Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Outdoorové bundy - Ako vybrať správnu bundu pre turistiku (vlastnosti, materiály)

Dôležitou súčasťou celého outdoorového oblečenia je vrchná vrstva. Správny výber vrchnej vrstvy oceníte vo chvíli, keď vám práve poveternostné podmienky nebudú zrovna priať.


Čo je to vrchná vrstva a aká je jej hlavná funkcia?

Aké sú základné vlastnosti vrchnej vrstvy?

Pre každé ročné obdobie je vhodná iná bunda.

Z akých materiálov sú outdoorové bundy vyrábané?


Čo je to vrchná vrstva a aká je jej hlavná funkcia?

Vrchná vrstva je ochranná vrstva, ktorá vás chráni proti vplyvom počasia a zároveň uchováva vlastnosti vrstiev spodných.

Hlavnou funkciou outdoorovej bundy je teda poskytnúť maximálnu možnú ochranu tela pred mrazom, vetrom, chladom a ostatnými nepriaznivými podmienkami počasia a tým pádom vás môže ochrániť pred zdravotnými komplikáciami. Nevhodne zvolená vrchná vrstva vám môže spôsobiť nepríjemný pocit z mokrého oblečenia a to stratou telesného tepla. Preto musí vrchná vrstva zabrániť strate telesného tepla a prechladnutia.

Aké sú základné vlastnosti vrchnej vrstvy?

Aké sú základné vlastnosti vrchnej vrstvy? Nepremokavosť, priedušnosť a tepelná odolnosť. Výrobcovia tieto vlastnosti udávajú priamo na výrobku - Čo tieto údaje vlastne znamenajú?

Nepremokavosť outdoorovej bundy

Outdoorová bunda musí byť nepremokavá, čím zabraňuje premočeniu spodnej izolačnej vrstvy. Nepremokavosť udáva výšku vodného stĺpca, pri ktorom tkanina prepustí vodné kvapky. Na základe európskych noriem je dané, že materiál je nepremokavý, odolá tak tlaku 1300 mm vodného stĺpca. Toto však nestačí, pretože napríklad pri kľaknutí na zem sa vyvolá tlak cca 15000 mm. Dôležité je vybrať outdoorovú bundu s čo najvyšším vodným stĺpcom (merané podľa ISO 811).

Outdoorová bunda musí byť nepremokavá, čím zabraňuje premočeniu spodnej izolačnej vrstvy. Nepremokavosť udáva výšku vodného stĺpca, pri ktorom tkanina prepustí vodné kvapky. Na základe európskych noriem je dané, že materiál je nepremokavý, odolá tak tlaku 1300 mm vodného stĺpca. Toto však nestačí, pretože napríklad pri kľaknutí na zem sa vyvolá tlak cca 15000 mm. Dôležité je vybrať outdoorovú bundu s čo najvyšším vodným stĺpcom (merané podľa ISO 811).

Outdoorová bunda by mala byť priedušná, aby telesné výpary mohli odchádzať od tela von a nedochádzalo k hromadeniu vlhkosti v spodných vrstvách, ktoré musia zostať suché. Priedušnosť vrchnej vrstvy sa meria v jednotkách Pa × m2 / W (Ret), čo vyjadruje, ako sa látka priedušná (energia, ktorú je nutné vyvolať k odpareniu určitého množstva vody pri špecifikovanej teplote a vlhkosti). Čím je hodnota Ret nižšia, myslené nižšia energia potrebná pre odvod vody, tým je látka priedušnejšia (merané podľa ISO 11092).

Ako spoznám, že je športová bunda priedušná?

  • Keď je Ret < 6, veľmi dobrá (<20 000 g/m2 × 24 h)
  • Keď je Ret = 6 až 13, dobrá (9 000 - 20 000 g/m2 × 24 h)
  • Keď je Ret = 13 až 20, uspokojivé (5 000 - 9 000 g/m2 × 24 h)
  • Keď je Ret > 20, neuspokojivá (<5 000 g/m2 × 24 h)

Tepelná odolnost outdoorové bundy

Tepelná odolnosť RCT vyjadruje rozdiel teplôt medzi dvoma porvrchmi materiálu delený výsledným tepelným tokom na jednotku plochy v smere gradientu, je meraná v jednotkách K × m2 / W. Čím je hodnota nižšia, tým má materiál lepšiu izoláciu a teplo, ktoré sa vyprodukuje vlastným telom, neprúdi von (merané podľa CSN EN 31092).

Priepustnosť vodných pár outdoorové bundy

Priepustnosť vodných pár vyjadruje, koľko gramov sa vyparí metrom štvorcovým látky za 24 hodín, meria sa v jednotkách g/m2 × 24 h Znamená to, že čím je hodnota vyššia, tým látka ďaleko lepšie prepustí vodnej pary (merané podľa ISO 2528).

Outdoorové bundyVyberajte outdoorovú bundu podľa ročného obdobia

V zime sa veľmi často používajú športové bundy, ktoré obsahujú priedušnú membránu (membránové materiály, tkaniny so záterom), táto membrána je odolná proti vode a vetru, a zároveň umožňuje transport telesnej vlhkosti. Celkovú funkčnosť bundy zefektívni tiež účinný systém odvetrávania.

Počas prevádzkovania fyzických aktivít v teplých mesiacoch je vhodné použiť vrchnú vrstvu z vysoko priedušného vetru a odolného materiálu.

V dnešnej dobe sú veľmi populárne softshellové materiály - tieto materiály sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči vetru, nepremokavosťou a solídnou priedušnosťou. Využívajú sa hlavne v menej náročných klimatických podmienkach, čo vám dovolí znížiť počet vrstiev na dve. Jedná sa o kombinovanú vrstvu, ktorá v sebe spája vlastnosť izolačnej a vlastnosť ochrannej vrstvy.

Z akých materiálov sa športové bundy vyrábajú?

Najčastejšie používané materiály sú:

Bavlna

Bavlna je klasický prírodný materiál, ktorý sa vyznačuje dobrou priedušnosťou, dobrou termoreguláciou, nízkou hmotnosťou a dobrou absorpciou vlhkosti. Bavlna sa často používa v zmesi so syntetickými materiálmi. Ak ide o 100% bavlnu, potom sa vyznačuje vysokou pružnosťou a pevnosťou. Bavlna je vďaka svojej priedušnosti a schopnosti absorbovať vlhkosť veľmi príjemná k pokožke. Hlavnou výhodou bavlny je odolnosť voči poveternostným vplyvom, netrhá sa a nezráža sa. Údržba oblečenie z bavlny je jednoduchá, je možné ju bez problémov prať v práčke.

Duté vlákno

Vnútro bundy je tvorený dvoma vrstvami kvalitného dutého vlákna. Tento materiál má tvarovú stálosť a tiež vynikajúce izolačné vlastnosti. Prvá, vrchná strana bundy je podšitá dutým vláknom s hmotnosťou 150 g/m2, druhá vrstva, podšívka, je podšitá dutým vláknom s hmotnosťou 100 g/m2. Tak zvaná vzduchová medzera medzi týmito vrstvami potom zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti bundy.

Softshell

Bunda SENSOR Storm pánskáSoftshell je ľahký, veľmi príjemný, veľmi dobre priedušný, a zároveň vodeodolný dvojvrstvový materiál, ktorý sa na trh dostal len pred niekoľkými rokmi. Aj napriek tejto skutočnosti sa ich popularita natoľko zvýšila, že sa stal softshell obľúbeným a vyhľadávaným materiálom v rámci celej športovej oblasti.

Hlavným cieľom softshellu je poskytnúť majiteľovi v jednom kuse oblečenia komfort do každých klimatických podmienok. Dokáže tak do istej miery nahradiť niekoľko vrstiev v jednej vrstve športové oblečenie. Softshell umožňuje perfektnú vodeodolnosť, vetra-vzodrnost, priedušnosť, a zároveň vykazuje vynikajúce hrejivé vlastnosti rovnako ako to je u klasického fleecu.

Softshell má niekoľko vrstiev, kedy vonkajší je z hustého, tkaného, elastického vlákna (s polyuretánovou vodoodpudivou úpravou), čím zabraňuje vode či snehu sa vsiaknuť do látky. Vnútorná vrstva je príjemný fleece, ktorý drží teplo a transportuje vlhkosť od tela von. Týmto sa potom človek cíti v pohodlí za každých aj nepríjemných klimatických podmienok. Medzi týmito dvoma vrstvami je tenká membrána, ktorá zaisťuje odvod telesnej vlhkosti. Táto membrána je vodeodolná a vetru-vzdorná a pomáha tak vnútornej fleecovej vrstve udržiavať telo v úplnom teple.

Membrane Extreme Stretch

Jedná sa o vysoko priedušnou hydrofilnou membránou s dvojitou lamináciou. Membrána vykazuje vysokú priedušnosť, je odolná ako proti vode, tak vetru, a zároveň sa vyznačuje vysokou pružnosťou do všetkých smerov, čím neobmedzuje človeka v pohybe. Tento materiál je možné prať v práčke.

Microfleece

Mikrofleece je veľmi ľahký fleecový materiál s tepelným komfortom. Zaručuje vysoký komfort počas jeho nosenia a dokonale odvádza vlhkosť od tela von. Táto vlastnosť materiálu je ideálna pri použití ďalších vrstiev oblečenia. Rovnako je veľmi jednoduchá na údržbu (dobre sa perie).

Perie

Perie je súčasťou náplňou páperových búnd a predstavuje tradičný, osvedčený a najvýkonnejší izolačný materiál. Perové bundy poskytujú maximálny tepelný komfort pri veľmi nízkej hmotnosti. Pri správnej údržbe materiálu si zaručíte vysokú spoľahlivosť a dlhú životnosť.

Bunda SENSOR ParachutePolyester

Veľmi známy materiál polyester (PES), ktorý je najčastejšie používané syntetické vlákno. Polyester je veľmi mäkký a pohodlný materiál s vysokou mierou savosťou. Polyester sa tiež vyznačuje svojou odolnosťou, hydrofóbna, vysokou pevnosťou a ľahkou farbiteľnosti. Najčastejšie je polyester používaný v kombinácii s ďalšími vláknami a to pre zvýšenie elasticity. Polyester má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Je dokonca odolný voči vyšším teplotám (možno ho žehliť).

Polypropylen

Polypropylén sa vyznačuje svojou optimálnou schopnosťou odvádzať vlhkosť od povrchu tela. Základom materiálu je polypropylénové vlákno, ktoré má nízku tepelnú vodivosť a je odolné voči baktériám, plesniam. Toto vlákno má minimálnu nasiakavosť.

Viskóza

Jedná sa o umelé vlákno, ktoré je príjemné na dotyk, vyznačuje sa dobrou chladivosťou, nemačkavosťou a savosťou.

Vlna

Vlna je materiál, ktorý sa vyznačuje vysokou savosťou (dokáže absorbovať až 33 % vlhkosti), elasticitou a dokáže telo udržať v teple a zároveň v chlade. Vďaka svojim vlastnostiam sa vlna často používa v moderných funkčné prádlo. Jej použitie sa pohybuje od +10 až -20 °C. Jej nevýhodou sú vyššie nároky na pranie a údržbu.

Medzi ďalšie materiály patrí napríklad Polartec Classic 200, Polartec, Power Stretch, Polartec Windbloc, Sympatex, Membrána GORE-TEX, Gelanots XP.


Prečítajte si tiež:

Outdoor a camping vybavenie

Aké športové oblečenie vám zaistí pohodlný pobyt v prírode

Ako vybrať vhodné termoprádlo - funkčná bielizeň

Outdoorové nohavice - Aké sú vhodné nohavice pre turistiku (druhy, použitie, materiály)

Ako vybrať spací vak, v ktorom neumrznete ani sa neupečie

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 1. ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 2. PARAMETRE STANU


alebo prejdite do kategórie športové bundy v našom e-shope.