Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Kvalitné nože VICTORINOX

Kvalita nožov VICTORINOX je svetom veľmi známa, pretože ich prvý nôž sa objavil, už v roku 1884. Vďaka svojej rozšírenej ponuke sa VICTORINOX uplatní nielen v každej domácnosti, ale pri mnohých povolaniach - predovšetkým u bezpečnostných zložiek štátu, kedy pomáhajú tieto nože pri záchranárskych akciách, najväčšie uplatnenie nožov VICTORINOX sa však pohybuje vo voľnom čase a športových aktivitách.

Odolnosť čepele zatváracích nožov nám zaistí špeciálny nerezový chrom- molybdénová oceľ, ktorá má po zakalení a popúšťaní tvrdosť 56HRc. "HRC" je jednotkou tvrdosti, ktorú dokážeme zistiť pomocou Rockwellovy metódy. Rôzne vybavenie nožov má odlišnú tvrdosť. Napr. u pílok na drevo, pilníkov na nechty alebo u nožníc nájdeme tvrdosť 53HRc. Skrutkovače, otvárače tvrdosťou 52HRc. Pílka a pilník u nožov VICTORINOX sú kalené a tvrdo chromované, aby nedochádzalo ku korózii.

Ako vybrať svoj prvý nôž VICTORINOX?

Ako správne vybrať svoj nôž VICTORINOX, keď máme na výber, až 100 rôznych kombinácií švajčiarskych zatváracích nožov a 300 rozdielnych ostatných vreckových a remeselníckych nožov.

1

V prvom rade je potrebné ujasniť si k čomu nôž bude využívaný, podľa toho potom nože sa rozdeľujú podľa veľkosti v milimetroch, kde máme na výber noža od dĺžky 58 mm, až po dĺžku 111 mm. Rozhodovať sa podľa účelu budeme tiež v tom, koľko funkcií u noža skutočne potrebujeme. Počet funkcií sa pohybuje od 5 do 29. Základných 5 funkcií budú vyhľadávať predovšetkým tí, ktorí chcú nôž VICTORINOX pre voľný čas. Naopak záchranári, hasiči nájdu nepostrádateľnú pomôcku u noža s 15 funkciami, pomenovanom a zameranom práve na záchranárske práce napr. Victorinox RescueTool.

Avšak aj opravári a domáci kutilovia nájdu u VICTORINOX "svoj" nôž. Dobrým pomocníkom sa môže stať náraďový nôž napr. Victorinox SwissTool Spirit.

Všeobecne však možno povedať, nech už si vyberiete akýkoľvek vreckový nôž VICTORINOX, bude Vám celkom iste vždy dobrým pomocníkom v akejkoľvek situácii.

Ako sa starať o svoj vreckový nôž?

Aby životnosť a stále dobrá "kondícia" vreckových nožov bola čo najdlhšia a vyzeral stále ako nový je veľmi dôležité sa vedieť dobre postarať aj o daný nôž. Základnou údržbou noža patrí nielen brúsenie, ale aj leštenie a ochrana proti mechanickému prípadne koróznemu poškodeniu.

Základné zásady údržby noža:

1. Čistenie - nože musíme pravidelne čistiť, najlepšie po každom použití, pretože prach, špina a zvyšky potravín, ktoré na noži ostanú sa môžu zaniesť medzi želieska a iné dosadacie plochy a tie nám môžu potom značne znepríjemniť otváranie noža. Ak máte pocit, že nôž sa Vám ťažko otvára, odporúča sa ponoriť ho do teplej vody s tekutým umývacím prostriedkom a želiezka opatrne rozhýbať. Potom je potrebné dôkladne nôž vysušiť a dosadacie plochy premazať olejčekom. Ak však budeme nôž po každom použití umývať, nebude tento postup potreba.

2. Brúsenie noža - k prebrúseniu noža, bude väčšina z nás poznať brúsny kameň, ktorý bude zavlhčený vodou prípadne olejom a bude sa vykonávať brúsenie po celej dĺžke ostria, kolmo k pozdĺžnej osi čepele. Začiatočníci a neskúsení by si však mali dať pozor, pretože týmto postupom je možné ľahko značkový nôž zničiť. Začiatočníkom sa odporúča zakúpiť brúsny systém s podporou nastavenia následného udržanie uhla fazety.

1

3. Leštenie noža - ďalším postupom je leštenie, ktoré sa používa na odstránenie škvŕn oxidického pôvodu. Aj toto však nie je problém a možno škvrny ľahko odstrániť nerezovou, avšak mäkkou vatou s olejom alebo prípadne pastou obsahujúcou kysličník hlinitý (oxid hlinitý Al2O3).

4. Posledným dôležitým faktorom údržby je skladovanie. Pri nosení noža vo vrecku nohavíc dochádza opäť k zanášaniu nečistôt. Preto sa odporúča, každý skladací nôž nosiť vo vreckovom puzdre, čím predĺžime tiež samotnú životnosť noža.


Tieto nože sú skvelý tip na praktický darček pre mužov, s ktorým určite nešliapnete vedľa.

Na našom športovom eshope nájdete širokú ponuku v kategórií Camping a Outdoor - Vreckové nože Victorinox