Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Horolezectvo - základné vybavenie a pojmy

Horolezectvo je úžasný extrémny šport, ktorý umožňuje neskutočnú slobodu v srdci s neskrotným adrenalínom.

Umožní Vám vidieť svet z iných sfér. My vám v tomto článku poradíme, ktoré lezecké vybavenie v mám pri výstupoch nesmie chýbať, ktoré lezecké potreby zaistia maximálne bezpečie aj pohodlie. Dozviete sa, čo je to istiace osma, kýblik aj ako vybrať horolezecký sedák alebo lezeckú prilbu.

Bezpečné sedačky aj kvalitné laná

Ak už zvládate základy horolezectva, nebráni vám nič v nákupe kvalitného lezeckého vybavenia. V základnej výbave horolezca nesmie chýbať pohodlný a bezpečný sedák (sedací úväzok). Jedná sa o zachytávací postroj, ktorý by mal byť ľahký a pri lezení vás nesmie obmedzovať, ale tiež musíte vybrať správnu veľkosť podľa obvodu pásu a stehien. K základnej výbave patrí tiež celotelový bezpečnostné postroj alebo prsný úväzok. Nezabúdajte ani na najmenšiu lezca a zakúpte tiež bezpečný detský sedák s moderným dizajnom. Odporučiť môžeme švajčiarsku značku MAMMUT, ale aj českého výrobcu ROCK EMPIRE.

Pri boulderingu lano asi využijete, ale väčšina lezeckých štýlov sa bez neho nezaobíde. Lezecké lana použijete najmä pre výstup na skaly, hory i ľadovce, ale aj pre zlaňovanie. Laná majú rôzne dĺžky, priemery i vlastnosti - opäť záleží, aký typ lezenia vás očaril. Na našom eshope nájdete lacné horolezecké laná jednoduché o priemere 9 - 11 mm, ktoré sú ideálne na umelé steny a do upravených terénov. Pri horolezeckých lanách sa vždy uvádza minimálny počet pádov, pre ktorý je lano bezpečné. Vybrať si ale môžete tiež polovičné lezecká lana do 9 mm, ktorá sa využívajú v prírodných a neupravených terénoch.

Istiace a zlaňovacie pomôcky

Horolezecké karabíny často mávajú skrutkovací závit a key-lock systém, aby sa vám počas lezenia nezachytlo o karabínu lano. Karabíny navyše pomôžu usporiadať ostatné karabíny na vašom úväzku. K základnej lezeckej výbave patria tiež istiaci osmy, ktoré sa používajú pri zlaňovaní - zapnú sa pomocou karabíny k sedáku. Vďaka moderným technológiám si môžete zaobstarať tú najľahšiu osmičku na svete. Dalšou istiacou a zlaňovacou pomôckou je "kýblik", ktorý triedi pramene lana pri zlaňovaní. Stretnúť sa môžete aj s blokantami, ktoré môžu zbrzdiť pád lezca, istia ho, ale slúžia aj na výstup. Väčšina blokant je vhodná pre laná s priemerom 8 - 13 mm.

Nikdy nezabúdajte na helmu, ktorú odporúčame ku každému športu. Horolezecké prilby sú v dnešnej dobe nielen záležitosťou bezpečia a pohodlia, ale aj zaujímavého dizajnu. Helmu vyberajte štandardne, podľa obvodu hlavy.

Ďalšie vybavenie pre pokročilých lezcov

Ak už si trúfnete na vyšší level a zbožňujete skialpinizmus alebo extrémne ľadovcové výstupy, odporúčame zakúpiť kvalitné a odľahčený horolezecký cepín s protišmykovou úpravou, ale aj oceľové nastaviteľné mačky s rýchloupínacím systémom.

Milovníci "via ferrata", čiže náročné výstupy v zaistených horských terénoch, ocenia kvalitné vybavenie na ferraty a ferratové sety, ktoré obsahujú nastaviteľný úväzok a párací tlmič.

Prečítajte si tiež články z kategórie Outdoor:

Ako vybrať stan - podľa parametra stanu

Ako si vybrať vhodné trekingové palice

Alebo prejdite rovno k výberu vybavenia na horolezectvo v našom e-shope.