Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Outdoorové nohavice - Aké sú vhodné nohavice pre turistiku (druhy, použitie, materiály)

Ak sa spýtate väčšiny nadšencov pre turistiku, určite vám povedia, že do základného outdoorového vybavenia patrí outdoorové topánky, bunda, spacák alebo stan. Máloktorý outdoorový nadšenec vám povie, že na prvom mieste sú predsa outdoorové nohavice.

Turistické nohavice sa zdajú nepodstatnou súčasťou outdoorovej výbavy, ale rozhodne aj nohaviciam je potrebné venovať patričnú pozornosť. Z akého dôvodu? Je to hlavne preto, lebo vás outdoorové nohavice chránia pred pichľavými vetvičkami, odolávajú oderom napríklad pri sedení na kameňoch, v tráve či drevených pňoch. Dôležité tiež je, aby ste sa v nohaviciach cítili pohodlne, boli v suchu a teple.

Čo môžeme od turistických nohavíc očakávať?

Pri výbere akéhokoľvek športového oblečenia si treba položiť základnú otázku a to, na aký účel budeme turistické nohavice potrebovať. Všeobecne možno potvrdiť, že neexistujú univerzálne outdoorové nohavice, ktoré sú vhodné na všetky typy aktivít, možno ich používať celoročne a to za všetkých poveternostných podmienok. Je potrebné zvoliť nejaký kompromis - Voľte funkčné, odolné, nadčasové a cenovo prijateľné outdoorové nohavice.

Kritériá výberu outdoorových nohavíc - aké základné parametre je potrebné pri výbere turistických nohavíc vziať do úvahy?

Outdoorové nohavice rozlišujeme podľa typu použitia a to na:

Mestské outdoorové nohavice

Sú to také nohavice, ktoré sa používajú pre každodenné nosenie (občas sa môžete stretnúť s názvom street). Tieto nohavice sú ľahké, voľné a sú vyrobené z materiálov, ako je napríklad bavlna.

Turistické kalhoty

Ako už z názvu napovedá, jedná sa nohavice, ktoré sú určené do prírody.

Letné outdoorové nohavice

Tieto nohavice sú ľahké, bez podšívky a sú vyrobené z rýchloschnúceho príjemného materiálu. Nohavice obsahujú niekoľko vreciek a u tohto typu nohavíc je možné skrátiť nohavice. Na namáhaných miestach je materiál zosilnený.

Zimné outdoorové nohavice

Zimné outdoorové nohavice sú niekoľkovrstvové a majú celo-rozopínacie nohavice s možnosťou oblečenia bez vyzúvania. Súčasťou nohavíc je teplá podšívka a niektoré modely sú vybavené trakmi. Na namáhaných miestach sú opäť zosilnené - napríklad zadok, kolená.

Špeciálne outdoorové nohavice

Outdoorové kalhotyJedná sa o typ nohavíc, ktoré sú špeciálne zamerané, napríklad lezecké outdoorové nohavice, nepremokavé nohavice, cyklistické nohavice, bežecké nohavice.

Nepremokavé outdoorové nohavice - tento typ nohavíc majú ľahké balónové prevedenie s membránou a záterom alebo podlepenými švami. Lezecké outdoorové nohavice - špeciálny typ nohavíc strečového prevedenia, sú priliehavé a zároveň pružné. Na namáhaných miestach sú opäť zosilnené. Cyklistické nohavice - opäť sa jedná o špeciálne nohavice, ktoré sú väčšinou v prevedení ¾ alebo kraťasy. Tieto nohavice sú elastické s vypolstrováním v sedacej časti. Bežecké nohavice - tiež ide o elastický materiál a objavuje sa buď dlhé, alebo krátke prevedenie nohavíc.

Outdoorové nohavice rozlišujeme podľa pohlavia

Dámske, pánske a detské outdoorové nohavice

Už dnes bežným štandardom sú nohavice s rozdelením podľa pohlavia:

  • dámske turistické nohavice - veľkosť nohavíc je označovaná písmenami XS až L
  • pánske turistické nohavice - veľkosť nohavíc je označená písmenami S až XXL
  • detské turistické nohavice - veľkosť nohavíc je udávaná v číslach

Je to už bežným štandardom, a to hlavne z dôvodu rozdielnej stavbe ženskej a mužskej postavy. V dnešnej dobe sa výrobcovia športového outdoorového oblečenia zameriavajú cielene na dámske a pánske kolekcie, prispôsobovaním kolekcie podľa farebného prevedenia a rôznych módnych strihov. Výrobcovia tiež musia počítať s odlišnosťami detskej postavy. Z hľadiska bezpečnosti sa používajú výrazné pastelové farby a reflexné farby. Na rozdiel od veľkostí pánskych a dámskych, je detská veľkosť nohavíc, udávaná iba v číslach.

Outdoorové kalhoty Unisex

Outdoorové nohavice označené Unisex neoznačujú, či sú nohavice určené pre muža či ženu, jedná sa o univerzálnu turistické nohavice. U týchto nohavíc sa výrobcovia moc neriadia módnymi designy, farby a strihy sú neutrálne. Veľkosti sú označované písmenami - rovnako ako u pánskych nohavíc.

Outdoorové nohavice v niekoľkých prevedeniach:

  • Dlhé outdoorové nohavice - turistické nohavice so stálou dĺžkou. Niektoré modely nohavíc umožňujú celorozepínání nohavíc po bokoch.
  • ¾ outdoorové nohavice - Tieto nohavice sú vhodné do teplých mesiacov a teplejších oblastí.
  • Krátke turistické nohavice - kraťasy alebo šortky, ktoré sú vhodné predovšetkým na leto alebo do teplejších oblastí a mesiacov.
  • Univerzálne turistické nohavice - nohavice rozpínacie, rolovacie s možnosťou úpravy dĺžky podľa aktuálnej potreby. Tieto nohavice sú veľmi obľúbené, buď na dvoch miestach (3/4), alebo troch miestach (kraťasy), prípadne s možnosťou zrolovania pod kolenami.
  • Špeciálne nohavice - Na trhu sa príliš často neobjavujú. Jedná sa o netradičné sukne / šortky, ktoré možno jednoducho upraviť na kraťasy.

Z akých materiálov sa turistické nohavice vyrábajú?

1. Jednovrstvové nohavice

outdoorové kalhotyNohavice bavlnené, fleecové, elastické, nylonové. Tieto nohavice patria medzi najpoužívanejšie typy, sú ľahké a praktické.

Príklady použitých materiálov:

Materiál: Bavlna

Bavlna je klasický prírodný materiál, ktorý sa vyznačuje dobrou priedušnosťou, dobrou termoreguláciou, nízkou hmotnosťou a dobrou absorbciou vlhkosti. Bavlna sa často používa v zmesi so syntetickými materiálmi. Ak ide o 100% bavlnu, potom sa vyznačuje vysokou pružnosťou a pevnosťou. Bavlna je vďaka svojej priedušnosti a schopnosti absorbovať vlhkosť veľmi príjemná k pokožke. Hlavnou výhodou bavlny je odolnosť voči poveternostným vplyvom, netrhá sa a nezráža sa. Údržba oblečenie z bavlny je jednoduchá, je možné ju bez problémov prať v práčke.

Materiál: Microfleece

Mikrofleece je veľmi ľahký fleecový materiál s tepelným komfortom. Zaručuje vysoký komfort počas jeho nosenia a dokonale odvádza vlhkosť od tela von. Táto vlastnosť materiálu je ideálna pri použití ďalších vrstiev oblečenia. Rovnako je veľmi jednoduchý na údržbu (dobre sa perie).

Materiál: Polyester

Veľmi známy materiál polyester (PES), ktorý je najčastejšie používané syntetické vlákno. Polyester je veľmi mäkký a pohodlný materiál s vysokou mierou savosťou. Polyester sa tiež vyznačuje svojou odolnosťou, hydrofóbnosťou, vysokou pevnosťou a ľahkou farbiteľnosťou. Najčastejšie je polyester používaný v kombinácii s ďalšími vláknami a to pre zvýšenie elasticity. Polyester má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Je dokonca odolný voči vyšším teplotám (možno ho žehliť).

Materiál: Polypropylen

Polypropylén sa vyznačuje svojou optimálnou schopnosťou odvádzať vlhkosť od povrchu tela. Základom materiálu je polypropylénové vlákno, ktoré má nízku tepelnú vodivosť a je odolné voči baktériám, plesniam. Toto vlákno má minimálnu nasiakavosť.

Materiál: Viskóza

Jedná sa o umelé vlákno, ktoré je príjemné na dotyk, vyznačuje sa dobrou chladivosť, nemačkavosť a savosťou.

2. Dvojvrstvové nohavice

Nohavice membránové - horná vrstva mechanicky a vetru odolná, vnútri s vodu-odpudivú membránou s lepenými švami a zátermi.

Príklad použitých materiálov:

Materiál: Membrane Extreme Stretch

Jedná sa o vysoko priedušné hydrofilné membrány s dvojitou lamináciou. Membrána vykazuje vysokú priedušnosť, je odolná ako proti vode, tak vetru, a zároveň sa vyznačuje vysokou pružnosťou do všetkých smerov, čím neobmedzuje človeka v pohybe. Tento materiál je možné prať v práčke.

3. Trojvrstvové kalhoty

Outdoorové kalhotyNohavice softshelové - patrí k celoročne používaným nohaviciam. Tieto nohavice obsahuje membránu, mechanicky a vetru-vzdorný odolný materiál a plyš.

Materiál: Softshell

Softshell je ľahký, veľmi príjemný, veľmi dobre priedušný, a zároveň vodeodolný dvojvrstvový materiál, ktorý sa na trhu objavil len pred niekoľkými rokmi. Aj napriek tejto skutočnosti sa ich popularita natoľko zvýšila, že sa stal softshell obľúbeným a vyhľadávaným materiálom v rámci celej športovej oblasti. Hlavným cieľom softshellu je poskytnúť majiteľovi v jednom kuse oblečenia komfort do každých klimatických podmienok. Dokáže tak do istej miery nahradiť niekoľko vrstiev v jednej vrstve športového oblečenia. Softshell umožňuje perfektnú vodeodolnosť, vetra-vzodrnost, priedušnosť, a zároveň vykazuje vynikajúce hrejivé vlastnosti rovnako ako to je u klasického fleecu.

Softshell má niekoľko vrstiev, kedy vonkajší je z hustého, tkaného, elastického vlákna (s polyuretánovou vodoodpudivou úpravou), čím zabraňuje vode či snehu sa vsiaknuť do látky. Vnútorná vrstva je príjemný fleece, ktorý drží teplo a transportuje vlhkosť od tela von. Týmto sa potom človek cíti v pohodlí za každých aj nepríjemných klimatických podmienok. Medzi týmito dvoma vrstvami je tenká membrána, ktorá zaisťuje odvod telesnej vlhkosti. Táto membrána je vodeodolná a vetru-vzdorná a pomáha tak vnútornej fleecovej vrstve udržiavať telo v úplnom teple.

Ako sa starať o outdoorové nohavice?

Pre udržanie funkčnosti a zvýšenie dĺžky životnosti turistických nohavíc nesmieme zabudnúť na správnu údržbu. Je potrebné dodržiavať pár základných pravidiel a to preventívne ošetrenie nohavíc pred aktivitou a okamžité odstránenie bežných nečistôt po návrate. Pranie a impregnáciu outdoorových nohavíc vykonávame odporúčanými prostriedkami výrobcom alebo predajcom. Za žiadnu cenu nepoužívajte agresívne chemikálie a avivážne prostriedky. Pred prvým praním sa vždy pozrite na štítok nohavíc, kde sú uvedené všetky informácie týkajúce sa údržby nohavíc.


Prečítajte si tiež:

Outdoor a camping vybavenie

Aké športové oblečenie vám zaistí pohodlný pobyt v prírode

Ako vybrať vhodné termoprádlo - funkčná bielizeň

Outdoorové bundy - Ako vybrať správnu bundu pre turistiku (vlastnosti, materiály)

Ako si vybrať vhodné trekingové palice

Ako vybrať spací vak, v ktorom neumrznete ani sa neupečie

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 1. ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 2. PARAMETRE STANU


alebo prejsť do kategórie športové nohavice v našom e-shope.