Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 041 421 5450
Poradňa Všetko o nákupe O nás Kontakty
/
Tipy na darčeky Akcie

Domáce posilňovacie stroje z NAJLACNEJSISPORT.SK

Domáce posilňovacie stroje patria k základnému vybaveniu každej posilňovne, a to ako domáce, tak aj profesionálne. V prípade domácej varianty vďaka nej môžete udržiavať kondíciu, bez toho aby ste museli navštevovať posilňovňu.

Do tejto kategórie zaraďujeme posilňovacie stroje , ktoré slúžia na precvičovanie rôznych partií tela, patria tu napr.posilňovacie veže a posilňovacie lavice (šikmé lavice, benchpress lavice, nastaviteľné lavice a pod.), posilňovacie stroje na nohy, posilňovacie stroje na brucho atď.

Komu a na aký účel posilňovacie stroje slúžia?

Elipticaly

Domáce stroje na posilňovanie využívajú s výhodou na udržiavanie kondície profesionálny kulturisti, športovci a nadšenci do fitness a kulturistiky, ako doplnok k cvičeniu v posilňovniach.

Mladí ľudia a ľudia strednej generácie používajú na zveľadenie svojej postavy alebo chudnutie (cvičenie je síce anaeróbne, ale pravidelné posilňovanie ako doplnok anaeróbneho cvičenia má svoj význam - napríklad väčšia svalová hmota spotrebováva väčšie množstvo energie, tým pádom sa zvyšuje denný výdaj energie, a to i samotným cvičením).

Domácu posilňovňu tak možno využiť na tvarovanie a naberanie svalov, zlepšenie vašej fyzickej kondície . Cvičenie na nich je ideálnym doplnkom k aeróbnemu cvičeniu, či už napríklad k vonkajšiemu behu alebo sa výborne hodí k vašej ďalšej výbave doma (rotopedy, bežecké pásy a podobne).

Výhody domácich posilňovacích strojov

Obstaraním domácich posilňovacích strojov sa zbavujete povinnosti navštevovať neustále posilňovňu, či už z dôvodov finančných, časových alebo z jednoduchej lenivosti. Pre uponáhľanej ľudí s nedostatkom času je to ideálne riešenie, posilňovať môžete ihneď, v akýkoľvek čas a tiež kedykoľvek prestať.

Pravidelný tréning na posilňovacích strojoch má vplyv najmä na srdce a cievny systém, pomáha predchádzať vzniku vysokého krvného tlaku, znižuje kľudový tep, posilňuje odolnosť kardiovaskulárneho systému, podporuje spaľovanie tukov pri aeróbnom cvičení a zvyšuje vašu kondíciu.

Pravidelný tréning na posilňovacích strojoch ovplyvňuje okrem fyzickej tiež stránku duševné, pôsobí psychologicky a uvoľňovaním endorfínov a ďalších hormónov šťastia v samotnom mozgu, pomáha bojovať proti stresu, čo je v dnešnej dobe veľmi dôležité.

Cvičením na posilňovacích strojoch môžeme spevniť a vytvarovať požadované izolované svalové partie alebo sa zamerať na celé telo komplexne.

Popis jednotlivých druhů posilovacích strojů

DP2

Základom väčšiny domácich posilňovní je zvyčajne univerzálna posilňovacia lavica s možnosťou polohovania sedadla a chrbtovej opierky. Na tejto posilňovacej lavici možno cvičiť ako s veľkou obojručnou činkou za pomocou odkladacieho stojanu, tak s jednoručnými činkami. Stojan na veľkú činku môže byť súčasťou samotnej lavice alebo je k dostaniu zvlášť. Dôležitým prvkom je horná a dolná kladka, ktoré vám umožní variabilné cvičeniu mnohých svalových partií na dolných a horných častiach tela.

Čo sú to posilňovacie veže?

Ide o univerzálne posilňovacie stroje, u ktorých nie je záťaž vytváraná pomocou kotúčov a činiek, ale s pomocou sady závaží, ktorá je umiestnená v zadnej časti stroja. Počet závažia si volíme pomocou kolíka, ktorý zasunieme do požadovanej úrovne. Hmotnosť tvorená týmito závažiami pri cvikoch na svalové partie prenášaná pomocou oceľových lán.

Posilňovacie stroje na činky

Ide o univerzálne posilňovacie stroje obsahujúce posilňovaciu lavicu, stojan na činku (integrovaný alebo samostatný) a kladky. Tieto posilňovacie stroje zaistia komplexné posilnenie mnohých svalových partií tela. Dôležitými parametrami sú najmä veľkosť, rozsah polohovania sedadla a chrbtovej opierky a výškové polohy kopač. Tieto parametre nám umožnia zabezpečiť variabilitu cvikov.

Posilňovacie lavice klasické

Jedná sa o rovné či polohovacie lavice, ktoré sú určené na cvičenie s činkami. Dôležitými parametrami sú u týchto lavíc opäť veľkosť a rozsah polohovania sedadla a chrbtovej opierky, ktoré nám zabezpečia rôzne nastavenia požadovaných cvikov.

Posilňovacia lavica na brušné svaly

DP3

Jedná sa o klasickú lavicu, na ktorej cvičíme s vlastnou váhou, patria tu klasické šikmé lavice a podobne.

Posilňovacie lavice na vzpriamovače chrbtice

Ide o špeciálnu posilňovacie lavice, ktoré nám slúžia na precvičovanie bedrových svalov, ktoré slúžia ako takzvané vzpriamovače. Tieto svaly sú umiestnené axiálne pozdĺž chrbtice a slúžia na zabezpečenie vzpriameného postavenia tela. Precvičovanie týchto partií veľmi dôležité, najmä v dnešnej dobe sedavého spôsobu života, ich ochabnutie často dôvodom bolestí chrbta. Precvičiť tieto partie je pomerne ťažké, a preto je obstaranie týchto posilňovacích lavíc veľmi žiaduce.

Posilňovacie lavice s integrovanými stojanmi

Jedná sa o rovné alebo polohovacie lavice, ktoré sú určené na cvičenie s činkami. Stojan na veľkej činky integrovaný, teda napevno. Dôležitým parametrom je veľkosť a rozsah polohovania sedadla a chrbtovej opierky a tiež výškové polohovanie nôh. Tieto parametre posilňovacej lavice nám opäť umožnia rôznorodosť cvikov.

Samostatné stojany alebo horné a dolné kladky

Ide o doplnok k posilňovacím laviciam. Vhodné kombinovať produkty rovnakých výrobcov kvôli kompatibilite. Samostatný stojan na činku môže byť z určitého pohľadu o niečo výhodnejší z hľadiska väčšej variability cvikov ako stojan integrovaný. Na čo sa zamerať pri výbere posilňovacích strojov a lavíc?

DP4

Výber posilňovacích strojov všeobecne

Posilňovacie stroje a posilňovacie lavice musíme vyberať podľa účelu. Iné preferencie bude pochopiteľne mať profesionálny a aktívny športovec a iné starší ľudia alebo ženy. Ďalej zvažujeme ostatné parametre spomínané ďalej.

Výber posilňovacej lavice

Pri výbere posilňovacej lavice sa najskôr musíme rozhodnúť, akú partiu tela chcete posilňovať, a podľa toho volíme:

  • Posilňovacej lavici pre posilňovanie chrbta a brušných svalov
  • Klasickú bench press lavicu pre cvičenie s činkami
  • Zvážime svoje finančné možnosti a dostupné priestory

Ženy chcú väčšinou cvičiť brucho, muži zase obvykle benchpress. Pri nákupe do obmedzených priestorov často volíme kompromis v podobe multifunkčnej posilňovacej lavičky.

Dôležité parametre pri výbere:

DP5

Polohovanie jednotlivých opierok a adaptérov u posilňovacích strojov

Pri výbere posilňovacích strojov na doma je úplne zásadným parametrom polohovanie jednotlivých opierok a adaptérov, ako už bolo spomenuté.

Ak máme možnosť tohto nastavovania, možno na základe osobných telesných proporcií ľubovoľne upravovať posed a priebeh cvikov, nedochádza tak k poškodzovaniu kĺbov a šliach a cvičenie je komfortné a variabilné. Konkrétne ide u posilňovacích laviciach najmä o rozsah a veľkosť uhla sedáku a chrbtovej opierky a výškové nastavenie kopača, tieto zaisťujú možnosti požadovaných prevedenia cvikov.

Konštrukcia rámu posilňovacieho stroja

Robustnosť a masívnosť rámu je základný parameter posilňovacích strojov a laviciach. Celá vaša váha sa pri cvikoch na tento prvok prenáša, a preto je jeho kvalitné prevedenie úplným základom celého posilňovacieho stroja. Treba dať pozor na niektoré lacné modely, pri ktorých môže byť správne prevedenie cviku až nemožné z dôvodu nestability rámu. Odporúčame si radšej priplatiť za kvalitu alebo vychádzať z overených recenzií.

V tomto ohľade sa nemusíte obávať nakupovania cez www.najlacnejsisport.sk, aj s lacnejšími modelmi značky Master, ktoré máme v ponuke, sú dobré skúsenosti a tiež ponúkame predĺženú záruku 5 rokov na stroje značky MASTER. Pri akýchkoľvek problémoch je navyše promptne riešená reklamácie a servis.

Kladky a prevody

Jedná sa o veľmi dôležitú súčasť posilňovacieho stroja z hľadiska funkčného a z hľadiska drahého servisovania. Prevodové lanka a kladky zaisťujú prevedenie samotných cvikov prenášaním hmotnosti rôznych závaží na svalové partie. Lanka majú pochopiteľne určitú životnosť, ktorá je daná kvalitou materiálu a správnym priemerom lanka.

Čo sa týka kladiek, tu dôležité osadenie ložiskami a opäť kvalita a pevnosť materiálu, v ktorom sú tieto ložiská osadené. Nie príliš vhodné umiestnenie ložísk v plastových kladkách, tie majú totiž pomerne nízku životnosť.

Závažie na posilňovacích strojoch

DP6

Činky a záťaž je u posilňovacích strojov tvorená samostatnými kotúčmi a činkami, ktoré sa naložia podľa požiadavky cieľovej váhy na takzvané nakladacie tŕne. Možno ich podľa ľubovôle doobjednávať. Ďalšia možnosť vytvárania záťaže je riešená pomocou sady závažia (takzvaných tehličiek), kedy záťaž meníme príslušným zastrčením kolíka do správnej výšky.

Pri dokupovania ďalších kotúčov si musíme dávať pozor na priemer otvoru v kotúčoch, aby bola vyhovujúca nakladaciemu tŕňa na našom posilňovacom stroji. U tehličiek je nutné dbať na to, aby tehličky boli kovové s pojazdnou vložkou, čo zaisťuje tichý a plynulý chod pri cvičenie.

Prečítajte si tiež:

Domáca posilňovňa - alebo ako vybaviť domácu posilňovňu

Fitness pomôcky MASTER z vás urobia naozajstných majstrov

Bežecké pásy vám zaručene udržia či zlepšia kondíciu

alebo prejdite do kategórie posilňovacej stroje na online e-shopu NAJLACNEJSISPORT.SK