0918 665 685
TIP: Parkour Výpredaje

Hokej patrí medzi najobľúbenejšie zimné športy vôbec. Čo všetko patrí do základnej hokejovej výstroje a ako vybrať

Ako som už spomenul v predchádzajúcom článku, hokej patrí medzi najobľúbenejšie zimné športy a to nielen v zahraničí, ale svoje obľúbenca a fanúšikov si rozhodne nájde aj v Slovenské republike. Nie málo hokejových špičiek pochádza práve z našej krajiny.

Ak patríte medzi hokejových nadšencov, či už hráte hokej ako profesionál alebo amatér, pre jej hru je potrebné mať správnu hokejovú výstroj. Týmto článkom sa vám pokúsim zhrnúť, čo všetko patrí do základnej hokejové výzbroje.

Čo všetko patrí do základnej hokejovej výstroje?

Medzi najdôležitejšie súčasti hokejovej výstroje patrí:

Hokejové korčule

Hokejové brusleK tomu, aby ste sa po ľade vôbec pohybovali, slúžia hokejové korčule. Hokejové korčule by vám mali rozhodne padnúť a to predovšetkým okolo vašich členkov a päty. Ďalej je dôležité upozorniť na to, že pre bezpečný a pohodlný pohyb po ľade by mala byť vaša noha v hokejových korčuliach pevne zovretá. Ak máte hokejové korčule na nohe voľné, spôsobí vám to po jazde na ľade vznik nepríjemných pľuzgierov a to v oblasti priehlavkov a členku. Určujúcim faktorom komfortu korčuľovanie je tiež správna veľkosť a tvar hokejových korčúľ a to počas prenášania pohybu z vašej nohy na nôž. V prípade, že máte hokejovú topánku voľnú, môže sa veľmi rýchlo stať, že pre vás bude korčuľovanie fyzicky náročnejšie a určite sa vám bude horšie udržiavať rovnováha. Jednou z možností, ako vám môžu hokejové korčule dobre sedieť na nohe, je umiestniť si dovnútra topánky ortopedické vložky, ktoré podporujú klenbu nôh.

Chceli by ste si zakúpiť hokejové korčule a neviete, ako ich správne vybrať?

Prečítajte si článok Ako vybrat hokejové korčule alebo prejdite rovno k výberu hokejových korčulí v e-shope.

Hokejky alebo tiež hokejové palice

Hokejové brusleĎalšie nutnosťou, bez ktorej sa pri hokeji nezaobídete je hokejka, alebo tiež celým názvom " hokejová palica ".

Hokejka či hokejová palica je zložená z dvoch častí a to z čepele a jej násady. Čepeľ je vyrobená z pevného materiálu, vďaka čoho je vaša hra na ľade presná. Násada hokejky by zase mala byť pružná, čo sa dá veľmi dobre využiť pri streľbe na bránku.

Hokejky sa od seba líšia uhlom, ktorý zviera čepeľ a jej násadu. Všeobecne možno povedať, že čím je uhol nižší, tým by sa mala voliť dlhšia násada. Veľkosť čepele hokejky je zase odlíšená podľa jednotlivých hokejových pozícií. To znamená, že hokejoví hráči v obrannom poli by mali mať čepeľ dlhšiu ako hokejoví hráči v útočnom poli.

Odporúča sa tiež, ako začnete s novou hokejkou hrať, si hokejku nechať skrátiť a to preto, aby umožňovala pohodlný pohyb a manévrovanie. Úplne odlišná je potom brankárska hokejka, ktorá by sa nemala skracovať vôbec, mala by zostať brankári v pôvodnom tvare. Rozdiel medzi hokejkou hokejistami a hokejkou brankára je ten, že má brankárska hokejka rozšírenú násadu. Ďalej je potrebné spomenúť ťažisko brankárske hokejky, ktoré by malo byť 5 až 8 cm od začiatku lopatky.

Na trhu zoženiete hokejky vcelku, alebo si môžete zakúpiť násadu aj čepeľ zvlášť.

Chceli by ste si zakúpiť hokejku (hokejovú palicu) a neviete, ako ju správne vybrať?

Prečítajte si článok Ako vybrať hokejku, hokejovú palicu alebo prejdite rovno k výberu hokejky v e-shope.

Hokejová prilba

Najdôležitejšie ochrannú počas celej hry a zároveň najdôležitejšou časťou hokejovej výstroje je hokejová prilba. Hokejová prilba chráni vašej hlavu proti zásahom pukom, proti úrazom počas hry či proti prípadným pádom na ľade. A preto by sa na hokejovej helme nemalo vôbec šetriť. Tie lepšie hokejové prilby sú vybavené komfortnými vnútornými výstelkami (pomocou hustej peny), čím zmierňuje nárazy a zároveň zaručujú pohodlie hlavy. Aj napriek tomu, že sú hokejové prilby veľmi ľahké, neznamená to, že sú vyrobené z nekvalitných materiálov, naopak sú vyrábané z materiálov pevných a odolných. Väčšina moderných heliem je tiež vybavená odvetrávaním, čo zaistí vzdušnosť a správny odvod potu hokejistu.

Nohavice na hokej

Kalhoty na hokejMedzi základnú výbavu hokejistov patria tiež bezpochyby nohavice na hokej. Ich hlavnou úlohou je poskytnúť hráčom hokeja bezpečnú ochranu svojim bokom, bedrám a samozrejme veľmi dôležité spodnej časti chrbtice a stehien. Je potrebné teda venovať správnemu výberu hokejových nohavíc patričnú pozornosť. Než sa pustíte do výberu hokejových nohavíc, je potrebné si položiť dve základné otázky, a to akú úroveň hokeja hráte a akú úroveň ochrany pri jej hre vyžadujete, pretože medzi jednotlivými modelmi hokejových nohavíc sú celkom veľké rozdiely a to napríklad v použitých materiáloch, v množstve výstuhy či početnosti výstuhy.

Plánujete zakúpiť nové nohavice na hokej a neviete, na čo si dať pri jej výbere pozor?

Prečítajte si tiež článok Ako vybrať nohavice na hokej alebo prejdite rovno k výberu nohavíc na hokej v e-shope.

Hokejové rukavice

Hokejové rukaviceĎalšou dôležitou súčasťou výbavy v hokeji sú hokejové rukavice, ktoré slúžia prevažne k ochrane rúk hokejistami (hokejové rukavice napríklad chráni hráčov pred údermi hokejkou). Hokejové rukavice tiež chráni dlane pri držaní hokejky. Medzi základné parametre hokejových rukavíc patrí, že by mala mať kvalitnú koženú dlaň a odolný vonkajší materiál (napríklad materiál sieťovina alebo syntetická koža). Všeobecne možno povedať, že sieťovina vydrží oveľa dlhšie. Dôležité je, aby ste sa zamerali hlavne na to, aké sú rozdiely medzi jednotlivými modelmi hokejových rukavíc a podľa toho si tiež vybrali správnu hokejovú rukavicu.

Chceli by ste si zakúpiť hokejové rukavice a neviete, na čo si dať pri jej výbere pozor?

Prečítajte si článok Ako vybrať hokejové rukavice alebo prejdite rovno k výberu rukavíc na hokej v e-shope.

Hokejové chrániče

Hokejové chráničeHokejová prilba, hokejové rukavice alebo nohavice na hokej patria medzi najdôležitejšie súčasti hokejovej výstroje. Samozrejme toto nie je v hokejovej výstroji všetko. Treba sa tiež zamerať na ďalšie dôležité prvky hokejovej výstroje, ktorými sú ďalšie hokejové chrániče. Do skupiny hokejových chráničov, ktoré sú nevyhnutné pre jej hru, patrí chrániče ramien, chrániče lakťov, chrániče holení, suspenzor alebo treba chránič krku.

Chcete si zakúpiť hokejové chrániče a neviete, na čo si dať pri jej výbere pozor?

Prečítajte si článok Ako vybrať hokejové chrániče alebo prejdite rovno k výberu hokejové chrániče v e-shope.

Prečítajte si tiež:

Ako vybrať hokejové korčule

Ako vybrať hokejku

Ako vybrať hokejové nohavice - základná výbava hokejistov

Ako vybrať hokejové rukavice - hlavné rady a tipy

Ako vybrať hokejové chrániče - aká je základná ochrana hokejistov

Zima nám práve začíná a my sme se rozhodli Vám oprášit zimnú ponuku športových potrieb!

alebo prejdite rovno k výberu tovaru v sekcii hokej v e-shope.

Chcete dostávať náš newsletter a mať dopravu nad 80 € ZADARMO?
Zaregistrujte sa