Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Outdoor a camping vybavenie

Viete, čo je základom úspechu každej vysokohorskej túry? Odpoveď je jasná, no predsa kvalitné outdoorové vybavenie. Nezdá sa to, ale na horách je každé kilo na chrbte poznať, a preto je dobré so sebou vziať len to, čo je naozaj potrebné a dôležité. Než sa zameriame, čo všetko patrí do outdoorového vybavenia, tak si najprv povieme, čo slovo "outdoor" znamená, a ktoré aktivity tu spadajú.

Čo znamená pojem outdoor?

Slovo Outdoor je všeobecne známe a rozšírené a patria tu všetky aktivity, ktoré sú vykonávané vonku, v prírode, na horách, no proste kdekoľvek inde, ako v uzavretom priestore. Slovo outdoor je tiež všeobecne chápané ako označenie trávenia voľného času či pobyt v prírode.

Aké sú najčastejšie outdoorové aktivity?

Medzi najčastejšie outdoorové aktivity patrí napríklad pešia turistika, vodáctvo, táborenie, horolezectvo, kanoistika alebo tiež aj jazda na koni. Outodoorových aktivít je naozaj dosť, pre ktoré sa samozrejme vyrábajú stále kvalitnejšie potrebné outdoorové vybavenia.

Na aké outdoorové vybavenie sa teda zamerať?

V tomto článku vám bližšie popíšeme, aké outdoorové vybavenie je dobré si na vysokohorskú túru vziať, na čo rozhodne nie je dobré zabudnúť, čo sa vám bude hodiť pri kempovaní a stanovaní.

Výber outdoorového vybavenia a oblečenia nie je dobré podceniť, lebo na nich totiž bude závisieť nielen vaše zdravie, ale aj celkový pôžitok z turistiky. Venujte preto výberu správneho outdoorového vybavenia patričnú pozornosť.

Pri výbere outdoorového vybavenia je potrebné vziať do úvahy tieto otázky:

  • Do akých podmienok sa chystáte?
  • Koľko peňazí do outdoorové vybavenie chcete investovať
  • Kde outdoorové vybavenie chcete kúpiť?

Vyrážate na vysokohorskú túru alebo proste len tak do prírody? Na aké vybavenie nesmiete zabudnúť?

Športové oblečenie

OutdoorTou úplne najdôležitejšou súčasťou celého outdoorového vybavenia je mať kvalitné športové oblečenie. Základom úspechu nie sú len kvalitné topánky, kvalitné topánky a nohavice, ale treba tiež vybrať správnu prvú a druhú vrstvu oblečenia - termoprádlo (termo tričko, termo spodky, termo spodné prádlo atď). A čo ešte len ponožky, rukavice alebo čiapky, šatky a čelenky? Ak sa chystáte na túru, verte, že kvalitné oblečenie vám pobyt v prírode určite spríjemnia.

Chceli by ste si na hory zaobstarať športové oblečenie a neviete, ktoré si vybrať? Prečítajte si článok Aké športové oblečenie vám zaistí pohodlný pobyt v prírode alebo prejdite rovno k výberu športové oblečenie v našom e-shope.

Svietidlá a čelovky

Chystáte sa do prírody, tak si určite nezabudnite pribaliť nejakú baterku alebo čelovku. Svietidlá a čelovky sú ideálne pomôcku pri akýchkoľvek aktivitách v nočných hodinách alebo v uzavretých priestoroch. Všetky svetlá sú vyrobené tak, aby boli odolné proti vlhkosti a mohli sa požívať tam, kde vám baterka nestačí. Hlavnou výhodou čeloviek je, že po tme môžete robiť čokoľvek, pretože máte obe ruky voľné - môžete stavať stan, hľadať v mape, baliť si batoh alebo napríklad variť. Čelovky sa medzi sebou samozrejme líšia a to podľa konštrukcie a typu batérií.

Chceli by ste baterku - čelovku a neviete, akú si vybrať? Prečítajte si článok "Ako vybrať baterku alebo čelovku?" alebo prejdite rovno k výberu svietidlá čelovky v našom e-shope.

OutdoorTrekingové palice

Dnes veľmi žiadané a obľúbené sú trekingové palice, alebo tiež teleskopické paličky. Trekingové palice oceníte nielen pri letných, ale aj zimných prechádzkach v prírode. Ich hlavnou výhodou použitia je tá, že tlmí nárazy na vaše kĺby dolných končatín, bedrové kĺby a chrbticu - hlavne pri zostupoch. Viete, čo sú to teda teleskopické palice, k čomu slúži, z čoho sa skladajú az čoho sú vyrobené? Neviete, či si kúpiť lacnejšie, alebo si radšej priplatiť? Prečítajte si náš článok Ako si vybrať vhodné teleskopické palice? alebo prejdite rovno k výberu trekingové palice v našom e-shope.

Merače

Ak sa chystáte na túru do prírody, alebo budete prevádzkovať nejaký šport, mohol by sa vám hodiť niektorý z meračov. Hlavnou úlohou jednotlivých meračov je, že vám počas prevádzkovania športu či niektoré iné aktivity zmeria aktuálnej hodnoty daných metrík.

Aké typy meračov existujú, aké sú výhody a hlavné funkcie meračov? Prečítajte si náš článok "Prečo si zaobstarať krokomer, buzolu, stopky, tachometer a ďalšie merače?" alebo prejdite rovno k výberu merače v našom e-shope.

OutdoorTermosky

Určite nepostrádateľnou súčasťou outdoorového vybavenia je termoska. Termosku oceníte hlavne v zimných mesiacoch, kedy sa budete chcieť počas túry zahriať teplým čajom alebo v lete, kedy vám termoska udrží nápoj pekne chladený.

Chcete sa dozvedieť viac o tom, aké sú termosky, poprípade aké termosky existujú, prečítajte si náš článok Termosky sú nepostrádateľnou súčasťou každého turistu - Viete, ako vybrať tu správnu? alebo prejdite rovno k výberu termosky v našom e-shope.

Rozhodli ste sa, že pôjdete stanovať? Pozor na výber kvalitného vybavenia!

Stany

Základnom vybavenia, ktoré pri stanovaní budete určite potrebovať, je kvalitný stan. Stan je totiž miestom, kde zložíte hlavu po náročnej túre v prírode. Hoci sa to nemusí zdať, stany sa medzi sebou rozhodne líšia a to prevažne v týchto parametroch - veľkosť stanu, kapacita osôb v stane, použité materiály, priedušnosť, kvalita spracovania, stabilita konštrukcie, odolnosť použitých materiálov, váhou apod Treba sa tiež rozhodnúť, do akých podmienok stan budete brať, lebo od toho sa tiež odvíja cena, ktorú za neho zaplatíte. Tu neplatí pravidlo, že je vždy nutné kupovať ten najdrahší.

Chceli by ste si zakúpiť stan a neviete, aký si vybrať? Prečítajte si článok "Ako vybrať správny stan?" alebo prejdite rovno k výberu stany v našom e-shope.

Spacie vaky

OutdoorSpací vak, čiže tiež spacák je najdôležitejšou vecou, ktorú pri stanovanie nepodceňujte. Ak sa chcete v prírode dobre vyspať, svoj výber nepodceňujte. Pred samotnou kúpou spacáku je dobré sa zamyslieť, v akých podmienkach a situáciach budete spacák používať. Tým je myslené, či budete spací vak používať iba cez leto, alebo ho budete potrebovať v extrémnych zimných podmienkach na horách, alebo hľadáte iba univerzálny spacák. Spacie vaky sa medzi so sebou dosť líšia a to vo svojích vlastnostiach - teplotné rozmedzie, použitý materiál, rozmery, tvar, objem, priedušnosť, odpudivosť vody alebo tiež hmotnosť. Spacák je totiž vec, ktorú budete nosiť v obale, a rozhoduje o tom, či niekoľko denný pobyt v prírode vydržíte a užijete si ho. Investície do neho sa vám určite vrátia a oceníte ho vo chvíli, keď budete zaspávať v teple spacáku, zatiaľ čo vonku bude pršať alebo snežiť.

Chceli by ste si zakúpiť spací vak a neviete, aký si vybrať? Prečítajte si článok Základné pravidlá pri výbere spacáku alebo spacieho vaku alebo prejdite rovno k výberu spacie vaky v našom e-shope.

Karimatky

Pre komfortné nocovanie nestačia len kvalitné spacáky, ale aj kvalitné karimatky. Karimatka je izolačná podložka, ktorá izoluje od chladu zeme, teda má veľký vplyv na celkový pôžitok z nocovania. Aj ten najkvalitnejší spacák vás nedokáže bez kvalitnej karimatky dostatočne izolovať od chladu zo zeme. Výhodou je, že na trhu je naozaj široký výber karimatiek v rôznych kvalitatívnych a tým pádom cenových úrovniach, takže si vyberie naozaj každý. Viete, aké typy karimatiek existujú? Prípadne čím sa medzi so sebou líšia?

Chceli by ste si zakúpiť karimatku a neviete, aký si vybrať? Prečítajte si článok "Ako vybrať karimatku?" alebo prejdite rovno k výberu karimatky v našom e-shope.

Nafukovacie matrace

OutdoorUrčite si každý spomína na staré klasické nafukovacie matrace, ktoré vyzerajú skôr ako karfiolová matračka, kedy pri jednom prespanie si poviete, už nikdy viac. Ráno ste rozlámání a uvedomíte si, že ste vlastne spali na tvrdej zemi. Dnešné nafukovacie matrace sú iné a predovšetkým pohodlné. Dnešné nafukovacie matrace či postele sú ideálne pre tých, ktorý si chcú zabezpečiť pohodlný odpočinok pri kempovaní, na cestách alebo napríklad len pre príležitostné prespanie. Čím to? Je to hlavne vďaka novým materiálom, tvarom a rôznym vychytávkam.

Chceli by ste si zaobstarať nafukovací matrac pre kempovanie alebo len tak na prespanie? Prečítajte si náš článok "Akú vybrať nafukovací matrac pre kempovanie alebo len tak pre občasné prespanie?" alebo prejdite rovno k výberu nafukovacie matrace v našom e-shope.

Plánujete s priateľmi či rodinou kempovanie?

Ak áno, tak v tomto prípade sa Vám určite budú hodiť nasledujúce kempingové vybavenie, inšpirujte sa:

Batohy, cestovné tašky, ľadvinky a vrecká

Základom každého cestovania dôležité mať všetky veci po kope. Hneď na začiatku si musíte povedať, kam a na ako dlho idete a podľa toho si vyberiete ideálnu batožinu. Ak idete na krátky jednodenný výlet, postačí vám batoh, idete ak na dlhšiu dovolenku, potom cestovanie taška. Plánujete vysokohorskú túru, tak v tomto prípade sa vám bude hodiť krosna. Potom sú tu ešte malé typy batožiny, ľadvinky alebo vrecka.

Viete, ako vybrať správny batoh? Prečítajte si náš článok Ako vybrať turistický batoh - rady a tipy alebo prejdite rovno do kategorie batohy v našem e-shope.

Ďalej si môžete vybrať z našej ponuky:

Cestovné tašky

Ľadvinky a kapsy

OutdoorVreckové nože

Hľadáte správny outdoorový nôž? Vreckové outdoorové nože sú určené nielen pre spracovávanie jedál v prírode, ale aj vám uľahčí prácu napríklad pri vyrezávaní, zahrocování kovov alebo tiež dlabanie zárezov. Dôležité je, aby outdoorový nôž nebol ani príliš ťažký, ani príliš ľahký. Aký nôž teda vybrať? Výber je naozaj neobmedzený a prispôsobí sa vkusu, požiadavkám a cene snáď každého turistovi.

Aké typy vreckových outdoorových nožov sú a aký nôž teda vybrať? Prečítajte si náš článok "Ako vybrať vreckové outdoorové nože". Alebo prejdite rovno do kategórie vreckové nože v našom e-shope.

Všetko pre camping

A to nie je zďaleka všetko. Do základnej výbavy kempingového vybavenia si určite zaobstarajte základné kempingový riad - kempingové príbory, sada hrncov, kresadlo, termohrnček, termoska, kempingová konvička. Ďalej určite oceníte turistickú lampu, turistický vařič (príslušenstvom sú kartuše) a dalšie kempingové doplnky.

Zaujíma Vás, čo všetko sa dá nájsť v kempingovom vybavení? Prečítajte si náš článok "Všetko pre kempovanie - Camping" alebo prejdite rovno do kategórie camping v našom e-shope.


Prečítajte si tiež:

Aké športové oblečenie vám zaistí pohodlný pobyt v prírode

Ako vybrať vhodné termoprádlo - funkčná bielizeň

Outdoorové bundy - Ako vybrať správnu bundu pre turistiku (vlastnosti, materiály)

Outdoorové nohavice - Aké sú vhodné nohavice pre turistiku (druhy, použitie, materiály)

Ako vybrať spací vak, v ktorom neumrznete ani sa neupečie

Základné pravidlá pri výbere spacáku alebo spacieho vaku

Termosky sú nepostrádateľnou súčasťou každého turistu - Viete, ako vybrať tu správnu?

Ako si vybrať vhodné trekingové palice

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 1. ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 2. PARAMETRE STANU

Ako vybrať turistický batoh - rady a tipy

Pre pohodlné nocovanie v prírode je potrebné zvoliť vhodnú izolačnú podložku - rady a tipy, ako vybrať karimatku


alebo prejdite do kategorie outdoor, camping v našom e-shope.