Najlacnejsisport.sk Najlacnejsisport.sk 0918 665 685

Pre pohodlné nocovanie v prírode je potrebné zvoliť vhodnú izolačnú podložku - rady a tipy, ako vybrať karimatku

Ak sa chystáte na nocovanie v prírode, okrem vhodného spacáku a stanu budete určite potrebovať kvalitnú izolačnú podložku, ktorej sa tiež hovorí karimatka.

Čo je to karimatka?

Karimatka je izolačná podložka, jej hlavným účelom je izolovať chlad od zeme. Má hlavný vplyv na celkový pôžitok a komfort počas nocovania. Všeobecne možno povedať, že aj ten najkvalitnejší spací vak vás nedokáže bez kvalitnej karimatky dostatočne od chladu izolovať.

Karimatky či izolačné podložky sú v dnešnej dobe bežnou súčasťou outdoorového vybavenia. Na trhu nájdete široký výber najrôznejších modelov karimatiek, ktoré sa líšia svojou kvalitou a tým pádom aj výslednou cenou.

Aké typy karimatiek, izolačných podložiek, existujú?

Na trhu outdoorového vybavenia sa stretnete s tými typmi karimatiek:

ALU karimatky (alumatky)

Jedná sa o tenké fólie, ktoré sú vyrobené z penového materiálu s reflexnou hliníkovou vrstvou. ALU karimatky sú naozaj veľmi tenké, takmer nič neváži a sú príjemnou podložkou pod spací vak. Ich hlavnou funkciou je, že chráni váš spacák pred špinou a vlhkom. Minimálne vás ochráni pred chladom a prípadnými nerovnosťami. Tieto alumatka sa hodia skôr pre trempovánie v prírode či ako núdzová náhrada v prípade potreby bivaku. Nehodí sa do náročnejších podmienok v prírode.

Výhody alu karimatky:

 • nízka cena,
 • nízka hmotnosť,
 • malé rozmery.

Nevýhody alu karimatky:

 • nedostatočná izolácia chladu od zeme

V našom e-shope Najlacnejsisport.sk môžete zakúpiť túto alu karimatka Alumate 180 x 66 cm, ktorá bude pre tieto účely dostatočný.

KarimatkaPenové karimatky

Najpredávanejšími karimatkami sú penové karimatky, ktoré sú vyrobené z penovej hmoty. Táto hmota má výborné izolačné vlastnosti. Hlavné prednosti týchto karimatiek sú, že sú ľahké a praktické. Tieto karimatky znesú aj náročnejšie zaobchádzanie, tzn. vzniknuté škrabance a diery neznižujú ich izolačné vlastnosti. Na trhu sa objavujú penové karimatky v rôznych hrúbkach, farbách a vzorov. Výslednú izolačnú schopnosť ovplyvňuje hrúbka karimatky. Akú použiť karimatku do náročnejších podmienok? Určite vyberte penovú karimatku s hrúbkou 12 mm a viac.

Výhody penových karimatiek:

 • dostatočné izolačné vlastnosti,
 • nízka hmotnosť,
 • nízka cena.

Nevýhody penových karimatiek:

 • hlavnou nevýhodou týchto karimatiek sú ich väčšie rozmery - horšia skladnosť,
 • malá odolnosť proti horšiemu zaobchádzaniu.

Materiál

Najčastejším používaným materiálom karimatiek je polyetylén (PE). Môžu byť tiež potiahnuté fóliou, ktorá neprepustí vodu - tou stranou pokladáme karimatku na zem. Niektoré penové karimatky môžu byť potiahnuté striebornou alebo zlatou reflexnou vrstvou, čím zvyšuje tepelné účinky.

Karimatku je potrebné chrániť pred vlhkom, lebo vlhko znižuje izolačné schopnosti. Je dobré vybaviť karimatku vhodným obalom, ktorý počas prenosu karimatku pred vlhkom ochráni.

Kvalitnejšie penové karimatky sú vyrobené z EVA materiálu - etylenvinylacetát. Oproti predchádzajúcemu typu sú komfortnejšie - sú hladšie a pružnejšie. Tieto karimatky majú dlhšiu životnosť a to vďaka lepším mechanickým vlastnostiam. Takisto majú väčšiu schopnosť neprepustiť vodu.

Chcete si zakúpiť penovú karimatku? Prejdite rovno na penové karimatky v našom e-shope.

Profilované, rebrované karimatky

Ďalším typom karimatiek sú profilované, rebrované karimatky. Tieto karimatky majú vzor, ktorý pripomína rohožky. Rebrované karimatky zaisťujú lepšiu izoláciu a to hlavne preto, že medzi telom a zemou udržuje čo najviac vzduchu. Medzi ďalšie výhody patrí, že lepšie vyrovnáva terén a tým zvyšuje komfort nocovanie a nie sú klzké, to znamená, že z nich len tak neskĺznete.

Odrazedlo MASTER PokeSkládané karimatky

Ďalším typom izolačných podložiek sú skladané karimatky, ktorých hlavnou výhodou je praktické a pohodlné balenie. Ďalšou výhodou je, že ak sa spodná strana zašpiní, vrchná strana karimatky zostane čistá.

Samonafukovacie karimatky

Ďalším typom sú samonafukovacie karimatky, alebo tiež samonafukovačky, ktoré patria medzi najlepšie izolačné podložky vôbec. Tieto samonafukovačky spájajú výhody penových a nafukovacích matracov.

Tieto karimatky majú špeciálny ľahký penový plast s otvorenými pórmi (nylon), ktorý je uzavretý do nepriedušného obalu, spoje sú k sebe pevne zvarené a povrchy oboch materiálov sú k sebe spojené. V jednom rohu karimatky je ventil, po ktorého otvorení pena nasáva vzduch tým, ako sa rozpína a na dosiahnutie požadovaného stavu je potreba ešte karimatku málinko dofúknuť.

Samonafukovacie karimatky sa vyrábajú v hrúbkach od 20 do 75 mm a hmotnosti od 600 do 2500 g. Samozrejme, že čím silnejší samonafukvoačka, tým väčší komfort a s tým je spojená aj vyššia hmotnosť. Do náročnejších podmienok je potrebné zaobstarať samonafukovacia karimatku s hrúbkou okolo 35 mm.

Výhody samonafukovacích karimatiek:

 • pohodlné zbalenie karimatky,
 • výborné izolačné schopnosti,
 • komfort pri spaní,
 • prijateľná hmotnosť,
 • neprepustí vlhkosť,
 • možno z neho vytvoriť aj sedátko.

Nevýhody samonafukovacích karimatiek:

 • vyššia obstarávacia cena,
 • pri nešetrnom zaobchádzaní možno karimatku preraziť.

Chcete si zakúpiť samonafukovacia karimatku? Prejdite rovno na samonafukovacie karimatky v našom e-shope.

Nafukovacie matrace

Medzi ďalšie skupinu izolačných podložiek rozhodne patrí nafukovací matrac. Na trhu určite nájdete jej širokú ponuku. Tieto matrace sa vyrábajú s niekoľkými komorami, aby pri poškodení jednej nebola stratená všetka izolačná schopnosť. Kvalitný nafukovací matrac by mal byť dostatočne mechanicky odolný.

Výhody nafukovacích matracov:

 • nízká hmotnosť,
 • výborná skladnosť.

Nevýhody nafukovacích matracov:

 • prácna manipulácia,
 • nízka životnosť.

Chcete si zaobstarať nafukovací matrac? Pozrite sa na našu ponuku nafukovacích matracov v našom e-shope.


Prečítať tiež:

Aké športové oblečenie vám zaistí pohodlný pobyt v prírode

Ako vybrať vhodné termoprádlo - funkčná bielizeň

Outdoorové bundy - Ako vybrať správnu bundu pre turistiku (vlastnosti, materiály)

Outdoorové nohavice - Vyberáme nohavice pre turistiku (druhy, použitie, materiály)

Termosky sú nepostrádateľnou súčasťou každého turistu - Viete, ako vybrať tu správnu?

Ako vybrať spací vak, v ktorom neumrznete ani sa neupečiete

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 1. ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ

AKO VYBERAŤ STANY - ČASŤ 2. PARAMETRE STANU

Ako si vybrať vhodné trekingové palice


alebo prejsť na výber do sekcie karimatky v našom e-shope.