MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Parkour Výpredaj

Čo je to slackline alebo atraktívny moderný šport, ktorý môže pohltiť aj Vás

V nasledujúcom článku si prečítate niečo o základnom popise slackline nebo slekline, a tiež sa dozviete, aké úspechy športovci v tejto oblasti zatiaľ dosiahli. Informácie k tomu, ako slackline začať praktizovať a ako vybrať vybavenie potrebné k tomuto športu, sa dozviete v ďalších článkoch, na ktoré odkazujeme na konci tohto článku.

Čo v tomto článku nájdete

Popis slackline

Slackline alebo tiež skrátene slack znamená balancovanie, chodenie po lane, prípadne skákanie a vykonávanie ďalších trikov na popruhu upevnenom medzi dvoma bodmi. Názov pochádza z anglických slov slack (voľný, povolený) a line (popruh, lajny). Jedná sa o atraktívny moderný šport, ktorý sa v dnešnej dobe teší stále väčšej obľube. Ako už z názvu vyplýva, na rozdiel od chôdze po lane nie je slackline popruh natiahnutý úplne napevno, ale je pomerne pružný. Jedná sa o nový šport, ktorý vznikol v Yosemitskom národnom parku v Spojených štátoch. Lezci si tu týmto spôsobom začali krátiť voľné chvíle, používali k tomu reťaze umiestnené na miestnych parkoviskách.

Slackline má niekoľko variantov. Klasická verzia slackline je umiestnená medzi dvoma stromami niekde na trávnatej ploche, pričom je natiahnutá kúsok nad zemou. Highline znamená natiahnutie lajny niekoľko desiatok až stoviek metrov nad zemou. Highline je v podstate kráľovskou disciplínou medzi slackline. Lajna je natiahnutá vysoko medzi skalnými vežami, v korunách stromov, alebo medzi mrakodrapmi. Longline je extrémne dlhá lajna s dĺžkou cez tridsať metrov (môže byť až cez sto metrov). Ďalej sa používajú lajny natiahnuté nad vodnou hladinou, čomu sa hovorí Waterline.

Slackline sa všeobecne skladá z troch častí, z popruhu o šírke zhruba dva až päť centimetrov, napínacieho zariadenia a slučiek alebo kotviacich prvkov, ktoré sa ako kotviace body často podkladajú napríklad kartónom alebo kusom koberca. Lajnu možno napnúť rôznymi spôsobmi v závislosti na dĺžke, pri kratších lajn vám vystačí dve karabíny, u dlhších sa používajú priemyselné napínače a u veľmi dlhých lajn je nutné napríklad využiť systému kladiek alebo navijak.

Slacklinové triky

Slackline je moderný šport, ktorý sa zatiaľ vyvíja, to je zrejmé aj na rastúcom počte novo vznikajúcich trikov. V súčasnosti je ich poznáme už niekoľko desiatok. Triky majú rôznu obtiažnosť, medzi extrémne ťažké patrí napríklad salto vzad s dopadom na lajnu, to sa zatiaľ podarilo uskutočniť len niekoľko málo jedincom. Triky môžeme z hľadiska prevedenia rozdeliť do niekoľkých skupín. Jedná sa napríklad o triky čelom k lajne (napríklad kľak, sed, sviečka), triky kolmo k lajne (napríklad turek, raketa), triky s nástupmi na lajnu (zo sedu, zo drepu, vymyká), a ďalej napríklad ľahy či skoky na lajne.

Slacklinové rekordy

Teraz sa pozrieme na niektoré úspechy a rekordy, ktoré boli v oblasti slackline zatiaľ dosiahnuté.

Najdlhší longline

Aktuálny svetový rekord v najdlhšom slackline drží Danny Menšík. Rekord vykonal na 380 metrovej polyesterovej lajne v roku 2013. Tento rekord je zároveň aktuálnym českým rekordom. Ďalej Jakub Hanuš a Petr Kučera pokorili 222 metrovú slackline v roku 2010. Vo svete dokázali prejsť napríklad Michi Aschaber a Mich Kemeter vzdialenosť 217 metrov, konkrétne to bolo v Rakúsku. Stefan Junghanns a Damian Jörren prekonali v roku 2009 v nemeckých Drážďanoch vzdialenosť 203 metrov.

Vývoj longline rekordu

1

Priekopníkmi dlhých lajn boli predovšetkým Dean Potter, Braden Mayfield a Shawn Snyder, údajne používali lajny o dĺžke 60 - 90 metrov. Jedným z prvých držiteľov svetového rekordu za prekonanie slackline na vzdialenosti 100 metrov bol extrémny lezec Heinz Zak. V roku 2007 Damian Cooksey prešiel slackline o dĺžke 123 metrov vo Varšave. Následne v tom istom v roku vytvoril nový rekord Andreas Thoelke prechodom 135 metrovej lajny. O mesiac neskôr rovnaký slacklinista prešiel 154 metrovú lajnu.

Najvyšší highline

Najvyššia highline pokoril Christian Schou v roku 2006 cez fjord Kjeragu v Nórsku. Slackline bola natiahnutá vo výške 1000 metrov nad povrchom. Jeho výkon potom zopakoval Aleksander Mork v roku 2007.

Najdlhší highline

Highline na vzdialenosti 171 metrov prekonal Stefan Junghannss v roku v roku 2007 Drážďanoch.

Prečítate si aj ďalšie články týkajúce sa slackline a výberu jeho vybavenia

Ako vybrať slackline

Ako začať praktikovať slackline alebo ako na to

Alebo prejdite rovno do kategórie Slackline v našom e-shope.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa