Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Podľa čoho vyberať in-line korčule

Opäť nám začína obdobie slnečných dní, príjemných teplôt a vonkajších radovánok a športov. Uvažujete aj o obstaranie in-line korčulí? Kolieskové in-line korčule sú fenoménom dnešnej doby a korčuľovanie patrí k najobľúbenejším individuálnym vonkajším športom. In-line korčuľovanie je skvelým prostriedkom k rozvoju fyzickej kondície, zlepšenie životného štýlu a rodinného alebo partnerského života. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, podľa čoho si svoje nové in-line korčule vybrať.

Skúsenosti s korčuľovaním (pokročilosť), štýl jazdy

Najprv vyberajte podľa úrovne svojich skúseností a predpokladaného štýlu svojej jazdy. Existuje niekoľko druhov kolieskových in-line korčúľ (pozri ďalej), ktoré sú určené pre rôzne štýly jazdy. Ak ešte nezvládate základy korčuľovanie, rozhodne pre vás nebudú vhodné špecializované modely s veľkými kolieskami, speed alebo aggressive korčule, ktoré sú náročné na ovládateľnosť, brzdenie a podobne. Pre začiatočníkov sa zvyčajne odporúčajú fitness korčule, ktoré majú univerzálne a jednoduché použitie.

Ak viete dobre korčuľovať na ľadových korčuliach, vo väčšine prípadov hravo zvládnete korčuľovanie na korčuliach kolieskových, pretože jazda na nich je o niečo jednoduchšie. V takom prípade môžete kľudne rovno voliť pokročilejšie a drahšie modely korčúľ.

Teraz sa na jednotlivé druhy korčúľ pozrieme detailnejšie:

Druhy korčulí

Rozlišujeme nasledujúcich niekoľko základných druhov in-line korčúľ podľa konštrukcie a veľkosti koliesok. Jednotlivé druhy korčúľ sa hodí na rôzne štýly jazdy:

Fitness in-line korčule

Jedná sa o univerzálne a najrozšírenejšie druhy korčúľ, určené pre rekreačné, športové aj výkonnostné korčuľovanie. Sú preto vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj pokročilých korčuliarov.

Detské (nastaviteľné) in-line korčule

Jedná sa o korčule určené primárne pre deti, ktorým rastie rýchlo veľkosť nohy. Detské korčule umožňujú nastavovanie svojej veľkosti (v rozmedzí až 29 - 41 podľa EÚ), takže deťom dlhšie vydrží.

Aggressive in-line korčule

Tieto korčule majú špeciálny ochranný skelet a menšie, tvrdšie kolieska. Sú určené na jazdenie na rampách, prekážkach a v skate parkoch. Na rýchlostné a kondičné jazdenie nie sú vhodné.

Speed in-line korčule

Korčule s dlhým aerodynamickým tvarom rámu, as veľkými kolieskami, ktorých môže byť viac ako u ostatných druhov. Sú určené na rýchlostné jazdenie a pretekanie pre skúsených jazdcov. Nie sú vhodné pre začiatočníkov, pretože sú veľmi rýchle, majú nižšiu ovládateľnosť a horšie brzdia.

Freestyle (slalomové, street) in-line korčule

Korčule určené na slalom a triky. Majú menšie kolieska, kratšie podvozok a ich kolieska sú bližšie pri sebe, čo zaisťuje dobrú manévrovateľnosť.

Off-road (outdoor) in-line korčule

Špeciálne upravené korčule pre jazdu mimo spevnený terén (tzv. Nordic skating). Majú iba dve veľké kolieska na oboch koncoch rámu. Pohlcujú nerovnosti terénu.

Hokejové in-line korčule

Korčule špeciálne upravené pre hranie in-line hokeja. Umožňujú jednoduché zmeny pohybov potrebné pre hranie hokeja.

In-line korčule 2v1

Jedná sa o hybridný korčule kolieskové a zimné nožové v jednom, u ktorých sa vymieňa príslušný rám. Sú ideálne pre deti, pri nastaviteľných korčúľ.

Kde budeme jazdiť

Tento parameter vyplýva z informácií uvedených u druhov korčúľ. Treba porozmýšľať, kde chcem korčule používať, napríklad v skate parkoch, na cyklotrasách, v teréne s palicami a podobne.

Cena korčulí

Ak s korčuľovaním nemáte ešte skúsenosti, nebude pre vás platiť poučka, najdrahšie korčule sú tie najlepšie. Kúpte si radšej nejaký základný univerzálny model, na ktorom si najprv korčuľovanie vyskúšate. Nový drahý model by ste si zbytočne príliš zničili, pretože musíte pri učení počítať s počiatočnou pády. Tieto lacnejšie korčule potom môžete predať alebo darovať niekomu v rodine, kto tiež začína.

Pre začiatočníkov by sme odporučili fitness in-line korčule, ktoré sú univerzálne. Z našej ponuky odporúčame z tejto kategórie korčule v hodnote 30 a viac euro, ide napríklad o korčule Spokey, NILS či Spartan. Začiatočníci by tiež nemali zabudnúť na chrániče a prilbu, ktoré je v počiatkoch ochráni pred následkami nebezpečných pádov.

Všeobecne možno povedať, že rovnako ako u iných produktov, vyššia cena korčule znamená aj vyššiu kvalitu. Kvalitnejšie korčule sa prejaví na pohodlie nohy v korčuliach, jazdných vlastnostiach, životnosti či dizajnu korčulí. V našej ponuke môžete z tejto kategórie vyberať najmä korčule od renomovanej značky K2.

Intenzita využitie in-line korčulí

Riaďte sa tiež podľa predpokladanej intenzity používania korčúľ, ak budete jazdiť často a intenzívne, budete potrebovať kvalitnejšie, robustnejšie a drahšie korčule. Ak predpokladáte, že vyrazíte raz za pár týždňov, nemá moc zmysel investovať do zbytočne drahých modelov. Ak predpokladáte, že budete jazdiť aspoň niekoľkokrát týždenne, odporúčame zakúpiť korčule zhruba od 50 euro.

S kým budete jazdiť

Ak budete jazdiť sami, vyberte si podľa svojich preferencií. Ak však hodláte korčuľovať v skupinách spoločne s niekým, je dobré zaobstarať si veľmi podobné korčule. Rýchlejší zo skupiny bude musieť stále čakať na druhého a ten sa zase zbytočne nadrie, aby stačil.

In-line korčule potom môžete vyberať podľa jednotlivých parametrov korčúľ (ich častí). Ich znalosť vám uľahčí orientáciu pri daných modelov a výber náhradných dielov. Parametre korčúľ rozoberáme v článku:

Ako vybrať kolieskové in-line korčule - parametre korčúľ