Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 041 421 5450
Poradňa Všetko o nákupe O nás Kontakty
/
Tipy na darčeky Akcie

Jednoručné činky (jednoručky) pre domáce posilňovanie

Jednoručné činky sú úplným základom a nástrojom prvej voľby pre posilňovanie. Nízka obstarávacia cena a obrovské množstvo rôznych variantov, ako tento nástroj pre posilnenie svalov využiť, z nich robí bezkonkurenčnú posilňovaciu pomôcku.

V tomto článku si zhrnieme niektoré informácie k činkám s vyššou váhou, ktoré využijú športovci pre silové cvičenia. Ľahké činky pre dynamický typ cvičenia boli rozobraté v článku o činkách pre ženy, informácie z neho môžu využiť aj gymnasti alebo atléti, ktorí budú potrebovať cvičiť aeróbnym, dynamickým spôsobom. Aj keď je daný článok venovaný ženám, všeobecné zákonitosti platia pre všetky.

Základné aspekty rozlíšenia medzi aeróbnym, dynamickým a anaeróbnym, silovým cvičením je vysvetlené v článku o činkách pre ženy alebo tiež v úvodnom článku o činkách všeobecne.

Čo sa dočítate ďalej v článku?

Prečo jednoručné činky?

Zaiste ste mohli zaznamenať, že ak zablúdite na rôzne odborné servery týkajúce sa posilňovania, väčšina cvikov je tam uvedená najmä s použitím jednoručných činiek. Tento fakt nie je len náhodou, jednoručné činky sú u odbornej spoločnosti vskutku považované za najlepší nástroj pre posilňovanie vôbec.

V porovnaní s veľkou dvojručnou činkou vám totiž jednoručky umožnia vykonať cviky s oveľa vyššou variabilitou a väčším rozsahom pohybu. Môžete sa s nimi zamerať na menšie partie oddelene, a tieto potom postupne všetky dôkladnejšie precvičiť.

Pri cvičení s väčšími činkami, hrazdou alebo strojom zapájate viac svalových skupín naraz, čo je na jednu stranu aj výhodné, avšak pri ňom niektoré partie nie ste schopní precvičiť vôbec, a zvyšok nie tak dokonale.

Výhody jednoručných činiek

Čo sa týka výhod, u jednoručiek opäť platí to, čo už bolo spomenuté, a to:

  • nízka obstarávacia cena,
  • ušetrený čas a peniaze za navštevovanie posilňovne.

Tieto výhody jednoručiek určite potešia nejedného začiatočníka. Ušetrené peniaze tak môžeme vložiť napríklad do správnej stravy, ktorá je pri cvičení veľmi dôležitá. Len tak mimochodom, správna strava tvorí polovicu úspechu.

Vyberáme jednoručné činky

Pri výbere správnych činiek sa riadime základnými parametrami, ako bolo spomenuté v článku o činkách všeobecne.

Zaujíma nás teda:

  • prevedenie činiek,
  • z akého materiálu sú činky vyrobené,
  • a váha činiek.

Pre viac informácií si prečítajte spomínaný článok: 6 tipov ako vybrať a používať činky.

Kde môžeme činky zaobstarať?

Činky môžete kúpiť v kamenných obchodoch, hypermarketoch a na internete. Čo sa týka kamenných obchodov, môže byť problémom vyššia cena, v hypermarketoch zase nie príliš vysoká kvalita výrobku.

Najpohodlnejší spôsob nákupu jednoručných činiek je rozhodne prostredníctvom internetu. U činiek nie je taký problém s nákupom bez predošlého vyskúšania, ako treba u topánok. Jednoducho si zistím základné parametre činiek, a podľa preferencií si nechám zaslať požadovanú variantu, to všetko z pohodlia domova.

V našom obchode vám ponúkame možnosť si činky jednoručky týmto spôsobom zaobstarať, a čo sa týka vybraného sortimentu, ponúkame tovar ako pre skúsených profesionálov, tak pre začínajúcich amatérov a rekreačných športovcov.

Výber činiek na e-shope Najlacnejsisport.sk

Keďže skúsených profesionálov nemá zmysel poučovať o tom, akú činku si majú zaobstarať, pre vás ostatných, ktorí ste sa s činkami rozhodli začať, si skúsime zbežne prejsť našu ponuku a vypichnúť niektoré rady, ktoré vám uľahčia vaše rozhodovanie.

Na našich webových stránkach sa teraz bavíme o kategóriách:

Ak sa pozrieme do ponuky jednoručných činiek, môžeme tu vidieť ľahké činky vykonané na pevno bez možnosti nakladania. Týmto činkám sa v podstate venuje článok o činkách pre ženy. K tomuto typu jednoručných činiek prikročia, ako už bolo povedané, aj športovci s požiadavkou na dynamické cvičenie.

Pokiaľ hodláte začínať so silovým cvičením, odporúčam zvoliť nakladacie činky a prípadne ďalšie kotúče. Budete tak začínať najprv s oholenou činkou, napríklad len s jedným kotúčom, ktorá vám pre netrénovanú ruku zaistí adekvátne nízku váhu.

Ak budete trpezliví a s činkami pracovať poctivo a pravidelne, vaše ruky a ďalšie partie budú postupne zväčšovať a silnieť, a vy budete môcť prikročiť k nasadzovaniu ďalších kotúčov. Už len tento proces vám môže priniesť skvelý pocit zadosťučinenia za tvrdo oddrenú prácu, ďalšie uspokojenie príde pri zistení, že vaše svaly sa začínajú zväčšovať a rysovať, a vy sa zrazu cítite skvele a vo forme.

Nakladacia činka Pro Grip 10 kg


Nakládací činka Pro Grip 10 kg

Čo sa týka nakladacích činiek, najprv sa pozrieme na nakládaciu činku Pro Grip 10 kg, ktorá je vyrobená zo syntetických materiálov. Vidíme, že u nej môžeme začať na váhe 3 kg a zvyšovať až do 10 kg. Táto nakladacia činka je vhodná pre začiatočníkov. Mnoho športovcov poteší nižšia cena, ktorá je daná jej materiálom - činka je pogumovaná. S týmto materiálom nie je žiadny problém, môžeme argumentovať jeho menšou výdržou, ale na druhú stranu úplné opotrebovanie tejto činky pripadá do úvahy až minimálne za niekoľko rokov používania a za túto dobu sa nám už investícia aj tak oplatí.

Činka MASTER 10 kg


činka Master 10 kg

Ďalšou činkou vo výbere je činka Master 10 kg. Osobne odporúčam práve túto variantu pre akéhokoľvek začiatočníka. Opäť môžeme začať na 3 kg alebo 5 kg a zvýšiť záťaž postupne až na 10 kg. Ak nám ani to v budúcnosti nebude stačiť, nie je problém zaobstarať si ďalšie kotúče zvlášť, a hmotnosť ďalej navýšiť. Činka je uskutočnená zo zliatiny ocele, konkrétne sa jedná zliatinu chrómovu. Ide v podstate o "nesmrteľný" materiál.


Činka MASTER 15 kg


Činka MASTER 15 kg

Náročnejší užívateľ, ktorý vie, že sa chce posilňovaniu venovať intenzívne a dlhodobo, prikročí rovno k variante činky Master 15 kg. Jedná sa o totožnú činku ako činka Master 10 kg, rozdiel v cene je daný iba vyššou hmotnosťou, ktorú môžeme na konci dosiahnuť. Táto varianta je určená aj pre profesionálov a skúsenejších užívateľov, záleží na stupni vašej motivácii, či začnete práve s touto.


Sada činek v kufri Sedco 2 x 7,5 kg


Sada činek Sedco 2 x 7,5 kg

Ďalej v ponuke vidíme sadu činiek v kufri SEDCO 2 x 7, 5 kg. Sada činiek v kufri je veľmi dobrá voľba pre svoju vysokú variabilitu. Ako vidíme, závažia si môžeme meniť po menších jednotkách a začať aj napríklad s obyčajným 1 kg a postupne zvyšovať trebárs aj po 0, 5 kg. Iste nás hneď napadne, že by túto možnosť mohla využiť aj žena. Tento nákup je tak vhodný napríklad pre zákazníkov, ktorí by chceli činky využívať nielen silovo, ale aj pre rôzne dynamické cvičenie. Ideálne riešenie pre pánov, ktorých ženy by doma tiež radi s činkami začali. Ženy môžu využiť nižšej hmotnosti, páni si postupne zvyšujú vyššiu váhu do maxima, ako bolo uvedené vyššie. Výhodou je, že tak nemusíte kupovať zvlášť činky pre oboch, jednoducho si navzájom prepožičiate jednu sadu.

Sada činek v kufri 50 kg


Sada činek v kufru 50 kg

Varianta sada činiek v kufri 50 kg nám v podstate umožní zriadiť si takú súkromnú domácu posilňovňu. Vidíme, že táto naša sada obsahuje aj obojručnú tyč. Sada ponúka veľa možností, od poskladania si činiek ľahkých, čo využijú ženy pre cvičenie dynamické, či aerobic, až všetky možnosti silového posilňovania a kulturistiku, napríklad klasický bench press s obojručnou činkou s maximálnymi váhami, ak si k tomu zaobstaráte alebo vyrobíte správnu lavicu.

Prečítajte si tiež:

Činky jednoručky - ako vyberať, ako cvičiť

Činky pre ženy

Činky kettlebell - prečo začínajú byť tieto činky v poslednej dobe toľko obľúbené

6 tipov ako vybrať a používať činky

alebo prejdite priamo k výberu činiek na našom e-shope.