meranie pomocou statívu. To je zaistené matkovým závitom k jeho upevneniu. Statív nie je súčasťou prístroja, musí byť dokúpený zvlášť.

Nízka spotreba energie

Prístroj Windmaster 2 vydržia s priloženou štandardnou lítiovou batériou bez nutnosti výmeny až 10 rokov. Batériu možno potom prípadne veľmi ľahko vymeniť.

Starostlivosť o anemometer

Aby vám váš anemometer Windmaster 2 vydržal čo najdlhšie, je potrebné s ním zaobchádzať šetrne, pretože sa jedná o pomerne citlivý prístroj z hľadiska nešetrného zaobchádzania. Odporúča sa ho po každom meraní ukladať do príslušného obalu, aby sme predišli najmä poškodeniu veternej ružice.

Obal pre anemometer

K nášmu anemometer Windmaster 2 dodávame z vyššie uvedených dôvodov tiež praktický obal, ktorý ho chráni proti nečistotám a poškodeniu. Jedná sa o vystužené a vypolstrované púzdro opatrené uzáverom na suchý zips. Pomocou pútka ho možno pripevniť na opasok, takže ho budete mať stále pri ruke. Tento obal na anemometer nie je súčasťou prístroja, predáva sa zvlášť tu.

Prečítate si tiež súvisiace články o kitingu

Všetko o kitingu

Ako vybrať kite

Alebo prejdite rovno do kategórie Anemometr v našom e-shope.